Sinema

Spider-Man No Way Home Detaylı İnceleme

Spider-Man No Way Home

Marvelseverler tarafından gündeme bomba gibi düşen Spider-Man No Way Home, perdeye yeni rekorlarla yansıdı. Filmin ilk rekoru Amerika Birleşik Devletleri içinde kırdığı yurtiçi hasılat rekoru oldu. Daha sonra eş zamanlı olarak yayıldığı dünya ülkelerinde de en iyi çıkış yapan 3. film olması da farklı bir başarı konusuydu. Evrenleri bir araya getiren yapım, kurgusuyla seyirci karşısına çıkar çıkmaz efsaneleşti. Peki filmin genel performansı nasıldı? Spider-Man No Way Home detaylı inceleme içerisinde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Filmin hikayesiyle beraber sürpriz bozan olduğunu da belirterek incelememize başlayalım…

Klasik Bir Marvel Yapımı: Komedi Soslu

Spider-Man
Spider-Man No Way Home detaylı inceleme içerisinde filme dair pek çok konuya değindik.

Film, klasik Marvel yapımları gibi oldukça aksiyonlu bir yapıya sahip. Aynı zamanda dramatik unsurların da gayet yerinde kullanıldığını belirtmemiz gerekir. Hollywood’un çok sevdiği “kelebek etkisi” daha filmin başlarında kullanılmış ve filme ivme kazandırmış. Bu açıdan film, biçimsel olarak da Marvel yapımlarına göre daha özgün bir yapıya kavuşmuş diyebiliriz.

Komedi konusuna gelince, işler biraz ikilem yaratıyor. Seyircilerin ikiye bölündüğü bir konu olarak ortaya çıkan komedi unsuru filme farklı bir boyut kazanıyor. Aslında Marvel yapımlarının birçoğunda muzip dil kullanımını görüyoruz. Ancak bu filmde duygusal sahnelerin dengelenmesi için ya da tamamen güldürü amaçlı olarak komedi sosu hatırı sayılır derecede yer alıyor. Elbette bazı kesimler komedi konusunda karşı karşıya gelse de bir kesim de filmin duygusal sahnelerinde takılıp kalıyor. Açıkçası filmin uzun vadede büyük bir başarı yakalaması halinde sebebin bu zıtlık yüzünden seyircileri ikiye ayırması olarak görebiliriz.

Hikâye: Spoiler Allert!

Filmin hikayesine gelince, hikayenin önemli detaylarını vermekle yetineceğiz. Bir önceki Spiderman filmi olan Evden Uzakta’da işlenen cinayet sonrasında deşifre olan Örümcek Adam yani en genç Peter Parker’ımız kimliğini yeniden gizlemenin peşine düşüyor. Evrenlerin de iç içe geçtiği bu filmde diğer iki Örümcek Adam da hikayeye fazlasıyla renk katıyor. Peter Parker’ın kimliğini yeniden gizlemek için rehberlik eden kişi ise Dr. Strange. Dr. Strange Peter için unutma büyüsü yapıyor ancak hatalı büyü işleri iyice karıştırıyor.

Spiderman Efsanesi Olarak Yıllarca Anlatılacak Detaylar

Spider-Man No Way Home
Spider-Man: No Way Home

Uzun zamandır beklenen Spider-Man: No Way Home filmi, büyük oranda beklentileri karşılamış görünüyor. Filmin yapısı aksiyondan daha çok nostalji ve özlem içeriyor diyebiliriz. Film genel anlamda daha önceki Örümcek Adam filmleri ve çizgi romanlara dair hikayeleri çağrıştırıyor ve sürekli gözünüz tanıdık figürler arıyor. Tam da bu noktada film can alıcı bir nostalji bombardımanıyla seyirciyi duygudan duyguya sürüklüyor. Öyle ki; film bir Marvel yapımı olmasa güçlü bir dram yapımı olarak da oldukça etkili olabilirdi.

Elbette bu etkiyi veren en önemli şey, Spider-Man’in her bir filmde yaşanan farklı kayıpların bu filmde yeniden seyircinin gözünde canlanması. Yıllar içinde karakterlerin her birinin yaşadığı dramatik olaylar son Örümcek Adam’ın acısıyla birleşiyor ve May halanın ölümü, hepimizi mahvediyor. İşte filmin komik sahnelerinin en çok zıt düştüğü sahne de bu. Filmin büyük bir kısmında neredeyse ölçüsüzce güldüren hikaye, bu kısımda seyirciyi ağlatmayı başarıyor.

Üçü Bir Yerde

Filmin en çok konuşulacak olan noktası, daha önce de belirttiğimiz gibi, evrenlerin bir araya gelmesi. Elbette bunun da ötesinde üç ayrı Spider-Man ana karakter oyuncusunun bir araya gelmesi, seyirciler için mükemmel bir ayrıntı oldu. Filme dair daha önce birçok haber çıkmasına rağmen herkes sessizliğini korurken Andrew Garfield, sık sık kendisini filmde rol alıp almadığına dair sıkıştıran gazetecilere ser verip sır vermemişti. Bu yüzden seyirci perdede Andrew’i görünce sevinçleri katmerlendi. Bu sevinci salonlarda kopan alkış fırtınası da doğruladı.

Bel Kıtlatma Meselesi

Paralel evrenlerden gelen diğer Örümcek adam yani Tobey Maguire ise belini sakatladığı sahneye atıf yaparak filmde yer alıyor. Burada da filmin en çok konuşulacak sahnelerinden biri damgasını vuruyor. Genç Spider-Man, Toby’nin incinen belini kıtlatıyor. Filmin hem en absürt hem de en duygusal sahnelerinden biri olarak bel kıtlatma sahnesi böylece sinema tarihinde yerini alıyor.

Spider-Man Eve Dönüş Yok Filminin Künyesi

Spider-Man: Eve Dönüş Yok filmi evrenleri iç içe geçiren bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle filmin künyesi de bir hayli renkli görünüyor. İlk olarak filmin yapım ekibine bakacak olursak senaryonun yazımını Chris McKenna ve Erik Sommers üstlenirken yönetmen koltuğunda Jon Watts oturuyor. Filmde rol alan oyuncuları ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Tom Holland,
 • Benedict Cumberbatch,
 • Andrew Garfield,
 • Zendaya,
 • Tobey Maguire,
 • Jacop Batalon,
 • B. Smoove,
 • Jon Favreau,
 • Marisa Tomei,
 • Benedict Wong,
 • Alfred Molina.

Sonuç

Sonuç olarak filmi izleyip ilememekle ilgili bir yorum beklerseniz, bizce filmin mutlaka görülmesi gerekiyor. Özellikle de 3 Örümcek Adam’ın bir araya gelmesi filmi yıldızlaştırmak konusunda tek başına yeterli bir sebep. Ayrıca filmin içinde gelecek projelere dönük işaretleri aramak da oldukça keyifli bir yolculuk. Kısacası bizim filme dair önerimiz kesinlikle görmeniz gerektiği yönünde olacak. Şimdiden iyi seyirler diliyoruz.

Marvel evrenine en baştan başlamak istiyorsanız sizi, Marvel Sinematik Evreni Hangi Sırayla İzlenmelidir? isimli içeriğimize alalım.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir