Sinema

Testere 10 Filmi Konusu, Oyuncular ve İncelemesi 

Testere 10 filmi konusu

Testere filmi, korku serileri içerisinde kendine yer edinmiş ve hasılat rekorları kırmış olan yapımlardan biridir. Kevin Greutert’ın yönetmenliğini üstlendiği Testere 10 filmi konusu ile fazlasıyla merak uyandırıcı. Ülkemizde 20 Ekim 2023 tarihinde vizyona giren bu yapımın konusuna ve oyuncularına sizler için yakından göz atıyoruz.  

Testere 10 Filmi Konusu 

Onuncu bölümüyle sevenlerinin karşısına çıkan Testere film serisi,  sinema salonlarında şimdiye kadarki en iyi başlangıcını yaptı. Saw X, kronolojik olarak ilk ve ikinci film arasında meydana gelen olayları izleyiciye aktarıyor. Ayrıca film, John Kramer yani Jigsaw’ın bu kez kişisel bir intikam için kendi yöntemlerine başvurmasına odaklanıyor. 

Kanser hastası olan ve çaresiz kalan John Kramer, tedavi bulmak amacıyla Meksika’ya gider. Hastanede hem deneysel hem de oldukça riskli bir prosedürden yararlanmayı kabul eden John, gerçekleştirilen operasyonların aslında savunmasız durumdaki hastaların dolandırılması için aldatmaca bir yöntem olduğunu keşfeder. Bu yüzden eski işine geri dönerek, dehşet verici ve kendi imzasını taşıyan tuzaklarla birlikte dolandırıcılar için yeni bir oyun başlatır. 

Testere 10 Filmi Oyuncuları 

Testere 10 filmi oyunculari
Testere 10 filmi oyuncuları ve üstlendikleri rollerle ilgili bilgileri de anlattık!

Dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Testere 10 filmi konusu ve oyuncu kadrosuyla büyük ilgi gördü. Oyunculukların beklentileri karşılaması ve karakterlerin duyguları ekrana çok iyi şekilde yansıtmaları, oluşan gerilimin etkisini fazlasıyla arttırıyor. Filmde yer alan Testere filmi oyuncuları ve canlandırdıkları karakterler aşağıdaki gibidir: 

  • Tobin Bell (John Kramer) 
  • Synnove Macody Lund (Dr. Cecilia Pederson) 
  • Shawnee Smith (Amanda Young) 
  • Renata Vaca (Gabriela) 
  • Octavio Hinojose (Mateo) 
  • Micheal Beach 
  • Steven Brand 
  • Paulette Hernandez 
  • Joshua Okamoto 

Saw X, oyuncu kadrosunun yanı sıra 1 saat 58 dakikalık süresiyle serinin en uzun filmi. Bu sayede korku ve gerilime tam anlamıyla doyacaksınız.   

Testere 10 Filmi İncelemesi 

Testere 10 filmi incelemesi
Testere 10 filmi incelemesi yaptığımız başlığı da okumadan geçmeyin!

Testere film konusu, özellikle serinin üçüncü bölümünden sonra izleyicilerden tepki görmüştü. Bunun en temel nedeni; ilk iki filmin aksine kurbanlara kurtulma şansı verilmemesiydi. Karakterler, bazı fedakârlıklarda bulunarak hayatta kalma imkânına sahip oluyorlardı ancak isteneni yapmalarına rağmen kurtuluşu mümkün olmayan tuzaklarla karşılaştılar. Bu da geniş bir kitle tarafından eleştirilerin odağı oldu. 

Spiral: From the Book of Saw (2021) filmi içerisinde genel olarak polisiye türü hâkim olsa da gizem ve yaratıcılık bakımından seriyi kült hale getiren ilk bölümlere dönüş sinyali verilmişti. Testere son film Saw X ile de seyirciler adeta ilk iki bölümün ortasına doğru yolculuğa çıkarılıyor. Bununla birlikte serinin sevilmesini sağlayan esas neden; toplumda işlenen suçların cezasız kalmayacak olduğunu göstermesi, diyebiliriz. 

Filmlerde, kurbanların normalde hiçbir şekilde vazgeçemeyecekleri bedensel parçalarını feda etmeleri ve suçluların seri katil yöntemleri aracılığıyla toplumdan temizlenmesi ele alınıyordu. Jigsaw, her ne kadar şiddet uyguluyor olsa da adaleti sağlayan bir elçi olarak kabul edilen ve oldukça sevilen kötü karakter konumuna geldi. Bu durum ise serinin devam etmesi için yapımcıların en önemli motivasyon kaynağı oldu. 

Jigsaw Yeni Oyunuyla Geri Dönüyor 

Testere 10 filmi konusu, özellikle ilk yapımları beğenen izleyiciler için fazlasıyla umut ışığı oldu. Bu noktada belirtmeliyiz ki az sonra okuyacaklarınız, bir miktar spoiler içerecek. Son derece dramatik şekilde başlayan onuncu film; kanser hastası olan John Kramer’in, dernekte karşılaştığı ve hastalığı yendiğini öğrendiği bir kişi sayesinde ümitlenerek Meksika’ya gitmesiyle başlıyor.  

Yaşlılık ve hastalık nedeniyle artık zorlukla yürüyen Kramer, cinayetlerden uzaklaşarak iyiliğe yönelmek istiyor. Ancak kandırılması sonucunda duyguları tepe taklak olur ve kötülüğe yani özüne geri dönüşü başlar. Bu doğrultuda ilk yarının dramatik ağırlıklı olduğunu ve daha sonra keskin bir şekilde şiddet ve gerilim atmosferine döndüğünü söylemeliyiz.

Dolandırıcı nitelikteki sağlık görevlileri için yeni bir oyun oluşturan Jigsaw, ilk filmlerdeki kadar yaratıcı olmasa da senaryoya uygun olarak zekice tasarlanmış aletler kullanıyor. Oyuncu performansları ise bir hayli başarılı ve ayrıca filmde, yoğun kanlı sahneler olduğunu da bilmelisiniz. Bununla birlikte farklı karakterlerin dahil olduğu yapım içerisinde işkence tuzakları, fedakârlık durumunda kurbanların hayatta kalmasına yönelik hazırlanmış. Bu noktada zamanın en doğru şekilde kullanılması gerektiğinin de altı çizilmiş. 

Saw X’e en iyi Testere filmi demek çok yanlış olmayacaktır. Polisiye türünden uzaklaşan ve adalet dağıtıcısı bir seri katilin geri dönüşünü beyazperdeye aktaran bu yapımı mutlaka izlemelisiniz. İçeriğimizi beğendiyseniz “Moana 2 Ne Zaman Çıkacak?” yazımız da hoşunuza gidebilir! 

 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir