Connect with us

Uncategorized

Telefon Bağımlılığı Nedir ve Telefon Bağımlılığı Testi

Telefon bağımlılığı günümüzde hayatımızı zindan etmeye devam ediyor. Siz de potansiyel bir telefon bağımlısı olarak kendinize bu testi uygulayabilirsiniz.

Published

on

Günümüzde en çok görülen bağımlılık, artık madde ya da uyuşturucu bağımlılığı değildir. Yapılan araştırmalar, insanların farkında olmadan bile bağımlılıklarını sürdürdüğü bir hastalıktan söz ediyor, Teknoloji bağımlılığı. Teknoloji bağımlılığı genel olarak kişinin hayatını idame ettirdiği süre içinde tamamen telefon, bilgisayar ya da herhangi elektronik bir cihaza duyduğu bağımlılığı simgeliyor. Bilgisayar bağımlılığı ve telefon bağımlılığı olarak alt dallara sahip olan bu süreç için, kişinin profesyonel bir yardım alması gerekebiliyor. Bugün size bu telefon bağımlılığı nedir ve bunun ile mücadele etmenin yolları hakkında bahsedeceğim.

Telefon Bağımlılığı Nedir?

Telefon bağımlılığı, farkında olarak ya da farkında olmayarak günde en azından dört saatten daha fazla telefon ile ilgilenen her birey potansiyel bir telefon bağımlısıdır. Bu süreç içerisinde çoğu kişi farkında olmayarak günde beş belki de altı saatini tamamen telefon başında geçirebiliyor. Bunun için ülkemizde psikologlar ve psikiyatristler terapi ve rehabilitasyon yapabilmektedir. Ancak çoğu kişi bu bağımlılığının farkında bile değil. Telefon bağımlılığını test edip öğrenmek de çok basit.

Telefon Bağımlılığı Testi Nasıl Yapılır?

Telefon bağımlılığı testi genel olarak basit bir uygulama silsilesidir.

  • Uyandığınızda doğrudan telefona bakıyorsanız,
  • Ortalama on beş dakikada bir kez mesajlarınızı ya da bildirimlerinizi kontrol ediyorsanız,
  • Topluluk içerisinde iletişiminizi telefonla sürdürüyorsanız,
  • Günde minimum iki kez telefonunuzu şarja takma gereksinimi hissediyorsanız,

potansiyel bir telefon bağımlısısınız.

telefon-tutan-insanlar

Telefon bağımlılığı günümüzde normal karşılanan bir anlayış. Fakat bununla mücadele edilmediği sürece alternatif bağımlılıklara yol açabilir.

Yukarıda yer alan maddeler bağımlılığın ilk adımlarıdır. Artık yaşamınızda doğrudan bir pozisyondadır telefonunuz ve ondan ayrılmanız güç bir seviyededir. Araç sürerken ya da arkadaşlarınız ile birlikteyseniz telefonunuz yine yanınızda ya da açık bir şekilde ekranı ile sizi rehin alıyorsa, bu durum kontrol dışına çıkmaya başlamıştır.

Ülkemizde sık rastlanan psikolojik bozukluklara göz atmak için Türkiye’de En Sık Görülen Psikolojik Hastalıklar bağlantı linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

Telefon Bağımlılığı Tedavisi

Telefon bağımlılığı tedavisi için birden fazla yol izlenebilir. Ancak aşağıda yer alan maddeleri işleyişe koyarak siz de telefon bağımlılığı tedavisi için ilk adımları atabilirsiniz.

Uyandıktan Sonra 30 Dakika Telefondan Uzak Durun

Her sabah kalktığınızda, az önce de söylediğim gibi aklınız telefonda, arayan soran bahaneleri ile hemen eliniz gidiyor. Bunun yerine güzel bir pozitif enerji için kahvaltı hazırlayabilirsiniz ya da pencereyi açarak temiz hava alabilirsiniz. Kendinize geldikten sonra telefonu elinize alın.

telefon-bagimlisi-kadinlar

Telefon bağımlılığı, insanların bir araya geldiği alanları da etkileyerek kişilerin düşünce yapılarını ve iletişimlerini olumsuz yönde etkilemektedir.

Telefonsuz Zaman Geçirmeyi Kendinize Sürekli Öğütleyin

İş yerinizde ya da evde telefonu sürekli yanınızda istiyorsunuz ama bunun yerine daha çok insanlar ile etkileşim kurmaya çalışın. Haber alma ve haber vermek için kendinize alternatifler üretin. İnsanlar ile sadece telefon ile görüşmeyin. Bildirimleri sık sık kontrol etmek ya da sosyal medya akışında kaybolmak size bir süreden sonra sadece tüketmeyi empoze etmektedir.

Araba Süreceğiniz Zaman Telefonunuzu Uçak Moduna Alın

Araç sürerken telefon sizin canınıza kast edebilir. Bu yüzden doğrudan uçak moduna alın. Acil bir mesaj ya da telefon gelebilir bu daha da riskli bir hale sürükletebilir durumu.

Karşınızdaki İnsanlara Daha Çok Saygı Verin

İnsanlar ile bir araya geldiğinizde, mutlaka onların sözlerine daha çok dikkat verin. Ve telefonunuzu elinize almamaya çalışın. Hem bu sizin daha çok karşınızdaki kişiye saygı verdiğinizi gösterecektir, hem de bağımlılığınız ile mücadele edeceksiniz.

Elinizde Telefon İle Yatağa Girmeyin

Telefon ile yatağa girmek çok zararlı bir davranış. Çünkü elinizde telefon ile yatakta uyuma vaktinizi erteliyorsunuz. Ve uykunuz daha da kaçıyor.

Sosyal medyayla ilgili kurumsal hizmet veren Sosyal Medya Bilgi üzerinden siz de detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uncategorized

Geliyoo.com Yerli Arama Motoru Yalanı

Published

on

By

Geliyoo.com Yerli Arama Motoru Yalanı

Geliyoo.com Yerli Arama Motoru Yalanı

Bugün ekşi sözlük başta olmak üzere bir çok internet sitesi ve haber kalanı yerli arama motorumuzun aktif şekilde çalıştığı ile ilgili haber yaptı. Geliyoo.com üzerinden yayınlanan bu site için on yıllık bir emek ve on milyon Türk Lirası gibi bir rakam telaffuz ediliyordu. Tabi ki bu rakamlar ya da harcanan zaman ile ilgili bizim doğrudan bir bilgimiz bulunmamakta. Fakat siteye girdiğimde bazı şeylerin olağan dışı olduğunu fark etmem çok uzun sürmedi.

Geliyoo.com Sitesinin Alt Yapısı Tamamen Bot İle Çalışıyor

Site içerisinde arama yapmak mümkün, tamam buraya kadar her şey hoş. Yalnız görsel aramaları çalışmamakta, bunu da yeni bir site aksaklıklar meydana gelebilir diyerek yorumlayabiliriz. Ancak asıl işin kötü kısmı şu, sitenin bütün çalışma prensibi bir bot üzerine kurulmuş. Bu bot da sizin Geliyoo.com üzerinden yaptığınız aramaları, Google’dan aratarak size sunuyor. Yani kendisi bir sistem yazmak yerine, maalesef tamamen zamandan tasarruf ederek böyle bir çıkar kapısı yaratıyor.

“Benzer Sistemi Sadece On Dakika da Yazdım”

Samsunlu yazılımcı ve tasarımcı Kadir Mert, sistemi gördükten sonra tabiri caiz ise gülerek tepki verdi. Aynı sistemin yapılması ne kadar süreceğini sorduğumda ise “On dakika da bütün sistemi yazmam mümkün” dedi. Yapması için ona işaret verdiğimde saat tuttum ve tam yedi dakika sonrasında, görsellerin de çalıştığı bir sistem yazmayı başarmıştı.

Ülkemizde yaşanan terör olayları ve milli mücadele ruhunu bu şekilde kullanan sivri zekalı insanların daha dikkatli davranmalarını dileyerek, yaptıkları çalışmalarda dürüst olmalarını dileriz.

Yaptığımız siteye bakmak isteyen arkadaşlar için de
ara.kadir.net

Logo da Basitlik

Hazırladıkları logo zaten hali hazırda Internet Explorer logosu ile benzerlik taşıyordu, fakat detaylı bir araştırma yaptığımızda ise logonun da çok basit şekilde hazırlandığı ve çok küçük uğraşlarla benzerlerine bile ulaşabildiğimizi fark ediyoruz.

Geliyoo.com logosu ve benzerleri.

Continue Reading

Uncategorized

İzleyebileceğiniz En İyi Komedi Filmleri

Published

on

By

Tarihte yapılmış bazı filmler vardır, bunların felsefi değerleri ve içerisinde olan mesajlar asla unutulmaz. Ancak tarihin bir de arka kapısında komedi filmleri vardır. Komedi filmleri, felsefi ya da diğer film türlerine göre daha küçük kitlelere hitap etmektedirler. Bunun sebebi de gülmenin kültürel olması ve bu kültür öğelerinin ülkeden ülkeye, şehirden şehre ve hatta kişiden kişiye bile değişebilecek olmasındadır. Tarihte çok az komedi filmi genel olarak izleyiciye hitap etmiş ve adını unutulmazlar listesine eklemeyi başarmıştır. Biz de bu filmler arasında, sizin de hoşunuza gidebileceğinizi düşündüğümüz birkaç filmin tavsiyesinde bulunacağız.

Not: Aşağıda yer alan listeyi IMDB puanlarına göre en yüksek puan alan filmlere göre derledik. 

Şehir Işıkları | City Lights – 1931

Charlie Chaplin’in çoğu eleştirmen tarafından yaptığı en iyi film olarak nitelendirilen Şehir Işıkları, kör olan bir çiçek satıcısına aşık olan evsiz bir adamın öyküsünü anlatmakta. Sessiz bir film olan Şehir Işıkları, yine de size oldukça güçlü mesajlar vermekte.

Bazıları Sıcak Sever | Some Like It Hot – 1959

Bazıları Sıcak Sever

Marilyn Monroe ismini, Marliyn Monroe yapan film bu olduğunu söylersek sanırım yanılmış olmazdık. Aptal sarışın rolü ile fazlası ile biz izleyicileri mest eden Marliyn, güzelliği ile de bu filmde fazlası ile dikkat çekmekte. Chicago’lu iki caz müzisyeninin başından geçen ilginç olayları anlatmakta olan film, yapım yılı 1959 olmasına rağmen 1929 yılını konu alan bir dönem filmi. Amerika da uygulanan sert alkol yasağını ve bu yasağı delmeye çalışan yer altı örgütlerini de bize güzel bir şekilde aktarıyor

Bugün Aslında Dündü | Groundhog Day – 1993

Phil Connors isimli bir spikerin ekranlarda yansıtyan eğlenceli ve samimi kişiliği yerine, gerçek dünyasında kendini beğenmiş ve kibir dolu bir insan profili çizmektedir. Fakat Phil yaşadığı yerde bir gün içerisinde olan bir bugda kalmıştır, aynı günü sürekli yaşamaktadır. Fakat kötü olan olay şudur, Phil’in bugün yaşadığı en kötü gündür aslında.

Ferris Bueller’la Bir Gün | Ferris Buellr’s Day Off – 1986

On yedi yaşında olan lise öğrencisi olan Ferris Bueller’in okuldan kaçmak için girişimde bulunduğu sırada yaşadığı hikayeyi ve Chicago’ya olan yolculuğunu ele alan bir hikaye. Yılına göre oldukça güçlü bir oyuncu kadrosu bulunmaktadır. Lise çağlarında yaşadığı maceraları hatırlamak isteyen izleyiciler için gerçekten çok iyi bir öyküsü de bulunmaktadır.

Felekten Bir Gece | The Hangover – 2009

Felekten Bir Gece

Hiç bilmediğiniz bir yerde uyandınız mı? Ya da hiç uyanmak istemediğiniz bir kabusu yaşadınız mı? Hangover hem konusu hem de konuyu ele alışı ile oldukça kaliteli bir film. Arkadaşlarının düğün arifesinde bekarlığa veda partisi için Las Vegas’a giden dört arkadaşı konu alan yapım, içlerinde yer alan bir arkadaşın diğerlerinin alkolüne kattığı uyuşturucu madde yüzünden felek bir gece geçirmelerine ve ertesi gün yaşadıkları hiçbir şeyi hatırlamamalarına neden olur.

 

Continue Reading

Uncategorized

İran İnternet İçin Sansür Uygularken Hong Kong Bağlantılarını Çökertti

Published

on

By

İran İnternet İçin Sansür Uygularken Hong Kong Bağlantılarını Çökertti

İran yönetimi bilindiği üzere internet konusunda özgürlüğe karşı yapılandırmaları ile oldukça dikkat çeken hamleler yapmıştı. Fakat İran rejiminin içerisinde bu tür yasaklar artık gündeme bile gelmekten çok uzak. Ülkemizde yaşanan yayın yasaklarının sonucunda geleceği noktanın bu olacağı düşünülmekte.

İran yönetimi ülke içerisinde internet üzerinden pornografik temelli olarak nitelendirilen ve genel olarak ülke rejiminin girmesini yasakladığı sitelere girilmesini engellemek adına yaklaşık yedi yıldır büyük bir uğraş vermekte. Fakat İran vatandaşları da bu sansürü aşmak adına farklı yöntemler deneyerek, özgür internetlerine kavuşmaya çalışmakta. İran rejimi de son hamlesi ile Hong Kong da olan internet bağlantılarını çökertti. Tabi bu küçük çaplı kriz kısa sürede sonlandırıldı

Dünya Çapında Yapılmış En Büyük Engelleme Çalışması

Daha önce internet yasaklama çalışmaları konusunda; Kuzey Kore, Çin ve Küba gibi dikta ile yönetilen ülkelerde örnekler görmüştük. İran yönetimi de bu tür yöntemler yerine, Border Gateway Protocol isimli bir yöntem izleyerek, uluslararası internet trafiğinin yönünü kısa bir süre için değiştirmeyi başardı. İran yönetiminin sonuçlarını tahmin edemeyerek yaptığı bu eylem de sonuçlarını Hong Kong başta olmak üzere bir çok ülke de gösterdi. Zarar için milyon dolarlar konuşulurken İran hükümeti konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

Hong Kong yetkilileri ise bu tür kırılgan bir durumun, şans eseri ortaya çıkmasını büyük bir şans olarak nitelendirerek İran’dan bir hak ya da tazminat talep etmeyeceklerini söylediler. Gelecekte dijital bir saldırı olarak gelme olasılığını da savunarak, bu konuda yapacakları çalışmalar ile bu açığı kısa sürede kapatacaklarını açıkladılar.

Continue Reading

Trendler

Copyright © 2017 Yazbuz.com