Kariyer

Var Olduğuna İnanamayacağınız, Dünyadaki En Garip Meslekler

dünyadaki en garip meslekler

Aklı ermeye başlayan her çocuğa büyükler tarafından en çok yöneltilen sorulardan biri de “Büyüyünce ne olmak istiyorsun?” sorusudur. Elbette daha küçük yaşlardaki çocukların bu soruya verdiği cevaplar biraz abartılı ve gerçeküstü görünebilir. Küçükken “Uzay Kovboyu”, “Prenses” ya da “Lunapark Müdürü” şeklinde verilen cevaplar biraz daha büyünce “Avukat”, “Doktor”, ya da “Mühendis” şeklinde form değiştirebilir. Çocukların üstün hayal dünyası, dünyadaki en garip meslekleri duymanıza sebep olabilir.

“Büyüyünce ne olmak istiyorsun?” sorusu, basit bir soru gibi görünse da aslında insan hayatını şekillendiren en mühim sorulardan biridir. Özellikle lise çağındaki insanların bu soruya daha ciddi bir cevap vermesi beklenir. Çünkü bu sorunun cevabına göre insanların kendilerine bir rota çizmeleri ve bu doğrultuda ilerlemeleri gerekir.

Eğer artık bir çocuk değilseniz ve yine de çılgınca bir meslek seçmeyi düşünüyor ancak buna cesaret edemiyorsanız, belki de dünyadaki en garip meslekler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyordur. Hangi mesleği yapmaya karar verirseniz verin, her zaman sizden daha çılgınca bir meslek icra eden birilerinin olduğunu bilmek size cesaret verebilir. Bu nedenle dünyanın en garip mesleklerini sizler için derledik, keyifli okumalar!

Profesyonel Uykucu

profesyonel uykucu
Profesyonel uykucu

Finlandiya’da bulunan bir otel, yataklarının konforunu daha rahat test edebilmek amacı ile çalışanlarından birini “profesyonel uykucu” olarak tutmaya karar vermiştir. Bu kişi, her gece oteldeki farklı yataklardan birinde uyuyarak her yatak hakkında detaylı bir inceleme yazısı yazmakla mükelleftir.

Esrar Editörü

esrar editoru
Esrar editörü

2012 yılında Colorado’da yasal hale gelen esrar, bu eyalette büyük bir endüstri haline gelmiştir. Bu nedenle de Denver’s Westworld gibi medya kuruluşları, esrar endüstrisinde yaşanan gelişmelerin takip edilebilmesi için esrar editörleri ve yazarları istihdam eder.

Tüplü Dalış Yapan Pizza Teslimatçısı

dalgıç pizzacı
Tüplü dalış yapan pizza teslimatçısı

Florida’da bir su altı oteli olduğunu belki duymuşsunuzdur. Bir su altı otelinin varlığı zaten yeterince ilgi çekiciyken, bu otele pizza getiren ve tüplü dalış yapan pizza teslimatçılarının olması çok daha ilgi çekicidir. Su geçirmez bir çanta içinde taşınan sıcak pizzalar, dalış elemanları aracılığı ile olabilecek en kısa sürede su altı otelinde konaklayan insanlara teslim edilir.

Paranormal Tur Rehberi

paranormal tur rehberi
Paranormal tur rehberi de, dünyadaki en garip meslekler arasında yer almaktadır.

Alabama’nın perili tarihine ışık tutan paranormal tur rehberleri, cesur turistleri ruhani bir gezintiye çıkartır. Birmingham Tarihi Tur Şirketi için hizmet veren bu rehberler, insanları hayaletli olduğu düşünülen ormanlarda yürüyüşe çıkartır, mezarlıklara ve perili evlere götürür.

Boya Kuruma Gözlemcisi

boya kuruma gözlemcisi
Boya kuruma gözlemcisi

Dünyada gerçekten de bir boyanın kurumasını izleyerek para kazanan birinin olduğunu öğrenmek şok etkisi yaratsa da, boya kuruma gözlemcisi son derece gerçek bir iştir. İngiltere’de yaşayan bir adam, yeni boya karışımlarının kurumak için ne kadar zamana ihtiyaç duyduğunu test ederek bu işten para kazanmaktadır. Bu adam, renk ve dokudaki değişiklikleri izleyebilmek için karton levhaları boyayıp onların kurumasını bekleyerek geçimini sağlamaktadır.

Akşamdan Kalma Tedavi Uzmanı

akşamdan kalma
Akşamdan kalma uzmanı

Tüm dünya tarafından Las Vegas, parti yapmak için en uygun şehir olarak bilinir. Ancak, eğlence düşkünü olan insanlar, fazla eğlenip alkolü fazla kaçırırlarsa bir sonraki güne akşamdan kalma olarak uyanıp kötü bir gün geçirebilir. Bu nedenle Sin City’de yer alan bazı şirketler, akşamdan kalan insanlara intravenöz tedaviler uygulayarak bu halin geçmesini kolaylaştırmayı amaçlar.

Tam Zamanlı Netflix İzleyicisi

netflix izleyicisi
Tam zamanlı Netflix izleyicisi

Bütün gün en sevdiğiniz programları ardı ardına izlediğinizi ve bunun için para aldığınızı hayal edin. Yakın zamanda şanslı bir insan için bu hayal gerçek oldu. Netflix, kısa süre önce yayınlayacağı tüm içerikleri halka arz etmeden önce izlemesi için birini işe aldı. Böylece bu kişi, izlediği yapımları türlerine göre etiketleyerek Netflix üzerinden insanların türe göre içerik aramasını kolaylaştırır.

Profesyonel Yas Tutucu

yas tutucu
Profesyonel yas tutucu

Güney Doğu Asya gibi yerlerde, yüksek sesli bir cenazenin, ölen kişiye öbür dünyaya olan yolculuğunda yardımcı olacağına inanılır. Bu nedenle de ölen kişinin yolculuğunu kolaylaştırmak için profesyonel yas tutuculardan hizmet alınır. Profesyonel yas tutucular, cenaze boyunca yüksek sesle ağlamak ve yas tutmak için en iyi şekilde hizmet verir.

Bisiklet Balıkçısı

bisiklet balıkçısı
Bisiklet balıkçısı

Amsterdam, dünyanın en bisiklet dostu yerlerinin başında gelir. Hatta öyle ki bir rivayete göre, Amsterdam’da yaşayan insanlardan daha çok bisikletin var olduğu söylenir. Hal böyle olunca, Amsterdam’da olan 160’tan fazla kanaldan birine bu iki tekerlekli araçların düşmesi hiç de şaşırtıcı bir durum değildir. Böylece, bisiklet balıkçılığının ortaya çıkmasını sağlayan bu durum, su kanallarından yılda yaklaşık 12.000 ila 15.000 paslı bisikletin toplanmasını sağlar.

Cinsiyet Eşitliği Danışmanı

danışman
Cinsiyet eşitçiliği danışmanı

Dünyada toplumsal cinsiyet eşitliği için en çok savaş veren ülkelerden biri İsveç’tir. Bu nedenle de İsveç hükümeti, cinsiyet eşitliği danışmanlığını resmi bir iş dalı olarak ilan etmiştir. Cinsiyet eşitliği danışmanları, basmakalıp cinsiyet normlarının uygulanmamasını sağlayarak herkes için eşit bir toplum oluşturma bilinci ile hareket ederler.

Resmi Fil Giydirici

fil giydirici
Resmi fil giydirici

Hindistan, Sri Lanka, Çin ve Güney Kore gibi ülkelerde filler, hayvanat bahçeleri ve sirkler dışında da kendilerine iş bulabilir. Bu tür ülkelerde belli kişiler, dini festivallere katılan filler için karmaşık ve rengarenk kostümler dikerek onların resmi giydiricisi olma onuruna erişir.

Su Kaydırağı Test Edicisi

su kaydırağı
Su kaydırağı test edicisi

Su kaydırağı test edicileri, özellikle büyük su parklarında kazaları en az seviyeye indirgemek için yeni kaydırakları defalarca deneyen meslek grubuna verilen addır. Su kaydıraklarının sıçrama faktörünü test eden bu insanlar, kaydırak güvenliğini tüm yönleri ile ele alır. Böylece insanların su parkı deneyimleri çok daha iyi bir hale dönüşür.

Yılan Sağıcı

yılan sağıcısı
Yılan sağıcı

Pek çok ülkede yılan zehirlerini sağmak için çalışan insanlar mevcuttur. Bu insanlar, ilaçlarda ve panzehirlerde kullanılabilmesi için her gün hayatlarını ve uzuvlarını riske atarak yılanları sağar. Özellikle çıngıraklı yılanlar ve kobralar gibi dünyanın en tehlikeli yıllarından bazıları güçlü zehirlere sahiptir. Bir yılan sağıcısı, yılanın stresini en aza indirgemek için yılanı elle yakalayarak yılanın zehrini kavanozlar. Böylece yılandan çıkan zehir, hastanelere ve laboratuvarlara gönderilir.

Yasal Banka Soyguncusu

banka soyguncusu
Yasal banka soyguncusu

Ticarette de “Penetration Tester” olarak bilinen yasal banka soygunculuğu, bankaların güvenlik seviyesini test etmek amacıyla gerçekleştirilen bir prosedürdür. Teknolojinin de gelişmesi ile birlikte bilgisayar korsanlığı, kimlik hırsızlığı ve hatta polis kimliğine bürünmek gibi metotlar kullanan hırsızlardan korunmak için bazı bankalar yasal banka soyguncularının verdiği hizmetlerden yararlanır.

Oyuncak Ayı Cerrahı

oyuncak ayı cerrahı
Oyuncak ayı cerrahı

Aslında oyuncak ayı tamircisi olan bu kişiler, pek çok büyük oyuncak mağazasında “cerrah” olarak anılmaktadır. Yaralı oyuncak ayıların kollarını, bacaklarını ya da gözlerini dikmekle ilgilenen bu teknisyenler, oyuncakçılardan bağımsız olarak oyuncak ayı hastanelerinde de çalışabilir.

Köpek Maması Tadımcısı

köpek maması tadımcısı
Köpek maması tadımcısı

İnsanların en sadık dostu olan köpekler, herhangi bir yiyecek hakkındaki fikirlerini belirtemedikleri için bu işi, köpekler yerine yapan insanlar mevcuttur. Kemikler, konserve et ve bisküviler de dahil olmak üzere piyasaya çıkan köpek mamalarını tadan bu kişiler, köpekler için lezzet ve dokuyu test ederler.

Koku Yargıcı

koku yargıcı
Koku yargıcı

Yeni kozmetik ve hijyen ürünlerini test etmek için gönüllerin nefesini, ayaklarını ve koltuk altlarını koklayan insanlara koku yargıcı denir. Bu yargıçlar, gönüllü insanları kokladıktan sonra 1’den 10’a kadar kokulara bir puan verir. Koku yargıçlarının koklayabilmesi için gönüllülerin kullandığı bazı ürünler şunlardır:

  • Sabunlar
  • Vücut bakım ürünleri
  • Deodorantlar
  • Ağız gargaraları

Yargıçların verdiği kararın doğru olduğunu teyit edebilmek için yetkililer, yargıçları aylık olarak koku duyusu testine tabi tutarlar.

IMAX Ekran Temizleyici

Imax ekran
Imax ekran temizleyicisi

IMAX filmleri izleyebilmek için kullanılan dev sinema ekranları, zamanla ciddi bir şekilde kir tutar. Hatta bazı yerlerde insanlar, izledikleri filmden hoşlanmadıkları zaman ekrana patlamış mısır ya da şeker gibi yiyecekler atarak bu dev ekranların kirlenmesini hızlandırır. Bununla birlikte, bu ekranların toz toplama eğilimi de son derece fazladır.

Film izleme deneyiminizin kötü sonuçlanmaması için ise bu dev ekranları temizleyen birden fazla insan vardır. Bir ekranın temizlenmesi, ekranın büyüklüğü ve üzerinde toplanan kir birikintisi miktarı nedeniyle birkaç saat sürebilir.

Zar Kalite Müfettişi

zar müfettisi
Zar kalite müfettişi de, dünyadaki en garip meslekler arasında yerini almıştır.

Pek çok insan, zarların özel bir ölçüm ve ağırlık dengesine sahip olması gerektiğini bilmez. Ancak zarlar atıldığı zaman bu özellikleri sayesinde, sayıların herhangi birinin üst yüzeye geldiğini görme şansınız olur. Zardaki en küçük dengesizlik bile olasılıkların bozulmasına neden olacağı için zarla oynanan herhangi bir oyunun hileli olmasına neden olur.

Tam da bu noktada devreye zar kalite müfettişi girer. Bu kişiler, üretilen zarları birden çok kez deneyerek zarlarda herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol ederler.

Karanlık Gökyüzü Savunucusu

karanlık gökyüzü
Karanlık gökyüzü savunucusu

Özellikle milli park ve bahçeler gibi açık alanların en büyük cazibe merkezi, yıldızları ve gezegenleri izleyebilmek için geceleri berrak gökyüzüne bakmaktır. Ancak ışık kirliliği nedeni ile günümüzde gökyüzünü izlemek pek de mümkün değildir. Bu nedenle de Ulusal Park Servisi, Utah Arches Ulusal Parkı’nda bir karanlık gökyüzü savunucusu çalıştırmaktadır. Bu kişi, hükümet yetkililerine ulaşarak gereksiz ışıkları ortadan kaldırmak için ışık kirliliğinin etkisi konusunda farkındalık yaratmakla görevlidir.

Profesyonel Deniz Kızı

deniz kızı
Profesyonel deniz kızı

Pek çok çocuk, masallarda ve çizgi filmlerde gördüğü deniz kızlarının gerçek olmadığını öğrenince büyük bir hayal kırıklığına uğrar. Ancak, deniz kızları gerçekten de vardır ve özellikle de doğum günü partilerinde performans sergilerler. Bunun yanı sıra lisanslı ve profesyonel deniz kızları, isteyenlere “deniz kızı gibi yüzmeyi” öğreterek de para kazanabilir.

Çevrim İçi Flört için Hayalet Yazar

hayalet yazar
Çevrim içi flört için hayalet yazar

Günümüzde pek çok insan, çeşitli çevrim içi arkadaşlık siteleri kullanarak yeni insanlarla tanışır ve flörtleşir. Ancak bu insanların bazıları, yazışarak flörtleşme konusunda pek de iyi değildir. Bu nedenle de insanlar, çevrim içi flört için hayalet yazarlar tutarlar. Hayalet yazarlar, Eros görevi görerek hizmet verdiği kişi için karşı tarafla yazışarak flörtü kolaylaştırırlar.

Garipliklerle dolu dünyadan bir başka içerik: En Garip Alışkanlıklar

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir