Sinema

Bleach Özeti: Animeseverlerin Göz Bebeği

Bleach Özeti: Animeseverlerin Göz Bebeği

Bleach, animeseverlerin göz bebekleri içinde yer alan bir anime serisi. Otakuların yani anime bağımlılarının gönüllerinde taht kuran ve shounen bir türde olan Bleach, manga ve animesiyle onlarca izleyiciye ulaşarak hayran toplulukları oluşturmuştur. Shounen türdeki animeler daha çok erkeklere yönelik olup içeriğinde doğa üstü güçler ve etkileyici dövüş sahnelerini barındırır. Bleach ise bu türün klasiklerindendir. Biz de bu yazımızda etkileyici çizimlerinden oluşan manga serisinden sonra göz dolduran sahneleriyle sevenleriyle buluşan Bleach özeti ve detaylarına yer verdik.

Anime, manga yani çizgi romanların televizyon veya da sinemaya uygun olarak düzenlenmesidir. Dünya çapında büyük bir sektör ve pazarlaması bulunan animeler Japonya çıkışlı yapımlardır. Aşk komedi ve drama gibi her türden kaleme alınan animelerin izleyici kitlesi de bir hayli yüksektir.  Çizgi film çocuklar ile özdeşmiş olsa da anime her yaş grubuna hitap etmektedir. İnternet üzerinde rastladığınız anime kesitleri mutlaka olmuş ya da en az bir anime ismi duymuşsunuzdur. Büyük gözleriyle uzun bacakları ve zayıf vücutlarıyla anime karakterleriyle anime dünyaca bilinen bir türdür. İşte Bleach da anime dünyasının en ünlü yapımlarından biridir ve büyük bir hayran kitlesine sahiptir.

Üç Büyüklerden Bleach

İlk bölümlerinden gözler önüne serilen konularıyla ve görsel şovlarıyla animeler çizgi film dünyasının olmazsa olmazlarından. Anime dünyasının shounen türde genç erkeklere hitap eden ve bu türün büyükleri kabul edilen animeler mevcut. İzleyicilerinin aralarında en iyiyi seçmek konusunda kararsız kaldığı Bleach, Naruto ve One Piece gibi animeler shounen dünyasının üç büyükleri. Bleach ise bu üçlemenin özel yetenekli çocuğu.

Bleach; aksiyon, komedi, dövüş ve süper güçler temalarında ilerleyen 366 bölümlük bir görsel seyir. 2001 senesinde seyircileriyle buluşan anime, tamamlanmış 16 sezonuyla 2016 yılında ekranlara veda etti. 54 ciltlik mangaların uyarlanarak ekranlara aktarıldığı Bleach, etkileyici konusu ve görselleri ile izleyicilerden tam not olarak üç büyük shounen animeleri arasına girdi.

Bleach’i sevenleriyle kavuşturan manga sanatçısı Tite Kubo bu eseriyle ün kazanmıştır. 44 yaşındaki anime sanatçısı, anime ve mangaların başka dünyalar olduğunu ve diğer yapımlar ile kıyaslanmaması gerektiğini vurgulamaktadır.

Bleach Konusu

Bleach Konusu 
Bleach konu olarak temeline iki zıt kavramın çatışmalarını alıyor: İyilik ve kötülük.

İyiler ve kötüler bu dünya savaşının temel kahramanları. Kim kazanacak kim kaybedecek bilinmez ama Bleach dünyasında bu savaş oldukça heyecanlı.

Gerçek dünya ve ruhlar topluluğu arasında kalan kötü ruhlar mekânında (Hueco Mundo) geçen dizinin başrolünü Ichigo Kuroskaki isimli karakter canlandırmaktadır. On beş yaşındaki Ichigo’nun dünyası yaşıtları gibi değildir. Dünyasında bulunan Hollow’lar ile baş etmek zorundadır. Özel yeteneği Hollowları görmek olan Ichigo’nun sorumlulukları beklemediği bir anda artar. Kötü ruh Hollowları görmezden gelemeyen Ichigo gördüğü bir kötü ruh ve onlarla savaşmakla görevli Shinigami Ruika’nın  yanından geçip gidemez ve macera başlar.

Ruika kötü ruh Hollow ile verdiği mücadelede yaralanır. Hullowları yenilgiye uğratacağını umarak güçlerinin hepsini Ichigo’ya aktarır. Okulun serseri dik saçlı çocuğu için yeni bir dönem başlamıştır. Suratında sürekli görülen gülümsemenin altında derin düşünceler ve kovulması gereken Hollowlar vardır. Hollowları görebilen kahramanımız kazandığı güçler ile artık daha da özeldir

Tüm gücünü Ichigo’ya veren Ruika eski gücüne kavuşmak zorundadır. Bu yüzdende insanların dünyasında kalmaya devam etmelidir. Peki Hollowlar ile kim dövüşecek? Ichigo istemeden de olsa kendisine geçen güçler ile bu görevi üstlenir. Shinigami Ruika ile bir sonraki karşılaşmaları sınıfına gelmesiyle olur. Shinigami’nin insan görüntüsünde olmasına şaşıran Ichıgo bunun iyileşmek için olduğunu daha sonra öğrenecektir. Süper güçlerini Ruika ile birleşerek Hollow’ların insanlara zarar vermesini engellemesi için maceraya atlar.

Özel güçleriyle kötü ruhlara karşı savaşan Ichigo iyileşmeye çalışan Ruika zaman geçmeden iyi bir ikili olurlar. Hullowları yakalama ve öteki dünyaya yollama görevini üstlenen Ichigo ve Ruikanın heyecan veren maceraları anime severler için görsel bir şölen sunar.

Bleach Bölümleri ve Devamı Hakkında

burn the witch
Bleach’ta yer alan dünyaya benzer bir dünya ile Burn the Witch filmi seyirciye sunuldu

Mangalardan uyarlanan animeler, mangalardan ile eş zamanlı değildir.  Hikâye ve olay örgüsü olarak geri kalan animeler, “filler bölümler” ile arayı kapatmaya çalışır. Filler bölümler, mangada bulunmayan kurgu ve doldurma bölümlerdir. Yayınladığı bölümlerinin yanı sıra filler bölümler ile de seyircinin gönlünü alan Bleach ekranlara veda edeli çok oldu. Ancak seyircinin sevgisini kazandığını gören yapım ekipleri durmadı.

Yan karakterleri ile dolu dolu bölümler sunan Bleach, yapımcıların ilgisini çekmeyi başardı. Gördüğü yoğun ilgi ve fanlarının özlemi yapımcıları harekete geçirdi. Bleach’ta yer alan dünyaya benzer bir dünya ile Burn the Witch filmini seyirciye sundular. Hikâye biraz farklılaşsa da Bleach’in yakın takipçileri filmde Bleach’e gönderilen selamı aldı.

Burn the Witch, 4 bölüm yayınlanan bir animeydi. Sonrasında bu dört bölümün uzun metraj filme dönüştürülmesiyle film halini aldı. Bleach’te yer alan soul society’lerin Londra’daki batı biriminde görevli iki cadının Hollowlar yerine ejderhalar ile mücadelesini izliyoruz. Bleach anime dünyasındaki yerini ölümsüzleştirip sevenleriyle vedalaştı. Geçen yıllar okuyucu ve seyircinin özlemini arttırdı. Burn the Witch seyircisinin kulis haberlerine göre serinin devamı ise yakın. Burn the Witch’in yayınlanması beklenen iki mangası için okuyucular gün sayıyor.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir