Sinema

Dipte (Breaking Surface) Film Analizi

Dipte (Breaking Surface) film analizi

Geçtiğimiz yıllarda vizyona giren Dipte, orijinal adıyla Breaking Surface, İsveç sinemasının başarılı örneklerindendir. İlgi çekici konusu ve başarılı hikaye anlatımıyla fragmanları yayınlandığı anda film tutkunlarının ilgisini çekmeyi başarmıştır. Aksiyon ve gerilimin tavan yaptığı Dipte, bir hayatta kalma macerasını konu almaktadır. Aksiyon ve gerilimi her saniyesinde hissedeceğiniz ve aile dramasına doyacağınız bir film izlemek istediğinizde Breaking Surface’ı açabilir, film tutkunuzu besleyebilirsiniz. Ancak açmadan önce Dipte (Breaking Surface) film analizi yazımızı okumanızı öneririz. Gerek oyuncu kadrosu gerekse teknik ekibinin ortaya koyduğu başarılı çalışmalarıyla izlenilmesi gereken filmlerdendir. Özellikle doğanın insanla olan mücadelesine tanıklık etmek isteyen izleyicilerin beğenisini kazanan ve olumlu yorumlar alan bir yapım olduğunu da belirtelim.

Bu yazımızda, henüz Dipte filminden haberdar olmayan sinemaseverler için yapımın önemli detaylarına değineceğiz. Yapımın teknik ekibi, oyuncu kadrosu, konusu ve kısa bir analizine ulaşmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Dipte’nin türü ve konusu ilgi alanınızda olmasa dahi yazının sonunda fragmanlarına göz atmak ve filmi izlemek isteyeceksiniz. İşte tüm merak ettiklerinizle Dipte (Breaking Surface) film analizi…

Dipte (Breaking Surface) Hakkında

Dipte (Breaking Surface) Hakkında
Dipte (Breaking Surface), bir hayatta kalma filmidir.

Dipte (Breaking Surface), 14 Şubat 2020 tarihinde İsveç’te ilk gösterimini gerçekleştirmiştir. Türkiye’de ise 7 Ağustos 2020 tarihinde vizyona girmiştir. Orijinal dili İsveççe olan yapım, Lofoten Adaları’nda çekilmiştir. Filmin künyesi incelendiğinde, yapım ekibinde yer alan tüm isimlerin son derece başarılı olduğu anlaşılmaktadır. Aksiyon, gerilim ve dram türünün geçtiğimiz yıllardaki en başarılı örneklerinden olan Breaking Surface, toplamda 1 saat 21 dakika sürmektedir.

Senaryosunu ünlü İsveçli yönetmen, senarist ve film fotoğrafçısı Joachim Hedén’in kaleme aldığı yapımın yönetmen koltuğunda ise yine Joachim Hedén yer almaktadır. Filmin görsel efektleri ve çekim açıları öylesine beğenilmiştir ki; İsveç sinemasının en iyilerinin seçildiği Guldbagge Gala’da 2021 yılının en iyi kurgu ve en iyi görsel efektleri ödülüne layık görülmüştür. Dipte’nin etkileyici müziklerinde ise Patrick Kirst’in imzası bulunmaktadır.

Bu nefes kesici filmin başarısını katlamasında etkili olan en önemli noktalardan biri ise başarılı oyuncu kadrosudur. Breaking Surface’in başrollerinde yer alan oyuncular ve karakterlerinin adları şu şekildedir;

  • Madeleine Martin (Tuva)
  • Moa Gammel (Ida)
  • Trine Wiggen (Anne)
  • Lena Hope (Kvinna)
  • Olle Wirenhed (Ida’nın Eşi)
  • Alessio Barreto (Tanker Kaptanı)
  • Maja Söderström (Ida’nın Kızı)
  • Ingrid Pettersen (Tuva’nın Gençliği)
  • Ima Jenny Hallberg (Ida’nın Gençliği)

Dipte (Breaking Surface) Filmi Konusu

Dipte (Breaking Surface) film analizi yaparken öncelikle eserin konusundan söz etmeliyiz. Filmin içeriği iki üvey kız kardeş olan Ida ve Tuva’nın etrafında şekillenmektedir. Kız kardeşlerin karakteri tamamen birbirine zıt olarak kurgulanmıştır. Öyle ki Tuva, dalgıçlık yapan soğukkanlı bir karakter iken Ida, duygusal olarak yıpranmış ve evliliği bitme noktasına gelmiş bir karakterdir. Küçük yaşlarından beri anneleriyle birlikte dalış yapan Ida ve Tuva, Noel’den birkaç gün önce bir araya gelirler. Son buluşmaları hiç de istedikleri gibi gitmemekle birlikte kimselerin olmadığı ıssız bir konumda yaptıkları dalış, hayatları boyunca unutamayacakları heyecan dolu anlar yaşamalarına neden olur.

Dalış sırasında yaşadıkları kaza, Tuva’nın denizin 30 metre aşağısında mahsur kalmasına yol açar. Ida ise bu sırada hem stresini kontrol altına almak hem de tüm yeteneklerini kullanarak kardeşini kurtarmak zorunda kalır. Fakat yaşanan kriz ve endişe dolu dakikalar Ida’nın stresini, Tuva’nın ise korkusunu arttırmaya yetecektir. Adeta doğayla savaşa giren kız kardeşlere ne olacağı sorusu, film boyunca bir saniye bile yerinizde oturamayacağınız keyifli bir seyir zevki sunmaktadır.

Dipte (Breaking Surface) Film İncelemesi

Dipte (Breaking Surface) Film İncelemesi
Aksiyonlu bir 80 dakika geçirmek için Dipte filmine göz atabilirsiniz.

İzleyen herkesin gerilim ve aksiyona doyacağı Dipte, dikkat çeken hayatta kalma filmlerindendir. Fakat detaylı incelendiğinde ve sinemaseverlerin yorumlarına bakıldığında belirli sorunlarının olduğu görülebilir. Özellikle dalış konusunu ele almasına rağmen teknik birçok ayrıntıyı başarısız yansıtması, filmin eleştirilerin odağına yerleşmesine neden olmuştur. Buna yoruma bağlı olarak görsellerin çok da iyi olmayacağını düşünmüş olabilirsiniz. Aksine Breaking Surface’ın başarılı bir yapım olarak anılmasını sağlayan en önemli özelliği görsel efektlerinin ve çekimlerinin kalitesidir. Aldığı ödüllerle de bu başarısını kanıtlamaktadır.

Özellikle su altı ve dalış konularına ilgi duyan film tutkunlarının keyifle izleyeceği bir yapım olduğunu söyleyebiliriz. Zira bu tür hayatta kalma maceraları, tek bir olay ve mekan üzerinden ilerleyen kurgulardan hoşlanmayan izleyicilere hitap etmemektedir. Detaylara çok fazla takılmadığınız takdirde üç başarılı kadının hikayesi ve yaşam uğruna verdikleri mücadeleyi sizler de izlemeye değer bulabilirsiniz. 80 dakika gibi kısa süreli bir yapım olması da hem izlenmesini kolaylaştırmakta hem de hoş bir hikayeyle sizleri baş başa bırakmaktadır.

Eğer “Dipte” gibi yaşamın kıyısında geçen yapımları izlemekten keyif alıyorsanız Sınırlarınızı Zorlayabilecek Hayatta Kalma Filmleri listemize de mutlaka göz atmalısınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir