EdebiyatTarih

Palto Kitap Özeti, Karakterleri ve Analizi

Palto Kitap Ozeti

Palto kitap özeti, birçok kişi tarafından merak ediliyor.  Eser, Rus yazar Gogol’un yayınlandığı dönemde kendi halkını aşağıladığı gerekçesiyle büyük tepkiler çeken ama aynı zamanda da günümüz Rus edebiyatının temelini oluşturan eserlerden biridir. Hikaye bir toplantıda anlatılan olaydan esinlenerek yazılmıştır. Bu olay, av meraklısı sıradan bir memurun senelerce para biriktirip aldığı tüfeğin dereye düşmesi sonucu memurun yaşadığı bunalım ve üzüntüyle ilgilidir. Bunalımdan çıkışı, yalnızca arkadaşlarının ona yeni bir tüfek alması sayesindedir.

Toplumsal sorunlara değinen eser, uzun öykü olarak nitelendirilen kısacık bir kitap. Oturduğunuzda en fazla iki saatini alacak, hatta o kadar bile sürmeyecek bir hikaye. Öykü samimi bir sohbet havasında kaleme alındığından da okuması kolay, kısa sürede okutuyor kendini.

Dostoyevski’nin “Hepimiz Gogol’un Palto’sundan çıktık.” sözü, gerçekçi Rus Edebiyatının mihenk taşı olan bu eserin  önemini herkese gösteriyor.  Biz de burada Palto kitap özeti, karakterleri ve analizi üzerinde duracağız.

Palto Kitabı Konusu 

Palto Kitabi Konusu
Palto kitabı konusu ve özeti için içeriğimizin devamını inceleyebilirsiniz.

Palto kitabı konusu, bir devlet dairesinde memur olan  Akakiy Akakiyeviç’in başından geçenleri anlatıyor. Aslında başkahramanımızın bir paltoyla hayatını nasıl değiştirdiğidir. Eserde bu kadar basit bir eşya olan paltonun insanın yaşamında ne denli önemli olduğu samimi bir dille bize aktarılıyor.

Palto Kitabı Özeti

Kışların oldukça soğuk geçtiği Rusya’da insanlar işlerine zar zor gidebiliyor. Durumu biraz iyi olanlar, tilki kürkünden paltolara sarılıp hızlı adımlarla işlerini tamamlıyor. Kıt kanaat geçinen başkahramanımız, palto demeye bin şahit gereken eski püskü ve yama yapmaktan yaka kısmı daracık kalan bir paltoya sahiptir. İş arkadaşları, bu paltoyla dalga geçmeye bayılır. Hatta ona palto değil çul derler. 

Yeni bir palto alacak parası olmayan Akakiy Akakiyeviç, sonunda bir terziye gitmeye karar verir. Gittiği terzide paltosunun tamirinin artık mümkün olmadığını öğrenen Akakiy Akakiyeviç bu duruma çok üzülür. Onun bu haline üzülen terzi Petroviç, ona astarı alabildiği takdirde paltosunu tamir edeceğini söyler. Fakat başkahramanımız o kadar fakirdir ki astarı alacak parası da yoktur. 

Petroviç, ona daha az masraf yapmasını ve yeni bir palto almak için para birktirmesini söyler. Bunun üzerine Akakiy 6 ay sonra parayı denkleştirir ve terziyle ucuz malzemeler aramaya başlar. Sonunda Akakiy yeni bir paltoya sahip olur ve iş yerindeki arkadaşları ona farklı bakmaya başlar. Paltosuna övgüler yağdırırlar. Akakiy Akakiyeviç, bu durumdan içten içe memnundur. 

Paltonun Gidişi

Akakiy, bir gün evine doğru giderken bir saldırıya uğrar ve paltosunu kaybeder. İhbarda bulunur fakat kimse bu fakir devlet memuru, hem de dokuzuncu dereceden, ciddiye almaz. Bir memur, ona önemli birine gitmesini söyler. Bunun üzerine Akakiy ev sahibi sayesinde Şef’ten bir randevu alır fakat aynı dalga geçmelere orada da maruz kalır. 

Akakiy’in Ölümü ve Sonrası

Akakiyin Olumu ve Sonrasi
Akakiy’in ölümü ve sonrası kitabın en sürükleyici bölümü!

Akakiy, paltosunun yokluğunda paniğe ve korkuya teslim olur. Ertesi gün ateşlenir ve sürekli sayıklayarak paltosundan bahseder. Rusya’nın dayanılmaz soğuğunda iyice hastalanır ve en sonunda ölür. Ölümü, birkaç gün sonra evine bir odacı gönderilmesiyle öğrenilir.

Hemen bir gün sonra yerine bir başka memur atanır. Onu alaya alan şef, aramaya geldiğinde yerinde bulamaz, Akakiy çoktan ölmüştür. Bunu duyan şef içten içe derin bir vicdan azabı çeker.

Şehirde Dolaşan Hikaye

Akakiy’in öldükten sonra hayalet olarak kasabaya döndüğü ve geceleri insanların paltolarını çaldığı söylentisi tüm şehirde dolaşmaktadır. Onunla dalga geçen şef, evine dönerken arkasından paltosunun alındığını hisseder ve korkuyla arkasına döner. Döndüğünde ise karşısında Akakiy’i görür. Şefe kocaman gülümser ve ondan paltosunu alacağını çünkü Akakiy’in paltosu için hiç savaşmadığını söyler. Böylece Akakiy Akakiyeviç biraz da olsa huzura erir.

Palto Kitabı Karakter Analizi 

Şimdi kitabımızda geçen üç ana karakterden bahsedeceğiz. Başkahramanımız Akakiy Akakiyeviç, terzi Petroviç ve şef.

  • Akakiy Akakiyeviç: Basit ama iyi kalpli bir adamdır. Kısa boyu, çilleri ve kızıl saçıyla alay konusu olurdu. İsmini babasından almaktaydı. İşini sadece sevmez aynı zamanda büyük bir saygı duyardı. Meslektaşlarının onunla geçtiği dalgalara, edilen alaylara sessiz kalarak işini yapmaya devam ederdi. Bir şey yapmak istediğinde yapana kadar onu hiçbir faktör durduramazdı. Küçük olayları, büyük bir umutla beklerdi, bu yüzden de basit bir palto onu bu kadar çok mutlu etmişti.
  • Petroviç: Bir gözünü kaybetmesine rağmen yaptığı işte başarılı olan eski ve yetenekli bir terzi. Parası olmayan bir adam gördüğünde dürüstçe yardım etmeye çalışırdı, bazen de acımasızca insanlardan fazla para alırdı. Çok inatçı olduğundan verdiği bir kararı değiştirmek neredeyse imkansızdı. 
  • Şef: Özünde iyi bir insan olsa da şef olmasıyla nasıl davranacağını bilemeyen bir adama dönüştü. Sınıfındaki insanlarlayken iyiydi fakat aynı seviyedeki kişilerle konuşurken tamamen farklı biri olurdu. Soğuk ve sessiz biri olduğundan kimseyle dostane bir ilişki kurmazdı. Herkes için sıkıcıydı.

Yazıldığı dönemden beri okuyan herkeste çarpıcı bir etki bırakan bu kitap, okunması gerekenler arasında! Rahatsız edici derecede gerçekçi bir şekilde kaleme alınan harika bir eserdir. İnsan hayatında küçük sayılabilecek fakat aslında çok önemli olan bu basit olayların bir insanı nasıl hem böylesine mutlu edeceğini hem de ölüme sürükleyebileceğini gösteren düşündürücü bir klasiktir. 

Edebiyat kategorimiz ilginizi çektiyse “Mai ve Siyah Kitap Özeti” içeriğimize de mutlaka göz atın!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir