Edebiyat

Dünyada En Fazla Kopyası Üretilen 10 Kitap

Dünyada En Fazla Kopyası Üretilen 10 Kitap

Bu yazımızda dünya çapında ve gelmiş geçmiş tüm zamanlarda en fazla insana ulaşabilmiş kitapları listeleyeceğiz. Bu kitaplar, yıllar boyu insanlar arasında popüler hale gelerek milyonlarca satış sayısına ulaşmışlar ve insanları etkilemeyi başarabilmişlerdir. Çok eski dönemlerde basılmış olduğu bilinen kitapların da bulunduğu liste ile kitapların evrenselliği ve dönemsiz oluşu kanıtlanmıştır. İşte dünyada en fazla kopyası üretilen 10 kitap…

Neden Kitap Okuruz?

Neden Kitap Okuruz?
 Kitap okumanın birçok nedeni bulunmaktadır.

Kitaplar, insanların gelişimini destekleyen ve her konuda bilgi sahibi olabilmelerini sağlayan en önemli etkenlerdendir. Düzenli olarak kitap okumanın hem toplumun kendini yetiştirebilen nesiller hazırlamasına hem de bireysel gelişime faydası vardır. Okumak, insan zihninin düşünme ve olaylar arasında bağlantı kurma becerilerini geliştirir. Bireylerin kişilik gelişimine katkı sağlar ve her alanda ilişkilerini geliştirerek tecrübelerini arttırır. Okuyan kişilerin fikir dünyaları sürekli olarak genişler ve düşünceleri beslenir. Kitap okumak, çoğu zaman bir bilgi arayışıdır. Dünya üzerinde yaşayan her bireyin okurken zevk alabileceği ve öğrenmesini sağlayacak kitaplar vardır. Bu nedenle bilgi arayışında olan herkesin akla gelebilecek her alanda kitaba erişmesi mümkündür.

Kitaplar, yalnızca bilgilenmek için okunmazlar. Kimi zaman eğlenceyi de kapsayan ilgi alanlarına yönelik kitap türlerine de ilgi duyulabilir. Bu çoğunlukla insanlar üzerinde zihni rahatlatan ve stresi azaltan etkiler oluşmasına sebep olmaktadır. Kitapların hayata farklı bir bakış açısıyla bakabilmeyi mümkün kıldığı ve herkesten farklı bir düşünce dünyası geliştirebildiği de söylenebilir. Tüm bu faydaları ile kitap okumak, insanlık tarihinin her döneminde yer alan bir eylem halini almasını sağlamıştır. Öyle ki her döneme damgasını vurmuş ve tarihi değerlendirip yönlendirebilme gibi katkıları olan kitapların varlığına yol açmıştır. Birçok kitabın yüzyıllar önce yazılmasına rağmen günümüzde hala çok fazla okunduğu ve dikkate alındığı da bir gerçektir.

İşte biz de günümüzde, dünyada en fazla kopyası üretilen kitaplar içinden en önemli 10 tanesini sizin için sıraladık

İki Şehrin Hikâyesi

 İki Şehrin Hikâyesi (1859)
İki Şehrin Hikâyesi (1859)

Charles Dickens tarafından yazılan, orijinal adı “A Tale of Two Cities” olan İki Şehrin Hikâyesi, dünya üzerinde gelmiş geçmiş en çok satışı yapılan ve kopyası üretilen kitap olarak bilinmektedir.  İlk baskısı 1859 yılında yapılan kitabın satış rakamları 200 milyona ulaşmıştır. Tarihi konuları ele alan bir romandır ve Fransız Devrimi esnasında ve öncesinde Londra ve Paris’te geçmektedir. Dickens, bu kitap ile köylünün yaşadığı açlık ve sefaleti gözler önüne sermek istemiştir. Fakat bunu yaparken yalnıza köylü temelinde değil soylular açısından da bir durum analizi yaparak dünya klasikleri arasında yerini almıştır.

Kitabın konusu özetle; Fransa’da köylülerin devrime giden yolda soylular tarafından ezilmesini ve yaşadıkları zorlukları anlatmaktadır. Aynı zamanda soyluların devrim gerçekleştikten sonra yaşadıkları vahşeti ve eziyetleri de konu alır. Bunu yaparken belirli karakterler üzerinden Fransız aristokrasisi ve halkın yaşadıklarını gözler önüne sermektedir.

Yüzüklerin Efendisi

 Yüzüklerin Efendisi (1954)
Yüzüklerin Efendisi (1954)

J. R. R. Tolkien tarafından yazılan, kurgu bir roman olan Yüzüklerin Efendisi, orijinal adı ile “The Lord of the Rings”, dünya üzerinde en çok kopyası üretilen ve satışı yapılan ikinci kitaptır. İlk baskısı 1954-55 yıllarında yapılmış ve satış rakamları 150 milyona ulaşmıştır. Epik fantezi türünde yazılmış en popüler romanlardandır ve üç cildin birleşiminden oluşmaktadır. Yüzük Kardeşliği, İki Kule ve Kralın Dönüşü adıyla üçleme olarak yayınlanan seri Yüzüklerin Efendisi adıyla tek kitap altında birleştirilmiştir. Yıllar boyu popülerliği arttırması pek çok türde uyarlamalarının yapılmasını sağlamış ve çok başarılı film, müzik, televizyon, sanat eseri ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Küçük Prens

 Küçük Prens (1943)
Küçük Prens (1943)

Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan, orijinal adı “Le Petit Prince” olan Küçük Prens, en çok kopyası üretilen üçüncü kitaptır ve yaklaşık olarak 140 milyon satışının yapıldığı bilinmektedir. İlk baskısı 1943 yılında, orijinal dili Fransızca ile bir masal olarak yayımlanmıştır. Bir çocuğun gözünden yetişkinlerin dünyasının anlatıldığı kitap, oldukça popüler olmuş ve her yaş grubundan ve dünyanın her yerinden insanın okuduğu önemli bir eser haline gelmiştir. Bir masal kitabı olarak bilinse de aslında, yazarın etkileyici bir modernite ve 2. Dünya Savaşı sonrası toplumun geldiği hale yaptığı eleştirisidir.

Hobbit

 Hobbit (1937)
Hobbit (1937)

J. R. R. Tolkien tarafından yazılan, orijinal adı ile “The Hobbit”, en çok kopyası üretilen kitaplar listesinde dördüncü sıradadır. 1937 yılında ilk baskısı yapılan kitabın satış rakamları 100 milyona ulaşmıştır. Tolkien listeye iki kitabını da sokmayı başararak epik fantezi türündeki en iyi yazarlardan olmuştur. Hobbit, bir çocuk edebiyatı eseridir ve günümüzde de hala popülerliğini sürdürerek adından söz ettiren bir fantastik evren olmayı başarmıştır.

Kızıl Köşkün Rüyası

 Kızıl Köşkün Rüyası (1759)
Kızıl Köşkün Rüyası (1759)

Cao Xueqin tarafından yazılan, orijinal dili Çince olan “Hong Lou Meng” yani Kızıl Köşkün Rüyası, en çok kopyası üretilen kitaplar arasında yerini almayı başarmıştır. İlk baskısı 1759-91 yıllarında yapıldığı bilinen kitap günümüze gelene kadar 100 milyon gibi önemli bir satış rakamına ulaşmayı başarmıştır. Çince kurgu edebiyatının şaheseri ve halk dilinde yazılan en iyi eserlerden olduğu kabul edilmiştir. Kızıl Odanın Rüyası veya Taşın Hikâyesi olarak da bilinmektedir. Kitapta Çin aristokrasisinin analizi yapılmakta ve yazarın kendi ailesini de anlattığı bir yarı-otobiyografi olma özelliğini taşımaktadır.  Kitapta Qing Hanedanı’nın yükselişi ve çöküşü de ele alınmaktadır.

On Küçük Zenci

 On Küçük Zenci (1939)
On Küçük Zenci (1939)

Agatha Christie’nin en çok satan romanlarından olan, orijinal adı ile “Ten Little Niggers ya da And Then There Were None”, polisiye türünde yazılan bir eserdir. İlk baskısı 1939 yılında yapılan kitabın 100 milyon sattığı bilinmektedir. Sonraları kitabın ırkçılık olayları sebebiyle rahatsızlık vermemesi açısından “10 Kişiydiler” adıyla değiştirildiği bilinmektedir. Gelmiş geçmiş en iyi polisiye romanlardan sayılan kitapta birbirini şahsen tanımayan ve farklı nedenlerle katil olmuş karakterlerin bir psikopatın eline düştükleri olayları anlatmaktadır.

Aslan, Cadı ve Dolap

 Aslan, Cadı ve Dolap (1950)
Aslan, Cadı ve Dolap (1950)

C. S. Lewis tarafından yazılan, orijinal adı “The Lion, the Witch and the Wardrobe” olan Aslan, Cadı ve Dolap, 85 milyonluk satış rakamı ile en çok kopyası olan yedinci kitaptır. İlk basımı 1950 yılında yapılmıştır ve yazarın ‘Narnia Günlükleri’ adıyla yayınlanan serisinin ikinci kitabıdır.

Ayişe

 Ayişe (1887)
Ayişe (1887)

Rider Haggard tarafından yazılan ve 1887 yılında ilk basımı gerçekleştirilen, orijinal adı ile “She”, 83 milyon gibi önemli bir satış rakamına sahiptir. Fantezi roman türünde olan kitapta oğlu ile Afrika’ya gezintiye çıkan Horace Holly’nin, She denilen yerli bir ırka mensup beyaz kraliçe ile karşılaşmalarını konu almaktadır.

Da Vinci Şifresi

 Da Vinci Şifresi (2003)
Da Vinci Şifresi (2003)

Dan Brown’un en popüler kitaplarından olan “The Da Vinci Code”, listede yer alan en yeni kitaplardandır. İlk basımı 2003 yılında gerçekleştirilen kitabın 80 milyon sattığı bilinmektedir. Oldukça ilgi gören bu eserde İsa ile ilgili tarihi sırlar ve Da Vinci’nin eserlerine gizlediği ipuçlarından bahsedilmektedir. Da Vinci Şifresi aslında, Dan Brown’un Robert Langdon adıyla yayınlanan beş kitaplık serisinin ilk kitabıdır ve bu seri Brown’un oldukça önemli bir yazar haline gelmesini sağlamıştır.

Düşün ve Zengin Ol Yaşam Boyu Başarı Rehberi

 Düşün ve Zengin Ol Yaşam Boyu Başarı Rehberi (1937)
Düşün ve Zengin Ol Yaşam Boyu Başarı Rehberi (1937)

Napoleon Hill tarafından yazılan, orijinal adı ile “Think and Grow Rich”, Türkçe’ye Düşün ve Zengin Ol Yaşam Boyu Başarı Rehberi adıyla çevrilmiştir. İlk basımı 1937 yılında yapılmış olan kitap listemizin son sırasındadır ve günümüze kadar 70 milyon kez satışı yapılarak en çok kopyası üretilen kitaplar arasına girmiştir. Bir kişisel gelişim kitabı olan eserde, felsefenin insanların her alanda başarılı olmalarına yardımcı olan bir alan olduğu tezi savunulmaktadır.

En Çok Basılan Seri Kitaplar

En Çok Basılan Seri Kitaplar
Dünya rekorları kıran pek çok kitap serisi de bulunuyor.

Kitap okumanın keyfini tek ciltlik kitaplar yerine birden fazla cilt olarak basılmış seri kitaplarla yaşamak isteyenler de olabilir. Seri kitaplar, çoğu zaman insanların farklı bir evren kurgusu oluşturmasını sağlamakta ve bu da kitap serisi ile bağ kurmalarına sebep olmaktadır. Bu kitaplara ulaşmak isteyenler için dünya üzerinde en çok okunmuş ve basımı yapılmış kitap serilerini sizler için listeledik;

Harry Potter

J. K. Rowling tarafından yazılan, 1997-2007 yılları arasında basımı gerçekleştirilen serinin 450 milyon satıldığı bilinmektedir. Günümüzde hala oldukça popüler olan Harry Potter’ın kitaplarının yanında; filmleri, eşyaları, müzikleri, oyunları gibi kitaptaki atmosferi yansıtan ürünleri ortaya çıkmıştır. Tarihin en hızlı satan kitaplarından olması ve hala popüler olmasıyla unutulmayacak kitap serilerinden olduğu açıkça görülmektedir.

Goosebumps (Ürperti)

R. L. Stine tarafından yazılan Goosebumps, 1992-1997 yılları arasında yayımlanmış ve hala daha sayılarının çıkmaya devam ettiği bir çocuk korku kurgu romanıdır. Listenin ikinci sırasında yer almaktadır ve 350 milyon satışının yapıldığı bilinmektedir.

Perry Mason

Erle Stanley Gardner tarafından yazılan serinin ilk basımı, 1933 yılında yapılmış ve yaklaşık 300 milyon kez satışı yapılmıştır.

Berenstain Bears (Berenstain Ayıları)

İlk basımı 1962 yılında yapılmış olan seri, Stan ve Jan Berenstain tarafından yazılmış, yaklaşık olarak 260 milyon satışı yapılmıştır.

Choose Your Own Adventure (Macera Tüneli)

1979 yılından 1998 yılına kadar süren seri birden fazla yazar tarafından yazılmış ve en çok satışı yapılan seriler arasına girmeyi başarmıştır. Yaklaşık olarak 250 milyon satış rakamına ulaştığı bilinmektedir.

Eğer rekorlara imza atan kitapları öğrenmeye devam etmek istiyorsanız En Çok Okunan Türkçe Kitaplar listemize de göz atmalısınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir