Sinema

Astral Seyahat Filmleri: Sinemaya Okült Bir Bakış

Astral Seyahat Filmleri

Astral seyahat filmleri, hepimizin zaman zaman hayal ettiği bir dünyayı birbirinden ilginç kurgularla perdeye yansıtır. Genellikle gerilim filmleri için kullanılan astral seyahat konusu, aslında sinemanın en gizemli hikâyelerini barındırıyor. Reenkarnasyon, rüya gibi unsurların bir arada kullanılmasıyla hayal gücümüzü zorlayan bu filmler, sinema tarihinin en sevilen türleri arasında. Bu yazımızda sizin için birbirinden güzel astral seyahat filmleri içinde öne çıkanları derledik.

Heaven is for Real / Gerçek Cennet

Heaven is for Real
Heaven is for Real (2014)

Ölüme yakın deneyimler, astral seyahatle en çok en çok bağdaştırılan konulardan biridir. Gerçek Cennet, işte böyle bil ölüme yakın deneyim hikayesini ve sonrasını konu alıyor. Colton adlı bir çocuk, yaşadığı ölüme yakın deneyim sonrası, cennete gittiğini iddia eder ve orada öğrendiğini öne sürdüğü birtakım bilgiler vermeye başlar. Ancak Colton’a babasından başka inanan kimse yoktur. Annesinin bile inanmadığı Colton, büyün masumiyetiyle derin konulara dair bilmesi imkânsız olan bazı bilgiler aktarmaya başlar. Bu sırada babasından başka ona inanan ve destekleyen bir kadınla karşılaşır. Colton, insanları kendisine inandırmak için zorlu bir mücadele verecektir.

Doctor Sleep / Doktor Uyku

Doctor Sleep
Doctor Sleep (2019)

Doctor Sleep, çocukluk travmalarıyla boğuşan bir adamın psişik bağlantılar kuran insanlarla karşılaşmasını ve kendi benliğiyle yüzleşmesini konu alıyor. Danny, çocukluğunda babasının yaşadığı alkol problemi ve şiddet bağımlılığı yüzünden korku dolu bir hayat yaşamış ve psikolojik sorunlarla karşı karşıya gelmiştir. Hayatındaki bu ağır yükü hafifletmek için çabalayan Danny, yaşadıkları kasabada bir destek grubuyla karşılaşır ve aralarına katılmaya karar verir. Danny bu grup aracılığıyla, bakım evinde çalışmaya başlar. Bakım evinde son nefesini verenlere “parlama” gücü sayesinde huzur verdiğine inanır. Danny bu grupta kendisiyle yüzleşmesini sağlayacak ve onu bambaşka yollara çıkaracak olan Abra Stone adlı kadın ile tanışır.

Astral City: A Spiritual Journey / Bizim Evimiz

Astral City: A Spiritual Journey
Astral City: A Spiritual Journey (2010)

Gerçek hikâyelerden uyarlanan Astral City, Doktor Andre Luiz’in hayatından esinlenilerek yapılmış bir filmdir. İçerisinde reenkarnasyon ve ölüme yakın deneyim unsurlarını da barındıran film, kurgusuyla oldukça şaşırtıcı ve dikkat çekici bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Mide rahatsızlığı yüzünden ölen doktor, bu sırada yaşadığı ölüme benzer deneyimin ardından Nosso Lar adlı bir kabilenin yardımıyla hayata bambaşka gözlerle bakmaya başlar.

If I Stay / Eğer Yaşarsam

If I Stay
If I Stay (2014)

Gayle Forman’ın romanından uyarlanarak sinemaya aktarılan “If I Stay”, genç bir müzisyenin hayatını konu alıyor. Mia Hall adlı genç müzisyen kariyeri için verimli işler yapmaya çalışmaktadır. Ancak Mia bir taraftan da büyük bir imtihanla yüz yüze kalır. Ya kariyerini seçecek ya da çok sevdiği sevgilisi Adam’ın yanında olacaktır. Bu ikilemi çözüme kavuşturamamışken bir de ailesiyle ilgili sorunlar patlak verir.

Awake / Anestezi

Awake
Awake (2007)

Awake, özellikle de bilimsel dayanakları olan bir astral seyahat filmi olmasıyla dikkat çeken bir yapım. Şöyle ki; anestezi uygulamalarında birçok insan ya doz yetersizliği yüzünden ya da genetik faktörlerden dolayı tam olarak baygın hale geçemiyor ve uyanık kalıyor. Böylelikle ameliyat boyunca bütün her şeyi açık bir zihinle hissediyor ama herhangi bir fiziki reaksiyon gösteremiyor. İşte Awake’in çıkış noktası da tam olarak burası.

Clay adlı genç, zengin bir ailenin tek oğludur. Babası olmayan Clay annesiyle beraber yaşar ve her şeyi belirli kurallar dâhilinde yaşar. Anne oğlunun üzerinde tam bir koruma sağlamaya kararlıdır. Kalp nakli için ameliyat masasına yatan Clay, astral seyahate çıkar ve ameliyatıyla ilgili çarpıcı gerçeklere şahitlik eder.

Where the Truth Lies / Gerçeğin Ötesinde

Where the Truth Lies
Where the Truth Lies (2005)

Yine bir bilimsel dayanakla astral seyahat konusunu ele alan “Gerçeğin Ötesinde”, Eddie Jessup adlı bir bilim insanının küften yapılan bir ilaç üzerine çalışmasıyla başlıyor. Jessup, bu çalışmasıyla bilincin başka başka bölümlere ayrıldığını kanıtlamaya çalışmaktadır. Bir tarafıyla bilim kurgu öğeleri barındıran yapımda, astral seyahati Jessup’’ın bulduğu farklı ilacı deneyimlemesiyle beraber bambaşka boyutlarıyla görüyoruz.

Insidious / Ruhlar Bölgesi

Insidious
Insidious (2010)

Ruhlar Bölgesi özellikle iyi bir korku ve gerilim yapımı olarak dikkat çekmektedir. Film, astral seyahat formuyla korku türünü oldukça başarılı bir şekilde birleştiriyor. Renai ve Josh adlı çift, üç çocuğuyla beraber yeni bir eve yerleşir. Kısa süre içerisinde tuhaf olayların yaşanmaya başlaması Renai’yi korkutur ve yeniden taşınmak konusunda eşini ikna etmeye çalışır. Ailenin küçük çocuğu garip bir şekilde komaya girer ve farklı bir eve taşınmalarına rağmen tuhaflıklar devam eder. Olaylarla baş edemeyen aile eve medyum çağırmak zorunda kalır.

Astral / Astral Boyut

Astral
Astral (2018)

Genç bir metafizik öğrencisi olan Alex, annesinin ölümü sonrasında büyük bir bunalıma girer ve içine kapanır. Alex bu süreçle beraber kendi içine çekilmesinin yanı sıra astral seyahat aracılığıyla daha da derin yolculuklara çıkmaya karar verir. Görünmeyen bambaşka boyutlarda varlığını sürdürmek için yola çıkan Alex, kötü ruhlar tarafından çevrelenir. Alex bu yolculuk aracılığıyla ailesinin geçmişine dair yeni şeyler keşfedecek ve onlara ulaşacaktır.

Flatliners / Çizgi Ötesi

Flatliners
Flatliners (2017)

Astral seyahatin bilimsel olarak ele alındığı “Çizgi Ötesi”, bir grup tıp öğrencisinin yeni keşifler için ölüm deneyimleri yaşamaya karar verirler ve beden fonksiyonlarını durdurarak yolculuğa çıkmaya başlarlar. Ancak bu deneyimin karanlık boyutlarıyla yüzleşmek durumunda kalan genç doktor adayları, oldukça garip deneyimler yaşarlar.

Enter the Void / Boşluk

Enter the Void
Enter the Void (2009)

Aykırı yönetmen Gaspar Noe’nin Boşluk adlı yapımından bahsetmeden astral seyahatin bütün yönlerini ele almış sayılmayız. Noe bu filmiyle, Tibet Ölüler Kitabı’ndan aldığı ilhamı oldukça yaratıcı bir kurguyla seyirciye yansıtıyor. Filmde Astral seyahate çıkan Oscar, arkadaşı Alex’i terk edilmiş bir tünelin içinde ziyaret ediyor. Kitabın verdiği ölümden sonra yeniden doğuş mesajına ilişkin, yeniden doğuş anına kadarki araf durumunu hikâyeleştiren Noe, bu bilinç boyutunu kendine has bir anlatı tarzıyla taçlandırıyor.

Astral seyahat filmleri listemiz birbirinden özgün yapımlardan oluşuyor. Filmlerin her birinin hayal dünyanızda yepyeni kapılar aralayacağını söyleyebiliriz.

Eğer daha fazla film önerisi istiyorsanız Yazbuz’daki Sinema kategorisine göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir