PsikolojiHaberler

Az Görülen Psikolojik Hastalıklar ve Sonuçları

Çağımızın sorunlardan en büyükleri tartışmasız psikolojik hastalıklardır. Literatürde birçok psikolojik hastalık yer almaktadır. Bu yazıda konu edindiiklerimiz ise çok nadir rastlayacaklarımızdan.
Az Görülen Psikolojik Hastalıklar ve Sonuçları

Ruh sağlı modern insanın hayatında olan etkileri her geçen gün artarak büyümektedir. 19. yüzyıl ile birlikte artışa geçen ruh sağlığı bozuklukları da bir hayvan olarak insanın refah düzeyini arttırmak pahasına doğal yaşamından verdiği ödünlerle açıklanmaya çalışılmaktadır. Bu tür rahatsızlıklardan bazıları alışılagelmiş psikolojik bozukluklardan oldukça farklı seyrederek kişinin hayatını baştan sona etkisi altına alabilmektedir. Gündelik hayatta karşılamamızın oldukça güç olduğu fakat belirtileri gösteren kişilerin hayatında büyük etki bırakan bu hastalıklar kulağa ne kadar ilginç gelse de düşünüldüğünden daha tehlikeli bir boyuta ulaşabilmekte. Sizler için az görülen  psikolojik hastalıklar listesi oluşturduk.

Az Görülen Psikolojik Hastalıklar Nelerdir?

Nadir görülen psikolojik hastalıklar, nörolojik sıkıntılara ya da travmaya bağlı şekilde ortaya çıkabilmektedir. O yüzden bazı rahatsızlıkları ilaç ya da ameliyat ile tedavi etmek yerine psikoterapi uygulanarak hastaya bu durum ile yaşaması için adaptasyon süreci uygulanır ve tedavi süresince seanslar devam eder. Her koşulda kişinin hayatını baştan sona etkileyen bu bozukluklardan birkaçını bir araya getirdik.

Az Görülen Psikolojik Hastalıklar Arasında En İlginci: Dilde Aksan Bozukluğu

Dilde aksan bozukluğu, genelde beynin bir bölümünün ya da tamamının hasar görmesiyle gerçekleşen ve çok nadir görülen bir nörolojik rahatsızlık. Bu travmayı yaşayan kişilerde, aldıkları ani hasara bağlı olarak ana dillerini, daha önce hiç deneyim etmedikleri, hiç konuşmadıkları ya da duymadıkları biçimde oluşturdukları bir aksanlarda konuşabiliyorlar. 1941 ve 2006 yılları arasında bu rahatsızlığa ait dünyada sadece 50 vaka kaydedildi. Bu vakalarla ilgili bir durum Twelve Monkeys filminde incelenmiştir.

Munchausen Sendromu
Sosyal medya üzerinden olan paylaşımlarda kişiler genellikle beğenilme amacıyla paylaşım yaparlar. Günümüzde dikkat çekmek ve sempati kazanmak sosyal medya üzerinde olan profiller bu duruma örnektir.

Munchausen Sendromu

Bu hastalığa sahip olan kişiler dikkat çekmek ve sempati kazanabilmek uğruna ciddi bir hastalıkları ya da psikolojik bir travmaları varmış gibi davranırlar. Zaman zaman da psikolojik belirtilerin vücutta etkili olduğu ve kişinin gerçekten hasta olduğu da görülebiliyor. Bu sendromun halk arasında en sık bilinen adı hastane bağımlılığı ya da ‘hastalık hastalığı’ olarak da bilinmektedir. Bu durumun bir başka örneği de Amerika’da yaşanan Dee Dee Blanchard Cinayeti’nde yaşandı.

Clauddinea Blancharde, hasta olan kızı için bütün fedakarlıkları yapan bir anne olarak medyanın yöresel olarak tanıdığı bir isimdi. Kızı için yaptığı savaşla bütün toplum tarafından taktir edilmiş ve kızına karşı uyguladığı bakımdan bir an bile şüphe duyulmamıştır. Fakat 2015 yılında Clauddinea’nın kızı, internetten tanıştığı bir adam ile annesini öldürmek için plan yaptı. Bu cinayetin ardından ortaya çıkan gerçek ise hasta olmayan kızını sen hastasın diye sürekli baskılayarak bundan maddi ve manevi çıkar sağladığı yönündeydi.

Cinayet suçundan erkek arkadaşı ile birlikte halen daha hapis yatan genç kız, yapılan sağlık testlerinin ardından hiçbir sorunu olmadığını ortaya çıkartmıştır. Yaşanan bu olay ilginç psikolojik vakalar içinde kendine yer bulmuştur. YouTube‘da yayınlanan belgesel üzerinden haberin detaylarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca 2017 yılında yayınlanan 8 bölümlük The Act dizi-belgesel yapımını da izlemenizi tavsiye ederiz.

Kurtarıcı Kompleksi (Mesih Sendromu)

İnsanlara yardım etmek konusunda kendinize engel olamıyorsanız, siz de potansiyel bir Mesih Sendromlusunuz. Mesih Sendromu, kişilerin hayatlarında olan kişilere ve eylemlere karşı kurtarıcı vazifesi üstlenmesiyle ortaya çıkar. Nörolojik bir rahatsızlık değildir. Bu duruma sahip olan kişiler karşılarına çıkan her türlü duruma karşı iyilik yapma gereği hissederek yardım peşinde koşarlar. Hiç bir zaman da hayır cevabını veremezler. Mesih Sendromu da sıradışı psikolojik hastalıklar arasındadır.

Çağımızın En Az Görülen Hastalığı: Mesih Kompleksi Nedir?” başlıklı yazı içerisinde, hastalığın detaylarını ve sendromlarını bulabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir