Seyahat

Dünyanın En Güzel Köyleri

Dünyanın En Güzel Köyleri

Köyler çoğu zaman büyük şehirler ve metropollerin sunamadığı şeyleri sunabilirler. Eşsiz doğa, sessizlik, canlı çeşitliliği ve tarih… Köylerde doğayla iç içe bir tatil yaparak aynı zamanda eski geleneksel yaşama ve sanayileşmeden uzak bir arka plana eşlik edebilirsiniz. Norveç’ten Tayvan’a, tatilinizi planlarken kesinlikle göz önünde bulundurmanız gereken, nüfusu 3.000 veya daha az dünyanın en güzel köyleri, iç acıcı ve huzurlu vakitler geçirmenize olanak tanımaktadırlar.

Reine, Norveç

Reine, Norveç
Reine, Norveç

Reine, Norveç kıyılarındaki bir takımada olan Lofoten Adaları’ndan birinde yer alan sadece 300 nüfuslu bir köydür. Size nefes kesici manzaralar, plajlar ve kuzey ışıklarının inanılmaz manzarasını sunan Reine, ayrıca yürüyüş, kano ve tabii ki balık tutma gibi sayısız aktiviteyi de gerçekleştirmeye olanak tanımaktadır. Dolayısıyla dünyanın en güzel köyleri arasında yer alıyor.

Gökkuşağı Köyü, Tayvan

Gökkuşağı Köyü, Tayvan
Gökkuşağı Köyü, Tayvan

Tayvan’daki Gökkuşağı Köyü, “Gökkuşağı Dede” olarak da bilinen Yong-Fu Huang (93) tarafından yaratılmıştır. Taichung kasabasının eteklerindeki eski bir askeri köyün kalan birkaç evi yıkılmakla tehdit edildiğinde, Yong-Fu Huang bir boya fırçası aldı ve her şeyi pastel renklere boyadı. Böylece köyü yıkılmaktan kurtaran yaşlı adam aynı zamanda Gökkuşağı Köyü’nü bugün popüler bir turistik cazibe merkezi haline getirmiş de oldu.

Hallstatt, Avusturya

Avusturya’daki Hallstatt, Hallstatt Gölü üzerinde yer almaktadır. UNESCO Dünya Miras Listesi’inde yer alan köyde gölün üzerinden feribotla rahatça geçebilir, Echnertal’de yürüyüş yapabilir veya yerin geleneksel madencilik tarihi hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

Popeye Köyü, Malta

Popeye Köyü, Malta’da yer alan bir dekor şehridir. Yönetmen Robert Altman, 1979’da “Popeye” filminin çekilmesi için bu köyü inşa ettirmiştir. Günümüzde lunapark olarak kullanılan Popeye Village’da, ziyaretçiler tekne gezileri rezervasyonu yapabilir, şaraphanelerde gezintilere çıkabilir ve su trambolinlerini kullanabilir.

Wengen, İsviçre

Wengen, İsviçre
Wengen, İsviçre

İsviçre’deki sakin dağ köyü Wengen, rahat ahşap evler ve dağ evleri ile dünyanın en güzel köyleri arasındadır.. Bölgede çok sayıda aktivite sunulmaktadır. Bunlardan bazıları:

  • Nefes kesen vadilerde yamaç paraşütü,
  • Rafting,
  • Yürüyüş.

Wengen’de bunlara ek olarak sadece bir dağ evinde vakit geçirebilir ve doğanın o harika seslerini pencere önlerinde dağları seyrederken dinleyebilirsiniz.

Hahoe, Güney Kore

Hahoe köyü, Güney Kore’nin güney kıyısında yer alır ve Unesco Dünya Mirası Listesi’ndedir. En çok bir lotus çiçeği şeklinde inşa edilen mimari yapısı ile nam salmıştır. Bölgenin mimarisi, 14. yüzyılın Joseon dönemine kadar uzanmaktadır.

Giethoorn, Hollanda

Giethoorn, birçok kanalı nedeniyle “Kuzey’in Venedik’i” olarak da bilinir. Kano rotaları boyunca tekneyle ulaşılabilen çok sayıda ev, müze ve hatta restoran bulunmaktadır.

Júzcar, İspanya

Júzcar, İspanya
Júzcar, İspanya

Júzcar, Endülüs özerk topluluğunun Malaga eyaletinde küçük bir köydür. “Şirinler 3D” filmi için 2011’de her yer maviye boyanmıştır ve bugün hala maviliğini korumaktadır.

Kalk Bay, Güney Afrika

Kalk Bay ya da Kalk Körfezi, Güney Afrika’daki Cape Town yakınlarında yer alan meşhur bir balıkçı köyüdür. Burada iyi alışveriş yapabilir ve birinci sınıf yemek yiyebilirsiniz. Ana cadde boyunca çeşitli antika dükkanları, kafeler ve galeriler de bulunmaktadır.

Bremm, Almanya

Bremm, Almanya
Bremm, Almanya

Dünyanın en güzel köyleri arasında yer alan Bremm, Rheinland-Pfalz’daki Cochem-Zell bölgesinde bir köydür ve en çok şarabıyla tanınır. Burada sizi bekleyen mutfak lezzetlerinin yanı sıra eşsiz manzaraya sahip mekanlarında yürüyüş, bisiklet veya tekne gezintisi de yapabilirsiniz.

Woods Hole, Amerika Birleşik Devletleri

Cape Cod, Massachusetts’in güneybatı ucundaki küçük balıkçı köyü Woods Hole ya da Orman Deliği, bölgedeki en iyi restoranlardan bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Köyde sadece bir akvaryum ve denizbilimleri araştırma enstitüsü bulunmaz, aynı zamanda burası Martha’s Vineyard Adası’na yapılacak geziler için popüler bir başlangıç ​​noktasıdır.

Bourtange, Hollanda

Bourtange, Hollanda’da yer alan ve üzerinde yerleşim olan eski bir kaledir. Kale, Seksen Yıl Savaşları sırasında 1580 yılında inşa edilmiştir. Köyün kanalları ve Orta Çağ mimarisi o zamanlardan bugüne değin kendisini korumuştur. Doğa gezileri ve tarihi alanları ziyaret etmeden önce gezilecek müzeler bile köyde mevcuttur.

Gordes, Fransa

Gordes, Fransa
Gordes, Fransa

Kayalık bir burun üzerindeki Monts de Vaucluse tepelerinin güney kanadındaki konumu sayesinde Gordes, birçok farklı film setinde arka plan olarak kullanılmasıyla ünlü olmuştur.

Xijiang Miao, Çin

Miao, Çin’in yerli bir halkıdır. Xijiang Miao, en büyük ve en tipik Miao köyü olarak kabul edilir ve genellikle “bin hanelik köy” olarak tanımlanır. Pitoresk bir vadide yer alır ve teraslı tarlalar ve dağlarla çevrilidir.

Monsanto, Portekiz

Monsanto, Castelo Branco bölgesinde Portekiz manzarasına bakan bir dağın tepesinde yer alır ve olağanüstü mimarisiyle tanınır. Dar sokaklarda yürürken çatılarında devasa kayalar olan bazı evler görmeniz muhtemeldir.

Bibury, İngiltere

Bibury, İngiltere
Bibury, İngiltere

Bibury, Gloucestershire, İngiltere’de tablolara bile ilham olan bir köydür. Esas olarak Coln Nehri üzerindeki konumu nedeniyle, bazen “İngiltere’nin Kalbi” olarak anılan Cotswolds’daki en güzel seyahat noktalarından biri olarak kabul edilir. Üstelik İngiltere’deki pek çok köy rahatlıkla dünyanın en güzel köyleri arasında yer alabilir.

Hongcun, Çin

Hongcun, Çin
Hongcun, Çin

Çin’in Hongcun köyünde Ming ve Qing hanedanlarından kalma yalnızca 150 ev bulunmaktadır. En büyüklerinden biri, bölgenin tarihi hakkında çok şey öğrenebileceğiniz küçük bir müzeye sahiptir.

Gásadalur, Faroe Adaları

Gásadalur Köyü, Faroe Adaları’nda denize bakan yüksek bir uçurumun kenarında yer almaktadır. 2004 yılında bir tünel tamamlanana kadar Gásadalur’a ulaşmak son derece zordu. Buraya gelen maceracılar, unutulmaz bir manzara ile karşılaşmaktadırlar.

Xidi, Çin

Xidi Köyü, Çin’in Huangshan Şehri, Yi İlçesinde yer almaktadır. Hongcun Köyü ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Ming ve Qing hanedanlarından kalma ahşap konut binalarının çoğu ziyaretçilere açıktır.

Colmar, Fransa

Colmar, Fransa
Colmar, Fransa

Kuzey Fransa’daki küçük Colmar kasabası, Fransız kırsal yaşamının kalbinde ikinci bir Venedik gibi görünmektedir. Etkileyici mimarisi, harika kanalları ve muhteşem şarabıyla Colmar, Fransa’nın en güzel yerlerinden biridir. Dolayısı ile dünyanın en güzel köyleri listesinde de yer alıyor. Bununla birlikte Colmar, dünyadaki en iyi Alsas şarabının menşe yeri olarak kabul edilmektedir.

Pučišća, Hırvatistan

Hırvatistan’daki bu inanılmaz köy Brač adasında bulunmaktadır. Beyaz kalkerleri ve güzel körfezi ile tanınan sahil kasabası, bugün hala kalelerin limanı olarak bilinmektedir. Bunun nedeni, Orta Çağ’da burada 13 kale inşa edilmiş olmasıdır. Muhtemelen en güzel ve aynı zamanda en popüler olanı, turistlerin ziyaret etmeyi sevdiği Zuvetic Kalesi’dir. Büyük şehrin koşuşturmacasından biraz rahatlamak ve dinlenmek isteyen herkes, pastoral bir çevredeki küçük kasabayı ziyaret etmelidir.

Chalfont St. Giles, İngiltere

Chalfont St. Giles, İngiltere
Chalfont St. Giles, İngiltere

İngiltere’deki bu tablovari Buckinghamshire köyü, 11. Yüzyıldan kalma olup ülkenin başkenti Londra’dan sadece 45 dakika uzaklıktadır. Chalfont St. Giles, büyük şehrin koşuşturmacasından birkaç saat, hatta günlerce kaçmak için ideal bir yerdir. Burada harika bir şekilde rahatlayabilir, bisiklet turuna çıkabilir veya küçük kasabanın tarihi hakkında bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Yeni ve güzel mekanlar görmenin tek yolu seyahat etmek değildir. Eğer bunu evlerinizden doğru da yapmak istiyorsanız En İyi Seyahat Filmleri: Oturduğunuz Yerden Dünyanızı Değiştirin başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir