Oyun

Disco Elysium Hikayesi (Tam Detaylı Çözüm)

Disco Elysium Hikayesi

Disco Elysium hikayesi ve oynanışı ile son yılların en çok konuşulan indie oyunlarından biri oldu. Geçtiğimiz aylarda üretici tarafından Türkçe altyazı seçeneğinin de yayınlanmasıyla birlikte oyun, Türk oyuncular arasında popülerliğini arttırdı. Ancak Disco Elysium Türkçe yama bile oyundaki hikaye anlatımını takip etmeyi kolaylaştırmıyor.

2019’da çıkan oyun hala oyun gündemindeki yerini korumaya devam ediyor. Deliliği, kalp kırıklığını, savaş sonrası kültürü, ırkçı sözde bilimi ve kriptozoolojiyi varoluşçu felsefe ve absürt edebiyatı bir araya getiren böylesi bir oyunun bu başarısını şaşırtıcı bulmamak gerek. Gelin oyunun hikayesine derinlemesine dalalım.

Disco Elysium Karakter Oluşturma

Disco Elysium Karakter Oluşturma
Disco Elysium Karakter Oluşturma

Oyuna başlarken ilk olarak yapmanız gereken pek çok diğer rol yapma oyununda karakterinizi oluşturmak. Burada oynayacağınız ana karakterin kimliği belli olduğu için görüntüsünü değiştirme şansınız yok. Ancak karakteriniz için belli arketipler arasında seçim yaparak oyuna başlayabilirsiniz. Disco Elysium karakter arketipleri arasındaki seçenekleriniz ise şu şekilde:

  • Düşünür: Karakterin bilişsel özellikleri yüksekken fiziksel özellikleri düşüktür.
  • Hassas: Fizik ve ruhsal özellikleri yüksek olan bu arketip, duygusal anlamda bazen dengesiz olabilir.
  • Fiziksel: Zeka ve duygusallık tabanlık özellikler düşükken güç ve çeviklik gibi özellikler yüksektir.

Disco Elysium hikayesi için kendinize özel bir deneyim yaratmak adına arketipler arasından seçim yapmak zorunda değilsiniz. 3 arketipin yanında kendi karakterinizi yaratmanız için de bir seçenek sunulur. Buradan kendi belirlediğiniz özellik puanları ile oyuna başlamanız mümkündür. Ardından skill puanlarını belirlemeniz gerekir. Her skill için en düşük puan 1, en yüksek puan 6’dır. Karakterinizin güçlü olmasını istediğiniz skilleri buradan ayarlayabilirsiniz. Merak etmeyin, oyun boyunca karakterinizi sürekli geliştireceğiniz için burada almadığınız bazı özellikleri ilerleyen oyun saatlerinde alabilirsiniz.

Disco Elysium Oynanış Süresi

Dilerseniz ilerleyen oyun saatlerinden bahsetmişken Disco Elysium oynanış süresi hakkında da kısaca bilgi verelim. Disco Elysium hikayesi ve oynanışı ile açık dünya, izometrik bir rol yapma oyunudur. Oynanış süresinden bahsederken bu noktaya vurgu yapıyoruz çünkü daha önce bu türe aşinaysanız oyunda geçireceğiniz sürenin tamamen size bağlı olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Genel olarak yapımcı firma, ana hikayenin oynanış süresini 21 saat olarak belirlemiştir. Ancak elbette burada Disco Elysium hikayesi boyunca hiçbir noktada takılı kalmadığınız varsayılır. Buna karşılık oyun, çoğu zaman ne yapacağınızdan emin olamadığınız pek çok kesit içerir. Oyun ekstra içerikleri ise 30 saat üstünü garanti eder. Tüm yan görevleri de tamamlamak isterseniz 45 saatten daha fazla bir deneyimin, en hızlı oynanışta bile sizi beklediğinden emin olabilirsiniz.

Disco Elysium Oyun Mekanikleri

Disco Elysium Oyun Mekanikleri
Disco Elysium Oyun Mekanikleri

Disco Elysium hikayesi hakkında bilgi vermeye geçmeden önce oyunun mekanlarına kısaca göz atalım. Çünkü oyunda alışılmadık bazı mekanikler de yer alır. Çoğu izometrik RPG’de olduğu gibi Disco Elysium da daha çok diyaloglara ve seçimlerinize dayanır. Oyunun seçimlerinize göre farklı ilerlemesine hazır olmanız gerekir.

Bunun dışında Disco Elysium düşünce diyarı adı verilen ve görmeye pek de alışık olmadığınız bir mekanik içerir. Oyunda bir şey hakkında belirsiz bir fikir edindiğinizde bu düşünceyi karakterinizin düşünce diyarına ekleyerek işlemesini sağlayabilirsiniz.

Örneğin çiftçilik oyunlarındaki bitki yetiştirme sürelerinizi düşünün. Disco Elysium düşünce diyarı da adeta bir düşünce tarlası gibidir. Burada yer alan 3 slota düşüncelerinizi ektiğinizde oyun site belli bir süre sonra bu düşüncede bir ilerleme kat edileceğini ve yeni bir şeyin farkına varacağınızı söyler.

Disco Elysium Rehber: Tam Çözüm

Başta da söylediğimiz gibi Disco Elysium hikayesi itibariyle son derece güçlü ve karmaşık kurguya sahiptir. Yönettiğiniz karakterin kafasının içinde sesler duyduğu, dünyaya dair hiçbir şey hatırlamadığı, dünyanın bildiğimiz dünya olmadığı bir oyun düşünün. Daha şimdiden her şeyin karmaşık göründen eminiz. Yine de aşağıda bu karmaşıklıktan olabildiğince sıyrılmaya çalışarak oyunun hikayesine odaklanmaya çalışacağız. Elbette burada yan görevlere değil, yalnızca ana hikayeye yer vereceğimizi de söyleyelim. Daha fazla vakit kaybetmeden başlıyoruz!

Karanlıkta Uyanış

Karanlıkta Uyanış
Karanlıkta Uyanış

Disco Elysium hikayesi, karakterinizi oluşturmanızın ardından hiçlikte uyanmanızla başlar. Bu bölüm ölümden geri dönüş gibi anlatılır, ancak aslında olan şey akşamdan kalma birisinin sabah uyanmasıdır. Sonunda karakteriniz Whirling-In-Rags isimli bir otel odasında uyanır. Ancak ne burada ne yaptığını ne kim olduğunu ne de dünyaya dair herhangi bir şeyi hatırlıyordur.

Etkileşim kurabileceğiniz tüm nesneleri görmek için istediğiniz zaman TAB tuşunu kullanabilirsiniz. Odadaki tüm nesneleri keşfedin ve tüm diyalog seçeneklerini gözden geçirin. Düşünce diyarınız için neyin yeni bir düşünceye yol açacağını asla bilemezsiniz. Belirli diyalog seçeneklerinden geçmek size XP de verecektir.

Burada temel olarak yapanız gereken kıyafetlerinizi giymektir. Kravatını alabilmeniz için önce vantilatörü durdurmalısınız. Yeterince yüksek algı puanına sahipseniz, oda anahtarlarını pantolonunuzun içinde fark edeceksiniz. Envanterinizi kontrol edin ve giysi öğelerine bir göz atın. Çoğu, becerilerinizden biri veya daha fazlası için size güçlendirmeler veya eksiler verecektir.

Banyoya girin ve aynaya bakın. Burada avatarınızı ve karakterinizin görüntüsünü öğreneceksiniz. Ayrıca düşünce diyarınızda yeni bir düşünce mevcut olacak (Guillaume Le Million). Banyoda aynanın arkasında veya küçük bir dolapta başka bir oda anahtarı vardır. Bunu fark etmek için bir kez daha algı puanına ihtiyacınız olacak.

Odanızın salonuna doğru yürüyün. Yerdeki boş kaseti alın. Bu, daha sonra bazı diyalog seçeneklerini açacaktır. Pencereyi inceleyin ve düşünce seçeneklerini gözden geçirin. Böylece ayakkabılarınızdan birini pencereden attığınızı keşfedeceksiniz. Dışarıdaki balkondan alabilirsiniz. Odanızdan çıkın ve geçidin altındaki kapıdan dışarı çıkın. Diğer ayakkabınızı da burada bulabilirsiniz.

İçeri girin ve isterseniz Disko Dansçısı Klaasje ile konuşun. Size kim olduğunuz ve neler yaptığınız hakkında birkaç ipucu verecek. Sigara içmek istiyorsanız, Klaasje’nin geride bıraktığı sigara izmaritini alabilirsiniz. İşiniz bittiğinde aşağıya, kafeteryaya gidin. Kafeterya müdürü Garte ile ilk konuştuğunuzda, onunla iyi bir sohbetiniz olmayabilir. Ondan faydalı bilgiler edinmek için empati puanına ihtiyacınız olacak.

Cinayet Soruşturması

Artık karakterinizin bir dedektif olduğunu biliyorsunuz. Girişin yakınında (sol tarafta) dedektif arkadaşınız Kim Kitsuragi’yi bulacaksınız. Oyunun büyük bir bölümünde sizinle birlikte olacak ve bazı çılgın fikirlerinize aklın sesi gibi karşılık verecek. Kim ile her şey hakkında konuşun. Konuşmanın sonunda 3 göreviniz daha ortaya çıkacak: Kurbanın cesedini incelemek, kafeterya müdürüyle görüşmek, rozetinizin eksik olduğunu bildirmek.

Geri dönün ve kafeterya müdürü Garte ile tekrar konuşun. Kim buradayken biraz daha konuşkan olacak. Ona içki kokusunu sorarsan, adını hatırlamaya biraz daha yaklaşacaksın. Ayrıca Garte’ye cinayetle ilgili tüm soruları sormalısınız. Böylece polisi ilk arayanın Sylvie olduğunu ancak işten ayrıldığını öğreneceksiniz.

Görüşmeden sonra Garte, faturanın ödenmesi ve zararların tazmin edilmesi hakkında sorular soracaktır. 5 XP için ondan kaçmayı seçebilirsiniz. Bundan sonra onunla bunun hakkında konuştuğunda kendini o kadar kötü hissedecek ki fiyatı 50 Real düşürecek. Bu konuşmayı yapmak, nerede yaşamak istediğinize bağlı olarak Lonesome Long Way Home veya Hobocop düşüncelerini tetikleyecektir.

Son olarak tekerlekli sandalyedeki yaşlı kadınla sohbet edin. Faturanızı ödemeden kaçmaya çalıştıysanız, onunla çoktan karşılaşmış olabilirsiniz. Adı Lena’ydı. Tüm sorularına doğru cevap verirseniz size bir kalem verecek. Lena ile tüm diyalog seçeneklerini gözden geçirdikten sonra, neler olup bittiğini anlayabilmeniz için size daha bilgili biriyle konuşmanızı söyleyecektir. Bu da başka bir görevi tetikler. Bunları yaptıktan sonra kafeteryadan çıkabilirsiniz.

Cinayet Mahalli

Cinayet Mahalli
Cinayet Mahalli

Whirling-In-Rags Hotel’de başlayan Disco Elysium hikayesi, otelin dışında da tüm heyecanı ile devam eder. Otelin dışına çıktığınızda hemen solunuzda bir bahçıvan göreceksiniz. Ona bazı lokasyonları sorabilir ve sarı bahçe eldivenlerini isteyebilirsiniz. Cesedi incelerken bu eldivenler işinize yarayacak. Kuzeydeki kırık çite bir bakın. İncelerseniz ne olduğunu anlayabilirsiniz. Kapıdan arka bahçeye geçebilirsiniz.

Burada iki çocuğun oyun oynadığını ve birinin asılı duran adama taş attığını göreceksiniz. Her ikisiyle de konuşmayı deneyebilirsiniz, ancak çok bilgi alamayacağınızı söyleyelim. Ardından cinayet bölgesinde cesedi incelemeye geçin.

Cesedi, asılı olduğu ağaçtan indirmeniz biraz zor olacak. Bununla uğraşmak yerine soldaki sarı çöp kutusuna bakın. Kilitli ama Garte’den bir anahtar isteyebilir veya bir gözetleme çubuğu kullanarak açmaya zorlayabilirsiniz. Bahçıvanı geçin ve Coupris Kineema’ya bir göz atın. Bu Kim’e aittir. İçine bir göz atın ve tüm kullanabileceğiniz araçları alın. Bir levye, çit kesici ve Fener bulacaksınız. Ayrıca kayıp rozetiniz için istasyonu da buradan arayabilirsiniz. Nitekim devamında silahınız ve ceketinizin de kayıp olduğunu fark edeceksiniz.

Garte’den Sylvia’nın numarasını aldıysanız, onu aramak için telefonu da burada kullanabilirsiniz. Oyunun bu noktasında çok da konuşkan olmayacak, ancak elinizden gelenin en iyisini yapmayı deneyebilirsiniz. Whirling-in-Rags’a geri dönün ve Garte’den Çöp Kutusu Anahtarını isteyin. Arka bahçeye çıkın ve çöp kutusunu açın. İçinde kurbana ait kot pantolon ve gömlek, hasarlı defter ve sarı-adam kupası bulacaksınız.

Algı puanınız iyiyse bahçenin kuzeydoğu köşesindeki bazı çatı kaplama malzemelerinin arkasında bir barakanın gizli girişini fark edeceksiniz. İçeri girdikten sonra, Cuno’nun bazı eşyalarını bulmak için etrafa bakın. Merdiven, limana erişmenizi sağlayacak ancak oraya ulaşmak için zor bir sıçrama yapmanız gerekecek. Ancak bunun öncesinde cesedi indirmeye odaklanmalısınız.

“Asılan Adam”

Eğer Kim ile konuşursanız cesetten “Asılan Adam” olarak bahsetmeye başlamanızı sağlayan bir seçenek açılacak.  Algı puanınız iyiyse ağacın yanında yerdeki ayak izlerini de fark edeceksiniz. Onları incelemek, aslında sekiz çift ayak izi olduğunu ortaya çıkaracaktır. Bir görsel analiz kontrolünden geçerseniz, ayak izlerinin her birini analiz edebilecek ve kime ait olduklarına dair belirsiz bir fikir edinebileceksiniz. Cesedi ağaçtan indirmek içinse iki yolunuz var: Kim’in silahını ödünç alıp ateş edin ya da Measurehead’den yardım isteyin.

Cesedi indirmenin en hızlı yolu, Kim’in silahını ödünç alıp ateş etmektir. Atışı Kim’in yapmasına izin vermeyin, yoksa başarısız olur. Başarılı olmak için iyi bir el göz koordinasyonuna sahip olmanız gerekir. Atışta başarısız olursanız, Measurehead’den yardım istemeniz gerekir.

Measurehead, birlik grevi ile liman arasındaki yürüyüş yolundaki karakteridir. Onu size yardım etmesi için ikna etmenin, 3 yolu vardır. Gözünü korkutabilir, ırklar hakkındaki düşüncelerini dinleyebilir, patronuyla konuşarak onu sizinle göndermesini sağlayabilirsiniz. Birlik patronu Evrart Claire’i limandaki nakliye konteynırlarından birinde bulabilirsiniz.

Cesedi indirdikten ve incelemeye başladıktan sonra dayanıklılık puanınız biraz sınavdan geçecek. Muhtemelen ilk denemenizde kusacaksınız. Kim sana bir mendil verecek ve kendini toplamanı söyleyecek. İkinci denemenizde cesedi daha detaylı inceleyebileceksiniz. Disco Elysium hikayesi için ilerleme sağlamak istiyorsanız zırhlı çizmeler, kemer ve dövmeler burada odaklanmanız gereken detaylar. Dövmelere bakmanızın ardından Kim, fotoğraf çekmeniz için size kamerasını verecek. Ayrıca gözlere odaklandığınızda Kim ile garip bir diyaloga gireceksiniz.

Liman

Liman
Liman

Disco Elysium hikayesi için başladığınız bölgede liman, işçiler grev olduğu için kapalıdır. Burada sendika patronu Evrart Claire ile konuşmak için rıhtıma gitmeniz gerekir. Silahınızın nerede olduğunu bulmanızda ve yukarıda da belirttiğimiz gibi cesedi indirmenizde size yardımcı olabilir.

Limana girmenin üç yolu vardır: Measurehead’den izin alabilir, herhangi bir liman işçisinin kimliğini çalabilir veya Cuno’nun kulübesinin üzerindeki çıkıntıdan atlayabilirsiniz. Measurehead, başa çıkması zor bir karakterdir ve onunla savaşmadan veya onun ırk hakkındaki görüşlerini içselleştirmeden geçmenize izin vermez. Onunla dövüşmemeyi seçerseniz, tüm diyaloglarını dinleyin ve ardından Disco Elysium düşünce diyarı slotlarından birinde Gelişmiş Irk Teorisini araştırmaya başlayın. Fikir geliştirme bittiğinde Measurehead’e geri dönün ve fikrinizi söyleyin. Bundan sonra rıhtıma geçmenize izin verecek.

Ayrıca akşam saatlerinde Whirling-in-Rags’in ön kapısının yanında kendinden geçmiş bir liman işçisi bulacaksınız. Onun kimlik kartını çalabilirsiniz. Böylece Measurehead’in karşısındaki yürüyüş yolunun sonundaki yeşil kapıyı açarak limana girmeniz mümkün hale gelir.

Son olarak limanın avlusunda yer alan çatı kaplama malzemesini inceleyin. Burası Cuno’nun kulübesinin girişini saklar. İçeride Cuno’nun bazı eşyalarını ve çatılara çıkan bir merdiven bulacaksınız. Çatılardan başka bir alana ulaşmak için korkulukların üzerinden atlamanız gerekecek. Buradan limana ulaşabilirsiniz.

Sendika Patronu: Evrart Clair

Evrart Clair’i bulana kadar nakliye konteynırlarını takip edin. Rahatsız bir sandalyeye oturmanız konusunda ısrar edecek, bu da sağlığınıza bir puan zarar verebilir, bu yüzden buraya gelmeden önce en az iki puanınız olduğundan emin olun. Moraliniz de bu konuşma boyunca darbe alabilir.

Evrart çok şey biliyor gibi görünür ama size fazla bilgi vermek istemez. Eğer onun için çalışmayı kabul edersen silahınızı bulmanıza yardım edeceğini söyler. Bunun karşılığında size iki yan görev verir: Bunlardan biri bir apartman kapısı açmak ve diğeri de grev için iki imza almaktır. Eğer “asılan adam” sorununu çözmediyseniz burada Evrart’tan yardım isteyebilirsiniz. Measurehead’e size yardım etmesini söyleyecektir.

Son olarak Evrart, istediğiniz zaman limana girip çıkabilmeniz için size bir kimlik kartı verir. Oyun boyunca birkaç kez Evrart ile konuşmak için buraya geri gelmeniz gerekecek.

Kayıp Rozet ve Silah

Kayıp Rozet ve Silah
Kayıp Rozet ve Silah

Disco Elysium hikayesi ilerleyişinde oyunun gün döngüsü de önemlidir. Örneğin; rozetinizi bulmak için 3. günü ve su kilidinin onarılmasını beklemeniz gerekecek. Tamir edildikten sonra kilidi kapatıp diğer tarafa geçebileceksiniz. Bir araba kazasının kalıntılarını bulmak için kuzeye doğru lastik izlerini takip edin. Kulübeyi inceleyin, ancak gelgit gelene kadar onu düzgün bir şekilde arayamazsınız. Salıncakta Kim ile birkaç saat bekleyebilir ve ardından kulübeyi tekrar inceleyebilirsiniz. Bu sefer rozetinizi ve ceketinizi bulacaksınız.

Tıpkı rozet için olduğu gibi silahınız için de 3. günü beklemeniz gerekir. Rehin dükkanındaki Roy size silahın rehine verildiğini ve satıldığını, ancak şu an nerede olduğunu bilmediğini söyler. Yukarıda bahsettiğimiz Evrart Claire yan görevlerini tamamladığınızda silahınızı bulabilirsiniz. 3. günden sonra belirttiği noktaya gidin ve the Pigs adlı yaşlı kadını arayın. Onunla konuştuktan sonra silahınızı alabilirsiniz. Silahınızı atabilir veya alabilirsiniz. Kesinlikle almanızı tavsiye ederiz çünkü böylece cinayet zanlıları ile daha kolay uğraşabilirsiniz.

Cinayet Sorgulamaları

Cinayet gecesinde olanları bir araya getirmek için Evrart Claire, Joyce Messier, Titus Hardie ve Klaasje dahil olmak üzere bir dizi farklı insanla konuşmanız gerekecek. Ayrıca cesedi ağaçtan çıkarmış olmanız gerekecek, aksi takdirde bu insanlardan bazıları sizi ciddiye almayacaktır.

Yukarıda Evrart Claire’den bahsettik. Bu yüzden onu şimdilik geçiyoruz. Wild Pines müzakerecesi Joyce Messier konuşmanız gereken bir diğer kişidir. Joyce, teknesinin yanında Capeside Apartments’ın dışında bulunabilir. Joyce’un neler olup bittiğine dair iyi bir fikri vardır. Ancak siz gerçekten bir subay olduğunuzu kanıtlayana kadar cinayet hakkında çok fazla bilgi ifşa etmeyecek. Eğer rozetinizi bulduysanız ona gösterebilirsiniz.

İlk günden sonra Whirling-in-Rags’ın önündeki Union Box açık olacak. Titus Hardie ve Hardie çocukları burada olacaklar ama Titus’la konuşmak için önce sarı başörtülü kadınla konuşmak gerekecek. Muhtemelen ilk başta fazla bilgi alamayacaksınız. Bu nedenle diğer karakterlerden bazılarından daha fazla bilgi aldıktan sonra birkaç kez geri gelmelisiniz. Bu konuşmada ne kadar ilerleyeceğiniz tamamen sizin seçimlerinize bağlı.

Hardie Boys’un oturduğu yerin arkasındaki büyük pencereyle etkileşime geçin. Mutfakta mavi kapının anahtarını bulacaksınız. Mavi kapıdan geçin ve etrafa bakın. Daha sonra Klaasje’nin yatak odasına gittiğinizde, yukarıdaki pencereyle etkileşim kurduğunuzdan emin olun ve ateşin nereden gelmiş olabileceğini anlamaya başlayacaksınız.

Titus, üst katta Klaasje ile konuşmanız gerektiğine dair size bir ipucu verecek. Onun odası seninkinden iki kapı aşağıda. Kapıyı çalın, sizi içeri alsın. Onu balkonda sigara içerken bulabilirsiniz. Cesedi bahçeden çıkarmadığınız sürece size fazla bir şey anlatmayacaktır. Klaasje ise cinayet gecesi yaşananlar hakkında size birçok bilgi verecektir. Ancak Titus ile Klaasje’nin anlattıkları arasında çelişkiler olabilir.

Bu noktada Roy’s Nest’te bulacağınız bir kaset çalarda, oyunun başında bulduğunuz kaseti dinleyebilirsiniz. Kaseti dinledikten ve cesetle yapabileceğiniz her şeyi yaptıktan sonra Klaasje’ye geri dönün. Tartışmadan sonra sizi bir kez daha Titus’a geri gönderecek. Titus’a geri döndüğünüzde işler biraz tehlikeli hale gelecek. Bir tartışma başlayacak ve kime dikkat edeceğinizi seçmeniz gerekecek. Theo veya Agnus arasında seçim yapmanız istendiğinde, Agnus’a bakmaya devam ettiğinizden emin olun. Yüzleşmeden sonra Titus size şüphelinin adını verecek ve ne olduğunu anlatacak.

Zanlı ile Yüzleşme

Zanlı ile Yüzleşme
Zanlı ile Yüzleşme

Şüphelinin adını öğrendikten sonra mavili kadınla konuşun ve şüpheliyi görüp görmediğini sorun. Kadından alacağınız bilgiyle terk edilmiş bir binaya gelene kadar kuzeybatıya giden yolu takip edin. Burada binanın bodrumuna inmeniz gerekecek. Disco Elysium hikayesi ile bu noktada artık sona doğru yaklaştığınızı söyleyelim. Bodruma girdikten sonra geri dönüş yoktur. Keşfetmek ve ihtiyacınız olacağını düşündüğünüz tüm ilaçları satın almak istediğiniz tüm yan görevleri tamamladığınızdan emin olun.

Bodrumun tamamını keşfedin ve şüpheliyle yüzleşin. Konuşmadan sonra daha fazla kanıt toplamak için çadıra bir göz atın. İşiniz bittiğinde, balıkçı köyüne geldiğiniz yoldan geri dönün. Devam etmeden önce oyunu tekrar kaydettiğinizden emin olun. Sonrasında yola çıkarken silahınızı ve yol boyunca bulmuş olabileceğiniz herhangi bir T-500 zırhını kuşanın. Otele doğru yürürken bir kargaşa göreceksiniz. Karakterinizin gelişimine bağlı olarak oyundaki bazı karakterlerin öldüğüne tanıklık edebilirsiniz. Yüzleşmeden sonra otel odanızda uyanacaksınız. Kim, olanlarla ilgili tam bir güncelleme vermek için orada olacak.

Adaya Yolculuk

Disco Elysium hikayesi ile finale ulaşmak için son olarak adaya yolculuk etmeniz gerekir. Bunun için Balıkçı köyüne geri dönün ve Lilienne ile konuşun. Onu rıhtımda bulabilirsin. Teknesini ödünç isteyin, denizde yelken açmanıza izin versin. Tekneye bindikten sonra, çizgisel bir hikaye akışı sizi bekliyor. Bundan sonra herhangi bir görevi tamamlamak için geri dönüş yoktur.

Tekne adaya vardığında tepeye tırmanın ve binaya girin. Alt kata inin ve podyumun altından güneydoğuya doğru yürüyün. Kapıdan dışarıya doğru ilerleyin ve küçük tepeden diğer küçük binaya tırmanın. Patlama kapısından geçin ve ateşin yanındaki kişiyle konuşun. Tekneye ve sonrasında da balıkçı köyüne geri dönün. Olabildiğince spoiler vermeden sürdürdüğümüz Disco Elysium hikayesi rehberi ile bu şekilde oyunu tamamlayabilirsiniz.

Sonuç

Disco Elysium hikayesi, yarı cyberpunk bir evrende alkol ve uyuşturucu kullanımına bağlı hafıza kaybı yaşayan bir dedektifin, bir cinayeti çözme hikayesi olarak tanımlanabilir. Ancak bu hikaye boyunca pek çok gizem ve oyun dünyasına dair edebi göndermeler sizi beklemektedir. Nitekim Disco Elysium Metacritic puanının 97 olması, oyunun basit bir dedektiflik öyküsünden çok daha fazlasını sunduğunun kanıtlarından biridir.

Siz de bu eşsiz deneyimi keşfetmek için oyuna hemen giriş yapabilir, yukarıda sunduğumuz Disco Elysium rehberi ile zorlandığınız anlarda yardımımızdan yararlanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Disco Elysium Türkçe mi?

Evet. 3 yıl gecikmeyle olsa da oyuna resmi Türkçe desteği geldi.

Disco Elysium Devam Edecek mi?

Oyunun yapımcısı Studio ZA/UM’un yeni bir oyun üzerinde çalıştığı bilinse de bu oyunun Disco Elysium 2 olduğuna dair kesin bir kanıt yok.

Disco Elysium Sistem Gereksinimleri Neler?

Oyunu oynamak için alt – orta seviye bir bilgisayar yeterlidir. Oyun yalnızca 2 GB RAM, DirectX 11 uyumlu ve 512 GB VRAM’e sahip bir ekran kartı ve 20 GB depolama alanı ister.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir