HaberlerGündem

CHP Neden Mansur Yavaş’ı Aday Göstermiyor?

CHP neden Mansur Yavaş'ı aday göstermiyor?

CHP partisinin lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı canlı yayında, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın aday olmayacağı anlaşıldı. Bu olay üzerine sosyal medya kullanıcıları da 2’ye bölündü. Bir kısım Mansur Yavaş’ın çıkabilecek en iyi aday olduğunu diğer bir kısım ise henüz erken olduğunu savunuyor. Bu durumda da insanlar “CHP neden Mansur Yavaş’ı aday göstermiyor?” sorusunu sormaktadır.

Mansur Yavaş Adaylık Hakkında Ne Düşünüyor?

Zafer Partisi genel başkanı tarafından da adaylığa davet edilen Mansur Yavaş, bu tekliflere çok sıcak bakmıyor. Mansur Yavaş, katıldığı bir canlı yayında ona sorulan “Cumhurbaşkanlığı adayı olacak mısınız?” sorusuna net bir cevap vermiştir. Böylece adaylık konusunda bir yorum yapmak istemediğini de açık bir şekilde dile getirmiştir. Mansur Yavaş’a göre Belediye Başkanlarının sadece halkına hizmet vermesi, herhangi bir partiye veya siyaset adamına laf söylememesi gerekir.

Kendisini henüz bir kamu görevlisi olarak gören Mansur Yavaş, Ankara Belediyesine hizmet vermeye devam etmek istediğini de söyledi. Siyaset dolu işlere girmek ve aday olmak istemeyen Mansur Yavaş, büyük ihtimalle önümüzdeki seçimde rol almayacaktır.

Mansur Yavaş Eğitim Hayatı

23 Mayıs 1955 tarihinde Beypazarı’nda dünyaya gelen Mansur Yavaş’ın hayat hikayesi sevenleri tarafından oldukça merak edilmektedir. Yavaş, Lise öğretiminin sonuna kadar doğduğu yer olan Beypazarı’nda kaldı. Daha sonrasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanan Mansur Yavaş öğrenim hayatına yeni bir sayfa açtı. Gençlik hayatı boyunca siyasete ilgi duyan Yavaş, hedeflerini başarıya ulaştırmak için 1983 yılında başarılı bir şekilde mezun oldu.

Mansur Yavaş Kariyeri

Mansur Yavaş Kariyeri
Mansur Yavaş, başarılı bir kariyere sahiptir.

1983 yılında mezun olan Yavaş, askerlik görevini askeri savcı olarak yerine getirmiştir. Daha sonrasında yaklaşık 13 yıl boyunca Beypazarı bölgesinde serbest avukatlık yaptı. Gençliğinden beri gelen siyaset merakı iyice artan Yavaş, 1994’de MHP üzerinden Beypazarı Belediye Başkanlığı için aday oldu fakat seçilemedi. Fakat bu durum onun hevesini ve ilgisini kırmadı aksine daha da güçlendirdi. 18 Nisan 1999 tarihinde tekrardan MHP üzerinden aday oldu ve Beypazarı Belediye Başkanlığı seçimini kazandı.

Yerine getirmiş olduğu bu görev sürecinde çeşitli ödüllere layık görülmüştür. Bu ödüller şu şekildedir:

 • 2001 Yılını En İyi Yerel Yöneticisi,
 • Çevre Ödülü,
 • 2004 Yılında “Yılın Belediye Başkanı” ödülü.

Layık görüldüğü bu ödüller sayesinde Türkiye genelinde tanınmaya başlayan Mansur Yavaş, 2009 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediyesi seçimlerine aday olmuştur. Lakin %27 oy alabilen Yavaş, rakiplerini geçememiş ve 3. olarak kalmıştır.

Mansur Yavaş, bünyesinde bulunduğu MHP tarafından tekrar aday gösterilmeyince Cumhuriyet Halk Partisi’ne katılmaya karar vermiştir. 2014 yılında yapılan seçimlerde CHP’nin adayı olan Yavaş, az bir farkla seçilememiştir. 31 Mart 2019 tarihinde tekrardan aday olduğunda ise, kazanarak Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı olmuştur.

Mansur Yavaş Neden Seviliyor?

Mansur Yavaş Neden Seviliyor?
Seçimde milyonlarca kişi Mansur Yavaş’a oy verdi.

Mansur Yavaş, göreve geldiğinden sonraki 3 sene içerisinde Ankara’da ve Türkiye genelinde oldukça sevilen bir adam haline gelmiştir. Bunun başlıca sebebi hal ve hareketlerinin samimi gelmesi herhangi bir yapmacıklık yapmaması ve sadece işine odaklanmasıdır. Ankara halkının mevcut tüm sorunları için çözüm arayışına giren Yavaş, halkını oldukça memnun etmektedir.

Ankara içerisinde kendisini seven veya sevmeyen ayrımı yapmadan tüm kitlelere hizmet veren Yavaş, önceki başkanlara göre daha çok beğenilmektedir. Mansur Yavaş’ın önümüzdeki seçimlerde aday olması Ankara içerisindeki ve Türkiye genelindeki tüm sevenleri tarafından oldukça isteniyor. Uzmanlar tarafından Türkiye’nin önümüzdeki seçimler için en uygun Cumhurbaşkanı Mansur Yavaş olarak gösterilmektedir. Fakat bu olaya sıcak bakmayan Yavaş, belediye başkanlığı görevini devam ettireceğini açıkladı.

Yavaş’ın yaptığı bu açıklamalar üzerine CHP’nin adayı kim olacak sorusu daha çok sorulmaya başlanmıştır. Fakat bu sorunun cevabı henüz netlik kazanabilmiş değildir.

Mansur Yavaş’ın Gerçekleştirdiği Faaliyetler

Mansur Yavaş, 3 yılı aşkın süredir Ankara halkına hizmet vermeye devam etmektedir. Bu halk tarafından oldukça sevilen Mansur Yavaş daha önceden gerçekleştirilmeyen vaatleri yerine getirerek halkın refah seviyesini arttırdı. Mansur Yavaş’ın Ankara da gerçekleştirdiği faaliyetlerden bazıları ise şunlardır:

 • 15 Köprülü kavşak ve 8 bağlantılı yol yapımı tamamlandı.
 • 2021 yılı içerisinde 1300’den farklı noktada asfalt serimi yapıldı.
 • Çubuk 1 barajı başta olmak üzere çeşitli yeşil alanı Ankara halkına kazandırdı.
 • Mamak – Akbaşı , Çubuk – Akyurt ve İvedik – Polat içme suyu hattı tamamlandı.
 • Kentte bulunmayan bisiklet yolları yapıldı.
 • Belediye’ye ait olan kreşler açıldı.
 • Ankara’ya 369 adet otobüs alındı.
 • Otobüsler %100 elektrikli hale getirildi.
 • Roma Tiyatrosu, Ankara Kalesi, ve Arkeo Parkı yeniden canlandırıldı.
 • Beypazarı bölgesinde sera ve Kent Tarihi Müzesi aktif hale getirildi.
 • Yaşlı bakım evleri inşa edildi.
 • AŞTİ otogarı yenilendi.
 • Teknolojik üretim fabrikaları açıldı.
 • Yeni evlenecek çiftlere SMA testi uygulanmaya başlandı.
 • 000’in üzerindeki üniversite öğrencisinin temel ihtiyaçları karşılandı ve karşılanmaya devam ediyor.
 • Gerçekleştirilen ihaleler canlı bir şekilde yayınlanmaya başlandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı olan Mansur Yavaş, yapmış olduğu ve yapmaya devam ettiği faaliyetleri sayesinde Ankara halkının gönlünde taht kurmuştur.

CHP’nin Adayı Kim Olacak?

CHP’nin Adayı Kim Olacak?
CHP’nin adayı henüz belli değil.

Millet İttifakı 2023 yılında yapılması beklenen seçimler için güçlü hazırlık çalışmalarına devam etmektedir. Adaylık konusunda fikir ayrılığı yaşan Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener henüz bir seçmen belirleyememiştir. Bu yüzden “CHP’nin adayı kim?” sorusu henüz bir netlik kazanamamıştır.

Adaylık tartışmalarına son verebilmek için 6’lı masa olarak bilinen bir ekip kurulmuştur. Bu ekibin içerisinde İYİ Parti, Deva Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti, Saadet Partisi ve CHP liderleri yer almaktadır. En son 3 Temmuz tarihinde toplanan 6’lı masada yapılan konuşma yaklaşık 5 saat sürmüştür. Fakat herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

6’lı masa içerisinden aday çıkabilme ihtimali en yüksek olan kişi Kılıçdaroğlu olarak görülmektedir. Fakat masada ismi konuşulan ama sessizliğini koruyan Mansur Yavaş da gündemdedir. Bunun yanında konuya ilişkin açıklamalar yapan Sayın Yavaş, kendisinin Belediye Başkanlığı görevine devam etmek istediğini dile getirmiştir.

Cumhurbaşkanlığı seçimine 1 yıldan az bir süre kala henüz aday belirlemeyen Millet İttifakı görüşmelerini sürdürmektedir. En kısa zamanda çıkarmaya karar verdiği adayın açıklanması bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Ne Zaman?

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ne zaman gerçekleştirileceği gündemin ana konusu halindedir. Türkiye’nin yapacağı bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçiminin Türkiye genel seçimleri ile aynı günde, yani 18 Haziran 2023’de yapılması bekleniyor.

Muhalefet ve halk tarafından “Erken seçim olacak mı?” sorusu oldukça sık sorulmaya başlandı. Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuya ilişkin sorulara yanıt olarak erken seçimin söz konusu olmadığını ve seçimin zamanı geldiğinde yapılacağını söyledi.

 Gelişmeleri kaçırmak istemiyorsanız Haberler sayfamızı takip edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Mansur Yavaş’ı Kim Aday Gösterdi?

Daha önceki yerel seçimlerde CHP’nin adayıydı.

Mansur Yavaş Nerede Doğdu?

Mansur Yavaş Ankara ilinin Beypazarı ilçesinde doğdu.

Mansur Yavaş’ın Kaç Çocuğu Var?

Yavaş’ın iki kız çocuğu vardır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir