KariyerGündem

E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

E-Ticaret Nedir

Uzun zamandan bu yana e-ticaret, birçok şirket tarafından yapılıyor. Özellikle son birkaç yıldır alışveriş yapmak isteyenler bu online mağazaları tercih ediyor. İlerleyen zamanda e-ticaretin Türkiye çapında daha fazla büyümesi bekleniyor. Bu büyüyen pazarda siz de kendi yerinizi alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken birkaç adım var. İlk olarak “E-Ticaret nedir?” sorusuna yanıt bulmalısınız.

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret Nedir alt
E-Ticaret, bir ürün ya da hizmetin dijital ortamlar üzerinden satışının yapılması olarak açıklanabilir.

E-Ticaret, ürün veya hizmetlerin dijital ortamda satılmasıdır. Bir diğer adı, elektronik ticaret şirketlerin perakende olarak satış yaptığı alandır. Bir nevi, fiziksel bir mağazanın internet dünyasında var olması anlamına gelir. Bunun için şirketler kendi sitelerini satabildiği gibi bir pazarın içinde de bulunabilir. Örneğin Trendyol, Hepsiburada gibi pazaryerlerinden firmalar, ürün satışı yapabilir.

Her iki seçeneğinde kendisine göre artı ve eksileri vardır. Şirketiniz için bir e-ticaret sitesiyle alışveriş işlemlerinizi yaptığınız zaman kendi markanızı oluşturabilirsiniz. Tabii, bunun için biraz emek vermeniz gerekiyor. SEO içerikleri, sosyal medya platformları, reklam ve kampanyalar gibi çalışmalara zaman ayırmalısınız. Bunun için profesyonel bir firmayla çalışmayı da tercih edebilirsiniz.

Bir pazaryerinde yer alacaksanız ve markanız yeniyse bazı riskleri değerlendirmeniz gerekiyor. Çünkü genellikle bu pazaryerlerinin ürünleri olarak anlaşılabilir. Bu durum, markanızın tanınması açısından zorluk çıkartabilir. Ancak hali hazırda tanınan bir markaysanız, satışlarınızı arttırmak için bu pazaryerlerinde bulunmak, mantıklı bir hamledir. Fiyat rekabetine girebilir hızlı satış yapabilirsiniz. Bunun yanında pazaryerlerinde komisyon ödemeniz gerekir.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Online ticaret, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Birçok kişi, telefon, bilgisayar gibi elektronik cihazlardan alışveriş yapar. Bu noktada “E-Ticaret nasıl yapılır?” sorusuna yöntemler göz önünde bulundurulduğunda birden fazla cevap verebilmek mümkün olacaktır. Bunlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • M-Ticaret: Bu online satış yöntemi, mobil cihazlar üzerinden yapılır.
 • Kurumsal E-Ticaret: Şirketler, ürünlerinin satışını yapmak için kurumsal e-ticarete katılır. Büyük bir işletmeyseniz ve farklı ürünler satıyorsanız kendi kurumsal e-ticaret sitenizle satış yapmanız mümkündür.
 • Sosyal Medya: Günümüzde birçok kişinin kullandığı sosyal medya platformlarında satış yapmak avantajlıdır. İyi bir sosyal medya yönetimiyle satış yapmanız mümkündür.

Yukarıdaki alanlardan birini tercih edebileceğiniz gibi birkaç tanesiyle de e-ticaret yapma şansınız vardır.

E-Ticaret Türleri

E-Ticaret Türleri
E-Ticaret, kendi altında alt türlere ayrılır.

Online kanallarda alışveriş yapmanın birkaç farklı yolu bulunuyor. E-Ticaret, bu yollar arasındadır. Genel olarak e-ticaretin türleri aşağıdaki gibidir:

 • B2B: İşletmeden işletmeye yapılır ve özellikle toptancılar için uygundur.
 • B2C: İşletmeden tüketiciye yapılan e-ticaret türüdür.
 • B2E: İşletmenin çalışanına yaptığı satış türüdür.
 • B2G: İşletmeden devlete yapılan satışlardır.
 • C2B: Tüketicilerin işletmeye satış yapmasıdır.
 • C2C: Tüketiciden tüketiciye ürün veya hizmet satar.
 • C2G: Vatandaşın devlete satış yapması anlamına gelir.
 • G2B: Devletin işletmeye satış yaptığı türdür.
 • G2G: Bir devletten başka bir devlete satış yapılmasıdır.
 • G2C: Devletin vatandaşa yaptığı satışlardır.

Yukarıdaki türler arasında seçim yaparken ihtiyaçlarınızı göz önüne almalısınız. Buna göre analizlerin yapılması gerekir. Ardından hangi kanal aracılığıyla satış yapmanız gerektiğini düşünmelisiniz. Pazaryerleri, kurumsal e-ticaret sitesi veya sosyal medya mecraları, bunlar arasındadır.

E-Ticaret Avantajları Nelerdir?

Genel anlamda e-ticaretin birçok yönden avantajı bulunuyor. Teknoloji geliştikçe insanlar internet ortamından alışveriş yapmayı daha çok tercih ediyor. Aşağıdaki listede e-ticaretin şirketiniz için sağlayacağı faydaları görmeniz mümkündür:

 • Sadece yerel bazda değil küresel olarak da ticaret yapmayı kolaylaştırır. Dünyanın hemen her yerinde müşteri bulabilirsiniz.
 • Müşterileriniz çok kolay biçimde alışveriş işlemlerini tamamlayabilir.
 • Web sitesi oluşturup satış yapmak, fiziksel mağazalara göre çok daha az maliyet gerektirir.
 • Direkt tüketiciyle iletişim kurmanız mümkündür.
 • Online ticarette analizleri daha kolay yapabilirsiniz. Böylece rakipleriniz ve müşterilerinizle alakalı bilgilere kolayca erişirsiniz.

Yukarıdaki avantajlardan dolayı bugün pek çok şirket kendi e-ticaret sitesiyle ürün veya hizmetlerini satıyor. Aynı zamanda uyguladıkları stratejilerle birlikte markasının daha fazla büyümesine olanak tanıyor. Bu konuda önemli olan doğru hamlelerle online dünyada satış yapmaya atılmaktır. Doğru hedef kitle, alan ve çeşitli çalışmalarla siz de markanızın değerini arttırarak başarılı bir e-ticaret gerçekleştirebilirsiniz.

Kamil Keleş, başarılı bir e-ticaret için size 10 farklı adım sunar. Burada ilk başlayacağınız andan itibaren nasıl ilerlemeniz gerektiğini detaylı şekilde öğrenebilirsiniz. Türlerinden nasıl marka oluşturacağınıza, hangi altyapıların var olduğuna kadar birçok konuyla alakalı fikir almanız mümkündür. Bahsedilen aşamalarla e-ticaret hayatınızda siz de markanızı üst sıralara taşıyarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

[highlight color=”yellow”]Söz konusu içeriğe bağlantı linkinden ulaşabilirsiniz: www.kamilkeles.com/e-ticaret-nasil-yapilir[/highlight]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir