Ne, Ne Değildir?

İspanya Transit Vize İstiyor Mu?

İspanya’ya gitmek için birçok nedeniniz olabilir. Genellikle iş, tatil, ziyaret bu nedenlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda daha çok havayolu ile ulaşımı tercih edilmektedir. Bu durumda uçuşunuz aktarmalı ise aktarma yapacağınız ülke, vizenizin olmasını isteyebilir.

Bazı ülkeler aktarma için ne kadar beklediğinize bakmadan direkt transit vize ister. Bazıları ise 12-24 saate kadar olan beklemelerinizde transit vize talebinde bulunmaz. Transit vize, normal vizelerden farklıdır; sadece bekleme salonunda beklemeniz için verilmiş olan bir vizedir. Bu vize ile havaalanı dışına çıkmanız yasak olduğu gibi bagajınızı almanız da söz konusu değildir. Peki, tüm hazırlıklarınızı tamamladığınız bir İspanya seyahatinden önce şu soru ile karşı karşıya kaldığınızda ne yapmanız gerek: İspanya transit vize istiyor mu? İşte sizin için en önemli detaylar…

İspanya Transit Havaalanı Vizesi 2021

İspanya transit vizesi, geçici bir vize türüdür. İspanya’dan başlayacağınız bir seyahat planlıyorsanız Schengen bölgesinde istediğiniz gibi gezebilirsiniz. Ancak İspanya üzerinden Schengen bölgesi dışındaki başka bir ülkeye gidecekseniz transit vize almanız gerekebilir. Bu durumda ,seyahat etmeyi planladığınız üçüncü ülke için ikamet ettiğiniz bölgedeki konsoloslukla iletişime geçerek, transit vize uygulanıp uygulanmadığını öğrenmeniz gerekmektedir.

Schengen Bölgesinde Yer Alan Ülkeler

Aralarında sınır kontrolü bulunmayan 26 ülke için Schengen bölgesi kavramı kullanılmaktadır. Bu ülkeler; Avusturya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Malta, Almanya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Norveç, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Litvanya, Macaristan, Polonya, Portekiz, Slovakya, Yunanistan, Slovenya şeklindedir.

İspanya Transit Vize İçin Gerekli Evraklar

İspanya Transit Vize İçin Gerekli Evraklar
Transit Vize için gereken belgelerin doğru ve eksiksiz tamamlanması önemlidir.

İspanya transit vizeye başvurabilmeniz için aşağıda yer alan evrakları İspanya Başkonsolosluğu ve İspanya Büyükelçiliğine iletmeniz gerekmektedir. Konsolosluk, ihtiyaç duyulduğu takdirde sizlerden ek belge de isteyebilir. Ayrıca aşağıda yer alan belgelerde bir eksiklik ya da hata olduğu takdirde vize talebinizin reddedilebileceğini unutmayınız.

  • Geçerliliği en az 6 aya kadar devam eden pasaport: Pasaportun 10 yıldan eski olmaması ve içinde en az 2 tane boş vize sayfası barındırmalıdır.
  • Vize başvuru formu: Seyahat edecek kişi tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Eğer kişi 18 yaşından küçük ise formu anne ve babası tarafından imzalanmalıdır.
  • Vize talep dilekçesi: İspanya Konsolosluğu’na hitaben yazılmış olmalıdır. Ayrıca seyahat nedeninin açıklandığı bir dilekçedir. Masraflarınızın kim tarafından karşılanacağı da belirtilmelidir.
  • Biometrik fotoğraf: Son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. 35×45 mm boyutlarında olmalıdır. Arka fonu beyaz olmalıdır ve fotoğraftaki yüz boyutunun 30-36 mm boyutlarında olması gerekmektedir.
  • Gideceğiniz ülkenin vizesi: Gitmek istediğiniz ülkeye ait oturma belgesi veya ülkeye girişinize izin veren belgedir.
  • Muvafakatname: Seyahat edecek kişi 18 yaşından küçük olduğunda anne ve babasından noter tarafından onaylanmış muvafakatname alınması gerekmektedir.
  • Pasaport ve kimlik fotokopileri: Tüm sayfaların fotokopileri gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Başvuru sahibinin acil tıbbi bakım, acil hastane bakımı masraflarını kapsayan tüm seyahat süresini kapsayan bir sağlık sigortası bulunmalıdır. Ayrıca 30.000€ tutarında olmalı ve Schengen bölgesinde geçerlidir diye bir ibaresi de bulunmalıdır.
  • Uçak rezervasyonu: Başvuru sahibinin gidiş-dönüş biletlerinin dosyada yer alması gerekmektedir. Başvuru formunda yer alan gidiş ve dönüş bilgilerine de uyumlu olması gerekmektedir.

Teslim ettiğiniz bu evrakların güncel ve tam olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda belgeleriniz, son 3 aya ait belgeler olmalıdır. Ayrıca daha önce İspanya vizesi almadıysanız, başvurunuzun yüz yüze yapılmasının isteneceğini de belirtmeyi unutmayın.

Vizesiz seyahat seçenekleri için Vizesiz Gezebileceğiniz ve Yaşayabileceğiniz Ülkeler yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu