Seyahat

İspanya Transit Vize İstiyor mu?

ispanya Transit Vize İstiyor mu

Bazı ülkeler aktarma için ne kadar beklediğinize bakmadan direkt transit vize ister. Bazıları ise 12-24 saate kadar olan beklemelerinizde transit vize talebinde bulunmaz. Transit vize, normal vizelerden farklıdır; sadece bekleme salonunda beklemeniz için verilmiş olan bir vizedir. Bu vize ile havaalanı dışına çıkmanız yasak olduğu gibi bagajınızı almanız da söz konusu değildir. Peki, tüm hazırlıklarınızı tamamladığınız bir İspanya seyahatinden önce şu soru ile karşı karşıya kaldığınızda ne yapmanız gerek: İspanya transit vize istiyor mu? İşte sizin için en önemli detaylar…

İspanya Transit Havaalanı Vizesi 2021

İspanya transit vizesi, geçici bir vize türüdür. İspanya’dan başlayacağınız bir seyahat planlıyorsanız Schengen bölgesinde istediğiniz gibi gezebilirsiniz. Ancak İspanya üzerinden Schengen bölgesi dışındaki başka bir ülkeye gidecekseniz transit vize almanız gerekebilir. Bu durumda, seyahat etmeyi planladığınız üçüncü ülke için ikamet ettiğiniz bölgedeki konsoloslukla iletişime geçerek, transit vize uygulanıp uygulanmadığını öğrenmeniz gerekmektedir.

*Örneğin, İspanya’dan aktarmalı olarak Peru’ya geçiş yapacaksanız, transit vize için herhangi bir başvuruda bulunmanıza gerek yok. Tabii bu durum ancak transit süreniz 24 saati geçmiyorsa geçerlidir. Bunun haricinde bir durum ile karşı karşıyaysanız sağlıklı bilgi alabilmek için mutlaka havayolu firması ve konsolosluklarla iletişim halinde olmalısınız. 

İspanya Transit Vize için Gerekli Evraklar

İspanya Transit Vize İçin Gerekli Evraklar
İspanya 24 saate kadar transit vize imkanı sağlamaktadır.

Sizin için en avantajlı rota İspanya’dan geçiyor ancak Schengen vizesine sahip değilseniz, transit vize almak için ihtiyacınız olan belgelerin neler olduğunu merak edebilirsiniz. İspanya’ya giriş yapmayacak sadece transit olarak ulaşmak istediğiniz 3. ülkeye (Schengen bölgesinin dışında bir ülkeye) geçecekseniz ihtiyacınız olanlar şunlardır:

Pasaport: Minimum 6 ay geçerliliği olan T.C. pasaportu.

PCR Testi: Koronavirüs önlemleri gereğince, yapılan her uluslararası seyahatte olduğu gibi İspanya’ya gideceğiniz koşulda da SARS-CoV-2 enfeksiyonunun tanıtsal testinin sonucunu alınız. Belgenin geçerliliği 72 saat olduğu için testi uçuş planınıza göre yaptırmayı ihmal etmeyin.

* NAAT (Nükleik asit amplifikasyon testi) ve RAT (Hızlı antijen testi) kabul edilmektedir. NAAT  İspanya’ya varmadan 72 saat, RAT ise 48 saat önce yaptırılmış olmalıdır.  

Sağlık Kontrol Formu (FCS): Eğer başka bir ülkeden İspanya’ya seyahat edecek ya da yalnızca transit olarak geçecekseniz, İspanya Hükümeti Sağlık Bakanlığı’nın yolculara zorunlu tuttuğu Sağlık Kontrol Formunu doldurmak zorundasınız. Belge içinde pasaport numarası, seyahat ile ilgili ayrıntılı bilgileri, konaklama bilgilerinin yanı sıra yüksek riskli bir bölgeden geldiyseniz aşı ve iyileştiğinizi gösteren belgeye (COVID geçmişiniz mevcutsa) ihtiyacınız vardır. Formu doldurduktan sonra, mail adresinize gönderilecek QR kodunu saklamalısınız.

Uçuş Biletleri: Transit geçişlerde bir sonraki ülkeye yapacağınız uçuşu temsil eden biletler oldukça önemlidir. Bu nedenle uçak biletinizi mutlaka belgelerinizin arasına eklemelisiniz.

Otel Rezervasyonu: Schengen vizesine sahip değilseniz, transit geçişlerinizi kolaylaştıracak bir diğer etmen kuşkusuz ki esas gideceğiniz ülke için yapacağınız otel rezervasyonlarıdır. Hiç otel rezervasyonu yaptırmadıysanız, transit geçiş yapacağınız ülkeye gitmeniz zorlu bir hale gelebilir. Bu noktada Booking, Airbnb ya da Trivago gibi firmalardan yaklaşık olarak, tatil planınız için düşündüğünüz gün sayısı kadar otel rezervasyonu yapmalısınız.

İspanya Hangi Aşıları Kabul Etmektedir?

İspanya, AB ve WHO kurumlarınca pazarlanmasına müsade edilen tüm aşıları kabul etmektedir. Bu kurumların onaylamadığı aşıların yer aldığı belgelerde de, en azından son dozun kabul gören aşılardan yapılmasını şart koymaktadır. Aynı zamanda aşı belgesinin geçerli sayılabilmesi için tüm dozların tamamlanarak tescillenmiş olması gerekmektedir.

İspanya’da kabul görülen aşılar ise şunlardır:

  • BioNTech,
  • AstraZeneca,
  • Janssen-Cliag International NV,
  • Moderna,
  • Novavax,
  • Sanofi,
  • CureVac.

Schengen vizesine sahip olmayıp, üstüne üstlük Koronavirüs koşullarında seyahat etmek durumundaysanız araştırmalarınızı iyi yapmalısınız. Aksi takdirde öngöremediğiniz sorunlar nedeniyle tasarladığınız tatilden vazgeçmek durumunda kalabilirsiniz. Bunun için tüm hazırlıklarınızı erkenden yapın ve ilgili ülkenin resmi iletişim kanallarındaki güncel duyuruları mutlaka takip edin.

Vizesiz seyahat seçenekleri için Vizesiz Gezebileceğiniz ve Yaşayabileceğiniz Ülkeler yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir