GündemHaberler

Apple M2’yi Ne Zaman Çıkaracak?

Apple M2 Ne Zaman Çıkacak

2020 Haziran’ında tanıtılan Apple M1 işlemci, teknoloji dünyasında büyük bir sansasyon yarattı. Bilgisayar dünyasını takip edenleri, özellikle de MacBook fanlarını heyecanlandıracak bir tanıtım yapıldı. Apple’ın geliştirdiği Mac’e özel olarak tasarlanan ilk çip olarak bilinen M1, kullanıcıları tarafından olumlu geri bildirimlerle karşılaştı. Silikon çiplere geçişin bir duyurusu niteliğinde olan M1 tanıtımı, bir sonraki Apple hamlesine yönelik merakları da artırdı. Bu doğrultuda yeni bir işlemci beklentisi Apple kullanıcı kitlesi arasında yaygındı. M2 söylentilerinin doğması da uzun sürmedi. Önceleri yalnızca bir fısıltı şeklinde dolaşan M2 işlemci, bugün teknoloji severler tarafından heyecanla beklenmekte. Pek çok kullanıcının aklında Apple M2’yi ne zaman çıkaracak? Apple M2 işlemci özellikleri nasıl olacak şeklinde sorular mevcut. Biz de sizler için Apple M2 işlemciye dair bilgileri derledik.

Apple M2 İşlemci Çıkış Tarihi

Performans anlamında M1’in üzerine büyük iyileştirmeler gerçekleştirilen M2’nin çıkış tarihi büyük merak konusu. Şu an için M2 çıkış tarihi hakkında net bir bilgi verilmese de, çeşitli tahminler gündemde yerini almış durumda.

Nikkei Asia’nın bir haberine göre M2 çıkış tarihi ile ilgili şu bilgiler verildi: “Apple’ın yeni nesil özel üretim silikon çipi M2, 2021’in nisan ayında üretilmeye başlandı. Bir işlemcinin üretimi ve geliştirilmesi ortalama 3 aylık bir süreçte tamamlanıyor. Buradan hareketle, Apple M2’nin tahmini çıkışı bu temmuzda gerçekleşebilir ya da önümüzdeki ayı bulabilir.”

MacBook Hangi İşlemciyi Kullanıyor?

Geçtiğimiz yıl içinde, Apple ve Intel iş birliğine dair beklenmedik bir sonlanma yaşandı. Her ne kadar uzunca bir süredir bu ayrılıktan bahsedenler olsa da Apple tarafından yapılacak hamle ön görülemiyor durumdaydı. Kendi işlemcisi ile çalışan Mac ideali, Apple şirketinin en büyük ideallerinden biri haline gelmişti. Hal böyle olunca işlemcinin kapasitesi ve özellikleri de beklentilere yakışır şekilde tasarlanmış ve sunuma hazır duruma getirilmişti. Apple’ın cihazlarında kendine ait bir işlemci kullanacağı duyurusu pek çok kişiyi ilk başta şaşırtsa da kısa zaman içinde geniş bir kitleye ulaştı. Apple M1 işlemcisi ile getirilen yenilikler arasında:

  • Mac’e özgü şekilde hazırlanan ilk çip olması,
  • 5 nanometre teknolojisinin kullanımı ile üretilmiş ilk kişisel çip,
  • Birleşik bellek mimarisi kullanımı gibi özellikler yer almakta.
Apple M1
Apple M1, geçtiğimiz yılın haziran ayında duyrulmuştu.

Apple M1 Nedir?

Apple tarafından çıkarılan ve Mac cihazlarında kullanılan Apple M1, pek çok uzman tarafından teknolojide açılan bir çığır olarak nitelendirilmekte. Apple M1 işlemcinin ilk duyurusunu 2020 Haziran’ında, WWDC etkinliği sırasında yaptı. Bu duyuru ile Apple M1 işlemci tanıtılırken bir yandan da gelecek teknolojilerin sinyali verilmiş oldu. Kendi işlemcisi bulunan ilk MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini, 2020 yılı itibari ile satışa sunuldu. M1 işlemci kullanıcıları kısa bir sürede teknolojiyi benimseyerek olumlu bildirimlerde bulundu. Bu doğrultuda 2021 yılında üretilen 24,5 inç iMac, M1 İşlemci ile piyasaya sürüldü. Apple M1 başarısını sağlayan teknik özellikler ise:

  • 20 saat pil ömrü ile M1 işlemcili MacBook Pro, Mac cihazlar arasında yeni bir rekora imza attı.
  • Neural Engine birimiyle tasarlanan çip ciddi bir fark yarattı.
  • 8 GB ya da 16 GB satış seçenekleri bulunuyor.
  • ARM mimarisi ile tasarlanması sonucu yazılım olumlu etkilenmektedir.
  • SoC teknolojisi kullanımı ile cihazın performansı büyük oranda arttı.
  • Neredeyse rakipleri arasında en hızlı CPU çekirdekleriyle dizayn edilen işlemci, git gide daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmaktadır.

Apple M2 İşlemci Özellikleri

Apple M1 işlemcinin piyasaya sürüldüğü an itibari ile yakaladığı ivme, Apple şirketinin bu alandaki başarısını kanıtlar nitelikte. Bu noktada, Apple M2 haberleri de dünya genelinde beklenen bir yenilik olarak karşımıza çıkıyor. Uygulamaların çalışma hızını artırıyor olmasının yanı sıra cihazın çözünürlüğünü de iyileştiren Apple M1, devamı niteliğinde sayılabilecek işlemciler için bir örnek teşkil etmektedir. Bu noktada M2 fısıltıları, geçtiğimiz aylar içinde şirkete yakın kişiler tarafından belirli belirsiz şekilde dile getirilmekteydi. Fısıltıların asılsız olmadığı öğrenildikten sonra, M2’nin çıkış tarihi büyük bir merak konusu oldu. İlk sevkiyatın önümüzdeki ay olacağına dair söylentiler mevcut.

3 aydan fazla sürdüğü bilinen işlemci geliştirme süreci, yakında sonlanacak ve M2 işlemci sistemi piyasada bulunan yoğun rekabet alanlarına dahil olacaktır. Apple M2 işlemci, var olan yoğun rekabetin üstesinden gelebilecekmiş gibi görünüyor. Rekabetin sonucunu öğrenmek için biraz beklememiz gerekecek olsa da Apple, M2 işlemci için çalışmalarına tam hız başlamış durumda.

Gelişen teknoloji sonucu bilgisayarlar tümüyle hayatımızın bir parçası olmuşken, ilk bilgisayarın nasıl bir cihaz olduğunu merak ettiniz mi? İşte sizin için güzel bir yazı; Dünyada Yapılan İlk Bilgisayar.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir