PsikolojiNe, Ne Değildir?

EFT Tekniği Nedir? EFT Tekniği Nasıl Uygulanır?

eft teknigi nedir

Duygusal Özgürleşme Tekniği olarak çevrilen EFT (Emotional Freedom Techniques) bir çeşit alternatif psikoterapi yöntemidir. Gelin, sizinle birlikte “EFT tekniği nedir? EFT tekniği nasıl uygulanır?” sorularının yanıtlarını inceleyelim.

Geçmişten günümüze insan hayatında pek çok duygu ile iç içe yaşıyor. Bu duyguların getirdiği enerji akışı, herkese özel olabiliyor. Travma, kırgınlık, pişmanlık ve üzüntülerin insanı derinden etkileyen sonuçları olabiliyor. Tüm bu negatif duyguların bazen fiziksel ya da ruhsal problemleri tetiklediği biliniyor. Duygusal boşaltım teknikleri ile negatif duygu ve düşüncelerin hayatınızı büyük oranda etkilemesinin önüne geçmek mümkündür.  EFT, duygusal boşaltım tekniklerinin içinde basit ve yan etkisi olmayan bir yöntemdir.

EFT Duygusal Özgürleşme Tekniği

Her sürecin bir dengesi olduğu gibi insan doğası da karmaşık dinamiği ile var olur. Bu dinamik, dengeli bir şekilde dağılım gösteren duyguların kontrolünde sorunsuz bir şekilde ilerler. Ancak bedende biriken olumsuz duyguların, enerji dengesini bozması sonucu çeşitli sağlık sorunları tetiklenebilir. İstenmeyen bu durumun önüne geçmek için EFT duygusal özgürleşme tekniği uygulanabilir. Bu teknik ile dengeyi bozan tüm negatif duyguların dışarı atılması hedeflenir.

EFT, kişinin kendisine uygulayabileceği çok etkili ve hızlı sonuç veren bir tekniktir. Ancak kişinin başlangıçta bir terapist ile çalışılması tavsiye edilir. Bunun nedeni ise bilinçaltının bu tekniğe karşı direnç göstermesidir. Kişi, bu tekniği uygulamaya başladığında samimi duygularla hareket ettiğini düşünse de bilinçaltı görünmez bir duvar oluşturabilir.

EFT Tekniği Nasıl Yapılır?

EFT Tekniği Nasıl Yapılır?
EFT tekniğini uygulama adımlarına dikkat edilmelidir.

EFT, akupunktur noktalarına uygulanan bir yöntemdir. Vücutta bulunan bazı enerji noktalarına çeşitli basılar yapılarak uygulanır. Çıplak elle ve ek bir ekipman kullanılmadan uygulanan yöntemler arasında yer alır. EFT noktaları ve anlamları aşağıdaki gibi sıralanır:

 • Başın tepe noktası: Başınızın en üstünde yer alan orta noktadır.
 • Kaş başlangıç noktası: Burun çizgisinin üst kısmında yanında yer alıyor.
 • Göz etrafı: Göz çukurunun çevresi, elmacık kemiği üzerindeki bölge.
 • Göz altı: Göz çukurunun kemik kısmı.
 • Burnun alt bölümü: Burun ve üst dudak arasında kalan bölgedir.
 • Çene noktası: Alt dudağın aşağı kısmında kalan alandır.
 • Köprücük kemiği başlangıç noktası: Sternum (Göğüs kemiği), ilk kaburga ve köprücük kemiğinin kesişim noktasıdır.
 • Kolun alt noktası: Koltuk altının yaklaşık 3-4 parmak altındaki noktadır.

Bu noktalar enerji akışının sağlandığı ve uyarılarak negatif enerjinin akıtıldığı kısımlardır. Noktalar üzerine bası uygulanırken parmak uçları kullanılırsa etkili sonuç alınabilir. Her nokta üzerine beşer kez parmak uçları ile baskı uygulanarak EFT Tekniği yapılır.

EFT Tekniğini Kimler Uygular?

Konu insan psikolojisi olduğunda profesyonel destek almak, sorunların etkili çözümü için oldukça faydalı olacaktır. Ancak başlangıçta aldığınız profesyonel rehberlik aracılığıyla EFT tekniği eğitimi sonrası kendiniz de uygulayabilirsiniz. Başlangıçta kişiye özel teknikleri profesyonel ellerden öğrenmeniz etkili EFT tekniği için oldukça önemlidir. Kişisel yöntemleri doğru bir şekilde öğrenerek kendi üzerinizde uygulamaya devam edebilirsiniz.

EFT, ek bir ekipman gerektirmediğinden öğrenildikten sonra istediğiniz her yerde ve koşulda uygulanabilir. Günlük hayatınızda yolunda gitmediğini düşündüğünüz her an bu yöntem ile kendinizi sakinleştirerek duygularınızı dengeleyebilirsiniz. EFT tekniği uygulayanlar tarafından profesyonel yönlendirmeler almanız sonuçları olumlu etkileyecektir. Bu şekilde sürekli olarak uyguladığınızda enerji akışını dengeleyerek sonuç elde edebilirsiniz.

EFT Tekniği İşe Yarıyor mu?

EFT Tekniği İşe Yarıyor mu?
EFT tekniği oldukça etkili bir yöntemdir.

EFT, ruhsal ve fiziksel problemlerin sebep olabileceği ağrıları yönetmek amacıyla kullanılabilir. Duygusal boşaltımda bu yöntemin kullanılabileceği sorunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Endişeli ve depresif ruh hali
 • Travmatik stres bozukluklarının çözümü
 • Kronik ağrılar
 • Uyku sorunu
 • Odaklanma, fiziksel performans artırma, koordinasyon ile ilgili problemler
 • Kronik ve kısa süreli stres
 • Yeme bozuklukları
 • Baş ağrısına bağlı gerginlik
 • Eklem ve kas ağrısı
 • Sosyal fobiler

Duyguların kontrol altına alınmasında oldukça etkili olan EFT, olumsuz enerjinin uzaklaştırılmasında oldukça faydalıdır.” EFT tekniği işe yarıyor mu?” sorusuna cevap bulmak için tek yapmanız gereken bir uzmandan profesyonel eğitim almaktır. Daha sonra kendi kendinize. EFT yöntemi ile uygulama yaparak enerji dengelemesiyle olumsuz ve kaygılı ruh halinden arınabilirsiniz. Doğru teknik ve bilinçaltı yönlendirmeleri ile kolay bir şekilde etkili sonuç elde edebilirsiniz.

Stresle baş etme yolları hakkında ipuçlarını Stres ve Kaygıyı Azaltmanın Yolları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

EFT Tekniği Uygulama

İnsanlar stresli ve kaygılı hissettiklerinde ya da çözülmesi gereken bir problem olduğunda EFT tekniği uygulama adımlarını takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle sorunu tanımlamanız gerekir. Böylece kişi, çözmek istediği sorun üzerine etraflıca düşünebilir. Tek seferde bir sorun üzerine odaklanmak dikkatinizi toplamanıza yardımcı olur.
 • Yaşadığınız sorunun yoğunluğunu belirlemek, EFT tekniklerini uygulamaya başlamadan önce oldukça önemlidir. 0 ile 10 arasında bir yoğunluk tespiti yapabilirsiniz. Böylece duygu boşaltım tekniklerine başlamadan önce karşı karşıya olduğumuz sorunun şiddeti konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Ne şiddette bir problemle uğraştığınızı kendinize dürüstlükle ifade edebilirsiniz.
 • EFT tekniğini uygulamaya başlamadan önce ya da parmak uçlarınızla bölgesel vuruşları yaparken bir olumlama cümlesi kullanabilirsiniz. Örneğin seanslara başlarken “Bu sorunum ile kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.” cümlesini kullanabilirsiniz.
 • EFT tekniğinde her dokunuşta seçtiğiniz ifadeyi sesli bir şekilde söyleyip vücudunuzda belli noktalara baskı uygulayabilirsiniz.

Negatif duyguların hayatınızı ele geçirmesini önlemek için uygulayabileceğiniz adımları öğrenerek hayata geçirebilirsiniz. Böylece olumsuz duygu düşüncelerinizi etkili bir şekilde yönetebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

EFT Yöntemi Nasıl Uygulanır?

EFT, kolaylıkla uygulanabilecek ve oldukça etkili bir tekniktir. Parmak uçları yardımıyla bedendeki bazı akupunktur noktalarına vurularak ya da masaj yaparak bu teknik uygulanır.

EFT Tekniği Faydalı mı?

EFT tekniği, yaşanan olumsuz duygulardan kurtulmayı sağlayan, ruhsal ve bedensel olarak rahatlatan güçlü bir uygulamadır. Dolayısıyla son derece faydalıdır.

EFT Tekniği Bilimsel mi?

EFT tekniği, bilimsel metod tarafından doğrulanmamıştır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir