Sinema

Gelmiş Geçmiş En İyi Dram Filmleri

Gelmiş Geçmiş En İyi Dram Filmleri

Film kültüründe en çarpıcı ve hüzünlü sahnelerin olduğu filmler genellikle dram filmlerinde yer almaktadır. Dram filmleri günümüzde ve özellikle ülkemizde en çok izlenen film türlerindendir. Ağlamayı ve hüzünlü hüzünlü ekrana dalmayı sevenler, film hikayesinde gizlenmiş anlamlı ana fikirleri ve mesajlar arayanlar için gelmiş geçmiş en iyi dram filmleri listesini derledik.

Öncelikle dram filmlerinin hangi çeşitleri yazımızda bize eşlik edecek, öğrenelim. Her film gibi dram film kategorisinde de filmler işlediği konular ve temalarına göre farklı seçeneklere ayrılmaktadır. En iyi dram filmleri listemizde yer alan filmleri ayırt edebilmek için işte birkaç dram filmi türü örneği:

  1. Melodram,
  2. Romantik
  3. Yarı Belgesel Film,
  4. Kurgu Belgesel,
  5. Pembe Dizi,
  6. Ruhsal Kurgu,
  7. Siyasi Dram,
  8. Tarihî Dram,
  9. Hiciv,
  10. Komedi-Drama.

Artık sinema ve televizyonda yayınlanmış en iyi dram filmlerini öğrenme zamanı. Bu en iyi dram filmleri listesi sizler için, yine sizlerin en çok sevdiği yüksek puanlı filmler arasından derlenmiştir.

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)
Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Gelmiş geçmiş en iyi dram filmleri listemizin başında eskimeyen hikayesi ve büyüleyen karakterleriyle “Esaretin Bedeli” isimli film yer alıyor. 1994 yapımı film o yıldan bu yana izleyicisinden daima tam not alıyor ve zirveye yerleşiyor. Şüphesiz bir çoğumuzun izlemiş olduğu filmde Andy ve Red adlı iki suçlunun hapishane hayatlarını nasıl bir masala döndürdükleri anlatılır. Andy karısını ve onun sevgilisini öldürdüğü için ömür boyu hapis cezası almıştır. Özgürlüğün bittiği ve parmaklıklar ardında şiddet, işkence ve mutsuzluğun onları beklediği zannedilirken senaryo bir anda ters köşe yapar. Böylece umutsuzluğun ortasında umut çiçekleri yeşerir.

Morgan Freeman ve Tim Robbins’in başrolde olduğu film bir Stephen King uyarlamasıdır. Aynı zamanda dram filmlerinin en iyisi olmakla kalmayıp, 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiştir. İzlemeyenler için film şu anda Netflix’te yayında.

Yeşil Yol (Green Mile)

Yeşil Yol (Green Mile)
Yeşil Yol (Green Mile)

Herhalde birçoğumuzun izlediği ve muhakkak her birimizin adını bir yerlerde duyduğu ve aşina olduğu filmdir “Yeşil Yol”. Hikayesi izleyenleri öyle sarsmış ve etkilemiştir ki 2014 yılında IMDb puanlaması sırasında yaklaşık 492 bin 188 kişinin oyu ile en yüksek 10 puan üzerinden 8,5 almıştır ve ortalama puanla en iyi 250 film listesinin 45. sırasında yer alarak en iyi film unvanını almayı da başarmıştır. Stephen King’in eserlerinin sinemaya uyarlandığında yarattığı akımı ve başarısını iyi biliyoruz. Yeşil Yol da King’in korku ve gerilim türünde yazdığı aynı adlı romandan uyarlanmıştır.

Başrol karakterlerinin bir hapishane görevlisi ile bir mahkûmun olduğu filmde ürkütücü büyüklükte cüsseli bir adamın sanki pamuktan olan kalbi ve şefkati anlatılmaktadır. Hikâye konusu gereği bir miktar ağırdır, diyebiliriz. Çünkü Paul Edgecomb hakkında idam kararı verilmiş mahkumları son yolculuklarına uğurlamaktadır ve korkutucu görünen oysa izleyenlerin kalpten bir bağ kurduğu John Coffey ile böylece tanışmaktadır. Filmin asıl can alıcı noktası ise pamuk yürekli John’un iki küçük kız çocuğunun öldürüldüğü katil davasında yargılanıyor olmasıdır.

Uçurtmayı Vurmasınlar

Uçurtmayı Vurmasınlar
Uçurtmayı Vurmasınlar

Dram filmlerinin kült yapımı “Uçurtmayı Vurmasınlar” isimli eseri unutacak değildik. Bu yapım tüm dram film severlerinin ilgiyle izlediği ve büyük oranda etkilediği bir yapım olarak tarihe geçmiştir. 1989 yapımı uzun metrajlı Türk sinema filmi olan “Uçurtmayı Vurmasınlar”, 62’inci Akademi Ödülleri’nde Türkiye’nin yabancı dilde aldığı en iyi film dalında Akademi Ödülü aday adayı olarak seçilmiştir.

Filmin ana karakteri minik bir erkek çocuğudur. Barış, annesi hüküm giydiği için onunla birlikte cezaevinde büyümüştür. Minicik bir çocuğun özgürlüğü tatmadan büyüdüğünü düşünmek dahi göz pınarlarımızı dolduruyorsa filmi izleyenler de yarattığı etkiyi bir düşünün. Barış bu hikâyede yalnız değildir, en yakın arkadaşı İnci ile hapishane duvarlarına yepyeni bir hayat çiziyorlardır. Filmi izleyenler birçok defa sıkılmadan izlediklerini belirtiyorlar.

Hachiko (Hachi: A Dog’s Tale)

Hachiko (Hachi: A Dog’s Tale)
Hachiko (Hachi: A Dog’s Tale)

Halk arasında bu filmi sıkça Hachiko söylemiyle duymuş olabiliriz. Filmin asıl ismi Hachi: A Dog’s Tale fakat bak karakter tatlı ve akıllı bir köpek olunca onun adını vermişiz. Hachiko’nun hikayesi oldukça sarsıcı. Sevimli dostumuz Profesör tarafından bir tren istasyonunda terk edilmiş olarak bulunuyor. Zamanla ikili arasında oluşan bu benzersiz kuvvetli bağ ekrana oldukça gerçekçi biçimde yansıtılıyor.

Hayat Güzeldir (La vita è bella)

Hayat Güzeldir (La vita è bella)
Hayat Güzeldir (La vita è bella)

İzleyenler de adeta bir duygu seline sebep olan bir diğer filmimiz “Hayat Güzeldir”. Bir savaşın ortasında minik bir çocuğa mutlu bir dünyanın var olduğunu göstermeye çalışıyor, kan ve vahşeti gizlemek için çabaladığınızı düşünün. Guido ve ailesi Yahudi oldukları için bir toplama kampına götürülür ve orada esir edilirler. Bu sırada Guido, çocuğu korkmasın istediği için yaşanan her şeyin bir oyun olduğuna onu ikna etmeye çabalar. Yaşananların ağır bir dram olması bir yana çocuğun gözlerindeki pırıltı hepinizin kalbine dokunacak.

Hücre 7 Mucizesi (Miracle in Cell No.7)

Hücre 7 Mucizesi (Miracle in Cell No.7)
Hücre 7 Mucizesi (Miracle in Cell No.7)

Türk filmine de uyarlanmış olan “Hücre 7 Mucizesi” adlı yapıtı birçoğumuz izlemişizdir. Hikâye zihinsel engelli bir baba ve onun sevimli kızı ile arasındaki iletişimi anlatıyor. İkili arasındaki anlaşma ve uyum gözleri yaşartırken bir de babanın haksız ye cezaevine girdiği anlar ekleniyor. Güney Kore yapımı film, her anıyla tam bir dram filmi ve en iyiler arasında kabul ediliyor.

Güzel bir dram filmi izledikten sonra keyfinizi yerine getirmek isterseniz Kendinizi İyi Hissettiren Filmler listemize de göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir