Haberler

CHP Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olacak?

CHP Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olacak?

2010 yılından beri CHP Genel Başkanı olarak görevine devam eden Kemal Kılıçdaroğlu, bugüne kadar çoğu konuda kendini geri planda tutmuştu. Şu an 72 yaşındaki başkanın 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olarak konuşulduğu da yeniden gündeme geldi. Bu konuda bir açıklama gereği duyan Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamayla kafalarda soru işareti bıraktı. İşte o açıklamanın detayları:

İttifakların Fikrini Almak Gerek!

2018 yılında yapılan genel seçimler için CHP, Millet İttifakı’nın oluşturulmasına ön ayak olmuştu. Bu ittifaka katılan partiler; İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti olarak karşımıza çıktı. O günden beri yollarına birlikte devam eden bu 4 muhalif, bundan sonraki süreçlerde de yan yana sürüyecek.

Geçtiğimiz günlerde bir açılışta konuşma yapan CHP İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, konuşma sırasında Kılıçdaroğlu’nu kastederek Cumhurbaşkanı adayımız diye hitap etti. Bu açıklamadan sonra çoğu siyasetçi farklı kulis ortamı yarattı. “Aday olarak gerçekten Genel Başkan mı düşünülüyor?” sorusu CHP milletvekillerine soruldu. Partinin genel bir sessizliğe bürünmesi, açıklamanın gerçek olduğu yönündeydi. Ta ki CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Sözcü gazetesi Emin Çölaşan ile konuşmasına kadar.

Gayet açık ve net bir şekilde bu açıklamanın yersiz olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, İttifak partileriyle böyle bir görüşme yapılmadan birilerini aday göstermenin mümkün olmadığına da vurgu yaptı. Bu açıklamayla aslında İttifak içerisinde netleşen bir isim olmadığını da gösterdi.

Yavaş ya da İmamoğlu’na Adaylık Gelir Mi?

Yavaş ya da İmamoğlu’na Adaylık
En çok konuşulan iki isim arasında Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu yer alıyor.

2019 Haziran ayından bu yana İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olma görevi Ekrem İmamoğlu’nda. Seçim döneminde büyük ses getiren ve “asla alamazlar” denilen bir şehrin belediye başkanlığına gelerek gündem olmuştu. Genel olarak o süreçten bu yana sürekli eleştirilen ve çoğu zaman kişisel hayatına da vurgu yapılan belediye başkanının, Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmeyeceği düşünülüyor. Böyle düşünülmesinde de söz verdiği imkanları İstanbullular ile buluşturamamış olması gerekçe gösteriliyor.

Yine 2019 genel seçimleriyle, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş da Cumhurbaşkanı adaylığı konuşulan isimlerden biri. Yavaş sadece Ankara değil çoğu şehirde sevilen bir isim haline geldi. Yürüttüğü projeler, başarılı kampanyalar derken kulislerde CHP Cumhurbaşkanı adayı Mansur olabilir mi soruları dönüyor. Çoğu Millet İttifak destekçisinin gönlünden geçen isim Yavaş olurken, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu “İsim açıklama hatası yapmayacağız.” şeklinde konuşmuştu.

Adayın Tarifi Verildi!

Çoğu siyaset konuşmasında, ihtimal verilmese de CHP Cumhurbaşkanı adaylığına Kemal Kılıçdaroğlu’nun çıkarılacağı bahsi geçiyor. Genel başkan bu konuda “Böyle bir durum söz konusu değil.” demiş olsa da aday için ortaya koyduğu kriter listesi akılları karıştırdı. Bu listeye uyan kim var, kimleri göz önüne alınıyor bilemiyoruz ama siyaset yazarlarının bu liste sonrasındaki açıklamalarına bakılacak olursa Kemal Kılıçdaroğlu kendini tarif ediyor. İşte Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayında arayacağı özellikler; nefsini terbiye eden, karşısına sunulan yetkilerle yozlaşmayacak ve kendini Meclis’e adayacak.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir