SağlıkTeknoloji

Uzun Süre Ekrana Bakmanın Zararları Nelerdir?

Bilgisayar, cep telefonu ve akıllı cihazların hayatımızda edindiği yer sonucunda artık onlara git gide bağımlı hale gelmemizin zararlarını da fark etmemiz gerekiyor.
uzun sure ekrana bakmanin zararlari

Teknolojinin bu kadar hayatımızın merkezine girmesiyle birlikte, küçük monitörlü cihazlar da gündelik hayatımızın büyük bir bölümünü kaplamaya başladılar. Türkiye’de akıllı cep telefonu kullanıcıları günde ortalama 1,5 saatlerini telefona bakarak geçiriyorlar. Geçen yıl 1,25 saat olan bu sürenin zaman geçtikçe artacağı da düşünülüyor. Sizlere bugünkü yazımızda içerisinde uzun süre ekrana bakmanın zararlarından bahsedeceğiz.

Nomofobi Nedir? (Sürekli Telefona Bakma Hastalığı)

Nomofobi
Nomofobi, sürekli telefona bakma hastalığı olarak açıklanabilir.

Sanayi çağından, bilgi çağına geçtiğimiz bu aşamada Türkiye gibi gelişim gösteren ülkeler teknoloji hayatlarına adapte etmekte oldukça güçlük çekmektedir. Buna örnek vermek gerekirse, Bilinçsiz Teknoloji Kullanımı ve bu duruma bağlı şekilde birçok psikolojik, nörolojik ve fiziksel hastalık ortaya çıkmıştır. Bunların arasında en çok bilineni ise Bilgisayar bağımlılığıdır. Nomofobi de, cep telefonu ya da akıllı cihazlarından uzak kalamayan insanları nitelendirmek için kullanılan bir terimdir. Özellikle cep telefonuyla uzun zaman geçiren kullanıcıların, cep telefonları yanlarında olmadan rahat hareket edememeleri ya da panik yaşamaları hastalığın en belirgin göstergelerindendir. Sosyal medya takibi, çevreyle etkileşimi korumak ve kendini güvende hissetme üzerine üç ana başlık aslında hastalığın durumuyla ilgili daha net bir ifade sunuyor.

Telefona çok bakmanın göze zararları olduğunu da unutmamız gerekmektedir. Akıllı cihazların erişilebilirlik kazandırdığı bu süreç içerisinde, insanların kendilerini tamamen cihazlara bağımlı hale getirmeleri bir noktada kaçınılmazdı.

Telefon bağımlılığına dair detayları Telefon Bağımlılığı Nedir? Telefon Bağımlılığı Testi yazımızda bulabilirsiniz.

Bilgisayarın Göze Zararları Nasıl Önlenir?

Bilgisayarın Göze Zararları Nasıl Önlenir?
Bilgisayarın göze olan zararlarını en aza indirmenin bazı yolları vardır.

Bilgisayar’da bulunan piksel sayısı ve dışarıya yansıttığı ışığın telefona kıyasla çok daha yüksek olması, insanların göz sağlığını olumsuz etkilemektedir. Kısaca bilgisayara uzun süre bakmanın zararlarına değinmemiz gerekirse eğer:

  • Uyumadan önce ekrana bakmanın zararları diğer sürelere kıyasla oldukça yüksektir. Uyku kalitesini düşürdüğü gibi, uykuyu da kaçırmaktadır.
  • Uzun süre bilgisayar başında vakit geçiren kişilerin, baş ağrısı, bel ağrısı ve göz tansiyonları şikayetleriyle doktorlara başvurdukları bilinmektedir. Bunun için en azından her otuz dakika da beş dakika pencereden dışarıya bakmanızda fayda vardır.
  • Retina bozukluğuna sebep olan uzun süre monitöre bakma durumu, kişinin ilerleyen zamanlarda göz sağlığını tamamen kötü etkilemektedir.

Tüm bunlara ek olarak karanlıkta ekrana bakmak da yine insanın göz sağlığını olumsuz etkilediğini hatırlatıyoruz. Çünkü tek bir noktada göze sadece ekrandan ışık geldiğinde, göz kuruması meydana geliyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir