Teknoloji

iPhone 12 ile iPhone 13 Arasındaki Farklar

iPhone 12 ile iPhone 13 Arasındaki Farklar

1976 yılında kurulup bilgisayar teknolojisi ile hayatımıza giren Apple, 2007 yılı itibariyle telefonlar hakkında bildiğimiz tüm ezberleri bozmayı başardı. iPhone piyasaya çıktığı ilk günden itibaren telefon teknolojisi yeniliklerinin dinamiği haline geldi. Telefon markaları ve içerdiği özellikler dahilinde bir kalite kıstası konumuna ulaşan iPhone’un son modellerinden olan iPhone 12 ile iPhone 13 arasındaki farklar içinde öne çıkanları sizin için inceledik.

iPhone, dünyadaki teknoloji devlerinden biri. Yarattığı marka algısı sayesinde deyim yerindeyse adım atsa olay oluyor. Peşinden sürüklediği kitleleri, çıkardığı her yeni modelde kendine bağlamayı başarıyor. İnsanların iPhone kullanımı ne iPhone trendlerini takip etmeleri ise oldukça sık gördüğümüz bir alışveriş alışkanlığı haline geldi.

iPhone 12 ile iPhone 13 Tasarım Farkları

Her sene yenilenen iPhone telefon modellerine bir yenisi geçtiğimiz günlerde eklendi. iPhone 13 satışa açıldı ve sevenleriyle kavuştu. Peki “iPhone 12 ile 13 arasındaki farklılıklar nelerdir?” bir bakalım.

  • Tasarım açısından, yeni katılan iPhone 13 ekranda sipesifik değişikliklerden bahsetmek pek mümkün değil. iPhone 12’de bulunan 6,1 inç ekran iPhone 13 modelinde de korunmuş. Ceramic shield ekran özelliği ile çizilme ve darbelere korunan ekran özelliği iPhone 13 modelinde de sürdürülmüş.
  • Çentik artık daha küçük, iPhone 13 arka kamerasının bulunduğu çentik kısmı geride kalan modellere göre daha az yer kaplıyor. Kameraların hizalanması ise artık çapraz şekilde tasarımlandırılmış.
  • Uzunluğu ve genişliği aynı kalan iki modelde de farklılık derinlik ve ağırlıkta ortaya çıkıyor. iPhone 12 derinliği 7,4 mm iken iPhone 13 derinliği 7,65 mm olarak görülüyor. Ağırlıkları ise iPhone 12 için 162 gramken iPhone 13’te çok da artmadan 173 gramda kalıyor.

iPhone 12 ve iPhone 13 Kamera Farklılıkları

iPhone 12 ve iPhone 13 Kamera Farklılıkları
iPhone 13, gelişmiş kamera özellikleri ile öne çıkıyor.

Kameralarında LİDAR tarayıcı kullanan marka, yeni çıkardığı modellerde de bunu koruyor. Geliştirilmiş video deneyimi ile ön plana çıkan iPhone 13 farklı bakış açılarını özgürleştiriyor. Kontrol sizde, iPhone 13 kamera özelliklerine eklenen “cinematic mode” ile çektiğiniz videolarda odaklama sizlerin kontrolünde gerçekleşebilecek. Film kalitesinde videolar ile yaratıcılığınız artık daha canlı.

Kamera ve fotoğraf bandında özellikleri başa baş giden telefonlarda iPhone 13, fotoğraflarda akıllı HDR 4’e yükselerek öne geçiyor. Makro çekim özelliğini de geliştiren marka detayların önemini vurulmaktan geri kalmıyor. Loş ışıkta daha iyi performans özelliğini vurgulayan iPhone 13 fotoğraf ve video severlerin gönlünde profesyonelliği ile taht kuruyor.

iPhone 12 ve iPhone 13 Batarya ve Donanım Farkları

Apple, geliştirdiği her modelinde iyileşmesi ile dikkatli üzerine toplayan bir marka. iPhone 13 modelinin artan batarya ömrü, rakiplerinin önüne geçiyor. iPhone 12’de 17 saat olan video izleme süresi iPhone 13’te 19’a yükseltilerek kesintisiz ekran keyfine davet veriyor. iPhone 12’ye göre 2,5 saat daha uzun süre kullanım süresi sunan iPhone 13, 25w hızlı şarj ile yarım saatte %50 şarj edilebilecek.

iPhone 13, gelişen A15 bionic çipi ile, yeni dönem rakiplerinden %50 daha hızlı. Ekran kartının iPhone 12’ye göre %30 daha hızlı olması tutkunları için daha da bağlayıcı.

iPhone 12 ve iPhone 13 Renkleri

iPhone 12 ve iPhone 13 Renkleri 
. iPhone 12’de bulunan renkler; siyah, beyaz, kırmızı, yeşil, mavi ve mor.

Renkleri ile büyülen iPhone, 13 modelinde de bundan vazgeçmemiş. iPhone 12’de bulunan renkler; siyah, beyaz, kırmızı, yeşil, mavi ve mor. iPhone 13’te ise, pembe, gece yarısı, mavi, yıldız ışığı ve product red renkleriyle sahnede. Renkler dünyasında kendi pantonesini yaratan iPhone dış görünüşünün şık tasarımından ödün vermeyerek rakipleri arasından sivriliyor.

iPhone 12 ve iPhone 13 Depolama Alanı

Kullanılan kamera kalitesi, hızlanan işlemci gibi teknik alt yapı daha fazla depolama alanı ihtiyacını da beraberinde getirdi. iPhone 12’de bulunan depolama alanları 64, 128 ve 256 GB şeklindeydi. iPhone 13 ise 128, 256, 512 GB depolama alanlarının yanında üst modellerinde sunduğu 1 TB depolama alanı ile anılara yer açıyor. Son olarak fiyat farklarını da aktaracağımız iPhone 12 ve iPhone 13 modelleri, Apple sevenler için vazgeçilmez. Türkiye fiyatları ile sevenleri bir miktar düşündürtse de yeni gelen iPhone 13 modellerini sokaklarda görmemiz çok yakın.

iPhone serileri içinde en son modellerden biri olan iPhone 13 Pro Max ile ilgili  daha fazla detayı öğrenmek isterseniz; iPhone 13 Pro Max İncelemesi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir