Oyun

eFootball 2022 İnceleme: Büyük Bir Hayal Kırıklığı mı?

eFootball 2022 İnceleme: Büyük Bir Hayal Kırıklığı mı?

Uzun zamandır, meraklıları tarafından beklenen eFootball 2022 nihayet 30 Eylül 2021 tarihinde oyuncularla buluştu. Oyun, Japonya merkezli bir video oyunu şirketi olan Konami tarafından geliştirildi. Ancak oyun hakkında hiç kimse “beklediğime değdi” demedi. Bunun sebeplerine “eFootball 2022 İnceleme: Büyük Bir Hayal Kırıklığı mı?” isimli yazımızda değineceğiz.

eFootball 2022 Nedir?

eFootball 2022 Nedir?
eFootball 2022 oyunu klasik bir futbol simülasyonudur.

eFootball 2022, Konami isimli Japonya merkezli bir şirket tarafından geliştirilen video oyunudur. Meraklıların yakından tanıdığı PES Production ise Konami’nin alt şirketidir. Oyun da iki geliştiricinin ortak çalışmasıyla piyasaya sürülmüştür.

Klasik futbol oyunlarında olduğu gibi eFootball 2022’de de mantık aynı. Bu bir tür çok oyunculu futbol simülasyonu oyunudur. Temel mantık, iki rakip takımın yeşil sahada karşı karşıya gelmesinden ibarettir. Oyunun oynanabileceği platformlar ise şunlar:

  • PlayStation 4
  • Android
  • Xbox X ve S Serisi
  • PlayStation 5
  • Xbox One
  • Microsoft Windows
  • iOS

Oyun, PES’in en son beklenen futbol oyunu olması nedeniyle oldukça merak uyandırmıştı. Ancak görünüşe göre beklentileri pek karşılayamadı.

eFootball 2022 Oyun İncelemesi

eFootball 2022 Oyun İncelemesi
eFootball 2022 incelemesi genellikle olumsuz fikirler içeriyor.

FIFA 22, video oyun severler için büyük bir hayal kırıklığı oldu. Ayrıca futbol oyun serileri tarihindeki en düşük GameStar reytingini alması da cabası! Birçok oyuncu ümidi bu eylülde yayınlanan eFootball 2022’ye bağlamıştı.

Pro Evolution Soccer PES serisinin son oyunu, yeni nesil grafiklerle oyuncuyu ikna etmek istedi ve çok sayıda yenilik geliştirdi. Ancak, piyasaya sürülmesinden sadece birkaç saat sonra, Konami’nin EA’dan bile daha büyük bir hayal kırıklığına neden olduğu anlaşıldı.

eFootball piyasaya sürüldüğünde Steam kullanıcıları tarafından kelimenin tam anlamıyla yerin dibine sokuldu. Piyasaya sürüldükten sadece birkaç saat sonra oyun hakkında yaklaşık 4.000 Steam incelemesi vardı ve bunlardan yalnızca %9’u olumluydu.

eFootball 2022 28 Ekim 2021 Güncellemesi

Konami, eFootball 2022’nin pek çok sorununu çözmeye dair oyunculara söz verdi. Ve 28 Ekim 2021’in ilk güncellemesini Twitter üzerinden duyurdu. Ancak, bu güncellemenin tam olarak neyi düzelteceğine dair belirsizlik sürüyor. Twitter’daki söz konusu gönderi yalnızca bilinen sorunları ve devam edecek olanları düzeltmekten bahsediyor.

eFootball 2022 Eleştirileri

eFootball 2022 Eleştirileri
eFootball 2022 oyunu pek çok eleştiri aldı.

Eleştirilerin çoğu şu anda oyunun kendisinden kaynaklanıyor. Birçok PES oyuncusu için Japon futbol simülasyonun geliştirmesi gereken çok şey var:

  • Kötü grafik tasarım
  • Yazılım hataları
  • Teknik aksaklıklar

Kötü Grafik Tasarım

PES oyunlarını uzun zamandır oynayanlar, yeni sürümü sabırsızlıkla bekliyorlardı. Ama hayal kırıklığına uğradıklarını ifade ettiler. Oyun sırasında, görüntüler tamamen kötü görünüyor. Ayrıca oyun, basit bir mobil oyun izlenimi veriyor.

Oyunun grafik tasarımı o kadar gülünç seviyede ki insanlar buna kayıtsız kalmadılar. Sosyal medyada oyunun görselleri dalga konusu haline gelmiş durumda. Bu bir video oyun için tamamen istenmeyen bir durum.

Yeni sürümün grafikleri eskisinden çok daha kötü. Belki de yeni güncellemeler gelene kadar daha iyi PES 2021’i oynamak daha iyi bir seçenektir.

Yazılım Hataları

Oyuncular genellikle futbol simülasyonu oyununda gerçeklik ararlar. Bir oyuncuyu kendiniz kontrol ediyormuş gibi hissettiren gerçekçi bir futbol simülasyonu beklenir. Ancak eFootball 2022’de bu hissi edinmeniz oldukça güç.

Zamanlama konusunda bazı hatalar var. Topun hareketi kimi zaman ters yöne gidiyor izlenimi veriyor. Ayrıca topun büyüklüğü de gerçeğe uygun görünmüyor.

Teknik Aksaklıklar

Oyunu oynadığınız sırada grafik ve yazılım problemleri başka teknik problemlere de neden oluyor. Grafiklerin gerçek dışı olması ve hız problemleri bile teknik aksaklıklara neden olabiliyor.

Konami eFootball 2022 için Oyunseverlerden Özür Diledi

Konami eFootball 2022 için Oyunseverlerden Özür Diledi
Konami de eFootball 2022 oyununun bir hayal kırıklığı olduğunun farkında.

Futbol taraftarlarının sert tepkisinin ardından geliştirici Konami şimdi de oyunun durumuyla ilgili bir açıklama yaptı. eFootball 2022’nin lansmanından sonra, oyun dengesiyle ilgili çok sayıda geri bildirim ve soru aldıklarını belirtti. Geri bildirimlerin, pas hızı ve savunma davranışı da dahil olmak üzere pek çok sorunla ilgili olduğunu belirtti. Ayrıca ara sahneler, yüz ifadeleri ve hareketler ile ilgili sorunların da rapor edildiğini de söyledi. Bu sorunlardan derin üzüntü duyduklarını dile getirdiler. Konami adına konuşan yetkili, tüm problemlerin ciddiye aldığını ifade etti.

Bu çalışma sürekli güncellenmekte, kalitesi artırılmakta ve sürekli yeni içerikler eklenmektedir denildi. Şimdi gözler, birkaç gün içinde yayınlanacak güncellemede. Oyuncuların pek umudu kalmasa da eFootball 2022’in daha iyi şartlarda yayınlanmasını umuyoruz.

eFootball 2022 oyunu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız PES Tarihe Karışıyor: Yeni eFootball Oyunu yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir