Sinema

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

İnsan ruhundan uzayın doruklarına, zaman yolculuğundan paralel evrenlere uzanır bilim kurgu. Sınır tanımaz, yeni sınırlar yaratır ve daima ufukları parçalar. Gelişimi insanoğlunun teknolojik gelişimine bağlı bir türdür, tıpkı hayal gücünün bağlılığı gibi. Gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmlerinden bazılarını siz sinemaseverler için sıraladık. Liste spoiler içermemektedir.

Blade Runner (1982)

Blade Runner (1982)

Alanında yenilmezliğini daima korumuş olan Blade Runner filmi, tam bir Ridley Scott mucizesidir. Sinemada kurgu örgüsünün doruk noktasına mesken kurmuş olan bu film, alanında öncü olmuştur. En iyi bilim kurgu filmleri listemizin başında yer almasına hiç de şaşırmamak gerek. Bu başyapıt, meşhur yazar Philip K. Dick’in “Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?” kitabından uyarlanmıştır.

Film, o zamana göre gelecek olan 2019 Los Angeles’ını kasvetli bir yaklaşımla seyirciye sunmaktadır. Harrison Ford’un canlandırdığı polis Rick Deckard, işçi kolonisinden dünyaya gelen kaçaklarla yüzleşir. Onlarla karşı karşıya gelen polis, hem metaforik olarak, hem de tam anlamıyla insanlığını sorgulamaya başlar. İnsan olmanın manası üzerine odaklı derin irdelemeleriyle, Blade Runner fikirlerle ilerleyen bir bilim kurgu filmidir. Devasa ekranlarla, neon ışıkları ve üstün teknolojiye bağlı şehir yapısıyla, izleyicilerine görsel şölen sunmaktadır. Daha başlarından çenenizi aşağı sarkıtacak, süresi boyunca da öyle kalmasını sağlayabilecek bir filmdir. Kesinlikle kaçırılmaması gerekenlerden.

Alien (1979)

Alien (1979)

Bilim kurgu sinemasının en kıymetlileri arasında, Ridley Scott’un Blade Runner filminden sonra ne gelir? Ridley Scott’un Alien filmi gelir! Konusu itibariyle, film bir uzay kargo gemisiyle başlamaktadır. Uzak bir gezegenden sinyal alınır ve ekip araştırmaya koyulur. Ne olduğunu bulduklarında, keşfettikleri şey onları türlü serüvenlere sürükleyecektir.

Bazı kısımlarında yabancı ve garip öğelerle dolu olan bu filmin, bazen izleyicilerine uzaylı gelmesine şaşmamalı. Korku türüne getirdiği yenilikler bir yana, Ridley Scott’un filmi Alien bilim kurgu için dönüm noktasıdır. Paramparça edilen cinsel organlara, vahşi ölümlere ve değişik hamilelik görüntülerine sahip bir filmdir. Vahşet ve afallatıcılıkla iç içe olan bu film, bir nevi uzayda geçen bir slasher filmidir. Bazı bilim kurgu filmleri bize uzayın ve yıldızların düşünü kurdurur. Bazıları da sıcak duyguları anımsatır ve gülümsetir. Alien ise uzayın ücralarında kollarını açıp bizi bekleyen vahşi kaosu hatırlatır.

Close Encounters of the Third Kind (1977)

Close Encounters of the Third Kind (1977)

Daha önce hiç yol filmi izlediniz mi? Eğer izlediyseniz ve beğendiyseniz, efsane yönetmen Spielberg’in yönettiği bu kozmik yol filminden fazlasıyla keyif alacaksınız. Bütün kurgunun, muazzam ses efektlerinin ve görsel şölenlerin yanında, bu muazzam eser düşündürücüdür.

Ortalama bir adamın olağanüstü durumlarla karşılaşmasını konu alan Close Encounters of the Third Kind, durup düşünmek için bir fırsat tanımaktadır. İzleyiciye insan olduğunu hatırlatan bir bilim kurgu eseridir, farklı bir soluktur. Alanında muhteşem olan film, sanatsallığıyla kurguyu bile aşıp kalplere süzülmekte, izleyiciyi sempatiye davet etmektedir.

Star Wars: The Empire Strikes Back (1980)

Star Wars: The Empire Strikes Back (1980)

Star Wars serisi pek çoğumuzda derin izler bırakmış, çok önceden hafızamıza kazınmıştır. Star Wars’ın bizi yepyeni bir sinematik evrenle tanıştırmasının ardından, İmparatorluk evrenin büyümesinde büyük rol oynamıştır. Önceki işlerinde yakaladığı başarılardan sonra, George Lucas yönetmen Irvin Keishner ile işbirliği yaptı. Böylece çıkan Star Wars: The Empire Strikes Back, alanında rakipsiz bir gişe rekortmeni olmayı başarmıştır.

Her yönüyle orijinal filmden daha iyi ve daha büyük olan bu film, seriyi hayli geliştirmiştir. Daha da büyüleyici model çalışmalarıyla, baş döndürücü aksiyon sahneleriyle ve muhteşem düellolarla karşımıza çıkar. Sırların ve sürprizlerin adamı Darth Vader’ı ve yaşattığı vahşetleri de göz ardı etmemek gerek. Bu filmde meydana gelen bazı olaylardan sonra, Star Wars evreninde hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Metropolis (1927)

Metropolis (1927)

Yönetmen Fritz Lang’in başyapıtı olan film Metropolis, ilk bilim kurgu filmi olarak değerlendirilmektedir. Prodüksiyonunda öyle dudak uçuklatıcı detaylar barındırmıştır ki, günümüz koşullarında film sektörü tarafından kesinlikle kınanırlardı. Kazıkta canlı yakılma sahnesinde gerçek ateş kullanmak? Adanmışlık seviyesinde muhteşem olsa da tam bir delilik!

Üzerinden hayli uzun yıllar geçmiştir ancak Metropolis, bir bilim kurgu filmi olarak gücünü halâ korumaktadır. Endüstriyalizme ve sınıflar arasındaki ezici farka odaklanan film, görselliğinin yanında fikirsel bir şölen de sunmaktadır. Filmin alanında ilk oluşuyla, konusu ve kendini adamışlığı itibariyle oyuncular için zorluklarla gelmiştir. Rivayetlere göre Lang çekimlere başlamadan önce oyuncularla uzun bir konuşma yapmıştır. Onlara sette karakterlerini oynamalarını değil, sete o karakterler olarak gelmelerini söylemiştir.

Neticede bu başyapıt, kendisinden sonra gelecek pek çok filmin de önünü açmıştır. Fikir ve yaklaşımlarıyla alanının ilki olmayıp, kalitesine de saygı duyulur bir film olarak varlığını sürdürmektedir. Özellikle bilim kurguya ilgi duyuyorsanız; izleyiniz, izletiniz.

Metropolis Filmi Hakkında İlginizi Çekebilecek Diğer Detaylar

1927’de piyasalara çıkış yapmasından kısa bir süre sonra, Metropolis filminin çeyreği kadarı kaybolmuştur. Bu sebeple de meşhur filmin hikayesi mantıksız ve anlaşılamaz olarak değerlendirilmiştir. Ardından kayıp kesit göreceli olarak yakın bir süre önce 2008’de, Arjantin’de kurtarılabilmiştir. Böylece tamamlanmış bir örgüyle yeniden göz önünde olan film, izleyicilerine daha tatmin edici bir seyir sunmuştur.

Sistem eleştirileriyle boy gösteren film, öncesinde gerçekleşmiş devrimlere çeşitli göndermelerde bulunmaktadır. Yenilikçiliğinin olduğu kadar, isyankâr doğasının da oyuncu seçiminde zorlanılmasında bir faktör olmuştur.

Var olduğu 1927 yılından bu yana büyük çoğunlukla göz ardı edilmiş bir filmdir. Kurtarıldıktan sonra, hayli yıllanmış olmasına rağmen sektörde pek çok yönüyle daha da ilham verici olmuştur. Seyircilerin kalbini fetheden bilim kurgu klasikleri arasında yeniden yerini alması uzun sürmemiştir.

Bilim kurgu fimleri listesinde aradığınızı bulamadıysanız, 2021 Aksiyon Filmleri Önerileri yazımıza göz atmaya ne dersiniz?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir