Teknoloji

En İyi Kahve Makinesi Modelleri

En İyi Kahve Makinesi Modelleri

Kahve makineleri olmasaydı kim bilir ne yapardık? İstatistiklere göre Türkiye’de 2016 yılında nüfusa oranla her birey yılda 1 kg kahve tüketiyor. Kahve sandığımızdan daha sağlıklı olmasına rağmen, yoğun tüketimi tavsiye edilmiyor. Ancak istatistiklere göre herkes kahve içmeyi seviyor. Bu kahve deneyimlerini kahvecilerde yaşamakla evde yaşamak arasında maddi açıdan çok belirgin bir fark var. Ancak evde yapacağınız kahveden de dışarıdakiyle aynı verimi alabilmek için bir miktar bütçe ayırmanız gerekiyor. Evde harika kahveler demlemek için en iyi kahve makinesi modelleri listemizi sizinle paylaşıyoruz.

Bir kahve makinesinde (örneğin French Press, Aeropress, V60, Chemex) her şey elle başlar ve bu nedenle daha yavaştır. Buna karşılık kahve makinesi bizi birçok adımdan kurtardığı ve bu işleri kendi yaptığı için daha uygun bir alternatiftir. Bu, makineleri yalnızca kafeler için değil, aynı zamanda daha büyük haneler veya zamanı olmayan insanlar için de en iyi seçim haline getirir. Kahve makinesi başka bir avantajı da şudur: Tutarlı sonuçlar verir çünkü insan faktörü hazırlık sırasında bir hata kaynağı olarak büyük ölçüde sürecin dışında tutulur.

En İyi Filtre Kahve Makineleri

En İyi Filtre Kahve Makineleri
Kahve makineleri ne çok filtre kahve yapmak için kullanılmaktadır.

Filtre kahve makinesi ile elde edilen kahvede harcanan para azalır çünkü aynı anda birden fazla fincan hazırlayabilirsiniz ve nispeten az kahveye ihtiyacınız vardır. Kahve filtreleri ve filtre kahve makinesinin kendisi de yıllık dışarıdan kahve içme oranınıza göre ucuzdur. Sık sık misafir ağırlıyorsanız veya aynı anda birçok kahve içicisini mutlu etmek istiyorsanız, süreç gittikçe uzayacaktır. Bunu, örneğin bir el tipi makineyle veya her fincanı bir düğmeye basarak üreten tam otomatik bir kahve makinesiyle yapmanız gerekir.

Filtre kahve makinesi ile her şey son derece basit ve hızlıdır: bir kâğıt filtre takın (cihazda metal bir filtre yoksa), istediğiniz miktarda kahve doldurun ve makineyi çalıştırın. Ancak kahvenin tadı göz önüne alındığında kahve makineleri de kaliteye göre değişebilmektedir.

Philips HD7768/80 Filtre Kahve Makinesi

Philips HD7768/80 Filtre Kahve Makinesi
Philips HD7768/80 Filtre Kahve Makinesi

Bir filtre kahve demleme işi söz konusu olduğunda en önemli şeylerden biri de kahvenin nasıl ve ne ile öğütüldüğüdür. Kahvede öğütme biçimi elde edilen ürünün dengesi ve tadında ana belirleyicilerden birisidir. Philips’in bu model filtre kahve makinesinin en güzel tarafı da dahili bir değirmene sahip olması çekirdek halinde aldığınız kahveyi de demleyebilme opsiyonu sunmasıdır. Değirmen bıçakları ve yapısı oldukça kaliteli olan bu makinenin diğer avantajları şunlardır:

 • Tek seferde 1,2 litre kahve demleme kapasitesi,
 • Ayarlanabilir demleme özelliği,
 • Zamanlayıcı,
 • Alüminyum materyal,
 • Cam kahve sürahisi.

Bu kadar işlevsel ve profesyonele yakın bir makine için de ayırmanız gereken bütçe 2.500 ila 3.000 Türk lirası aralığındadır. Makinaya ise Amazon üzerinden ulaşabilir ve online olarak sipariş verebilirsiniz.

Melitta Aromafresh Filtre Kahve Makinesi

Melitta Aromafresh Filtre Kahve Makinesi
Melitta Aromafresh Filtre Kahve Makinesi

Filtre kahve makinelerinde en önemli olan şeylerden birinin de öğütücü özelliğine sahip olması olduğundan zaten bahsetmiştir. Melitta Aromafresh’i ise diğer kahve makinelerinden ayırarak daha özel bir yere koyma sebebimiz ise öğütücünün ayarlanabilir özellikte olması. Kahveye ilgi duyan herkesin bildiği bir gerçek vardır: çekirdek kahvenin porsiyonuna göre öğütme ayarı değişmelidir. Bu sebeple kahveden en iyi verimi alabilmek için Aromafresh’in bu ayarlanabilir değirmeni mükemmel bir özelliktir. Bu makinenin diğer avantajları ise şunlardır:

 • Tek seferde 180 gram kahve öğütme ve demleme kapasitesi,
 • 20 dakika aynı sıcaklıkta tutma potansiyeli,
 • Tek seferde 1,325 litre (10 bardak) kahve demleme kapasitesi,
 • Cam kahve sürahisi.

Melitta Aromafresh’i alabilmek için ise 2.200 ila 2.500 Türk lirası arasında bir bütçeye sahip olmanız gerekiyor. Makine, Teknosa, Amazon, Mediamarkt gibi mağazalardan kolaylıkla alınabilir.

MoccaMaster

MoccaMaster
MoccaMaster

Filtre kahve giderek daha popüler hale geliyor, bunu her geçen gün daha fazla fark ediyoruz. Yavaş kahve ve damla kahve gibi moda terimler bu eğilimi doğrulamaktadır. Ayrıca, daha küçük miktarlarda filtre kahve hazırlama ihtiyacı da artmaktadır. Daha küçük ve büyük miktarlar için Moccamaster kahve makinası en uygun tercih olacaktır. Hemen hemen her 3. Nesil kahvecide yer alan bu alet, değirmen özelliği olmasa da en iyi kahve makinelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Makinenin diğer avantajları ise şunlardır:

 • Paslanmaz çelik materyal,
 • Termos yahut cam sürahi seçenekleri,
 • Tek seferde 1,250 ml kahve demleme kapasitesi,
 • Kişisel tercihe göre farklı renkte tasarımlar.

Bu kadar profesyonel ve kaliteli bir ürünün ise farklı boyutlara göre farklı tasarımları olduğunu belirtmemek olmaz. Standart boyutta bir Moccamaster almak isteyen kahve tutkunlarının ayırması gereken bütçe ise: 4.000 ila 5.000 Türk lirası aralığında değişiyor. Makine, Amazon ve Hepsiburada’da dahil olmak üzere birçok online pazarda satışta.

Melitta Epos Pour Over

Melitta Epos Pour Over
Melitta Epos Pour Over

Melitta bir diğer kahve makinesi ile listemizde yer almayı başarıyor. 3. nesil elde demleme yöntemlerinin böylesine meşhur olduğu bir çağda Melitta, elektronik formatta V60 demleme yöntemi ile kahve içmeyi sağlayan olağanüstü bir tasarım. Ayarlanabilir öğütücüye de sahip olan bu makinede su kahve ile ince bir çizgi halinde buluşuyor ve bu durum da kahveden alınan verimin katlanarak artmasına sebep oluyor. Makinenin diğer avantajları ise şunlar:

 • Öğütücü özelliği,
 • Dokunmatik ekran,
 • Ön demleme (blooming) işlevi,
 • 40 dakikaya kadar sıcak tutma özelliği,
 • Temizleme hatırlatıcısı.

Bu kadar profesyonel ve gurmelere hitap eden bir makineyi almak ise Türkiye pazarında mümkün değil. Yurtdışından sipariş etmek isteyenler için ise fiyat aralığı 250 ila 400 Euro aralığında.

Russel Hobbs Advanture Kahve Makinesi

Russel Hobbs Advanture Kahve Makinesi
Russel Hobbs Advanture Kahve Makinesi

Fiyat-performans ürünü kahve makinesi arayanlar için en uygun olan kahve makinesine geldi şimdi sıra. Russel Hobbs Adventure, daha düşük bir ücret ödeyerek alabileceğiniz en iyi makine. Öğütücü özelliği olmamasına rağmen listemize giren bu ürünün en önemli özelliği ise yavaş su dökme teknolojisi ile kahvenin aromasını olabilecek en iyi şekilde ortaya çıkarması. Makinenin diğer avantajları ise şunlar:

 • Paslanmaz çelik materyal,
 • Tek seferde 1,250 ml kahve demleme kapasitesi,
 • Sıcak tutma plakası,
 • Cam sürahi,
 • Sürahi çekildiğinde damlamanın durduğu tetikleyici özelliği.

Bu makineyi almak isteyen kahve severlerin ise 750 ila 850 Türk lirası arasında bir parayı gözden çıkarmaları gerekecek. Bu kadar işlevsel bir makine için günümüzde oldukça uygun bir fiyat. Makine Amazon üzerinden satın alınabilir.

Eğer kahve içmekten ve kahve kültürüne hakim olmaktan keyif alıyorsanız Kahvesiyle Ünlü Ülkeler yazımıza da mutlaka göz atmanızı öneririz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir