Ne, Ne Değildir?

Podcast Önerileri: Ufkunuzu Açacak 10 Podcast Kanalı

Podcast önerileri

Podcast dinleme, Türkiye’de geçtiğimiz birkaç yıl itibari ile popüler hale geldi. Özellikle pandemi döneminde bizleri yalnız bırakmayan podcast kanalları, kimi zaman can sıkıntımıza kimi zaman bilgi arayışımıza karşılık verdi. Bugün pek çoğumuz yürüyüş yaparken, ev işi yaparken ya da uyurken podcast yayınları dinliyoruz. Dil bilimlerinden edebiyata, psikolojiden müziğe kadar çok sayıda podcast kanalı bulunuyor. Biz de sizler için “Podcast Önerileri: Ufkunuzu Açacak 10 Podcast Kanalı” yazımızda en sevdiklerimizi derledik.

Yine Yeni Yeniden 90’lar

Yine Yeni Yeniden 90’lar
Yine Yeni Yeniden 90’lar

Ufkumuzu açacak podcast kanalları listesine muhtemelen Yine Yeni Yeniden 90’lar yayınından daha iyi bir başlangıç yapılamaz. Kanal, kendi deyimleri ile 1990lı yıllara feminist ve quir akademisyenlerin bakış açısı ile yaklaşıyor. Kültür çalışmaları ve müzik alanından değerlendirme yapan akademisyenler, yalnızca akademik bilgi vermekle kalmayıp anıları ve sohbetleri ile evimize neşe getiriyor. Şarkılar, diziler ve filmler aracılığı ile hüzünlü bir nostaljiyle andığımız 90’ları konu eden podcast, çeşitli ünlü konukları ile yaptığı sürpriz yayınlarda bilinmeyenleri de su yüzüne çıkarabiliyor.

Eğer sizler de kültürel çalışmalara ve bu alanlara ilgiliyseniz, fakat 90’lar o kadar da ilgimi çekmiyor; hatırlamıyorum bile diyorsanız iyi haber: Yine Yeni Yeniden 90’lar son sezonu ile milenyuma adım attı. Bölümlerine 2000’ler ile devam eden ekip, ödül törenlerinden “kötü kadınlar”a kadar pek çok konuda içerik üretiyor.

Mental Klitoris

Gazetecilik bölümü mezunu Hazal Sipahi, Mental Klitoris adlı podcast yayınını üretmekte. Bu yayın ile hem kamusal bilgi üreten hem de adeta bir bilinçlendirme hizmeti sunan Hazal Sipahi, deyim yerinde ise her birimizin bilmesi gerekenleri aktarıyor. Yayınlarında;

 • Onay İnşası
 • Cinsiyetçilik ve Türcülük
 • Jinekolojik Şiddet
 • Ghosting gibi konulara yer veren Mental Klitoris; toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik bilinç uyandırırken kendimize dair fark etmediklerimizle de karşılaşmamızı sağlıyor.

Pek çok şiddet türünün tanımı yapılırken bir yandan da güçlendirmeye yönelik yardımcı olan Mental Klitoris, gitgide daha fazla dinleyicinin ilgisini çekiyor.

İlk Sayfası

İlk Sayfası
İlk Sayfası

Sıradaki podcast serimiz, edebiyat tutkunları için geliyor. Edebiyat dünyasına kendini kaptırmış kişilerin hayranı olacağı bu yaratıcı içerik, Can Kozanoğlu ve Mirgün Cabas tarafından yayınlandı. Türkiye’de çok okunmuş ve çok konuşulmuş Pınar Kür, Sevin Okyay, Zülfü Livaneli ve Buket Uzuner gibi ünlü yazarları konuk eden podcast, dinlemeye doyamadığımız sohbetleri dinleyicileriyle buluşturuyor. Kitapların ilk sayfasını okumakla başlayan yayın, gerek söz konusu kitap gerekse edebiyat dünyasına ilişkin pek çok bilgi barındırmakta.

Umarım Annem Dinlemez

Umarım Annem Dinlemez kanalı, adından da anlaşılabileceği üzere “gizli” atfedilen konulara girmekten çekinmiyor. Yayıncı kimi zaman aile üyeleri ile kimi zaman da ünlü oyuncular gibi tanınan kişilerle yaptığı sohbetleri bizlerle buluşturuyor. Bu sohbetler içten ve samimi yönü ile dinleyenlere keyif vermenin yanı sıra, bizlere halk arasında hala tabu olan “regl olma” gibi konulara dair konuşma fırsatı da sağlıyor. Bu nedenle podcast önerileri listemizde yer almaktadır.

Şen Dullar

Şen Dullar, 30 yaş üstü iki kadın arkadaşın tabiri caizse kendi aralarında sohbet ettikleri bir yayın. Peki bu sohbete biz neden tanık olalım? Öncelikle pandemi döneminde kayda başlayan ikili, bizler için de pandemi dönemini kolaylaştırmayı sağladı. Gitgide bizlerin de arkadaşı haline gelen iki yakın dost, şen halleri ile neşemizi yerine getirmeyi oldukça hızlı başarıyor. Canımız sıkkınken, keyfimiz kaçıkken ya da sadece bir yerden bir yere gidiyorken Şen Dullar ile günümüzü güzelleştirebiliriz.

Merdiven Altı Terapi

Merdiven Altı Terapi
Merdiven Altı Terapi

Deniz Dülgeroğlu, yayınını yaptığı podcast kaydına “Siz geceleri uyuyabilin diye ben uyumayıp dertlerinizi düşünüyorum.” şeklinde başlıyor. Sloganına uygun bir şekilde yayıncı, herkesin aklına takılabilecek soru ve sorunlara yönelik konuşmalar sunmakta. Merdiven Altı Terapi kanalında:

 • Sevgiyi Yanlış Öğrenmiş Olabilir miyim?
 • Cimrileri Neden Sevmiyorum?
 • Geçmişimi Saklamalı mıyım?
 • Ölüm Korkumu Nasıl Yenicem? Ve daha birçok başlıkta sohbetler bulunmakta.

Belki de her gece düşünüp durduğumuz, belki aklımıza geldiği anda uzaklaştırdığımız düşünceleri bir tek bizim hissetmediğimizi bilmek ve bu konuları dinlemek umuyoruz ki hepimize iyi gelecektir.

Evrim Ağacı

Evrim Ağacı, pek çoğumuz tarafından bilinen ve takip edilen bir site. 2010 yılında ODTÜ Biyoloji ve Genetik Kulüp üyelerince oluşturulmuş bir bilim kuruluşu olan Evrim Ağacı, çok farklı alanlarda yoğun bir çalışma yapmaktadır. İyi haberse, Evrim Ağacı üyelerince yayınlanan bir podcast olması. Bu şekilde okumaya üşendiğimiz ya da göz atmaya zamanımız kalmayan içerikleri, dinleyerek öğrenme fırsatımız bulunuyor. Evrim Ağacı podcast kanalında:

 • Seri katiller
 • Sünger fosilleri
 • Beyin sisi
 • Orman yangınları
 • Reiki
 • Nadir bitki türleri gibi çok sayıda ve çeşitte konu başlığında içerik sunulmaktadır.

Cambly ile İngilizce Öğren

Cambly ile İngilizce Öğren
Cambly ile İngilizce Öğren

Dil öğrenmek bazılarımız için oldukça zorlu bir süreç. Ek olarak, bir dili gerçek anlamda öğrenmek için yalnızca dil bilgisine hâkim olmak değil, dile aşina olmak da önemli. Bu nedenle dinleme olarak da bildiğimiz “listening” önemli bir yer edinmekte. Cambly, dil öğrenmek isteyenler tarafından oldukça tanınan bir program. Bu program aracılığı ile ana dili İngilizce olan hocalardan eğitim alma fırsatımız bulunuyor. Cambly podcast serisi ise, bir yandan İngilizce’ye dair taktikler paylaşırken bir yandan da konu anlatımları sunuyor. Kısa bölümleri sayesinde günümüzün yoğunluğu arasında İngilizce tekrarı yapma ve dinleme şansımız oluşuyor.

Planet Money

İngilizce bilen ve bilgisini canlı tutarak bir yandan dilini geliştirmek isteyenler için Planet Money podcast serisi oldukça faydalı. Ekonomi ve işletme alanlarında sayısız bilgi kazandıran bu seri, NPR tarafından yayınlanmakta. Amerika merkezli bir podcast olsa da Planet Money, çok sayıda farklı bölge ve konuyu kapsayan içerikler üretiyor. Planet Money dinleyerek:

 • Afganistan’ın Ekonomik Problemi
 • Kripto Para Piyasası
 • Hindistan Tarım Sektörü
 • Kadın ve İşletme gibi çeşitli bölümlere ulaşabilir, ekonomi bilginizi geliştirirken bir yandan ilgi çekici konuları öğrenebilirsiniz.

Lumost

Lumost
Lumost

Ekonomi ve girişimcilik sektörlerine ilgiliyseniz, bu podcast yayını sizler için geliyor. Mümtaz Demirci’nin ürettiği yayın, güncel finans haberlerini aktarırken oldukça fazla bilgi sağlıyor. Lumost:

 • Epic Games Metaverse Yaratabilir mi?
 • Zoom’un Değeri Abartılıyor Olabilir mi?
 • NBA Neden Dünyanın En İnovatif Şirketlerinden Biri?
 • Çin Teknoloji Dünyasında Neler Oluyor? Gibi dinleyicilerinin ilgisini çeken bölümleri ile oldukça geniş bir kitleye ulaştı.

Lumost dinleyerek her birimizin haberdar olduğu markalar ve şirketler ile ilgili haberlere ulaşmak, bu sektörler hakkında beyin fırtınasına tutulmak mümkün.

İnternet üzerinde yeni bilgiler edinerek keyifli vakit geçirmenin birçok yolu bulunmaktadır. Örneğin; En İyi YouTube Gezi Kanalları listemize göz atarak yeni yerler görebilir aynı zamanda eğlenceli videolar izleyebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir