Sağlık

Bebeklerin Saç Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bebeklerin Saç Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bebeklerin saç rengi ne zaman belli olur?” sorusu neredeyse tüm anne babaların merak edip araştırdığı konuların başında gelir. Özellikle yeni doğmuş bebeklerin saçları büyümeye başladığında anne ve babadan farklı renk tonlarında olabilir. Genellikle açık tonlarda olan bebeğin saçları, gün geçtikçe renk değiştirir. Bu değişim ilk çocukluk dönemine kadar devam eder. 

Yazımızda bebeklerin daha çok genetik faktörlere bağlı olan saç renk değişimleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdik. Keyifli okumalar dilerim.

Bebeklerin Saç Rengi Zamanla Değişir mi?

Genellikle yeni doğmuş bebeklerin saç renginin doğduktan 3-4 ay sonra değiştiği görülmektedir. Bazen daha açık renge bazen ise daha koyu renk tonlarına dönüşür. Bununla ilgili şu bilgiler verilebilir:

  • Siyah, koyu kahve ve turuncu saç rengine sahip bebeklerin ilerleyen zamanlarda saç tonunda fazla değişiklik görülmez.
  • Sarı, kumral ve açık kahve saç rengine sahip bebeklerde ise saçın renginde değişiklik görülmektedir. Saçlar genellikle daha koyu renk tonlarına döner.

Bebeklerin saç renginin netleşeceği kesin bir zaman dilimi yoktur.  Bazen renk değişimleri çocukluk hatta ergenlik dönemine kadar sürebilir.

Yenidoğan Bebeğin Saçları Nasıl Gözükür?

Bebeklerin Saç Rengi Ne Zaman Belli Olur?
Bebeklerin saçları genellikle ilk zamanlarda daha açıktır.

Yenidoğan bebeklerin saç renkleri doğdukları ilk andan itibaren tespit edilebilir. Ancak bu saçlar kalıcı değildir. Doğumdan yaklaşık 3 ay sonrasında yavaş yavaş dökülür. Bazı bebekler saçsız olarak doğar. Belirli bir süre sonra saçlar kendi renginde çıkmaya başlayacaktır.

Yeni doğmuş bebeklerin bazılarının saçları doğuştan gür, kalın ve koyu renklidir. Böyle saçlara sahip olan bebeklerin saçlarında ilerleyen zamanlarda çok fazla değişiklik görülmez. Az ve açık renkli saç ile doğan bebeklerde ise ortalama ilk altı ay içerisinde belirgin koyulaşmalar görülür. Bu süre 2-3 yaşına kadar uzayabilir. Her bebeğin gelişim ve değişimi birbirinden farklıdır.

Bebek Saç Rengini Kimden Alır?

“Bebeklerin saç rengi ne zaman belli olur?” sorusu dışında anne babalar, saç renginin hangi ebeveynden geçtiğini de merak eder. Bebeklerin saç rengi anne ve babadan alınan genetik faktörlere göre belirlenir. Ancak yine de çocuğun saç renginin ne olacağını önceden tahmin etmek zordur.  Bir kişinin saç rengi, saç köklerinde bulunan pigmentasyonunun sonucudur. Bu minik yapılar saç köklerini besler ve korur. Gende bulunan melanin türüne bağlı olarak foliküller siyah, kahverengi, turuncu veya sarı saçları oluşturur.

Güncel araştırmalara göre saç renk tonunun belirlenmesinde etkili olan bazı genler vardır. Örneğin, siyah saç için gereken genler baskındır. Sarı saç genleri ise çekiniktir.Genellikle koyu renk tonuna sahip saçlar baskın genlerden gelir ve kolay kolay değişmez. Açık renkli saçlar çekinik genlerden gelir ve sonradan değişme ihtimali yüksektir.

Bazı durumlarda saç genetiğinin bir sürprizi olabilir. Örneğin, babanın koyu renkli saçları varsa ve sarı saçlı akrabası anne de sarı saçlıysa bebeğin siyah saçlı olma ihtimali çok yüksektir. Çünkü bu durumda babanın saç rengi baskın gen oluşturur. Anneden gelen ise çekinik gen olur.  

Anneden ve babadan gelen İki DNA yapısının kombinasyonu, sonsuz sayıdadır. Ancak bilimdeki gelişmeler ile, bebeğin sahip olacağı saç rengi ve bazı diğer özellikler tahmin edilebilir hale gelmiştir.

Bebeğin Doğal Saç Rengi Ne Zaman Belirginleşir?

Bebeklerin Saç Rengi Ne Zaman Belli Olur?
Bebeklerin saç renginin belli olma tarihi hakkında net bir zamana aralığı vermek pek mümkün değildir.

Bebeklerde saç renginin belirginleşmesi ebeveynler tarafından merak edilen bir konu olmuştur. Bebeklerin saç rengi genelde 6 ay ve 12 aylık süreç içerisinde belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Saçın rengi anne ile babanın sahip olduğu renk tonuna göre belirlenir.

Genel olarak yeni doğan bebeklerde kızıl, sarı ve açık kumral saçlar kesin olarak değişir. Belirli bir süre geçtikten sonra koyulaşmaya başlar. Bu durum araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Saç rengindeki değişimlere güneş ışınları da etki edebilir. Koyu olan saç telleri güneş ışınlarının etkisi ile açılır. Güneş ışığına maruz kalan bebek saçları için kesin bir değişim tarihi vermek mümkün değildir.

Çocuklar için 13 ve 20 yaş saç renginin değişiminde önemli bir aralıktır. Bu zaman diliminde açılma ve koyulaşma gibi belirgin değişimler olabilir. Bununla birlikte saçların genetik rengi ile kirpiklerin genetik rengi aynıdır. Açılma ve koyulaşma gibi değişimler kirpik tellerinde de olabilir.

Bebeklerin burnu neden soğuk olur?” yazımız da ilginizi çekebilir.

Bebeklerin Saç Rengi Nasıl Açılır?

Bebeklerin saç rengi kendiliğinden açılmadığında saça evde yapılan bazı doğal karışımlar uygulanabilir. Bu karışımlar şu şekildedir:

  • Papatya suyu
  • Limon suyu
  • Bal maskesi
  • Sirke ve bal karışımı
  • Ravent bitkisi
  • Tarçın maskesi
  • Zeytinyağı
  • Vitamin C takviyesi

Doğal yollar ile saç rengi yöntemleri saçı besleyerek gürleştirir. Bunun yanında saça ihtiyacı olan yağı vererek kuruluğu önler. Ayrıca ev ortamında kolay bir şekilde hazırlanabilir. Ekonomik olarak da maliyeti düşüktür.

Sıkça Sorulan Sorular

Siyah Saçlı Doğan Bebekler Sarışın Olur mu?

Saçları siyah ya da koyu kahverengi olan bebeklerin daha sonradan sarışın olması ile ilgili kesin bir kanı yoktur. Ancak bazı bebeklerin saçlarının rengi zamanla değişebilir. Bunu etkileyen en önemli unsur genetik faktörlerdir.

Bebeğin Sarışın Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin sarışın olduğu ilk doğum anından itibaren anlaşılabilir. Sarışın bebeklerin ten ve saç renkleri açıktır. Ancak bu durum zaman içerisinde değişebilir.

Bebek Saç Rengi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bebek doğmadan önce, ebeveynler bebeğin saçlarının ne renk olacağını öğrenmek isterler. Bununla ilgili kesin bir hesaplama yoktur. Sadece anne ve babanın saç renklerine bakılarak bir öngörüde bulunmak mümkündür.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir