Sağlık

Avuç İçinin Sararması Neden Olur? Hastalık Belirtisi midir?

Avuç İçinin Sararması Neden Olur? Hastalık Belirtisi midir?

Hayatınızı gayet dengeli yaşıyor, yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ediyor olabilirsiniz. Buna rağmen bir gün ellerinizin içinde sararma görmeniz mümkün. Bu durum, bazen ürkütücü gelebilir ve hasta olduğunuzu düşünebilirsiniz. Peki avuç içinin sararması neden olur? Hazırsanız içeriğimizi okumaya başlayalım.

Avuç İçinin Sararması Neden Olur?

Avuç İçinin Sararması Neden Olur? Hastalık Belirtisi midir?
Avuç içi sararmasının birçok farklı nedeni olabilir.

Avuç içi sararması, her yaştan insanda görülebilen bir problemdir. Ancak çoğu zaman çok fazla riskli bir durum değildir. Eller, dış dünyayla her zaman temas halindedir. Bu nedenle zaman içerisinde cilt tahriş olabilir veya sararabilir. Bazı durumlarda ise elde sararma nedenleri çok daha ciddi problemlerden kaynaklıdır. Aşağıdaki başlıklarda avuç içinin sararmasıyla alakalı faktörleri daha ayrıntılı şekilde görebilirsiniz.

Nasır

Avuç içinin sararması neden olur?” sorusunun cevaplarından biri nasırdır. Nasır, sertleşmiş el dokusunun sararmasıyla karakterize edilir. Elin yanı sıra ayakta da sıklıkla görülür. Çünkü el ve ayaklar, basınca ve sürtünmeye daha fazla maruz kalır. Ancak ellerdeki nasır, ayaklara göre daha yumuşaktır. Hafif bir sertleşmeyle birlikte elde sararma görülür. Cilt tonunun değişmesi dışında herhangi ciddi bir neden yoktur.

Özellikle el gücü gerektiren kazma, kürek gibi aletlerle çalıştığınız bir işe sahipseniz sıklıkla bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Elinizde nasır varsa belirli noktalarda sert sarı yamalar görülebilir. Badem yağı sürerek veya doktorun verdiği merhemleri kullanarak nasır oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Karotenemi

Ellerde sararma nedenlerinden biri, karoten bakımından zengin yiyeceklerin tüketilmesidir. Karotenemi, ciltte sarı pigmentasyonla karakterize edilen bir durumdur. Havuç, patates ve bal kabağı gibi yiyecekler, avuç içlerinin sararmasında etkilidir. Son dönemlerde bu yiyecekleri, çok fazla tüketiyorsanız ellerinizde sararma sorununu görmeniz mümkündür.

Karotenemi, birçok meyvede de bulunur. Normal tüketildiği takdirde vücuttan dışkı, ter ve idrar gibi yollarla atılır. Fakat yüksek dozda tüketilmesi halinde ciltte sararma görülebilir. Bu durum, aynı zamanda vücudun başka işleyişlerine etki eder. Ayrıca genel anlamda çok büyük bir soruna neden olmaz. Besinleri daha az tükettiğiniz takdirde ciltteki sararmanın önüne geçmeniz mümkündür.

Sarılık

Genellikle yeni doğan bebeklerde görülen sarılık, bazen yetişkinlerin de yaşadığı bir rahatsızlıktır. Yeni kan hücrelerinin gelişmesiyle eskileri yok olur. Karaciğer, ölü kan hücrelerini filtreler. Fakat karaciğer, bazı durumlarda çalışamayabilir. Böyle bir durumda bilirubin birikmesi mümkündür ve cilt sararmaya başlar. Kısacası, bilirubin sarı bir maddenin vücutta birikmesi sarılığın temel nedenidir.

Ellerde ve avuç içi parmaklarda sararma, sarılıktan dolayı gerçekleşebilir. Ancak sarılığın tek belirtisi, avuç içlerinin sararması değildir. Vücudun diğer bölümlerinde de sararma görülmelidir. Buna gözlerin beyaz kısmı dahildir. Yani, eğer ki sararma sadece ellerinizde görüldüyse sarılıktan şüphelenmenize gerek yoktur.

Anemi

Anemi, “Avuç içinin sararması neden olur?” sorusunun bir diğer cevabıdır. Özellikle demir eksikliği anemisi, sarımsı ve soluk cilt rengine neden olur. Çünkü vücutta yeterli sayıda kırmızı kan hücresi yoktur. Ciltte ve avuç içinde sararmanın yanı sıra yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı ve daha birçok farklı belirti gösterir.

Demir eksikliği anemisi, genellikle düzensiz adet ve yetersiz beslenmeden kaynaklıdır. Doktora gidip kan testi vererek hastalığınızın olup olmadığı tespit edilir. Eğer ki anemi hastalığınız varsa doktorunuz bazı takviyeler verir. Bu ilaçların düzenli şekilde kullanılması, sağlığınız açısından önemlidir. Aynı zamanda vücutta kan yapıcı besinleri de tüketmeniz önerilir.

Ellerde Sararma Diğer Nedenleri

Avuç İçinin Sararması Neden Olur? Hastalık Belirtisi midir?
Soğuk havalarda ellerinizin Raynaud belirtisi olabilir.

Avuç içlerinde sararma yaşandığı zaman birçok durumla bunu ilişkilendirmek mümkündür. Örneğin, zerdeçal tüketimi, ellerin sararmasına neden olabilir. Aynı zamanda Raynaud hastalığından dolayı sararma yaşanabilir. Bu hastalık genellikle soğuk havalarda  görülür. Vücudun sararmasının yanında ellerde karıncalanma ve uyuşukluk hissinin yaşanması mümkündür.

Belirli hastalıkların dışında çevresel nedenlerden dolayı da gerçekleşebilir. Örneğin, sigara kullanıyorsanız tütün dumanı ellerin sararmasına neden olabilir. Aynı zamanda kostik tarzında kimyasallarla ilgileniyorsanız sararma görülmesi beklenir.

Çocukların Elleri Neden Sararır?

Çocuklarda avuç içi sararması nedir?” sorusu özellikle anne adayları tarafından sıkça araştırılıyor. Genellikle çocuklar için de sarı avuç içlerinin nedeni aynıdır. Yani, çoğu zaman zararsızdır ve tedaviye ihtiyaç yoktur. Karoten içeriği yüksek besinleri daha dengeli vermek çözüm sunabilir. Aynı zamanda bu sararmanın nedeni kalıtsal faktörlerle ilgili olabilir.

Çocuğunuzun avuçlarındaki sararmanın nedeninden emin olmak için bir uzmana danışabilirsiniz. Böylece çeşitli testler yapılarak sağlık durumu analiz edilir. Bir hastalığın çıkması durumunda doktor, uygun tedaviyi uygular.

Sağlık köşemizden bir başka yazı için “Omuz kırığı ne kadar sürede kaynar?” içeriğimize bakabilirsiniz.

Ellerde Sararma Tedavisi

Sarı ellerin tedavisi için öncelikle nedenini araştırılması gerekir. Özellikle çok uzun zamandan beri avuç içlerinde sararma yaşıyorsanız uzmana gitmeniz gerekiyor. Bu aşamada size belirli testler yapılır.  Eğer ki bir hastalık söz konusuysa tedavi edilmelidir. Beslenmekten kaynaklıysa tükettiğiniz yiyecekleri sınırlandırmanız yeterlidir.

Ellerde Sararma İçin Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Şimdiye kadar “Avuç içinin sararması neden olur?” sorusuna genel bir cevap verdik. Söylediğimiz gibi sararma, farklı durumlardan kaynaklanabilir. Çoğu zaman bir tedaviye ihtiyaç duyulmasa da aşağıdaki sıkıntıları beraberinde yaşıyorsanız mutlaka doktora gitmelisiniz:

  • Nefes Darlığı
  • Dışkıda Kan
  • Baş Ağrısı
  • Yorgunluk
  • Halsizlik
  • Zihin Karmaşası
  • Baş Dönmesi
  • Yüksek Ateş

İçeriğimizde “Avuç içinin sararması neden olur?” sorusuna yanıt verdik. Gördüğünüz gibi sararma durumu, hayat koşullarından hastalıklara kadar birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Bu nedenle kendinizi gözlemlemeli ve ekstra sıkıntılar yaşıyorsanız hastaneye gidip tedavi olmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Avuç İçi Sararması Nasıl Geçer?

Sararmanın geçmesi için öncelikle sebebinin bilinmesi gerekiyor. Çoğu zaman beslenmeden ve hayat tarzından kaynaklanan sararmalar, karoten içerikli yiyeceklerin azaltılmasıyla çözülür. Ancak belirli bir hastalık varsa tedavi olmak gerekir.

Sarılık Avuç İçi Sararması Yapar mı?

Evet, çoğu zaman sarılık, avuç içi sararmasına neden olur. Ancak sadece ellerde sararma görülmez. Bunun yanında vücudun birçok bölümünde sararma görülebilir. Özellikle gözlerin beyaz kısmında sararma durumu söz konusudur.

Avuç İçi Sararması, Bir Hastalığın Habercisi mi?

Bazen avuç içi sararması, bir hastalıktan dolayı meydana gelebilir. Örneğin; sarılık ve demir eksikliği anemisinde ellerde sararma sorununa sıklıkla rastlanır. Böyle durumlarda tedavi edilmelidir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir