Oyun

Metro 2033 Redux Detaylı Oyun İncelemesi

metro 2033 redux

Genelde insanlar kitap uyarlamalarına karşı oldukça ön yargılı olmaktadırlar. Bunun sebebi, kitabı görsel olarak ortaya çıkarmaya gayret gösteren işlerin çok başarılı olmaması ve eksik kalmasıdır. Metro serisi de Dmitry Glukhovsky’nin aynı adlı romanından uyarlanmış bir oyun serisidir. Bu yazı içerisinde değineceğimiz Metro 2033 Redux detaylı oyun incelemesi ile oyunun ne denli bir uyarlama olduğunu gözler önüne sermeye çalışacağız. Daha doğrusu yapımcı firmanın da dediği gibi nasıl bir esinlenme olduğunu anlatacağız.

Dmitry Glukhovsky, 2002 senesinde çıkardığı Metro kitap serisinin ilk kitabı Metro 2033 ile post apokaliptik bir dünyanın kapılarını okuyucularına açmıştı. İlk kitap içerisinde yer alan klostrofobi dolu atmosfer, oldukça geniş bir dünya, hayatta kalma mücadelesi ve durmaksızın süren politika okuyucuların oldukça beğenisini toplamıştı.

Kitabın çıkışından 8 sene sonra ise oyun tarihini olumlu yönde etkileyecek oldukça başarılı bir yapım ortaya çıktı. Metro 2033, özellikle Redux versiyonu ile hala oynanabilirliğini ve tazeliğini korumaktadır. Kitaptaki atmosferin, mekanların görünüşlerini merak edenler ve bu ortamı tecrübe etmek isteyenler için Metro 2033 Redux PS4, Steam ve Epic Games’te yer almaktadır.

Metro Redux Paketinin Çıkış Süreci

2010 yılında Ukraynalı oyun geliştirici ekibi 4A Games, Metro serisinin ilk oyunu olarak Metro 2033 kitap uyarlamasını bilgisayar ile konsol oyuncularının beğenisine sundu. Metro 2033 oyunu oldukça düşük bütçeli bir yapım olarak Deep Silver aracılığı ile yayınlandı. Sektör içerisinde yarıştığı pek çok oyunun neredeyse çeyreği kadar bir bütçe ile yayınlanan oyun, oldukça sevildi ve serinin ikinci oyunu olan Last Night’ın çıkışını hazırladı.

Metro: Last Night’ın çıkışının ardından ise oyuncuları bekleyen oldukça büyük bir sürpriz vardı. İlk iki oyundaki optimizasyon ve yapay zeka hataları üstüne 4A Games, Metro Redux paketini duyurdu. 2014 yılında oyuncularla buluşan paket, ilk iki oyunu yeni nesil ekran kartları ve konsollar için cezbedici hale getirmişti. Metro Redux ile seri, oyun içi hatalarından ayrılmış, yapay zeka görece güçlendirilmiş ve atmosferi güçlendirecek ek oynanış mekanikleri eklenmiş bir halde oyuncuların karşısına çıktı. İlk iki oyun üzerine yapılan cila, firma için tam anlamıyla ilaç gibi olmuştu. “Half Life serisinin ruhani devamı” olarak adlandırılan seri, unutulmaz oyunlar arasında yerini çoktan aldı.

Metro 2033 Redux Hikayesi

Dünya üzerinde gerçekleşen nükleer kıyametin ardından tam olarak 20 sene geçmiştir. Ana karakterimiz Artyom da diğer herkes gibi metro istasyonlarında hayat mücadelesini sürdüren insanlardan biridir. Metro 2033 Redux, temelde Artyom’un karakter gelişimini ve mücadelesini konu almaktadır.

Moskova’da geçen hikayede, yeryüzü radyasyon içerisinde kaldığı için yaşanmaz bir duruma gelmiştir. İnsanlar, metro istasyonlarında koloniler kurarak yaşamaya ve tünellerde olduğu için fazla radyasyona maruz kalmış yaratıkları, kendi şehir merkezlerinden uzak tutmaya çalışmaktadırlar. İnsanların oluşturduğu kolonilerin pek çoğu birbirinden bağımsızdır. Ayrıca bu koloniler farklı kurallarla yaşamakta ve gerektiğinde tek başlarına hayatta kalmayı göze alacak kadar da düşman ruhlu topluluklardır.

Artyom’un üvey babasının yakın arkadaşı Hunter, Artyom’un yaşadığı bölgeye gelerek bir haber getirir. Hunter, oradaki insanlara “Dark Ones (Karaderililer)” adlı yaratıklardan ve onların getirdiği tehlikeden bahseder. Bu mesajın metronun istasyonlarının merkez noktası olan Polis adlı şehir istasyonuna ulaşması gerektiğini söyler. Tek başına tünellere giren Hunter geri dönemez ve bu görev genç Artyom’un omuzlarına biner.

Artyom, Polis şehir merkezine yolculuğu sırasında pek çok düşman toplulukla, tüneller içerisindeki çeşitli anomalilerle ve yeryüzündeki yoğun radyasyon ile yaratıklarla mücadele etmektedir. Tüm bu mücadele içerisinde oyuncular Artyom’un karakter gelişimini görmektedir. Artyom, kendi metro şehrinden bıyıkları yeni terlemiş bir genç olarak çıksa da Polis şehrine, gerektiğinde elini kana bulamaktan çekinmeyen bir asker olarak varmaktadır.

Metro 2033 Redux üzerinden Metro 2033 Kitabına Bakış

metro 2033
Metro 2033 – Dmitry Glukhovsky

Milenyum sonrası dönemde çıkan ve edebiyat tarihi için de oldukça önemli bir yeri olan Metro serisi, oldukça başarılı bir post apokaliptik kitap serisidir. Dmitry Glukhovsky, yazdığı Metro serisi içerisinde oldukça sağlam siyasi çatışmalara yer vermektedir. Kitap serisi, Moskova metrosunda yaşamanın tüm zorluklarını, insanların zor durumlarda daha çok ortaya çıkan aç gözlülüğünü ve yine insanlardaki güç aşkını başarılı bir şekilde anlatmaktadır.

Oyunlarda ise tek düze bir hikaye söz konusudur. Kitapta da ana karakterimiz Artyom olsa da diğer insanların hikayelerine de konuk olmaktayız. Lakin oyun kitabın bu yapısının aksine daha kapalı bir tarz ile sadece Artyom’un hikayesine odaklanmaktadır.

Metro 2033 Redux içerisinde oyuncular, siyasi çatışmalar ile sadece hikaye kayıtlarında karşılaşmaktadırlar. Bölgeler arası kriz çözümleri oyunda daha kanlı ve vahşi bir şekilde çözülmektedir. Oyun, FPS ve hikaye odaklı bir deneyim sunmaktadır. Bu sebeple 4A Games ve Deep Silver, Metro 2033 Redux’ın bir uyarlamadan çok bir esinlenme olduğunu söylemektedirler.

Metro 2033 Redux Sistem Gereksinimleri

Günümüz teknolojik gelişimleri sayesinde oyuncular, oldukça yüksek kalitede oyunlarla karşılaşmaktadırlar. Oyunların bazıları mekanik, tasarım ve yapı olarak oyuncuları memnun ederken, bazı ise hikayesi ile oyuncuları büyülemektedirler.

Metro 2033 Redux hem hala oynanabilir olması hem de oyuncuları mutlu edecek her noktayı barındırması ile eskimeyen oyunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Zamane bilgisayarlarını oldukça zorlasa da hem konsol hem de bilgisayar optimizasyonu üst seviyede olan Metro 2033 Redux, indirim dönemlerinde oldukça uygun fiyatlarla erişime açıktır. Görece eski bilgisayarlara sahip olan oyuncular için, Metro 2033 Redux’ın minimum sistem gereksinimleri şu şekildedir;

 • İşletim sistemi: Windows Vista ve üstü / macOS
 • İşlemci: Dual Core CPU 2.2+ GHz Dual Core CPU ya da daha iyi işlemciler (Windows dışındaki işletim sistemleri için değişiklik göstermektedir. Diğer işletim sistemleri için Intel Core i5 3.2 GHz işlemciler önerilmektedir.)
 • Bellek: 2 GB RAM
 • Grafik Kartı: DirectX10 uyumlu Shader Model 4 Ekran Kartları (GeForce 8800 GT 512 MB, GeForce GTS 250 gibi.)
 • Sadece 64-bit sistemlerde çalışmaktadır.

Bilgisayarları güncel ya da güncele daha yakın olan oyuncular için Metro 2033 Redux’ın, firma tarafından önerilen sistem gereksinimleri ise şu şekildedir;

 • İşletim sistemi: Windows 7 ya da üstü.
 • İşlemci: Tüm Quad Core işlemciler ya da 3.0+ GHz Dual Core CPU işlemciler. (macOS kullanıcıları için Intel Core i5 3.2 GHz işlemciler tavsiye edilmektedir.)
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Grafik Kartı: DirectX11 uyumlu GeForce GTX 480 ve üstü ekran kartları
 • Sadece 64-bit sistemlerde çalışmaktadır.

Ayrıca, Metro 2033 Redux oynayacak kullanıcıların bilgisayarlarında, en az 10 GB’lık boş yer olması gerekmektedir. Aksi takdirde oyun yükleme işlemleri sekteye uğramaktadır.

Metro Redux kadar sevebileceğiniz bir başka bir kaotik oyun: Soma

Metro Serisi Oyunları

metro serisi
Metro 2033 detaylı oyun incelemesi içinde, oyunun diğer serilerine de değindik.

Metro markası, kitap serisinde olduğu gibi oyunlarda da oldukça geniş bir kitleye hitap etmektedir. Ayrıca oyun, gergin ve aksiyon dolu bir macera yaşamak isteyen kullanıcıların büyük bir bölümünün ilk adreslerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Dmitry Glukhovsky’nin aynı adlı romanından esinlenen oyun Metro 2033 Redux, yine yazardan aldığı yardım ve esinlenme ile oldukça başarılı oyunların da ilki olma özelliğini taşımaktadır. Metro oyun serisine ait tüm oyunlar şunlardır;

 • Metro 2033 (2010)
 • Metro Last Night (2013)
 • Metro Redux (2014): İlk iki oyunun gelişmiş bir versiyonudur. İçerisinde pek çok grafik ve optimizasyon yenilenmesinin yanı sıra, birkaç ek içerik de bulunmaktadır.
 • Metro: Exodus (2020): Metro 2033 ve Last Night’ta olan yer altı gerilimini yeryüzüne taşıyan oyun olma özelliğine sahiptir. İlk oyunların sıralı hikaye yapısının aksine, açık dünyaya yakın bir yapısı bulunmaktadır. Pek çok oyun sever tarafından 2020’nin en iyi oyunları arasında gösterilmiştir.

Metro serisi, post apokaliptik bir dünyada yaşam mücadelesini merak eden ya da kitaplardaki atmosferin nasıl gözükeceğine dair fikir edinmek isteyen herkesin mutlaka oynaması gereken bir seri. Half Life 3’ün özlemini çeken insanlar için 2010 yılında ilaç gibi gelen oyun, en başarılı FPS serileri arasında da yerini almaktadır. Korku, gerilim, aksiyon ve sağlam bir hikaye için Metro serisi yazar tarafından ısrarla tavsiye edilmektedir!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir