Ne, Ne Değildir?

Bruh Ne Demek? Sosyal Medyada Bruh Nedir?

bruh ne demek

Sosyal medya kullanımı günümüzde iyice artmış durumda. Bu artışla beraber sosyal medya, insanlar için iletişimi, metinlerin dolaşımını, bilginin yayılmasını vb. kolaylaştırmıştır. Bu kolaylaştırma özelliği dil dahil birçok değişkenliğin meydana gelmesini ve geleneksel kalıpların ortadan kalkmasını sağlamıştır. Böylece günlük yaşantımızda konuşma dilimiz, sosyal medyada öne çıkan kavramlar ve kelimelerden oldukça etkilenmiştir. “Bruh” kelimesi de bunun sonucu olarak son dönemlerde sosyal medyada trendleşmiş, dile pelesenk olmuş bir kelime olarak ortaya çıkmıştır. Peki sosyal medyada sıkça kullanılan bruh ne demek?

Mizah sayfalarında ve yazışmalarda denk geldiğimiz bruh, İngilizce bro (brother) kelimesinin argo karşılığıdır. Fakat sosyal medyada daha farklı anlamlarda da kullanılmaktadır. Bruh kelimesi, yapılan herhangi bir paylaşımı beğenmediğini ifade etmek için ya da çok utanç verici anlarda kullanılan bir kalıpken, çoğu durumda kullanılır bir kalıp olmuştur.

Sosyal Medyada “Bruh” Neden kullanılır?

sosyal medyada bruh
Sosyal medyada utanç verici durumlarda da kullanılan bir kavram olan bruh ne demek?

Medya okuryazarlığı sürekli değişkenlik göstermektedir. Her sene sosyal medyada yeni kelimeler ve kısaltmalar türetilir ve hızla yayılır. Son zamanlarda hızlıca popüler bir kısaltma haline gelen bruh, dünyanın birçok yerinde kullanılan bir kalıp olmuştur. Bruh kısaltmasıyla birlikte, bruh moment kelimesi de türemiştir.

Bruh Moment Ne Demek?

Sosyal medyada ve online oyunlarda sıkça denk geldiğimiz bu kalıp “Rezil bir durum, utanç verici an” anlamında kullanılmaktadır. Küçümsenen hareketleri eleştirmek, beğenilmeyen paylaşımlara iğneleme yapmak ve hakaret etmek amacı ile kullanılır. Kötü olan, klişeleşmiş paylaşımlara da bruh moment yorumu yapılmaktadır. Bu kalıbın kullanıldığı mizah içeriklerinde, fotoğrafların üzerine de kullanıldığını görmekteyiz. Özellikle “Bruh moment öyle bir andır ki…” ve “Bruh moment” şeklinde kullanılan bu kalıplar, yeni neslin yazılı olduğu kadar konuşma dilinde de yer edinmiştir.

İlginizi çekecek başka bir içerik: Skala Ne Demek?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir