EkonomiFinans

Borsaya Yeni Girenler için Tavsiyeler

Borsaya Yeni Girenler için Tavsiyeler

Borsa piyasalarında hisse senedi satarak ya da halka arz edilmiş kağıtlardan pay alarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Borsa dengeleri çok oynak olduğu için borsa dünyasına adım atmadan önce sağlam bir alt yapınızın olması gerekmektedir. Borsa işlemlerine yeni başlayanlar için geçmiş dönem hareketleri ve birkaç genel geçer dikkat edilmesi gereken noktaları bilmekte fayda vardır. Borsaya yeni girenler için tavsiyeler derlediğimiz bu yazımıza göz atmadan piyasaya merhaba demeyin.

Borsa, bir organize piyasalar oluşumudur. Ticari olarak işlem gören her türlü hisse senedi ve menkul kıymetin alınıp satıldığı işlemler bütününü kapsar. Anlık değişimlerin merkezinde olduğu borsa hareketleri kesintiye uğramaz, daima günceldir. Türkiye’de işlem yapabileceğimiz ve piyasaları takip edebileceğimiz borsa İstanbul Borsası’dır.

Borsa Piyasalarına Nasıl Giriş Yapılır?

Borsa Piyasalarına Nasıl Giriş Yapılır?
Borsa piyasasına giriş yapabilmek için yatırım hesabı açmanız gerekir.

Borsada işlem yapmayı ve bu piyasada kazanç sağlamayı hedefliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey bir bankada yatırım hesabız açmanızdır. Vadesiz hesabınızın bulunduğu bankadan destek alarak yatırım hesabınızı açabilirsiniz. Borsada işlem gören aracı bir kurumda bulunan paranızla da işlem görebilirsiniz. İki yöntemden en çok tercih edileni ise yatırım hesabı üzerinden borsaya dahil olmaktır.

Borsaya dahil olmak ne kadar kolaysa sürdürmesi de bir o kadar zahmetli ve emek isteyen bir iştir. Alım satım işlemlerinin hızlı ve piyasa dalgalanmalarının anlık olduğu borsa piyasasının en etkin kuralı takipte kalmaktır. Bu takiplerinizin düzenli olması sizleri amaca götürür. Unutmayın ki düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satmayı hedefleyerek girdiğiniz bu piyasada kaçırdığınız fırsatların tekrar önünüze çıkması uzun sürebilir.

Borsa Piyasasına Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsa Piyasasına Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Borsa piyasasına girerken birçok noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Konu yatırım ve para olunca hepimizin güzel hayalleri ve hedefleri mutlaka vardır. Hedeflerimizi gerçekleştirerek hayallerimize giden bu yolda borsa uzun vadede kazançlı bir araç olarak değerlendirilebilir. Hisse senedi, altın dolar ya da menkul kıymetler işlem yapacağınız dal hangisi olursa olsun şu adımlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Destekli Girişimlerde Bulunun

Elinizdeki birikiminizi borsada değerlendirmek istiyorsunuz. Fakat fevri davranmamakta fayda var. Ani kararlar sizleri uzun süreli pişmanlıklara götürebilir. Bu yüzden borsa piyasasına girmeden önce altı dolu bir şekilde girişiminizi araştırın. Alım satım yapacağınız borsa kağıtlarının geçmiş grafiklerini inceleyin.

Araştırma Yapın

Finans ve para yönetimi konularında bilgi birikiminiz yok düzeyindeyse öncesinde mutlaka eğitim almakta fayda var. Başlangıç borsa işlemleri nasıl gerçekleşir, hisse senedi takipleri nasıl yapılmalıdır gibi temel konularda eğitimler almak başlangıç düzeyiniz için gereklidir.

Adım Adım İlerleyin

Adım Adım İlerleyin
Borsa piyasasına girerken öncelikle küçük adım atmanız gerekir.

Yatırımlarınıza yenisini eklemek ve kazanç elde etmek heyecanlı olabilir. Kazandıkça daha fazlasını isteme durumu sizleri karmaşıklığa sürükler. Basit gibi görünen büyük hatalar yapmamak adına işlemlerinizi sırasıyla ve planlayarak gerçekleştirmelisiniz. Anlık kazançlara odaklanarak uzun vadedeki planlarınızı alt üst etmeyin.

Kendi Fikrinizi Önemseyin

Söz konusu para değerlendirmesi olunca çevrenizden alacağınız tavsiyelerde fazla olacaktır. Bu piyasada bulunan ya da öngörüleri yüksek olan arkadaşlarınız olsa bile kendi yatırım hareketlerinizin gölgesinden ayrılmamalısınız.

Borsa Akışkandır

Sürekli akan bir nehrin debisi sabit kalmaz. Sabit kalmayan bu akış hızında sabırlı davranarak akışa ayak uydurmanız gerekmektedir. Yüksek risklerden kaçınarak, diğerleri ne yapıyor izlenimleriniz ile akıntıda boğulmak yerine hayatta kalabilirsiniz.

Hisse Senediniz Kime Ait

Hisse Senediniz Kime Ait
Hisse senedini satın alacağınız şirketi tanımanız gerekmektedir.

Alacağınız hisse senetlerinin şirkleri hakkında araştırma yapmalısınız. Empati duygusunun ön plana çıkacağı bu araştırmada kendinizi şirket sahibi yerine koyun, hisse senetlerinin değerleri gelecekteki geri dönüşleri sizin işinize yarıyor mu? Şirket değerleri sizinle uyumlu mu? Bu soruların yanıtlarını bulmadan herhangi bir alım satım işlemi sizin için hüsran ile sonuçlanabilir.

Portföy Oluşturun

Sabit bir şirket ve borsa işleminde takılı kalmayın. Şirketlerin hisse senetlerini tek sayfada görebileceğiniz birçok uygulama mevcut. Yatırım yapmak istediğiniz şirketlerin portföyünü oluşturarak takipte kalın.

Demo Oynayın

Oyunlardan aşina olduğumuz demo sürümleri borsa işlemleri içinde geçerlidir. Sanal paralar ile oynayabileceğiniz demo borsa hesapları ile ilk işlemleriniz için tüyolar yakalayabilirsiniz. Bu sayede işlemlerinizde pratiklik kazanır ve şablonlara karşı yabancılığınız azalır.

Bir Bilene Sorun

Bir Bilene Sorun
Borsa piyasası hakkında bilmediklerinizi bilen birine sorabilirsiniz.

Borsa piyasasına girmekte kararlısınız fakat kendinizi yetersiz görüyorsunuz. Uzun vadede gerçekleştireceğiniz işlemler için danışmanlık veren firma ve koçlardan hizmet alabilirsiniz. Piyasaların dinamiğini bilen ve ön görüleri destekli olan kişiler ile yol almakta fayda vardır.

Borsaya Dair Üç Altın Kural

Borsaya Dair Üç Altın Kural
Borsa ile ilgili üç altın kural vardır.

Yukarıda bahsettiğimiz borsaya yeni başlayanlar için dikkat edilmesi gereken noktalar her yatırımcının unutmaması gereken maddelerdir. Sadece borsa değil gündelik yaşantınızda da paranızı yönetirken dikkatli olmanız gerekmektedir. Garantici bir ruh yarınlar için kârlı bir kazancı beraberinde getirir. İşte bu yüzden borsa yatırımlarınız ve diğer parasal işlemleriniz için üç temel kuralı belirtmek istedik.

Böl Parçala Yönet

Yatırımlarınızı tek bir dalda gerçekleştirmek riskli olabilir. Bunun yerine iyi analiz edilmiş beş dinamikli yatırım sizleri dengede tutmaya yarar. Kazan kaybet dengesindeki yatırımlarınız gün sonunda yok olmamış olur.

Yüksek Yatırımlardan Kaçının

Paranızın tamamını borsaya yatırdığınızda aklınızdan çıkarmamanız gereken şey, işlerin her zaman olumlu gitmeyeceğidir. Bilgi birikiminize güvenerek ya da tavsiyeler ile yatırım yapabilirsiniz. Borsadan ayrılma ihtimalinizi ve süreci yönetememe gibi olasılıklar zihninizin bir köşesinde bulunsun.

Hız Her Zaman Kesin Sonuç Vermez

Hız Her Zaman Kesin Sonuç Vermez
Borsa piyasalarında hızlı olmak her zaman yararlı olmayacaktır.

Borsa hız gerektiren bir piyasa olsa da işleyişinize ters duran birimlerde alım satım yapmaktan kaçının. Anlık kazancın bol olduğu fakat temelini bilmediğiniz senet ve kağıtlar sizler için risk oluşturabilir. Hızlı ama emin adımlar ile gerçekleştireceğiniz işlemler daha mantıklıdır.

Borsaya yeni girenler için derlediğimiz bilgiler yukarıdaki gibidir. Yatırımlarınızın kazanca dönüşmesi için tercih edeceğiniz bu ekonomik dengede tüm yatırımcılara bol şans dileriz.

Borsa piyasasına girmek istiyorsanız kripto paraları değerlendirebilirsiniz. Bunun için En Güvenilir Kripto Para Borsaları başlıklı yazımıza göz atmayı unutmayınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir