Müzik

En İyi Meditasyon Müzikleri: Ruhunuzu Dinlendirebileceğiniz Melodiler

En İyi Meditasyon Müzikleri: Ruhunuzu Dinlendirebileceğiniz Melodiler

En iyi meditasyon müzikleri sizlere iyi bir meditasyon yapma konusunda yardımcı olabilecektir. Meditasyon; bedenimizi, zihnimizi ve ruhumuzu dinlendiren aktivitelerin başında gelir. Son yıllarda artan popülaritesi ile ruh dinginliği, içsel denge ve şifalanma konularındaki olumlu dönüşler sebebi ile pek çok kişinin hayatında yer edinmiştir. Zihnimizin ve bedenimizin gevşemesi ve kan basıncımızın düşmesi gibi konular da dahil olmak üzere çok sayıda faydası vardır. Biz de böyle önemli bir konu hakkında öne çıkan başlıklardan biri olan meditasyon müziklerine odaklanalım istedik. Meditasyon müziklerinin ne işe yaradığına, en iyi meditasyon müzikleri ve ruhunuzu dinlendirebileceğiniz melodilere beraberce göz atalım.

Çeşitli meditasyon yöntemleri içinde rehberle beraber yapılan, sessizce oturulan ya da müzik ile yapılan gibi türler sayılabilir. Pek çok insan sessizce oturmayı tercih ederken bir diğer kısım da meditasyonu müzik ile beraber yapmaktan hoşlanır. Müziğin kanıtlanmış tedavi edici özellikleri meditasyon ile birleştiğinde içsel huzurun sağlanması, günlük stresten arınma, uykuya geçme ve benzeri konularda oldukça işe yarar. Düzenli yapılan meditasyon da psikolojik rahatsızlıklardan, kalp-damar hastalıklarına kadar pek çok fiziksel sorun ile baş etmede, bağışıklığın güçlenmesinde belirgin bir fayda sağlamaktadır.

Meditasyon için Hangi Müzikleri Seçmeli?

meditasyon için hangi müzikleri seçmeli
Meditasyon için dinlendirici ve rahatlatıcı müzikleri tercih etmelisiniz.

Meditasyonun amacı rahatlamak, gevşemek ve ruhsal dinginliği sağlamaktır.  Dinlediğinizde size kendinizi iyi hissettiren, içinize işleyen, nefes almanıza yardımcı olan, size huzur veren müzikleri seçebilirsiniz. Müzik seçimindeki amacınız sizi meditasyon pratiğinize daha kolay götürecek, bu konuda tabiri caizse ‘sizi iç dünyanıza taşıyacak’ müziği bulmaktır.

Doğru frekans, tını ve vuruşlar ile yapılan etnik ya da doğal seslerden oluşan müzikleri seçebilirsiniz ya da sürekli tekrarlanan ritimlerden hoşlanıyor olabilirsiniz. Meditasyon için seçeceğiniz müzik tamamen kişisel yapınız ve tercihleriniz ile ilgilidir. Yağmur ve okyanus sesi, basit piano ezgileri, Asya ve Hint müzikleri, otantik vurmalı ve yaylı çalgılar ile yapılan müzikler meditasyon yapanlar tarafından sıklıkla tercih edilir.

Meditasyon Müziklerini Nerelerden Dinleyebilirsiniz?

meditasyon müziklerini nerelerden dinleyebilirsiniz
Spotify ve YouTube gibi platformlar üzerinden hemen hemen her müziğe ulaşabilirsiniz.

Günümüz teknoloji ortamında aradığımız her şeyi telefonlarımızda bulmak bizler için oldukça pratik. Sürekli kullandığımız müzik uygulamaları her tür müzik arşivi ile bize zengin bir seçki sunuyor. Bu uygulamalar sayesinde sadece ses ya da video formatında meditasyon müziklerine ulaşmak mümkün. Arama çubuğuna yazacağınız; meditasyon müzikleri, rahatlatıcı müzikler, doğal sesler, gevşeme müzikleri gibi sorgular ile beğenebileceğiniz içeriklere ulaşabilirsiniz. Aradığınız içeriklere ulaşabileceğiniz başlıca uygulamalar ise şöyle:

  • YouTube
  • Spotify
  • Soundcloud
  • InsightTimer
  • Pandora

YouTube

youtube
YouTube’da pek çok meditasyon müziği bulunmaktadır.

YouTube’a müzik ve videonun Google’ı diyebiliriz. Aradığınız her konu, kelime, sanatçı, ülke ile ilgili milyonlarca şarkı ve müziğe ulaşmanız için doğru kanalları bulmanız yeterli. Meditasyon ile ilgili yapacağınız sorgulamalar sonucunda seçebileceğiniz popüler kanallardan bazıları da şöyle:

Meditation and Healing

Derin huzur, pozitif enerji, aura temizleyici, çakra meditasyonu ve benzeri yüzlerce konunun yer aldığı binlerce videoluk kanalın çok fazla takipçisi var. Meditasyon ve spritüel konulara ilgili milyonlarca insan bu kanalda yer alan müzikleri dinleyerek meditasyon yapıyor.

Music for Body and Spirit – Meditation Music

Music for Body and Spirit - Meditation Music
Music for Body and Spirit – Meditation Music

Sabah meditasyonu, negatif enerji temizleyici, doğa sesleri, Hint ve Tibet müzikleri gibi içerikleri olan kanalda kendinize uygun rahatlatıcı müzikleri bulabilir, meditasyon yaparken dinlemek üzere kitaplığınıza kaydedebilirsiniz.

YellowBrickCinema – Relaxing Music

Rahatlatıcı müzik, Tibet meditasyon, Yoga, rahatlatıcı flüt gibi enstrümantal müzik videolarından yüzlercesinin yayınlandığı kanalda, seveceğiniz, içsel dünyanıza hitap eden pek çok müzik bulabilir, dilerseniz meditasyon müziklerim oynatma listesi oluşturarak milyonlarca beğenisi olan bu videolardan siz de faydalanabilirsiniz.

Enlightenment Meditation Music

Enlightenment Meditation Music
Enlightenment Meditation Music

Pozitif dönüşüm, duygusal ve fiziksel şifa, rahatlatıcı piyano, okyanus sesleri gibi doğal sesler içeren videolar bulunan bu kanalında milyonlarca takipçisi mevcut. Bu zengin içerik içinden kendinize meditasyon yaparken dinlenecek müzikler seçebilirsiniz.

Soothing Relaxation

Bu kanalda da meditasyon için su sesleri, Zen müziği, yoga meditasyon ve rahatlama müzikleri, rahatlatıcı piyano ve yağmur sesi gibi hem meditasyon yaparken kullanılacak müzikler hem de meditasyon dışında uykuya geçerken, stresli ya da pozitif enerjiye ihtiyacınız olan durumlarda dinlenecek müzikler bulabilirsiniz. Kanalın çok sayıdaki takipçisi bu konuda ne kadar başarılı olduklarını kanıtlar nitelikte.

Spotify

spotify
Sporify üzerinde de binlerce farklı meditasyon müziği listesi bulunuyor.

Bir diğer müzik uygulaması olan Spotify’da da meditasyon müziği beklentiniz karşılıksız çıkmayacak. Kolayca bulabileceğiniz meditasyon müzik listeleri ve linkleri şöyle:

Eğer stresten uzaklaşmak ve anı yaşamak istiyorsanız Mindfulness Nedir? Nasıl Uygulanır? adlı yazımız da ilginizi çekebilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir