Gündem

Gürcistan Tax Free Nasıl Alınır?

Gürcistan tax free nasıl alınır

“Gürcistan tax free nasıl alınır?’’ sorusu birçok kullanıcının kafasını karıştıran bir soru olma özelliğine sahiptir. Öncelikle Gürcistan’ın sunmuş olduğu tax free uygulamasından yararlanabilmeniz için Gürcistan sınırları içerisinde olmanız gerekmektedir. Türkiye’den Gürcistan’a gitmek için pasaport ve vize işlemlerine yapılan antlaşmalar sayesinde ihtiyacınız kalmamıştır.

Sadece Türkiye Cumhuriyeti kimliği ile gitme imkanları sizlere sunulmaktadır. Kimliğinizle birlikte vizeye sahip olmanızın işinizi kolaylaştıracağını unutmayın. Vize ve kimliğinizin olması daha az sıra beklemenizi ve resmi işlemlerinizin hızlı tamamlanması konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Tax Free Nedir? Ne İşe Yarar?

Tax Free Nedir
Tax free kapsamında ziyaretçiler satın aldıkları ürünlere yönelik KDV tutarından muaf olurlar.

Devletler tarafından bir yatırım hareketi olarak kabul edilen tax free’de asıl hedef, turistlerin fazla harcama yapmamalarına destekte bulunmaktır. Tax freeye göre ziyaretçiler satın aldıkları ürünlere yönelik KDV tutarından muaf olurlar ve bu sayede daha ucuza alışveriş yapmış olurlar. “Tax free nedir? Nasıl alınır?’’ sorularına bu bilgiler dahilinde cevap verilebilir.

Aynı zamanda tax free alışveriş sayesinde pek çok kullanıcı, ülkesine beraberinde götürdüğü ürünlere ilişkin kendi devletlerinden KDV talep edebilir hale gelirler. Global alışveriş yapan kimseler Türkiye’de satın aldıkları ürünlerin KDV oranı üzerinden iade alabilirler.

Bu oran çoğu zaman %12 civarında bir dilime tekabül eder. Verilen bu oran ve teşvik durumu birçok kişinin yüksek miktarlarda alışveriş yaparak KDV ye az para ödemesini hatta KDV fiyatına farklı bir ürün almasının önün açmıştır.

Gürcistan Tax Free Hesaplama

Tax free ile alışveriş yapabileceğiniz herhangi bir noktadan, ürünün yer aldığı gruba göre %0’dan  %12’ye varan bir vergi iadesi skalası içerisinden size uygun olana göre değerlendirilirsiniz. Bir elektronik cihaz üzerinden örnek vermek gerekirse, aldığınız elektronik cihazın ücretinden, hizmet masrafları çıkarılır. Daha sonra %12’si Tax Refund noktası içerisinde doldurmuş olduğunuz form sayesinde, vergi iadesi olarak hesaplarınıza tanımlanır.

Gürcistan üzerinden PS5 alan bir kimse, PS5’e ödenen 12,867 TL’lik bir tutardan yaklaşık 1.544TL’sini geri alabilir ve PS5 takımına toplamda 11.323 TL gibi daha uygun bir fiyatla sahip olabilirsiniz. Siz de almak istediğiniz ürünlerin hangi skalaya girdiğini bilerek Gürcistan tax free hesaplama yapabilir ve kaliteyi uygun fiyatlı hale getirebilirsiniz.

Gürcistan tax free imkanını iPhone üzerinden kullanmak isteyen bir kullanıcı düşünelim. Elektronik eşya olması sebebiyle yüzde 12 oranında bir vergi iadesi kullanılacaktır. Normalde fiyatı 37.694 olan iPhone 14 Pro Max 256 GB modeli için iade edilecek tutar 4.523 olacaktır. Tax refund noktası üzerinden başvurunuzu yapabilir ve ürüne toplamda 33.171 TL ödeyerek daha uygun bir fiyata alışveriş yapabilirsiniz.

Gürcistan Tax Free Alma Yolları

Gürcistan Tax Free Alma Yolları
Gürcistan’da tax free almak için ilk olarak ülkeye giriş yapmalısınız.

Öncelikle tax free alışveriş yapabilmek için Gürcistan sınırları içerisinde olmanız gerekmektedir. Gürcistan sınırları içerisine giriş yaptıktan sonra takip etmeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır. “Gürcistan tax free nasıl alınır?”  şu adımlar dahilinde bir cevap verilebilir:

  • Öncelikle tax free tabelasına sahip olan mağazaların tespitini yapın.
  • Alışverişinizi gerçekleştirin. Veri puanlarına hakim olun.
  • Satış vergisi iade formu talep edin ve gerekli bilgileri doldurun.
  • Doldurduğunuz belgeleri sarp sınırında yer alan tax refunda teslim edin.
  • Satış vergisi iade formu, pasaport ve faturayı talep ettiğiniz görevli tarafından onay almanız durumunda, aldığınız ürün için belirlenen vergi iadesini almaya hak kazanırsınız.

Sizler de bu adımları takip edebilir ve vergi iadenizi kolaylıkla alabilirsiniz.

Tax Free Alımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Tax free alımı yapabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. bu unsurlara dikkat etmemeniz durumunda vergi iadesi alamayabilirsiniz. Almak istediğiniz ürünü satan işletmeye mutlaka satış vergisi iadesi alınıp alınamayacağını sorun. Bazı işletmelerin vergi iadesi yapmadığını unutmayın.

Tax free uygulamasının mevcut olduğu işletmeler üzerinden alışveriş yapabilir ve ürünlerinizi piyasa fiyatının kat be kat altında alma imkanı yakalayabilirsiniz.

Gürcistan Tax Free Oranları Ne Kadar?

Turistler tarafından gerçekleştirilen alışverişin desteklenmesi için tasarlanan bu yöntemde satış vergileri ürün türüne göre değişiklik göstermektedir. Ürünlere göre belirlenen Gürcistan tax free oranları şu şekildedir:

  • Alkol Grubunda: %5
  • Elektronik Ürün Grubunda: %12
  • Sanayi ve Özel Ürünlerde: %0

Oranlar zaman içerisinde değişiklik gösterebilir. Bu sebeple güncel oranları takip etmeniz gerekmektedir. Alışveriş yapmadan önce mağazada tax free tabelası olup olmadığını kontrol etmeyi ve ürün oranlarını incelemeyi unutmayın.

Tax free hakkında ayrıntılı bilgiler elde etmek, kafanızdaki sorulara yanıt bulmak için “Peru’ya 55 Saatte Uçtuk’’ adlı videomuzu izleyebilir ve tax free ile ilgili ayrıntılı bilgiler elde edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

[toggle title=”Tax Free Den Kimler Yararlanabilir?” state=”open”]Yabancı uyruklu vatandaşlar ve ikamet tezkeresi olan tüm Türkler yararlanabilir.[/toggle]

[toggle title=”Tax Free Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?” state=”close”]Ürünün alım işleminden itibaren 3 ay içerisinde gümrük onayını yapmanız gerekmektedir.[/toggle]

[toggle title=”Tax Free Fatura Nedir?” state=”close”]Alımını gerçekleştirdiğiniz ürünün cinsini, fiyatını ve miktarını belirten ve satıcı tarafından düzenlenen belgeye tax free fatura adı verilmektedir.[/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir