Ne, Ne Değildir?Sağlık

Balık Yağı Hapının Faydaları ve Zararları

Balık yağı, gıda takviyesi sınıfında olan bir besindir. Birçok hastalığı önleyici etkisinde olup, içerisinde Omega 3 yağı barındırmaktadır.

İnsan vücudu, Omega yağlarını üretemez. Bu yüzden de dışarıdan omega takviyesi almak durumundayız. Balık başta olmak üzere su ürünleri Omega konusunda oldukça zengin besin kaynaklarıdır. Peki, balık yağı hapı nedir? Balık yağı hapının faydaları ve zararları nelerdir? İşte tüm detaylar….

Balık Yağı Hapı Faydaları

Balık yağı; Uskumru, ton balığı, somon ve sardalye içerisinde bulunan yağ elde edilerek hazırlanır. Balık yağı kapsüllerine ayrıca, E vitamini takviyesi yapılır. Bunun sebebi çıkartılan yağın bozulma süresini uzatmaktır. Ayrıca markalara göre değişerek içerisinde; Demir, A, B1, B2, B3, C, D vitaminlerini de barındırabilir.

Balık Yağı Hapı balık Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Balık Yağı Hapı balık Hangi Hastalıklara İyi Gelir
Pek çok hastalığın tedavisinde balık yağı destekleyicidir.

Balık yağı, sadece sporcular için değil, gündelik olarak insanların da kullanması gereken bir haptır. Bunun birçok sebebi bulunmakta:

  • Hastalık tedavilerinde omega yağı oldukça güçlü bir destekleyicidir.
  • Yüksek kolesterol seviyesine sahip kişiler içinde bire birdir.
  • Balık yağı beyniniz için çok önemlidir. Beyin fonksiyonları üzerinde yapıcı etkileri bulunmaktadır. Depresyon, psikoz, dikkat dağınıklığı ve alzheimera karşı balık yağı kullanılmaktadır.
  • Yüksek tansiyon probleminiz var ise, ilaç kullanmanıza bile gerek kalmadan balık yağı kullanabilirsiniz (kullanımınızı doktor kontrolünde yapmanızda fayda vardır).
  • Omega sahip olduğu asit sayesinde, damar açıcı ve kan basıncını düzenleyici bir etkiye sahiptir.
  • Kalp hastalıklarında özellikle gıda takviyesi adına doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Kalp sağlığını korumak için ve trigliserit değerlerini normale götürmek için günde bir tane balık yağı hapı kullanmanızda fayda vardır.

Balık Yağının Zararları

Balık yağının yan etkileri ve önlemleri ise biraz şüphe uyandırıyor. Yan etkiler, genellikle kullanan kişilerin yanlış kullanımı ya da dozaj ayarlayamaması yüzünden ortaya çıkıyor. Eğer hafta da iki kez ya da daha fazla balık tüketiminiz mevcut ise ekstradan balık yağı hapı takviyesi almanıza kesinlikle gerek yoktur. Bunun yanında eğer sürekli ya da tedavi gördüğünüz bir rahatsızlık var ise doktorunuzun kontrolünde almanız tavsiye edilir. Aynı zamanda dozajı düzgün kullanılmazsa, kilo almanıza sebep olur. Ek olarak koruyucu maddeler ile hazırlanan balık yağı haplarının, mide bulantısı, ağızda kötü tat ve iştah eksiltme gibi yan etkileri bulunmaktadır. Kullanacağınız marka ile ilgili araştırma yapmanızda fayda vardır.

Balık yağının insan sağlığı üzerindeki etkilerini daha detaylı bir şekilde incelemek isterseniz; Journal of FisheriesSciences.com tarafından hazırlanan BALIK YAĞI TÜKETİMİ VE İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNE ETKİLERİ çalışmasına göz atabilirsiniz.

Anıl Kölmük

Pragmatist, sosyolog. Dijital üretir, dışavurur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu