Finans

Binance Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?

binance kaldıraçlı işlem nasıl yapılır

Binance, dünyada en büyük kripto para borsası olarak bilinmektedir. Günlük periyotta gerçekleştirilen milyar dolarlarca işlem hacmi, bunu destekler nitelikte. Ancak bahsedilen bu milyar dolarlık hacim, sıradan kripto para işlemleri ile sağlanmıyor. Yapılan kaldıraçlı işlemler sonucunda bu büyük meblağlardan bahsedebilmek mümkün oluyor. Eğer kripto para borsasıyla ilgileniyorsanız, kaldıraçlı işlemleri daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. Peki Binance kaldıraçlı işlem nasıl yapılır, biliyor musunuz? Kaldıraçlı işlemlere dair merak ettiğiniz tüm detaylar içeriğimizde!

**Bu bir yatırım tavsiyesi değildir**

Binance Kaldıraçlı İşlem Nedir?

Herkes kripto işine kazanç sağlamak için girer, değil mi? Bu kazancı da olabildiğince yüksek bir seviyede tutmak bütün yatırımcıların hayalidir. Ancak yatırım miktarınız azsa, kripto para borsasında kazanacağınız miktar da gözünüze biraz az gelebilir. İşte tam da noktada devreye kaldıraçlı işlemler giriyor!

Bildiğimiz finans piyasasında kullanılan kaldıraç sistemi kazancınızı arttırmaya yönelik kullanabileceğiniz bir yöntemdir. İşin sırrı bu kazancı arttırma kısmında yatırımınızın çok büyük olmasının gerekmemesindedir. Binance borsasına göz attığınız zaman kripto paraların bazılarının isimleri yanında 2x, 5x ya da 10x gibi ifadeler görebilirsiniz. Bu ifadeler kaldıraçların büyüklüğünü ifade etmektedir. Siz elinizdeki parayla birlikte kaldıraçlı bir işlem yaparsanız, işleme giren kripto para biriminde elinizdeki paranın kaldıraç büyüklüğü kadar işlem yapılıyor.

Örneğin; 10x kaldıraç ile birlikte bir işlem yapan kullanıcı, aslında elindeki paranın 10 katı ile işlem yapmış oluyor. Dolayısıyla kazancı da buna göre 10 kat daha fazla oluyor.

Binance’de Long ve Short Terimleri

long short pozisyonu
Long ve short pozisyonları, kaldıraçlı işlem yapmak isteyenlerin hakim olması gereken terimlerdir.

Binance üzerinden yapılacak kaldıraçlı işlemler; long ve short olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yaptığınız tahminler ve analizlere göre bu pozisyonlardan birisini seçebilirsiniz. Gözünüz korkmasın, bu terimler sadece kripto piyasasında değil hisse senedi, altın ve gümüş piyasalarında da kullanılmaktadır.

Binance’de Long Pozisyonu

Long pozisyonu, yatırım yapacağınız kripto paranın yükseleceğini tahmin ettiğiniz takdirde başvuracağınız bir durumdur. Örneğin bir kripto paranın yükseleceğini düşünüyorsunuz ve bunun için long pozisyonu açmak istiyorsunuz. O an seçtiğiniz kripto paranın değerinin de 10.000 dolar olduğunu varsayalım. Long pozisyonu açtığınız zaman 10.000 dolar değerine sahip olan o kripto paradan alıyorsunuz. Daha sonra tahmin ettiğiniz gibi bu kripto para yükseldiğinde satıyor ve yaptığınız long işlemi sonucu yükselme derecesi kadar kar elde etmiş oluyorsunuz.

Binance’de Short Pozisyonu

Short pozisyonu da Long işlemlerin tam tersi olarak düşeceğini tahmin ettiğiniz kripto paralar için başvuracağınız bir durumu ifade eder. Ancak bu sefer yatırım yapmıyor, borç alıyorsunuz. Yine aynı örnek üzerinde anlatmaya devam edelim.

Seçtiğiniz kripto paradan 10.000 dolar değerinde 1 adet borç aldınız. Aldığınız kripto parayı anında satarak tahmin ettiğiniz düşüşün yaşanmasını bekliyorsunuz. Bu noktada düşüş sonucunda aldığınız kripto paranın yeni değerinin 9.000 dolar olduğunu varsayalım. Siz bu düşüşü görünce hemen pozisyonunuzu kapatıyorsunuz, yani borcunuzu geri ödüyorsunuz. Bu sayede 1.000 dolarlık bir kar etmiş oluyorsunuz.

Binance Kaldıraçlı İşlemler

binance kaldıraçlı işlemler
Binance kaldıraçlı işlem nasıl yapılır?

Öncelikli olarak kaldıraçlı işlem yapmak için Binance Futures’u kullanmanız gerekiyor. Eğer mobil uygulamanız içinde Binance Futures yoksa uygulama dilinizi İngilizce yapabilirsiniz.

Şimdi adım adım kaldıraçlı işlemin nasıl yapıldığına bakacağız:

  1. Binance Mobil uygulamanızı açıp Futures sekmesine tıklayın.
  2. Karşınıza çıkan ekranda bulunan Buy ve Sell butonları yapmak istediğiniz kaldıraçlı işlem tipini ifade eder. Long pozisyonu için Buy butonunu, Short pozisyonu içinse Sell butonunu kullanmanız gerekiyor.
  3. Alt kısımda da yaptığınız ancak henüz gerçekleşmemiş olan emirleri göreceğiniz Open Orders ve devam eden işlemlerinizi görebileceğiniz Positions bölmeleri bulunmaktadır. Yaptığınız işlemlerin kar ve zarar takiplerinizi bu bölmelerden yapabilirsiniz.
  4. Kaldıraçlı işlem yapmak için bu ekranın üst kısmında bulunan 2x, 5x ve 10x gibi sayılardan birinin yazdığı sekmeye tıklamalı ve burada kaldıraç büyüklüğünüzü seçmelisiniz. İşlemi gerçekleştireceğiniz kripto paraya göre kaldıraç büyüklüğünüz de değişir. Örneğin, Bitcoin’de 125x’e kadar kaldıraç büyütebilirsiniz.

Bu adımdan sonra hemen yan kısımda işleminizin modunu seçmeniz gerekiyor. Margin Mode adı verilen bu bölüm ikiye ayrılır. Cross yani çapraz işlem modu USDT-M cüzdanınızda var olan tüm varlıklarınızın kullandığı bir moddur. Cross modunda işlem için kullandığınız yatırım sıfırlanırsa kalan varlıklarınız da işleme dahil edilir. Isolated modunda ise sadece işlem için belirlediğiniz kadar yatırım kullanılır. Cüzdanınızda kalan paranız hiçbir şekilde bu işleme dahil edilmez. Daha sonra Limit yazan sekmeden emir tipinizi seçmeniz gerek. Burada size en uygun emir tipini seçerek kaldıraçlı işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Binance TR Vadeli İşlemler

Son olarak TR Binance ya da Binance TR ile vadeli işlemlere değineceğiz. TR Binance üyeleri yani yukarıda da değindiğimiz gibi mobil uygulama dili Türkçe olan kişiler gibi Binance Futures sekmesini göremezler. Bunun sebebi TR Binance’nin Futures işlemlere kapalı olmasıdır. Eğer Binance üzerinde kaldıraçlı işlem yapmak istiyorsanız, Binance Global hesabı açmanız gerekir.

Unutmayın ki, Binance kaldıraçlı işlemler oldukça yüksek riskler içermektedir. Kazancınız katlanır ancak tahminleriniz tutmaz ve tam tersi yönde gerçekleşirse, kaybınız da yine aynı oranda büyük olur. Yani kaldıraçlı işlemler üzerine bahsettiklerimizi bir yatırım tavsiyesi olarak el almadan değerlendirmelisiniz.

Kripto para borsası ile ilgileniyorsanız, merak edeceğiniz bir başka konu: NFT Nasıl Yapılır?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir