Edebiyat

Dünyada En Çok Okunan Masallar ve Konuları

En Cok Okunan Masallar

Çocukluğumuzun en güzel anılarından biri, yatağımıza giderken annemizin ve babamızın bize bir masal okumasıdır. Bu nedenle masallar hem büyüklerin hem de çocukların dünyasında büyüleyici bir etkiye sahiptir.  Peki, dünyada en çok okunan masallar neler? Gelin, bu sihirli anlatıların sırlarını birlikte keşfedelim.

Masallar, insanlığın en eski anlatı geleneklerinden biridir.  Dünyada her kültür diğer kültürlerden beslenerek bu anlatıları nesillerden nesillere aktarır.  Bu sebeple dünyada en çok okunan masallar aslında her kültürün bir parçası haline gelmiştir.  Aynı zamanda ortaya çıktığı ülkeye bir değer katma görevi üstlenmiştir. Kuşaktan kuşağa aktarılan bu hikayeler,   evrensel değerleri içeren mücevherlerdir. Dünyanın dört bir yanından gelen bu masallar, insanların düşlerini, korkularını ve umutlarını yansıtır. Öyleyse, gelin şimdi dünyada en çok okunan masallar hakkında bilgi alalım. 

Kırmızı Başlıklı Kız

En çok okunan masallar denildiği ilk akla gelen Kırmızı başlıklı kız masalı hem dünyada hem de Türkiye’de en çok okunan masallar arasındadır. Charles Perrault ve Grimm Kardeşler’in farklı versiyonlarıyla dünya genelinde bir başyapıt haline gelmiştir. Küçük bir kızın ormanda kurtla karşılaşmasını anlatırken masumiyetin tehlikelerle nasıl baş edebileceğini gösterir. Günümüzde yapılan birçok çalışma, bu masalın çocuklara pek de uygun olmadığını gösteriyor.

Uyuyan Güzel

Bu masal, dünyada en ünlü masallar arasında sayılırken filmlere bile konu olmuştur. Bir prensin prensesi öpmesi sonucu uyanmasını konu alır. Üzerine birçok inceleme yapılan eser için çocuğunuza okumadan önce ufak bir araştırma yapmanızı öneririz. 

Alaaddin’in Sihirli Lambası

Alaaddinin Sihirli Lambasi
Alaaddin’in Sihirli Lambası, herkesin bildiği, en çok okunan masallardan biri.

Binbir Gece Masalları’ndan biri olan Alaaddin, sihirli bir lambanın ve dehanın öyküsünü konu alır. Alaaddin hem Ortadoğu kültüründe hem de Türkiye’de en çok okunan masallar arasındadır. Çocukların ilk öğrendiği masallardan biri olarak öne çıkar.

Külkedisi

Kulkedisi
Adeta sembolik bir öge olarak aklımıza kazınan Külkedisi, dünyanın en sevilen masallarından bir diğeri.

Dünyada en çok ses getiren masallardan biri de Külkedisi’dir. İyilik ve sabrın ödüllendirildiği son derece etkileyici bir eserdir.  Bu kurgu, çocuklara ve yetişkinlere zorlukların üstesinden gelmeyi ve hayata her zaman olumlu bakmayı öğretir.

Pinokyo

Carlo Collodi’nin ünlü masalı olan Pinokyo, ahşap bir kukla  Pinokyo’nun gerçek bir çocuğa dönüşme hikayesini konu alır. Biz insanlara yalan söyleyince  sonuçlarının neler olduğunu ve dürüstlüğün en önemli kavramlar arasında bulunduğunu anlatır. Etkileyici bir sonla biten masal, birçok çocuğun severek okuduğu eserlerden biridir.

Peter Pan

Çocukların en çok ilgisini çeken masallardan biri olan Peter Pan masalıdır.  Aynı isimli kahramanın Wendy ve kardeşleriyle birlikte Neverland adındaki hayali dünyada yaşadıkları konuları ele alır.  Sonsuz çocukluk özlemini ve hayal gücünün önemini vurgular. 

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

Pamuk Prenses ve Yedi Cuceler
Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalını, mutlaka her çocuk okumuştur!

Grimm Kardeşler’in masalları arasında yer alan bu Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, kıskanç üvey anne ve yedi cücenin etrafında dönen olayları ele alır. Türkiye’de en çok sevilenlerden biri olan bu eser, çocuk tiyatrolarında çok fazla tercih edilen oyunlardan da biri olarak karşımıza çıkar. 

Küçük Kara Balık

Sevgi ve farklılıklara saygı ve cesaret konularından beslenen bu masalda çocukların kendi benliklerini ve değerlerini keşfetmeleri sağlanır. Özgürlüğe ulaşmak için mücadele eden Küçük Kara Balık’ın hikayesi, Samed Behrengi tarafından yazılmıştır. 

Keloğlan Masalları

Keloğlan da en çok okunan masallar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Türk masalları arasında hepimizin aşina olduğu en ünlü karakterlerden biridir. Onun maceracı ve eğlenceli kimliği çocukları ve yetişkinleri kendine bağlamak için yeterlidir. Hatta bu eser, bir masal olarak kültürümüzde kalmayıp filmlere konu olmuştur. Keloğlan,  bizlere eğlenceli ve bir o kadar da öğretici mesajlar verir.

Nasreddin Hoca Masalları

Nasreddin Hoca’nın mizahı ve akıllıca davranışları, halk arasında büyük bir sevgi kazanmıştır. Onun öğretici anlatıları, Türkiye’de en çok bilinen masallar olmakla birlikte dünyada da oldukça popüler bir yere sahiptir.

Kızılderili Masalları

Kuzey Amerika’da popüler olan Kızılderili masalları, doğanın gücüne ve insanlığın doğayla olan ilişkisine vurgu yapar. Kızılderili kültürünün derinliklerine ışık tutan eserlerden en önemlileri ise Gökkuşağı Yılanı ve Ayı Kardeşler’dir.

Beyaz Karınca

Beyaz Karinca
Beyaz Karınca, eğlenceli olay örgüsüyle akıllara kazınan, en çok okunan masallar arasında.

Grimm Kardeşler’in ünlü masalı Beyaz Karınca, genç bir prensesin kıskanç bir cadının kötülüklerine maruz kalmasını konu alır. Ancak hikayenin sonunda sevgi ve iyilik kazanır. Bu sayede eseri okuyan çocuklar için oldukça öğretici bir masal olarak yerini alır. 

Yukarıda bahsi geçenler, aslında bize gösterir ki dünya üzerindeki her kültür, kendi masal ve hikaye hazinesini saklar. Bunlar; insanların tarihlerini, inançlarını ve değerlerini yansıtan paha biçilemez hazinelerdir. Hikayelerin her biri çocuk, yetişkin demeden hepimize öğretici ve eğitici mesajlar taşır.

Çocuklar bu masalları küçük yaşlarda okuyarak kendileri için insanlığa dair çok önemli ders çıkarır. Dünyanın dört bir yanından bu büyülü hikayeler, insanlığın birbirine olan bağını ve kültürel çeşitliliği kutlamamıza katkıda bulunur.

İçeriğimizde bulunan eserler, Türkiye’de ve dünyada en çok okunan masallar arasından yalnızca birkaçıdır ve dünya genelinde birçok farklı versiyonları bulunmaktadır. Bunlar dışında daha pek çok farklı hikaye vardır. 

İçeriğimizde en çok okunan masallar hakkında bilgiler verdik. İçeriğimizi beğendiyseniz “Palto Kitap Özeti” yazımız da ilginizi çekebilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir