Sağlık

Baş Parmak Seğirmesi Neden Olur?

Baş parmak seğirmesi neden olur

Titreme olarak da adlandırılan başparmak seğirmesi, başparmak kaslarının istemsizce kasılmasıyla parmağın hareket etmesine neden olmaktadır. Seğirmeler, kaslara bağlı sinirlerin istemsiz aktive olmasından kaynaklanır. Seğirmeler geçicidir ve genelde ciddi bir durumdan kaynaklanmaz. Ancak başparmak seğirmeleri günlük yaşamınızı etkiliyorsa, doktora görünmek doğru olacaktır. Peki, gerçekten baş parmak seğirmesi neden olur?

Kasılma olarak da nitelendirilen seğirmeler, ince kas liflerinin istemsiz hareketinden oluşur. Bu kasılmalar, insan vücudunun herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Kasılmaların genelde başparmakta olduğu görülür.

Parmak Seğirmesi Neden Olur?

Sol ve sağ baş parmak seğirmesi nedenleri bulunmaktadır. Kimisi psikolojik iken kimisi sinir sistemiyle ilgili olabilir. Gelin, bu sebeplere birlikte göz atalım.

Stres

Stres
Stres, baş parmak seğirmesine neden olan etkili bir durumdur.

Günlük yaşamlarımızda karşılaştığımız durumlar stres yapmamıza neden olabilir. Çok fazla strese maruz kaldığımızda vücudumuzun tepki vermesi normaldir. Stres, parmak seğirmelerinin en yaygın nedenlerinden biridir. Stresten kaynaklanan kas gerginliği, vücuttaki kas seğirmelerine neden olabilir.

Strese maruz kaldığımızda başparmaklarımız, göz kapaklarımız veya vücudumuzda başka bölgelerde seğirme olabilir. Uzun süreli stres ve kaygılar, başka problemlere de yol açabilir. Vücudumuzun tepki verecek kadar kaygıya maruz kalması sağlıklı değildir. Bu yüzden bu ortam ve durumlardan uzak durmaya özen göstermeliyiz.

Uyku Bozukluğu

Uyku bozukluğu ve uykusuzluk birçok soruna sebep olabilir. Bunlardan kaynaklanan ilk tepkiler ise seğirmelerdir.

Uykusuzluk, insanlar için endişe kaynağıdır ve başka sorunlara yol açabilir. Uyku sırasında vücut dinlenir ve bazı ölü hücreler yenilenir. Yetersiz uyku, vücudun toksinleri atması için ihtiyacı olan zamana olanak tanımaz. Bu durum da vücudun bazı süreçlerde tam olarak çalışmamasına ve sorunlara yol açmasına sebep olur.

Yetersiz uyku, beyinde yer alan sinirlere zarar verebilir. Bu durum da başparmak kramplarına sebep olacaktır.

Yetersiz ve Dengesiz Beslenme

Birçok hastalığa sebep olan dengesiz beslenme, sol veya sağ el baş parmak seğirmesi gibi belirtilere neden olabilir. Belirli vitamin ve besinlerin yeterince alınmaması, seğirmelere neden olacaktır.

Parmak seğirmelerinin en yaygın nedenlerinden biri, magnezyum, D vitamini ve kalsiyum gibi bazı besinlerin eksikliğidir. Kasları güçlendirmek ve seğirmelerden kaçınmak istiyorsanız, bu besinler açısından zengin yiyecekler yiyin. Seğirmeleri ve krampları önlemek için sağlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz.

İlaçlar

İlaçlar
Bazı ilaçlar, parmak seğirmesine neden olabilir.

Her ilacın yan etkisi bulunmaktadır. Reçeteli veya reçetesiz ilaçlar fark etmeksizin fazla bazı seğirmelere sebep olabilir. İlaç kullanımında, ilaç yan etkilerinin incelenmesinde ve ona göre kullanılmasında hatta ilacın değiştirilmesinde fayda vardır.

Kafein

Özellikle yoğun iş hayatına sahip olanlar ve üniversite sınavlarında uykuyu engellemek için tüketilen kahveler, bir süre sonra sorun yaratabilir.

Bazı insanlar, bir bardak kahve içmeden güne başlayamazlar. Bununla birlikte günde bir kere tüketmek yeterli hale gelmez olur.

Kafeinler, enerjik olmanızı sağlayan uyarıcılardır. Ancak aşırı dozda tüketildiği zaman seğirmelere sebep olabilir. Vücuttan atılmayan enerji parmak seğirmesi olarak karşımıza çıkabilir. Ayrıca kafeinler uyku bozukluğuna da sebep olabilir. Bu yüzden kahve tüketiminde dikkatli olmak gerekir.

Hareketsizlik

Gün içerisinde saatlerce bilgisayar kullanan kişiler, klavyede yazı yazmak ve fareye tıklamak gibi tekrarlayan eylemler gerçekleştirmektedir. Bu gibi hareketsizlikler veya tekrarlayan hareketler, parmaklarınızın kaslarında, eklemlerinde ve sinirlerinde yorgunluğa neden olabilir. Bu, ciddi başparmak seğirmelerine ve hatta bazı ciddi durumlara yol açabilir.

Bilgisayarınızı sık kullanıyorsanız, sık sık ara verin ve hareket edin. Bununla birlikte hemen hemen herkesin tekrarlayıcı davranış türü de akıllı telefon kullanımıdır. Çoğumuz her gün birkaç saatimizi sosyal medyada gezinerek geçirdiğimizden, sol veya sağ başparmaklarımız seğirebilir.

Yoğun Egzersizler

Yoğun Egzersizler
Yoğun tempolu ezgersizler sonucunda parmak seğirmesi olabilir.

Kaslar kardiyo veya ağırlık çalışma sonrasında, kramp girme eğilimine sahip olurlar. Bu yüzden egzersiz öncesinde gereken ısınmayı hem herhangi sakatlığı önlemek adına hem de seğirmelerin önüne geçmek adına önemlidir.

Vücut bu egzersizlere alışık değilse ısınma yapılsa dahi sakatlık ve seğirmeler ortaya çıkabilir. Bu yüzden vücuda bir anda yüklenmemek gerekir.

Sinir Sistemi

Sol ve sağ başparmaklarınızın seğirdiğini fark ettiğinizde, vücudunuzda bir sorun olduğu konusunda endişelenmeniz doğaldır. Başparmak seğirmeleri sinir sistemi bozukluğunun bir belirtisi olabilir. Çoğu zaman, bu beklenmedik seğirmeler, önemsiz nedenlerle günlük yaşamda birkaç kez ortaya çıkar.

Ancak kas seğirmeleri günlerce veya haftalarca sürerse ayrıca başka semptomlarla birlikte görülürse doktora görünmek tavsiye edilir.

Benign Fasikülasyon Sendromu

Benign fasikülasyon sendromu, kas seğirmeleri olan kişilerde en yaygın görülen durumlardan biridir. Göz kapakları, el ve ayak parmakları gibi vücudun farklı bölgelerinde görülebilir. Sağlığa zararlı değildir, çoğu zaman fark edilmeden geçer. Ancak rahatsız edici hale geldiğinde tedavi edilebilir.

Otoimmün Hastalıklar

Otoimmün hastalıklar son derece tehlikelidir ve sağlık durumu veya yaşı ne olursa olsun hayatın herhangi bir döneminde herkesi etkileyebilir. Bazıları tedavi edilebilir, ancak çoğu tamamen iyileştirilemez.

Sol ve Sağ Başparmak Seğirmesinin Anlamı

Sol ve Sag Basparmak Segirmesinin Anlami
Sol el baş parmak istemsiz hareketi, birçok anlamı içerebilir.

Seğirmeler bazı hastalıkların veya durumların habercisi olsa da manevi olarak işaret olduğuna inanan insanlar da bulunmaktadır. Bu gibi seğirmelerin bazı anlamların içerdiğine inanılması yaygındır. Sağ veya sol el başparmak seğirmesi neden olur diye merak etmeniz normaldir.

  • Sağ baş parmak istemsiz hareketi, genellikle sağlığın iyi olduğunu gösterir. Bu, yaşam tarzınızın iyiye gittiğine ancak sadece vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı olduğunda oluşabilir.
  • Sol el baş parmak istemsiz hareketi, birçok anlamı içerebilir. En yaygın olanı, yakında çok önemli bir kişiyle tanışacak olmanızdır. Bu bir lider olabilir veya hayatınızı değiştiren biri olabilir.

Sol başparmağa kramp girmesinin bir başka belirtisi de etrafınızın güvenmediğiniz insanlarla çevrili olmasıdır.

Seğirmeler için Çözümler

Sağ veya sol başparmak seğirmesi zararsız olabilir ancak devam ederse dikkatli olunması önerilir. Bu tür seğirmelerin en yaygın nedeni kalsiyum ve potasyum gibi minerallerin eksikliğidir. Diğer yandan bol su için ve kafein tüketimi olabildiğince azaltın. Hareketsiz kalmamaya ve stresten uzak durmaya çalışırsanız bu şikayetlerinizin çoğu azalacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

[toggle title=”Baş Parmak Seğirmeleri Normal midir?” state=”open”] Seğirmeler birçok sebepten ortaya çıkabilir. Ancak bunların pek çoğu normaldir. Sürekli ve rahatsız edici bir hal alması durumunda doktora başvurabilirsiniz.[/toggle]

[toggle title=”Anksiyete Kas Seğirmesi Yapar mı?” state=”open”] Stres ve kaygı seğirmelere sebep olabilir. Stres yaşayan bireylerin genelde ilk şikayetleri kas seğirmeleridir.[/toggle]

[toggle title=”Seğirme Nerelerde Olur?” state=”open”] Seğirmeler genelde bacak, göz kapağı, kaş el ve parmaklarında yaşanabilir.[/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir