GündemTeknoloji

Apple İndirim Yapacak mı? iPhone Fiyatları Düşecek mi?

Apple indirimi

Rekor fiyatlarıyla gündemden düşmeyen Apple ürünleri, Türk kullanıcıları için her daim güzel bir hayal gibiydi. Öyle ki, artan dolar kuruyla birlikte art arda gelen %40 civarında yapılan zamlarla iyice ulaşılamaz bir noktaya gelmişti. Son birkaç günde dolar kurunda yaşanan düşüşle yeni bir soru gündeme gelmeye başladı: Apple indirim yapacak mı?

Birçok Firma İndirim Yaptı!

Aniden düşen dolarla birlikte bazı otomotiv firmaları, araba fiyatları üzerinde yaptığı zamları geri çekmişti. Bunu yapmayan firmalar ise, yeni fiyatlarını indirimle güncellemişti. Hal böyle olunca pek çok teknolojisever, aynı uygulamanın Apple şirketi tarafından yapılıp yapılamayacağını merak ediyor.

Apple %40’a Yakın Zam Yapmıştı!

Teknolojik ürünler kuşkusuz ki, dövizdeki dalgalanmalardan en fazla etkilenenlerden. Doların 17’den 13’e kadar gerilemesi de, Apple ürünlerde indirim ya da zammın geri çekilmesi gibi bir beklentinin oluşmasına sebep oldu. Ancak geçtiğimiz ekim ayında doların 9’dan 12’ye çıkmasından kaynaklı olarak, Apple Türkiye fiyatlarında güncellemeye giderek, mağazalarını kasıma kadar kapalı tutmuştu.

İkinci Zamla iPhone 13 42 Bin TL Oldu!

İlk zammın ardından doların yükselmesiyle birlikte, Apple Türkiye fiyatlarını ikinci kez güncellemek durumunda kaldı. Doların 16,5 TL olduğu dönemlerde telefonlara %27-%50 arasında zam getirdi.

Tüm bu zamlarla birlikte Apple totalde %82’ye varan rekor bir zamla fiyatlarını arttırmış oldu. Öyle ki, 25 Kasım 2021 tarihinde iPhone 13’ün fiyatı 10.999-22.999 TL bandındayken, zamların ardından 19.999-41.999 TL oldu.

Apple Fiyatları Düşecek mi?

iphone indirim
Düşen kur fiyatlarıyla Apple indirim yapacak mı?

An itibariyle kur, Apple’ın zam yapmadan önceki halini aldı. Bu yüzden pek çok kullanıcı zamların geri çekilip çekilmeyeceğini merak ediyor. Ancak ne yazık ki, teknolojik ürünlerin fiyatları belirlenirken günlük kur değişimleri baz alınmıyor. Belli bir kur oranı üzerinden fiyatlar belirleniyor.

Fiyatlarını döviz oranları üzerinden belirleyen şirketler ise, piyasaya süreceği yeni ürünleri gümrük alındığı andaki kurdan belirliyor. Bir noktada şirketler fiyat yapılandırmalarını kurun hangi seviyeye ulaşacağını öngörerek belirliyor. Öngörülemeyen bir artışın meydana gelmesi durumunda ise fiyat etiketlerini değiştirmeyi tercih ediyor. Buradan hareketle kurun düşüşünün kalıcı olması halinde fiyatların da etkilenebileceğini söylemek mümkün.

Apple indirimi geldi! Yüzümüz biraz güldü. Peki yılbaşından sonra nelere zam gelecek?

Apple’dan Beklenen İndirim Geldi!

Dolar kurunun istikrarlı düşüşünün ardından Appleseverlere beklenen indirim müjdesi verildi!

Apple’ın resmi web sitesi üzerinden güncellenen fiyatlar nihayet kullanıcıların yüzünü güldürdü. Bu noktada zamlı fiyatlar ile yeni fiyatlar arasında büyük bir fark oluştu. Yeni ve eski fiyatların karşılaştırmasını sizler için aşağıdaki tabloda hazırladık.

Apple indirimleri
Apple’ın güncel fiyat tablosu

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir