Sanat

Dövmeye Rötuş Ne Zaman Yapılır? Ne Kadar Beklenmeli?

Dövme, ilk süreçte yanık veya kesik gibi tedavi edilmesi gereken bir açık yaradır. Dövme sonrası bakım aşamaları bu yüzden oldukça önemlidir. En iyi sanatçı tarafından yapılsa bile alt deri, 5-6 ay gibi bir sürede ancak iyileşebilir. Bakım aşamasında nemlendirerek kabuk oluşumunu engellemek, güneş kremi kullanmak ve günlük olarak temizlemek gerekir. Bakım sonrası ise en çok “Dövmeye rötuş ne zaman yapılır?” diye merak edilir. İyileşme tamamlandıktan sonra mürekkep deride beklenenden farklı görünebilir. Bu yüzden fark edilen kusurlar için de rötuşlama gerekebilir.

Dövme Rötuş Nedir?

Dövmenin detayları, rengi, canlılığı ve çizgi çalışmaları kusursuz bir görünüm için çok önemlidir. Yaklaşık 6 aylık bir iyileşme döneminden sonra dövme sahipleri birtakım hayal kırıklıkları yaşayabilirler. Düzensiz gölgeleme, renk veya çizgi tasarımları deride dövmenin kötü durmasına sebep olabilir. Fakat bu tarz sorunlar kalıcı olmak zorunda değildir.

Dövmeye rötuş yaptırmak kusurlardan kurtulmak için çoğu zaman yeterlidir. Rötuş, kötü iyileşen dövmeye küçük detaylar eklenerek, renklendirilerek veya kusurları kapatılarak yenilenmesi işlemidir. İsteğe göre mevcut dövmenin üzerine tamamen yeni bir dövme çizilerek de örtme rötuşu yapılabilir. Eskimiş bir dövmenin üzerinden geçmek de tasarımı tekrar canlandırılabilir.

Dövme Rötuşuna Neden İhtiyaç Duyulur?

Dövme Rötuşuna Neden İhtiyaç Duyulur?
Dövmede rötuşa ihtiyaç duymanın farklı nedenleri olabilir.

Rötuş işlemi orijinal dövme kadar zaman ve emek istemese bile yapılırken ilk dövme kadar dikkat edilmesi gerekir. Peki, dövmeye rötuş ne zaman yapılır, neden ihtiyaç duyulur? Rötuş ihtiyacının yaygın nedenleri şu şekilde özetlenebilir:

  • Dövme sanatçısı, dövmenin tarzına ve yerine göre ilk çalışmadan birkaç hafta veya birkaç ay sonra tekrar rötuş yapmanın gerekli olacağına karar verebilir.
  • Eğer iyileşme sürecinde bakımına dikkat edilmezse dövmenin üzerinden geçmek
  • Yaşanabilecek kaşıntı, sürtünme ya da kabuklanma gibi durumlarda ilk olarak sanatçısına danışmak, iyileştikten sonra da rötuş yaptırmak iyi bir seçenek olabilir.
  • Herkesin cildi farklı olduğu için iyileşme sürecinde dövmenin bazı renkleri solabilir. Özellikle el, ayak ve bileklerde deri fazla gerildiği için zamanla mürekkep akabilir.
  • Rötuş ile yaşlı bir dövme tekrar canlılığına kavuşabilir.

Tüm bunların dışında dövme yapıldıktan sonra istenildiği gibi durmuyorsa ya da artık farklı bir model isteniyorsa ufak rötuşlarla değişiklik yapılabilir.

Rötuş Yaptırmadan Önce Ne Kadar Beklenmeli?

Tecrübeli bir sanatçı “Dövmeye rötuş ne zaman yapılır, ne kadar beklenmelidir?” sorularına tamamen iyileştikten sonra yapılması gerektiği yanıtını verecektir. Açık yara halindeyken dövmenin üzerinden geçmek deriye daha fazla zarar verdiği için asla tavsiye edilmez. Ayrıca iyileşme süreci tamamlanmadan tasarımdaki kusurlar da net olarak görülemez.

Nihai sonucu görebilmek için dövmenin tamamen iyileşmesi beklenmelidir. Çizgi, gölge ve renk düzenlemeleri için 3-12 ay beklemek sağlıklı olacaktır. Tamamen kusurlu bir dövme içinse ilk 4-5 haftalık iyileşmeden sonra sanatçısına danışmak daha uygundur. Enfeksiyon riskini en aza indirmek ve oluşabilecek kusurları önlemek içinse ilk dövme işlemi sonrası bakım talimatları dikkatle uygulanmalıdır.

Rötuş Maliyeti Ne Kadardır?

Rötuş Maliyeti
Rötuş için genel olarak bir ücret talep edilmez.

Dövme yaptırdıktan sonra sonucundan memnun olmayanlar rötuş işlemi hakkında her detayı araştırırlar. “Dövme ne kadar sürede iyileşir, dövmeye rötuş ne zaman yapılır?” gibi sorularla beraber rötuş işleminin maliyeti de merak konusudur. Profesyonel dövme sanatçıları genelde işleri için garanti verirler. Fakat garanti şartlarının geçerli olması için dövme sonrası bakım talimatlarının dikkatle uygulanması gerekir.

Uyulmadığı durumlarda rötuş işlemi için ücret ödenebilir. Bazı stüdyolar ise ücretsiz rötuş hakkı için belli zaman limitleri uygulayabilirler. Yine de genel olarak rötuş uygulamaları için ayrıca bir ödeme talep edilir. Dövmenin büyüklüğüne, rötuşun kapsamına ve işlem sayısına göre maliyet değişiklik gösterir.

Eğer yeni bir dövme arayışındaysanız, size güzel önerilerimiz var: Minimal Dövme Modelleri

Sıkça Sorulan Sorular

Dövmenin Siyah Kalması için Ne Yapılmalı?

Siyah dövmenin uzun süre rengini koruması için ilk 15 gün aşırı dar kıyafetlerden uzak durulmalı, güneş görmesi engellenmeli ve iyileşme olduktan sonra sık sık güneş kremi uygulanmalıdır.

Dövme Kabuk Attıktan Sonra Rengi Solar mı?

Evet, kabuk attıktan sonra dövme renginde solma olabilir. Ancak dövmenin doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmasını engelleyerek solmanın önüne geçilebilir.

Dövmeye Rötuş Yapmadan Önce Ne Kadar Beklemelisiniz?

Rötuş zamanı, dövmenin renklerine ya da kullanılan boyanın kalitesine göre değişebilir. Diğer yandan genellikle dövme yapıldıktan 1-2 hafta sonra rötuş yapılması uygundur.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir