Bilim

Dönencelerin Yerlerini Belirleyen Etmen Nedir?

Donencelerin Yerlerini Belirleyen Etmen Nedir

Dönence, güneş ışınlarının dünya üzerine dik olarak geldiği son yerdir. Ekvatorun kuzey ve güneyinden 23 derece ile geçtiği varsayılan iki enlem de diyebiliriz. Bununla birlikte “Dönencelerin yerlerini belirleyen etmen nedir?” sorusuna yanıt verirken güneş ışınları olduğu kolaylıkla söylenebilir.

Dünya üzerinde 2 adet dönence olduğu kabul edilmektedir. Bu dönenceler;

  •         Yengeç Dönencesi 
  •         Oğlak Dönencesidir.

Ekvatorun orta nokta olarak belirlendiği kuzey ve güney olarak dünyayı böldüğü varsayılan bu dönenceleri, birbirinin zıttı gibi düşünebilirsiniz. Bu zıtlık, özellikle iklimsel faaliyetlerde geçerlidir. Yengeç dönencesinde yaz mevsimi yaşanırken, oğlak dönencesinde kış mevsimi yaşanmaktadır. İçeriğimizde “Dönencelerin yerlerini belirleyen etmen nedir?” sorusuna yanıt vermeye devam edeceğiz. 

Ekvator ve Güneş Işınları

Ekvator ve Gunes İsinlari
Ekvator ve güneş ışınları, dönencelerin yerini belirleyen temel etmenlerdir.

Yukarıda “Dönencelerin yerlerini belirleyen etmen nedir?” ile ilgili güneş ışınlarının dik gelişi hakkında bilgi vermiştik. Ayrıca “Güneş ışınları ekvatora yıl boyunca nasıl düşüyor?” diyorsanız, güneşin ekvator enlemine 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde dik olarak düştüğü yönünde cevaplar alabilirsiniz.

Bu tarihler aynı zamanda baharın başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Yengeç Dönencesinde 21 Mart ilkbahar, 23 Eylül sonbahardır. Oğlak Dönencesinde ise bu durum tam tersi şekilde gerçekleşir.

Türkiye Hangi Dönencede Yer Alıyor?

Ülkemiz, Yengeç Dönencesi içinde yer almaktadır. Bu nedenle güneş ışınlarını hiçbir zaman dik alamaz. Cisimlerin gölge boyları öğle vakti olduğunda kuzeyi gösterir. Yengeç Dönencesinin kuzeyinde kalan ülkemizde, mevsimlerin belirgin olarak yaşanması mümkün hale gelmektedir.

Dönencenin kuzeyinde yer aldığımız için kuzeyden gelen hava kütleleri soğuk hava getirirken güneyden gelenler ısıyı arttırır. Dönencelerin etkilerine ülkenin coğrafi özellikleri dahil olur. Denize olan konum, dağların uzanış biçimleri gibi durumlar, mevsimlerin hissedilme oranlarında oldukça etkilidir. 

“Dönencelerin yerlerini belirleyen etmen nedir?” ve daha fazla yararlı bilgiyi yazbuz.com sitemiz içerisinde bulabilirsiniz. 

“Aydınlatılmış Cisimler Nelerdir?” içeriğimiz de hoşunuza gidebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Dönencelerin Belirlenmesinde Dünyanın Hangi Özelliği Etkilidir?

Dünyanın eksen eğikliği, dönencelerin belirlenmesinde etkili olmuştur. 23 derece 27’ açı eğikliği bulunmaktadır.

Dönence Neye Göre Belirlenir?

Dönencelerin belirlenmesinde etkili olan konu güneş ışınlarının geliş açısıdır. Dik geldikleri son noktalara göre belirlenir.

Dönenceler Ekvatora Eşit Uzaklıkta mıdır?

Dünyanın sahip olduğu iki dönence de ekvatora eşit uzaklıktadır. Diğer detayları yazbuz.com farkıyla okuyabilirsiniz.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir