Sanat

Dünyanın En Ünlü Ressamları ve Eserleri

Dünyanın En Ünlü Ressamları ve Eserleri

İlk defa “poetika” yani şiir sanatı ile bir disiplin haline getirilen sanat, zamanla birçok farklı dala ayrılarak şimdiki haline kavuştu. Antik Yunan’da şiir, resim, heykel, tiyatro gibi hâkim sanat dalları ile karşılaşırken günümüzde sinema ve performans sanatları da dahil olmak üzere yeni birçok dalı da günlük hayatta haşır neşir olmaktayız. Resim, kuşkusuz ki bu sanat dalları arasından en eskisi. Mağara duvarlarına hayvan resimleri çizen büyük büyük atalarımızdan bize miras kalan resim sanatı zamanla oldukça değişime uğradı. Bu sanat dalının yüzyıllardır izlediği yolu ve gelişimini görebilmek için şimdi sizlerle dünyanın en ünlü ressamları ve eserleri konusuna göz atacağız.

Resim sanatına genel bir bakış atmak için onu dönemlere ayırmak en sağlıklısı olacaktır. Birçok sanat eleştirmeni tarafından ortak kabul edilen bu dönemler, sadece resim sanatının yıllar içindeki değişimine odaklanmakla kalmıyor, aynı zamanda o dönemlerin toplumsal yapıları hakkında da bize bilgiler veriyor.

Rönesans Dönemi

Rönesans Dönemi
Venüs’ün Doğuşu, Botticelli

Rönesans (Yeniden Doğuş), 15. yüzyıl İtalya’sında ortaya çıkan ve toplumun birçok alanına nüfuz eden bir akım olarak karşımıza çıkıyor. Temel olarak sanatta, hatta resim sanatında kendini gösteren akım, birçok ünlü ressamı doğurmuştur. Büyük sanat eserlerinin bu dönemde çıkmış olması bir tesadüf değildir elbette. İnsanın kendi doğasına yönelip özgürleşmenin ve aydınlanmanın ilk temellerinin atıldığı bu çağda birçok ressam, insan siluetleri çizimlerine yönelmiş, kilisenin otokrasisini kırmayı hedeflemiştir.

Sandro Botticelli

Rönesans İtalya’sının en meşhur ressamlarından biri kuşkusuz Sandro Botticelli’dir. Kuyumcu çıraklığından resim ve geometri eğitimine devam eden hayatı Botticelli’yi dönemin Papa’sının dahi çizimlerini talep ettiği bir ressama dönüştürmüştür. En meşhur eserlerinden birisi ise 1482 yılında yaptığı Venüs’ün Doğuşu tablosudur.

Caravaggio

Asıl adı Michelangelo Merisi da Caravaggio olan ressam ismini İtalya doğduğu kasabadan almıştır. Uzun yıllara dayanan resim eğitimi ve güçlü yeteneği ile kısa zamanda tüm dünyada adını duyuran bir ressam olmayı başarmıştır. Genellikle karanlık doğa resimleri ya da ölü bedenlere odaklanan Caravaggio’nun eserlerinde ışık kullanımı oldukça başarılıdır. Karanlık ve depresif mizaca sahip eserleri arasında en meşhur olanı ise 1599 yılında yaptığı Suya Bakan Narcissus eseridir.

Barok Dönemi

Barok Dönemi
Gece Devriyesi, Rembrandt

Barok Portekizce “düzensiz inci” anlamına gelen bir kelime olsa da sanatta çok daha fazlasını ifade etmektedir. 17. Yüzyıl İtalya’sında kiliseden çıkan sanat akımı zamanla tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Barok dönemi, büyük hareketler ve ritimler içeren sanat eserlerini kapsar. Tanıdığımız o çok meşhur ressamlardan birçoğu Barok Dönemi’ne tabiidir.

Jusepe de Ribera

Aslen İspanyol olan ressam duygu barındıran insan yüzleri tablolarıyla meşhurdur. Karanlık bir arka planda korkuyu, öfkeyi, kaygıyı adeta canlandırmayı başaran eserleri ustalıkla yapmayı başarmıştır. Sanat kariyerinin başlarında İtalya’ya taşınan ressam İspanya topraklarına tekrar dönmemiştir. En meşhur eseri ise 1626 yılında yaptığı Drunken Silenus adlı eserdir.

Rembrandt

Hollandalı ressam Rembrandt, “ışığın ve gölgelerin ressamı” olarak da anılmaktadır. Tüm dünyada en meşhur ressamlardan biri kabul edilen Rembrandt birçok sanat eseri ile yeteneğini kısa sürede kabul ettirmeyi başarmıştır. En meşhur eseri ise 1542 tarihli Gece Devriyesi eseridir.

Ekspresyonizm

Ekspresyonizm
Yıldızlı Gece, Vincent Van Gogh

Sanatta dışavurumculuk anlamına gelen ekspresyonizm en çağdaş sanat akımlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. 20. Yüzyılda ortaya çıkan akım, dış dünya ve doğa yerine, insanın iç dünyasına ve karmaşalarına odaklanmıştır. Birçok meşhur eserin ortaya çıktığı bu dönem; sadece resime değil, müzik, edebiyat ve heykele de hâkim olmayı başarmıştır.

Edward Munch

Norveçli ünlü ressam Edward Munch, Alman ekspresyonizmine ilham olmayı başaracak kadar yetenekli bir ressamdır. Genellikle karanlık ve melankolik resimlerle insanın iç dünyasını tasvir eden Munch, yaşamının son dönemlerinde daha çok neşenin hâkim olduğu eserler vermiştir. En meşhur eseri ise Çığlık tablosudur.

Vincent Van Gogh

Hollandalı ünlü ressam Vincent Van Gogh ekspresyonizm akımının en önemli temsilcilerinden birisidir. Zor ve kısa hayatına oldukça önemli eserler sığdıran Van Gogh, hayatının büyük bir bölümünde akıl hastalıklarıyla ve parasızlıkla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Ölümü de hayatı gibi trajik olan ünlü ressamın en meşhur eseri ise 1889 yılında yaptığı Yıldızlı Gece tablosudur.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir