Ne, Ne Değildir?

Borovnica Nedir?

Borovnica Nedir?

Son zamanlarda popüler olan borovnica suyunun faydaları, içeceğe dair olan merakı da artırmaktadır. Günlük hayatta sıkça bu kelimeye rastlayan insanlar, “borovnica nedir” sorusunu yöneltirler. Okunuşu “borovnisa” olan bu içecek, yaban mersininin ve böğürtlenin birleşiminden yapılır. Bu içeceği yapmak için elde edilen meyveler daha çok Makedonya ve Bosna Hersek gibi Balkan ülkeleri kökenlidir.

Turşu neden köpürür?” yazımız da ilginizi çekebilir.

Borovnica içeceği, hafif ve mayhoş bir tada sahiptir. Kendine has bir tadı olan bu içecek, yaban mersini içeceği olarak da anılır. Antibiyotik ve antioksidan özelliğine sahip bu içecek, kan yapıcı olması sebebiyle her yaştan insanın tercih ettiği meyve sularından biridir. 

Sadece meyve suyu olarak tüketilmekle kalmayıp likör, dondurma, çay, tatlı ve marmelat olarak da tercih edilebilir. Borovnica içeceği, içerisinde bulunan yaban mersinin saymakla bitmeyecek faydalarından dolayı doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Borovnica Faydaları Nelerdir?

Borovnica Nedir?
Borovnica sağlığa faydalarıyla bilinen bir içecektir.

Borovnica, doğal antibiyotik kaynağı olmakla beraber birçok sağlık problemlerine de faydalıdır. İlaçların yanında takviye olarak da tüketilen içecek, vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra kemiklerin de kuvvet kazanmasına yardımcı olur. Bu sayede vücuttaki eklem ağrılarını en az seviyeye indirir. Borovnica faydaları arasında insan sağlığına olumlu yönde birçok katkı sağlaması vardır. İnsan sağlığı açısından faydalarından bazıları şunlardır:

 • Sakinleştirici etkisi vardır. Bu özelliği sayesinde stresle başa çıkamayanların ve uyku problemi yaşayanların başvurdukları çözümlerden birisidir.
 • Eklem rahatsızlıklarına iyi gelmekle beraber romatizmal ağrıları da hafifletir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besleyici bir yapıya sahiptir. Bu özelliğine tezat bir şekilde sodyum elementi ve kalori oranı düşüktür. Kilo vermek isteyenlerin ve diyet yapanların vazgeçilmezidir.
 • Dezenfekte edici özelliği sayesinde iltihap sorunlarının daha çabuk çözülmesine ve ağız içi yaralarının iyileşmesine yardımcı olur.
 • Kalp krizi riskini azaltır.
 • Göz yorgunluğuna iyi gelir.
 • Kılcal ve zayıf damarlara kuvvet verir.
 • Damar sertliği ve damar tıkanıklığı gibi problemleri engeller.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Bağırsak metabolizmasını düzenlediğinden dolayı kabızlık, ishal gibi sorunları giderir.
 • Mide kramplarını, ülseri ve mide bulantısını önler.
 • Antibiyotik etkisi sayesinde idrar yolu enfeksiyonlarına da iyi gelir.
 • Kadınların adet dönemlerindeki düzensizlik probleminin de giderilmesini sağlar.
 • İçerisinde kolestrol seviyesinin düşmesine yardımcı olacak pektin karbonhidratı vardır.

Virüslerin vücuda zarar vermesini önleyen borovnica aynı zamanda kan şekerinin düzenlenmesine de yardımcı olur. Yukarıda bahsedilen faydaların yanı sıra daha pek çok yararı olan borovnica, her yaştan insanın sağlığı için tüketmesi gereken içeceklerdendir. İçecek olarak tüketmek istemeyenler, dondurma, çay veya tatlı hâlinde tüketerek değişiklik yapabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Borovnica Nerede Satılır?

Borovnicaya aktarlardan ve büyük marketlerden ulaşılabilir. Ayrıca online satış uygulamalarından da kolaylıkla sipariş verilebilir.

Borovnica Nasıl Yapılır?

Borovnica, bir böğürtlen türünün ve yaban mersinin birleşiminden oluşmaktadır. Böğürtlenin, yaban mersininin, şekerin ve suyun belli ölçülerde karıştırılması sonucu ortaya çıkar. Yapılmak istenen miktara göre ölçüler değişiklik göstermektedir.

Borovnica Gün İçerisinde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Borovnica içeceği gün içerisine 70-100 gram arasında tüketilmelidir. Faydalarının yanı sıra fazla tüketildiği zaman zararlı sonuçlar doğurabilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir