Sinema

Christopher Nolan’ın Son Eseri: Oppenheimer İnceleme

Christopher Nolan’ın Son Eseri: Oppenheimer İnceleme

Christopher Nolan imzalı Oppenheimer filmi, 2023 yılının en merak edilen yapıtlarından birisiydi. 21 Temmuz 2023 tarihinde vizyona giren yapımda, atom bombasını icat eden J. Robert Oppenheimer’in hayatı konu olmuştur. Öğrencilik yıllarından başlayarak atom bombasını icat etmesine kadar geçen süre eserde alınmaktadır. 

Oppenheimer inceleme sırasında özellikle kullanıcılar tarafından lansman sonrasında yapılan yorumlara baktığımızda Nolan’ın en iyi yapımlarından olduğu gözümüze çarpar. 

Filmin oyuncu kadrosuna baktığımız zaman, Cillian Murphy, Emily Blunt, Robert Downey, Matt Damon, Florence Pugh, Benny Safdie, Casey Affleck ve Rami Malek isimleri karşımıza çıkıyor. İlk nükleer bombanın icat edilmesine kadar geçen sürede yüksek performans sergileyen oyuncular, en az Christopher Nolan kadar övgü aldı. 

Oppenheimer Filmi Konusu

Oppenheimer ne anlatıyor? sorusuna cevabı; “Filmde Atom bombasının mucidi olarak bildiğimiz J. Robert Oppenheimer’in hayatı Christopher Nolan tarzında ele alınıyor” olarak verebiliriz. “İlk Nükleer Bombanın Babası”, “Dünya’nın Yok Edicisi” ve “Manhattan Projesi’nin Sahibi” olarak tarihte kendisine yer eden Oppenheimer’ın hayatı hem geçmiş hem de günümüzdeki hatıralara göre ekrana aktarılıyor. 

 Nolan yapımı filmlerde en dikkat çekici özellik olan karmaşık hikaye anlatımı, burada da izleyicilerin karşısına çıkıyor. Karmaşık anlatım içerisinde izleyici hem düşünüyor hem de konuyu anlamlandırmaya çalışıyor. 

Oppenheimer’da Dönemin Önemli Kişileri 

Film boyunca ana karakter Robert Oppenheimer’in yaşamı konu alınsa da, dönemin önemli simaları da bizleri selamlıyor. Öyle ki 3 saatlik film içerisinde, Albert Enstein’dan Richards Feynman’a, Enrico Fermi’den Edward Teller’a ve dönemin en dikkat çeken bir diğer ismi Werner Heisenberg’i görmek mümkün. 

Atom bombasının yapımının yanında tarihe ismini altın harflerle kazımış kişilere de yer verilmesi, izleyenlerin aradaki bağı anlaması konusunda onları biraz yoracaktır. 

Birçok belgesel ve filme konu olan atom bombasının ayrıca neden ortaya çıkarıldığı, nasıl geliştirildiği ve insanların güç gösterisi için ne kadar ileriye gidebilecekleri, Nolan tarafından çok net bir şekilde yansıtılmıştır. 

Oppeimer’da Siyasi Mesajlar

Christopher Nolan’ın Son Eseri: Oppenheimer İnceleme
Oldukça fazla izleyici kitlesine ulaşan başarılı eserin İMDB puanı 8.4 olarak açıklanmıştır.

Biyografi türündeki film geçtiği dönem nedeniyle yer yer politik konulara da giriş yapıyor. Politik durumlar başta atom bombasının atıldığı şehir seçilirken ortaya çıksa da devamında Oval Ofis’te gerçekleşen diyaloglar ve savaş bitmesine rağmen gövde gösterisi yapmak için bombanın kullanılmasında tekrar ekran karşısına çıkıyor. 

Savaş dönemini konu almasına rağmen film boyunca herhangi bir sahnede kan ya da parçalanmış insan bedenleri filmde gösteriliyor. Bu gibi sahnelere çok müsait bir konusu olmasına rağmen, Christopher tarafından atom bombasının yıkıcılığı sadece film boyunca süregelen gerilim ile anlatılmak isteniyor. 

Atom bombasının testi sırasında geçen sahnelerde herhangi bir patlama olmayacağının bilinmesine rağmen izleyiciler bu sahnelerde son derece gerildiğini belirtmektedir. Bu da Nolan’ın izleyenlerde gerilimi hissettirme amacını yerine getirdiğini gösteriyor. 

Christopher Nolan’ın son ederi olan Oppenheimer filminde, sonuç net bir şekilde gösterilmeden, sonuçların büyüklüğü, şiddeti ve ağırlığı izleyiciye başarılı bir şekilde aktarılmaktadır. Şiddet içerikli sahneler olmamasına rağmen sinema severlerin izleyebileceğin en gerilimli ve şiddet içeren yapımlardan da birisi olma özelliğine sahiptir. 

Film, ABD tarihinin siyasi açıdan en kaotik dönemlerinden birinde gerçekleşiyor. Soğuk Savaş ile sonuçlanacak süreçte, politik ve askeri çatışmalar, bir cadı avını anımsatan komünist olayları, şüpheli bir şekilde sonuçlanan davalar ve insanların casus olarak fişlendiği gerçekleşiyor. Politik olarak çok ciddi manada hissedilen güvensizlik ortamı ve şüphe durumu, Nolan tarzında film boyunca izleyenlerle bareber oluyor.

Oppenheimer Filminde Zaman Kurgusu

Christopher Nolan filmlerini takip eden kişiler, Nolan’ın zaman kavramı ile oynamayı ne kadar sevdiğini bilecektir. Aynı durum Oppenheimer’da da karşımıza çıkıyor. Filmde bir anda renkli sahnelerde Oppenheimer’in gençlik yılları, çalışma süreçleri ve bombanın yapım süreci anlatılırken bir anda bombanın getirdiği karanlık sonuçlar da ayrı bir zaman kavramıyla izleyiciye aktarılıyor. Tüm bu olaylar gerçekleşirken izleyici kendisini bir anda siyah beyaz sahnelerde Lewis Strauss’un bakış açısı ile mahkeme sahnesinde buluyor. 

Zamanlar arasında meydana gelen yoğun geçişler, filmde yer alan karakterlerin iniş ve çıkışlarına, dürüst oldukları ya da yalan söyledikleri sahnelere aynı anda tanık olmanıza yol açıyor. Christopher Nolan’ın lineer bakış açısını ele aldığı filminde, izleyicinin zihninde zaman zaman kaosa sebebiyet veriliyor. 

Oppenheimer Filmi Oyuncu Değerlendirmeleri

Yıldızlar geçidi olarak nitelendirilebilecek bir kadroya sahip olan filmde, karakterler içerisinde özellikle Cillian Murphy ön plana çıkıyor. J. Robert Oppenheimer’i canlandıran Murphy, usta bir oyuncu olduğunu tekrar ispatlamış oldu. Öyle ki, Murphy’nin gelecek Oscar törenlerinde en güçlü aday olacağı düşünülmektedir. 

Canlandırdığı karakterde, film boyunca yakın çekimler olmasına rağmen, Murphy’nin özellikle mimik kullanımında üstün bir başarı sergilediği söylenebilir. Karakterin o an içerisinde bulunduğu kafa karışıklıkları, heyecanlar, mutluluklar ve hüzün, usta oyuncunun mimikleri sayesinde çok net bir şekilde izleyiciye aktarılmıştır. 

Oppenheimer’da Yan Karakterler de Ön Plana Çıkıyor

Christopher Nolan’ın Son Eseri: Oppenheimer İnceleme
Hala aktif olarak oldukça sevilen ve izlenen bu yapım, çıktığı günden bu güne kadar 1 milyon 568 bin 788 izleyici sayısına ulaşmıştır.

Filmin siyah beyaz sahnelerinde çok sık göreceğiniz Lewis Strauss ise, Robert Downey Jr. karakterini canlandırıyor. İzleyenlerden oynadığı her filmde övgüler alan oyuncu, sergilediği performans ile en iyi yardımcı erkek oyuncu seçimlerinde birinciliği zorlayacak gibi duruyor. 

Katherine Oppenheimer (Kitty) karakterine can veren Emily Blunt ise, uzun dakikalar tek boyutlu bir karakter canlandırmasının yanında, filmin sonlarına doğru farklı karakteristik yönlerini başarılı bir şekilde ortaya çıkarıyor. Oyunculuğunu konuşturduğu ve izleyicilerden tam not aldığı sahne ise Oppenheimer’in dava sürecinin yer aldığı sahnelerdir. 

Daha ön plana çıkan bu karakterler dışında, Leslie Groves’e hayat veren Matt Doman, Harry Truman’ı canlandıran Gary Oldman, Jean Tatlock rolü ile Florenca Pugh, Lawrance karakteri ile Josh Hartnett, Edward Teller rolüyle Benny Safdie de bulunuyor. Ayrıca Senate Aide rolüyle Alden Ehrenrich, Roger Rabb rolüyle de Jasın Clarke’ı film boyunca ekrandan inmiyor. Film boyunca tüm oyuncuların ise adeta kariyerlerinin son filmiymiş gibi en üst performanslarını sergilediklerini rahatlıkla görülüyor. 

“Oppenheimer” İzleyici Yorumları

21 Temmuz 2023 tarihinde vizyona giren filmde, hafta sonu yapılan açılış ile birlikte kısa sürede 174 milyon Dolarlık bir gişe yapılmış oldu. Daha ilk haftasında filmin elde etmiş olduğu bu ciro ise filmin başarılı bulunduğunun en temel göstergesidir. Sinemasal olarak yapılan yorumlara bakıldığında, oyunculuklardan olay kurgusuna, ses dizaynından hikaye anlamına kadar başarılı bir yapıt olduğundan söz edilmektedir. 

Film, Christopher Nolan başyapıtı olarak nitelendirilmeyecek olsa da, üç saat gibi uzun bir süresi olmasına rağmen izleyeni sıkmayan, ilk baştaki heyecanını her geçen dakika arttıran ve karakterlerin yaşadıkları gerginlikler,  heyecanları izleyicisine de hissettirebilen bir yapıt olarak değerlendirilebilir. 

Bu durum Oppenheimer filmi yorumları içerisinde kullanıcılar tarafından çokça dile getirilmektedir. Gerilim filmi olmamasına karşın, hiçbir biyografi filminde karşılaşmayacağınız şekilde, istenen mesajın net bir şekilde verilebilmesi için izleyicinin film boyunca gerildiğini söyleyebiliriz. Çok iyi dizayn edilmiş senaryosu olayları tüm sertliği ve gerçekliği ile izleyicisine aktarıyor. 

Oppenheimer yorumları içerisinde olumlu değerlendirmeler kadar, izleyicilerin yaptığı olumsuz değerlendirmeler de bulunur. Genel olarak filmin uzun sürmesinden dem vurulsa da, Nolan’ın en temel özelliği aslında filmlerin süresidir. Ek olarak kişilerin filmin sonlarına doğru anlamsızca gerildikleri, konunun uzatıldığı ya da politik konulara daha fazla yer verilmesi gerektiği gibi olumsuz değerlendirmeleri de yer alır. 

Popüler filmler arasında en üst sıralarda ve tutulan serilerden Testere 10  filmini, “Testere 10 Filmi Konusu, Oyuncular ve İncelemesi” yazısından tüm detaylarıyla inceleyebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir