Sağlık

Antidepresan Vücuttan Ne Zaman Atılır?

Antidepresan vücuttan ne zaman atılır

Çeşitli psikolojik rahatsızlıkların tedavi edilmesi amacıyla kullanılan antidepresanlar kimileri için faydalı kimileri içinse zararlı olabilir. Bu bağlamda çoğu kişi “Antidepresan vücuttan ne zaman atılır? Psikiyatrik ilaçlar vücuttan kaç günde atılır?” sorularının yanıtını merak eder. Bu sorusunun yanıtı ilacın kullanım süresine ve sıklığına göre değişir. Eğer günlük olarak ve 3 ay boyunca kullanıyorsanız en az 5-6 ayda tamamen vücuttan atılır. Fakat uzun süre kullanıyorsanız bu süre uzayabilir.

“Antidepresan kandan ne zaman çıkar?” diye merak edenler için, antidepresanın uzun süre kullanılıp kullanılmadığına göre değişir. Bu da kandan atılma süresini uzatan faktörlerdendir. Genellikle 2 ya da 3 ayda kandan atılabilir. Gelelim şimdi bu ilaçların vücuttan nasıl atıldığı meselesine.

“Antidepresan vücuttan nasıl atılır?” sorusunun yanıtını merak edenler için, bu ilaç böbrekler ve idrar yoluyla vücuttan atılır. Fazla su içmek, yürüyüş yapmak ve düşük dozlu ilaç kullanmak vücuttan kolaylıkla atılmasını sağlar. Ayrıca böbrekleri ve boşaltım sistemini olumsuz etkilemediği gibi başka sorunlara da yol açmaz.

Antidepresan Bıraktıktan Sonra Görülen Yan Etkiler

Antidepresan Bıraktıktan Sonra Görülen Yan Etkiler
Antidepresan bıraktıktan sonra uykusuzluk ya da iştahsızlık gibi yan etkiler görülebilir.

Uzun süre antidepresan kullanmak doktorlar tarafından asla tasvip edilmez. Aksi halde pek çok sağlık problemleri ortaya çıkabileceği gibi hastalığın da ilerlemesine sebebiyet verebilir. Bundan dolayı belli bir sürede doktor kontrolünde ilacı bırakmak gerekir. Fakat bazı kişilerde çeşitli yan etkiler görülür. Bu yan etkiler şunlardır:

  • Dikkat eksikliği
  • Unutkanlık
  • Sinirlilik hali
  • İştahsızlık
  • Baş ağrısı

Bu etkilerden kurtulmak için bol bol su içmek ve düzenli beslenmek gereklidir. Ayrıca spor veya yürüyüş yapmak, hobi edinmek de bu etkileri azaltır. “Antidepresan bıraktıktan sonra yan etkileri ne zaman geçer?” sorusunun cevabı ise sizin çabanıza ve gayretinize bağlıdır. Fakat bir süre istiyorsanız en az 2-3 ay beklemeniz gerekir.

Antidepresanı bırakmaya, dozunu veya tüketimini azaltarak başlanır. Bunun için antidepresan bırakma tablosu kullanmak ise yarayabilir. Bu tablo sayesinde hem yan etkileri azalır hem de psikolojik olarak kendinizi hazırlamış olursunuz. Unutmayın, tüm sağlık süreçlerinde olduğu gibi bu tablo da doktor kontrolünde oluşturulmalı ve birebir uygulamaya dikkat edilmelidir.

Konu hakkında daha kapsamlı bilgi almak için Antidepresan Kullanan Majör Depresyon Hastalarında Yan Etkilerin ve Hasta Uyuncunun Değerlendirilmesi çalışmasını inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

[toggle title=”Antidepresanı Birden Kesersek Ne Olur?” state=”close”] Var olan sağlık sorunun artmasına, depresyona ve bunalıma neden olabilir.[/toggle]

[toggle title=”Antidepresan Kullanmak için Hangi Sağlık Birimine Gidilmelidir?” state=”close”] Psikiyatri birimine gitmek gerekir.[/toggle]

[toggle title=”Antidepresan Niçin Kullanılır?” state=”close”] Panik atak, depresyon, bipolar bozukluk ve ağır stres gibi sorunları tedavi etmek için kullanılır.[/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir