SporNe, Ne Değildir?

Cadillac Pilates Nedir? Reformer Pilatesten Farkı Nedir?

Cadillac Pilates nedir

Son dönemlerde vücut şekillendirmek isteyenler, pilates ile alakalı birçok araştırma yapıyor. Bunlardan biri de cadillac pilatestir. Birçok faydasından dolayı cadillac pilates yapmak isteyenlerin sayısı bir hayli artıyor. Peki, cadillac pilates nedir? Eğer bu sorunun cevabını ayrıntılı şekilde öğrenmek istiyorsanız, içeriğimizi okumaya başlayın.

Yazımızda cadillac pilatesin faydalarını, hareketlerini öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra reformer pilatesten farkı olup olmadığını görebilirsiniz. Öyleyse, cadillac pilates nedir? Hazırsanız, bu sorunun cevabıyla içeriğimizi okuyalım!

Cadillac Pilates Nedir?

Cadillac Pilates
Cadillac pilates, birçok faydasından dolayı çok fazla kişi tarafından yapılıyor.

Pilates aletleri, II. Dünya Savaşı sırasında Joseph Pilates tarafından yaralı askerlerin iyileşmesi amacıyla oluşturulmuştur. Askerlerin yataklarına yay takılarak yapılan bu egzersizler, kısa süre içinde olumlu etki göstermiştir. Böylece askerler, hızlı şekilde yataktan kalkmadan iyileşmiştir.

Cadillac pilates nedir?” sorusunun cevabı da bu döneme dayanıyor. Bu dönemde yaratılan pilates aletleri arasında cadillac en büyüğüdür. Joseph Pilates, aletin adını o yıllardaki “Cadillac” arabasına benzettiğinden dolayı koymuştur.

Günümüzde cadillac pilates, birçok faydasından dolayı çok fazla kişi tarafından yapılıyor. Reformer ve mat ile yapılan pilatesten farkı olan cadillac pilates, yaylar ve barlar aracılığıyla çalışıyor. Bu nedenle evde matla yapılan pilatese göre çok daha zordur. Bir alet aracığıyla yapılır ve yerden belirli seviyede yüksekliği vardır.

Cadillac pilatesin bir uzmanla yapılması önerilmektedir. Aletle yapıldığından dolayı zor hareketler mevcuttur. Yanlış bir hareket yapmak, çeşitli sakatlıklara neden olabilir.

Cadillac Pilates Egzersizleri Nelerdir?

Genel olarak cadillac pilates egzersizlerine bakıldığında 70-80 civarında hareket karşımıza çıkıyor. Asıl olarak karın kasına odaklansa da hareket çeşitliliğine sahip olmasından dolayı tüm vücudu çalıştırıyor. Cadillac için tüm vücudu rahatlatan, omurga esnekliğini arttıran, sırtı güçlendirip şekillendiren bir alet olduğunu söylememiz mümkün.

Cadillac aletinde yatarak egzersiz yapabileceğiniz gibi ayakta veya asılarak gerçekleştirilen hareketler mevcuttur. Bu egzersizler sayesinde yaylara tutunarak ya da asılarak tüm vücudu esnetilebilir. Üst ve alt vücudun güçlendirilmesi sağlanabilir. Hareketler, zaman içinde daha fazla zorlaşır. Bu nedenle matla yapılan pilatese oranla bedenin güçlenmesinde daha etkili bir pilates çeşididir.

Cadillac Pilates Faydaları Nelerdir?

Cadillac Pilates Faydaları
Cadillac pilatesin çok sayıda faydasının olduğunu söyleyebiliriz.

Doğru bir şekilde cadillac pilates egzersizleri yapıldığında kısa sürede gözle görünür bir etki yaratır. Genel olarak cadillac pilatesin sağladığı faydalar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Kişiye esneklik sağlar.
 • Yaşanan sırt ve bel ağrılarının önüne geçer.
 • Kemik yapısını güçlendirir.
 • Bölgesel çalışma yapmaya izin verir.
 • Kalori yakmaya yardımcı olur.
 • Daha kuvvetli kasların oluşmasını sağlar.
 • Ekleme binen yük düşüktür.
 • Yer çekimi az hissedildiğinden dolayı kolay uygulanır.
 • Alt karın kaslarını güçlendirerek özellikle doğum sonrası sarkıklığa iyi gelir.
 • Duruş bozukluğunu düzeltir.
 • Doğru şekilde nefes alma tekniği öğretilir.
 • Boyun ve bel fıtığı olma ihtimalini azaltır.
 • Konsantrasyonu artırır ve yaşanan stresi en aza indirir.

Cadillac pilates yapmak, daha sağlıklı bir yaşam için düşünebileceğiniz bir egzersizdir. Ancak tek başınıza bu egzersizleri yapmamanız gerektiğini tekrarlamamız gerekiyor. Doğru şekilde yapılan hareketler, size birçok yönden fayda sağlar. Ancak yanlış bir hareket yaptığınız zaman büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Cadillac Pilates ve Reformer Pilates Farkı Nedir?

Pilatesin genel olarak çok farklı kolu vardır. Bu nedenle yeni başlamak isteyenler, bazen kararsız kalabilir. Özellikle reformer pilatesten farkı olup olmadığı merak edilir. Cadillac ve reformer pilates arasındaki farka bakmak için reformer pilatesin tarihi incelenmelidir.

Söylediğimiz gibi pilates aletleri tarihi İkinci Dünya Savaşı’na dayanıyor. Bu aletler zaman içerisinde daha fazla gelişmiştir. Yani reformer pilates için kullanılan aletler, yaralı askerlerin tedavisinde kullanılmıştır.

Bu konuda “Cadillac pilates nedir? “ sorusu için şu cevabı verebiliriz: Reformer pilates aletleri içinde bulunan bir seçenektir. Diğerlerine göre ekipmanları çık daha zengindir. Görünüm olarak diğer pilates çeşitlerine göre farklılık gösterir.

Cadillac Pilates ve Mat Pilates Farkı Nedir?

Cadillac Pilates ve Mat Pilates Farkı
Cadillac pilates ve mat pilates arasındaki en önemli fark, kullanılan aletlerdir.

Mat pilatesi, matınız olduğu müddetçe her yerde yapabilirsiniz. Ancak cadillac pilates için cadillac aletine ihtiyacınız vardır. Bu da iyi bir pilates stüdyosunda bulunabilir. Daha güçlü duruşlar yapıldığından dolayı cadillac pilatesin bir uzmanla yapılması gerekir. Egzersizleri mat pilatese göre biraz daha zordur. Çünkü biraz daha fazla esneklik, dayanıklılık ve güç isteyen hareketler, alette bulunan yay ve barlar yardımıyla yapılır.

Sıkça Sorulan Sorular

[toggle title=”Cadillac Pilates Ne İşe Yarar?” state=”close”]Bedenin duruşunu düzeltir, daha güçlü kaslara sahip olmanızı sağlar. Aynı zamanda kalori yaktığınız için kilo vermeye etkili bir pilates çeşididir.[/toggle]

[toggle title=”Cadillac mı Reformer mı?” state=”open”]Daha önceden bir egzersiz veya pilates deneyiminiz varsa, cadillac pilates yapmanız mümkündür. Ancak hareketlerin diğer pilates çeşitlerine göre zor olmasından dolayı yeni başlayanlar için uygun değildir.[/toggle]

[toggle title=”Cadillac Ne Demek Pilates?” state=”close”]70-80 arasında hareket yapmanızı sağlayan bir pilates çeşididir. Genel olarak karın kasının çalışmasını sağlar. Ancak hareket çeşitliliğinden dolayı tüm vücudu esnetir ve güçlendirir.[/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir