Sağlık

Diş Dolgusu Yutulursa Ne Olur? Zararlı mıdır?

dis dolgusu yutulursa ne olur

Yemek yerken ya da su içerken istemeden diş dolgusu yutan kişiler olmuştur. Diş dolgusunu yuttuğunun farkında olan kişiler panik yapabilir ve son derece haklıdır. Çünkü diş dolguları çeşitli kimyasal bileşenlerden meydana gelerek üretilir ve yutulduğu zaman sağlığa zarar verebilir. Bu nedenle içeriğimizde “Diş dolgusu yutulursa ne olur?” diye merak edenler için tüm detayları ele aldık.

Amalgam Diş Dolgusu Yutulursa Ne Olur?

amalgam diş dolgusu yutulursa ne olur
Amalgam diş dolgusu yutulduğunda mutlaka uzman bir hekime başvurmak gerekir.

Diş dolgusu yutmak pek çok kişinin başına gelmiştir. Çeşitli nedenlerden dolayı diş dolgusunu yerinden oynar ve farkında olmadan mideye gider. Diş dolgusunun yutulmasının zararı yapılan dolgunun türüne göre değişiklik gösterir. Amalgam, kompozit ya da geçici dolgular farklı yapılara sahiptir. Örneğin, amalgam dolguda cıva oranı daha yüksekken diğer dolgularda bu oran daha düşüktür.

Bu nedenden dolayı amalgam dolgu yutan kişiler “Amalgam dolgu yutulursa ne olur?” diye merak eder. Amalgam dolgu diğer dolgu çeşitlerine göre daha fazla kimyasal bileşen içerdiği için zehirlenmeye neden olabilir. Amalgam dolgu zehirlenme belirtileri ise şu şekildedir:

  • Şiddetli baş ağrısı
  • Bulanık görme
  • Böbrek ağrıları
  • Cilt sorunları
  • Unutkanlık, dalgınlık
  • Kalp ve damar sorunları
  • Cinsel sorunlar

Amalgam dolguda fazla miktarda cıva olduğu için yutulduğu zaman vücutta pek çok hasara yol açabilir. İç organları zedeleyebilen bu madde oldukça tehlikelidir. Bundan dolayı amalgam dolgu yutulduğu zaman mutlaka doktora gidilmelidir.

Amalgam dolgunun zararlarını merak ediyorsanız, şu içeriğe de bakabilirsiniz.

Kompozit ve Geçici Dolgu Yutulursa Ne Olur?

Reçine ve seramikten yapılan kompozit dolgu amalgam dolguya göre daha az kimyasal içerir. Fakat yine de bazı zararlı etkileri vardır. “Kompozit dolgu yutulursa ne olur?” sorusunun yanıtını merak edenler için, bu dolgunun soluk ve yemek borusuna zarar verme tehlikesinin olduğu söylenebilir.

Dişlere diğer dolgu türlerinin yanı sıra geçici dolgu da yapılabilir. “Geçici dolgu yutulursa ne olur?” diye soranlar için kısaca, mideye zarar verebilme potansiyelinin olduğu söylenebilir. Aynı zamanda yemek borusunu zedeleyebilir. Kompozit ve geçici dolgu yutan kişiler zaman kaybetmeden mutlaka doktora gitmelidir.

Diş Dolgusu Yuttuktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Diş Dolgusu Yuttuktan Sonra Ne Yapılmalıdır
Diş dolgusu yutulduktan sonra doktor kontrolünde müdahale edilmesi gerekir.

Diş dolgusu yutulduktan sonra mutlaka uzman doktora gidilmelidir. Evde diş dolgusunu vücuttan atmaya çalışmak ya da doktor kontrolünün dışında ilaçlar içmek oldukça zararlıdır. Hangi dolgu türü olursa olsun zaman kaybetmeden doktora başvurmak en iyi yoldur. Aksi takdirde pek çok sağlık problemi ortaya çıkabilir.

Diş dolgusu yuttuğunu fark eden kişiler panik yapmamalı ve sakin kalmalıdır. En kısa sürede doktora gitmeli ve durumu izah etmelidir. Doktor tehlikeli bir durum görürse tavsiye ettiği ilaçlar kullanılabilir. Bunun yanı sıra doktor tarafından verilen diğer sağlık önerileri de mutlaka yerine getirilmelidir. Eğer dolgu yuttuktan sonra dişte ağrı ya da sızı varsa bunun için de diş doktoruna gidilmelidir.

Ağız ve diş sağlığı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, tam size göre bir içeriğimiz daha var: Diş Çürüğü Nasıl Geçer? 

Sıkça Sorulan Sorular

[toggle title=”Diş Fırçalarken Dolgu Yutulabilir mi?” state=”open”] Evet, yaygın olarak görülen bir durumdur.[/toggle]

[toggle title=”Amalgam Dolgu Yuttum. Bol Bol Su İçsem Zehirlenme Tehlikesini Azaltır mıyım?” state=”open”] Bol su içmek başka sorunlara neden olabilir. En iyisi doktora gitmektir.[/toggle]

[toggle title=”Amalgam Dolgu Yutmak Alzheimer’a Neden Olur mu?” state=”open”] Evet cıvanın yaratacağı olumsuz etkiden dolayı neden olabilir.[/toggle]

Shares: