Edebiyat

Bir Kürt Sevdim Özeti ve İncelemesi

Bir Kürt Sevdim özet

Dilek Bilgiç Esen tarafından kaleme alınan Bir Kürt Sevdim romanı, yayınlandığı günden bu yana büyük ses getirdi. Özellikle genç okuyucu kitlesinin ilgisini çeken bu romana dair detaylar da merak edilmeye başlandı. Bir Kürt Sevdim özeti içinde görebileceğiniz gibi kitap birbirini seven ve kavuşmasının önünde engeller olan iki gencin yaşadıklarını konu alıyor. Üniversitede birbirlerini görüp etkilenen ve daha sonra sevgili olan ikili bir süre mutlu bir birliktelik yaşıyor. Ancak memleketlerinin farklı olması önlerinde bir engel olarak beliriyor.

Özellikle ırk farklılıklarını çok fazla konu edinen kitap, bu anlamda gençlerin ne gibi sıkıntılar yaşamak zorunda kaldıklarını da anlatıyor.

Yerleşmiş ve değişmeyen bazı inanışların insanları nasıl mutsuz edeceğinin kanıtlarını size sunan bir hikâye. Bir Kürt Sevdim özeti aracılığıyla aynı ülkenin farklı memleketlerinde yaşamanın, gelenekleri nasıl etkilediğini görebilirsiniz. Aslında kapalı fikirli olmanın herkese özgü olabileceğini kitapla görüyorsunuz. Geleneklerine çok daha bağlı görünen kişilerin, özellikle erkek evlatlarını yetiştirirken nasılda yanlış ve ayrımcı davrandıklarını anlayabilirsiniz.

Bir Kürt Sevdim Özeti

Üniversite yıllarında, okulun düzenlediği bahar şenliklerinde Gülşah bir şeyler yemek için bir alana oturur. Alanın yakınlarında aslında çok uzak olduğu bir dil olan Kürtçe şarkılar çalmaktadır. Halay çeken insanları izler yemeği bitene kadar. Yemeği bitince de oradan ayrılmak istemez; çünkü dikkatini çeken birisi olmuştur.

Oldukça yakışıklı ve ilgi çekici bu kişi, çevresindeki insanlarında oldukça alaka gösterdikleri birisidir. Gülşah halaylar bitene kadar onu izlemeye devam eder ve adeta gözlerini ondan ayıramaz.

Şenlik biterken Gülşah, o yakışıklı kişiyi gözden kaybeder. Daha sonra kaldığı yurda geri döner. Şenlikler biteli çok zaman geçmiştir ancak Gülşah onu aklından bir türlü çıkaramaz. Yaz tatilinde memleketine döner ve oradayken bile dualarında o kişiyle yeniden karşılaşabilmeyi temenni eder.

Gülşah okullar açıldıktan sonra, üniversitenin yakınlarındaki bir kafeye gider. Evet sonunda duaları kabul olmuştur. Şahin tam karşısındadır. Arkadaşlarıyla bir masada oturmaktadır. Tüm cesaretini toplar ve yanına gidip konuşmaya karar verir. İçindeki hayranlık ve aşk sayesinde gidip konuşmayı başarır. Şahin’in arkadaşları bu sırada oradan ayrılmıştır.

Baş başa kalan ikili konuşmaya başladıklarında Gülşah büyük bir şaşkınlık yaşar. Çünkü Şahin onun adını ve nereli olduğunu bilmektedir. Henüz konuşmalarının başında olmalarına rağmen, Şahin umutsuzca birlikte olamayacaklarını ve Gülşah’ın ailesinin bir Kürt ile evlenmesini istemeyeceğini söyler. Bu söyledikleri Gülşah’a anlamsız gelir. Çünkü ailesinde daha önce böyle bir konuda ayrım yapıldığını görmemiştir. Bir Kürt Sevdim özeti sayesinde anlamlı bir kitaba ışık tutulmaktadır.

Gençler Birbirlerinden Vazgeçmek İstemiyor

Gençler Birbirlerinden Vazgeçmek İstemiyor
Gençler birbirlerinden vazgeçmek istemezler.

İki genç aşık birlikte olmaya karar verirler. İlerde sıkıntılar olabileceğini bilseler de buna aldırış etmeden uzun zaman birlikte vakit geçirirler. Evlenmeye karar verdiklerinde ise işler değişmeye başlayacaktır. Gülşah ailesine konuyu açar. Ancak babasından çok olumsuz tepkiler alır. Şahin, istemeye gelmek istediklerini sürekli olarak belirtse de Gülşah’ın onu oyalamaktan başka şansı kalmamıştır. Bu oyalamanın sebebi babasını ikna edeceğini düşünmesidir.

Ancak hiçbir şey istediği gibi gitmez ve babasını ikna edemez. Tüm cesaretini toplayıp kendisini istemeye gelmelerini söyler Şahin’e. Ailesini de alıp gelen ancak Gülşah’ın babasından büyük tepkiler gören Şahin, uzun bir zaman aramalara dönüş yapmaz. Bu durum birbirini seven iki genci büyük bir mutsuzluğa iter.

Özellikle Gülşah çok rahatsızlanır, doktora götürülür ve psikolojik destek almaya bile başlar. İyileşmesine ve yaşadıklarının sonuçlarına rağmen Şahin’in yaşadığı şehre gidip öğretmen olmaya karar verir.

Bir Kürt Sevdim Sonunda Ne Oluyor?

Şahin’in yaşadığı şehre giden Gülşah ona ulaşmak için çeşitli yollar dener. Bu noktadan sonra işler daha çok karışmaya başlar. İletişim kurmayı başarsalar da çok sağlıklı bir birliktelik oluşturamazlar. Şahin, ona sözler vermesine rağmen yerine getirmemiş ve yine uzun süre ortadan kaybolmuştur. Bu yaşananlar Gülşah’ı yine hasta etmeyi başarır ve yeniden iyi olmaya çalışır.

Gülşah aşkını kalbine gömüp onu seven Can adında birinin evlilik teklifini kabul eder. Evlendikten bir süre sonra hamile kalır. Ve bir gün yine telefonu uzun uzun çalar. Arayan Şahin’dir.

İçinde hüzün olan ve anlamsız yargıların toplumu nasıl mutsuzluğa sürüklediğini gördüğünüz bu kitap sonunda aşıklar kavuşabilecek mi? Şahin neden verdiği sözleri tutamadı? Aşk mı önemli yoksa insanın hangi gelenek ve ırktan geldiği mi? Tüm bu soruların cevabını aşk dolu bu kitaptan okuyabilirsiniz.

Elbette eleştirilecek yanları olan bu kitap, kullandığı bazı kelimelerle kadınların güçsüz olduğu imajını oluşturmuştur. Aynı zamanda doğu illerinde yaşayanlar için ve Kürt insanlar için kullandığı sözcükler çok fazla genelleyici olmaktadır. Bir Kürt Sevdim özeti ile kitap hakkındaki merakınızı giderebilirsiniz.

Bir Kürt Sevdim Karakterleri

Bir Kürt Sevdim Karakterleri
Bir Kürt Sevdim kitabının ana karakterleri Gülşah ve Şahin.

Kitapta yer alan karakterler ve bazı özeliklerini sizin için derledik:

  • Gülşah: Balıkesirli bir aileden gelmektedir. Güzel bir kızdır. Takıntılı bir aşk yüzünden sorunlar ve çeşitli rahatsızlıklar yaşar.
  • Şahin: Diyarbakırlı, Kürt bir ailenin oğludur. Ataerkil inanışları çok fazladır. Gösterişli ve yakışıklı olduğu için çevresi tarafından oldukça ilgi çekici bulunmaktadır.
  • Gülşah’ın anne ve babası: Baba, iki gencin aşkına büyük bir kararlılıkla karşı çıkar. Annesi ise olaylar karşısında sessizliğini koruyup, kocasının yanında yer almaktadır.
  • Şahin’in ailesi: Oldukça kalabalık ve birbirine bağlı bir yapıya sahip. Anne ve baba Gülşah’ı beğeniyor ancak yaşananlar karşısında büyük bir etki göstermiyorlar.
  • Selda ve Ahmet: Gülşah ve Şahin’e yardımcı olmak isteyen iki yardımcı karakter. Şahin’in yakınları olan bu kişiler, bazı detayları Gülşah ile paylaşarak mutlu olmaları için destek olur.

Bir Kürt Sevdim özeti ve ilgi çekici içerikleri Yazbuz.com farkıyla okuyabilirsiniz. Daha fazla kitap incelemesi için Edebiyat sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

[toggle title=”Bir Kürt Sevdim Gerçek Hayat Hikayesi mi?” state=”open”]Kitap gerçekte yaşanmış bir hayat hikâyesini anlatmaktadır.[/toggle]

[toggle title=”Bir Kürt Sevdim Yazarı Kimdir?” state=”close”]Kitabın yazarı, Dilek Bilgiç Esen’dir.[/toggle]

[toggle title=”Bir Kürt Sevdim Kitabının Çıkış Tarihi Nedir?” state=”close”]16 Şubat 2021 tarihinde piyasaya çıkarılmıştır.[/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir