Teknoloji

Eski iPhone’lara Nasıl Uygulama Yüklenir?

eski iphone'lara nasıl uygulama yüklenir

iPhone cihazların yeni sürümleri çıktıkça eski sürümleri güncelleme almamaya başlamaktadır. App Store’da “Satın alınamıyor bu cihaz ile uyumlu değil” hatası verdiği için cihazınıza yeni sürüm uygulamalar yüklenemez. Bu konuda endişelenmenize gerek yok. Bu yazımız ile cihazınıza uygulama yükleme sorununa karşılık olarak “Eski iPhone’lara nasıl uygulama yüklenir?” sorusunu cevaplayıp sorununuza çözüm oluşturmayı amaçladık.

Eski iPhone cihazınızı halen sorunsuz kullanıyor olabilirsiniz. Ama tüm uygulamaların da sorunsuz çalışabilmesi ya da istediğiniz uygulamaları cihazınıza yükleyebilmeniz için yeni iOS sürümü gerektiğini düşünerek, cihazınızın sürümünün eski olması nedeni ile olumsuz fikirlere kapılabilirsiniz. Ancak eski iPhone’lara uygulama yükleme sorununun nedenini anlayarak ve çözüm aşamalarını doğru uygulayarak kolaylıkla uygulama yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Eski iPhone’lara Uygulama Yükleme Sorunu

Eski iPhone’lara uygulama yükleme sorunu
iOS’un eski sürümlerine uygulama yüklemeye çalışırken bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Apple, her iOS güncellemesinde eski donanımı sürüklemesi ile çok iyi bir iş çıkarıyor olsa da her şeyin bir sınırı vardır. Mesela iPhone 4 cihazı, iOS 7.1.2 de kalmıştı ve ilk nesil iPad de iOS 5.1.1. ile baya geri kalmıştı. Bütün yeni iOS sürümleri ile eski sürümlerin bir parçası geri kalıyor.

Eski sürümlerde takılı kalma bazen sinir bozan bir durum olabilmektedir ve pek çok kişi bu yüzden eski ama halen oldukça iyi çalışan cihazlarından vazgeçip yenilerini tercih edebiliyor. Bunun sebepleri

 • Yeni iOS özelliklerinden yararlanma
 • Son model iPhone’lara sahip olma isteği
 • Eski sürümlere uygulamaları yüklemenin çok zor olması da yer alıyor.

Ancak en önemli nedenlerinden biri eski sürümlere uygulama yükleme zorluğudur. Apple, App Store’u yapılandırması ile, App Store’da daima uygulamaların en yeni versiyonlarına yönlendirilmektesinizdir. Aslında, bir uygulamanın güncel sürümü varken eskisine yönlendirmeniz mantıksız olacağından oldukça doğru bir şey yeni sürüme erişmeniz. Ama sorun şurada başlıyor, eğer eski bir cihazınız var ise yeni uygulama sürümleri sizin eski iOS sürümünüz ile uyum göstermeyebilir. Örneğin iPad1 ile App Store üzerinden bir uygulamayı indirmeye çalışırsanız, iOS 7 ya da üzeri bir işletim sistemi olan cihaz gerektiği için uygulamayı indiremeyeceğiniz uyarısını alırsınız. Daha önce uygulamanın iOS 5 sürümü olsa da güncellenmiş hali ile cihazınıza sahip olduğunuz sürümden daha yeni sürüm olan uygulamayı yükleyemezsiniz.

Eski iPhone’lara nasıl uygulama yüklenir sorusunun yanıtı için basit ve etkili bir çözüm yöntemi bulunmakta. Ancak belirtilmesi gerekir ki bu çözüm sadece daha önceden cihazınıza uyumlu sürümü bulunan uygulamalarda işe yaramaktadır. Yani indireceğiniz uygulamanın daha önce cihazınıza uyumlu sürümü bulunmuyorsa, verdiğimiz örnek üzerinden konuşacak olursak iOS 5 ile uyumlu bir sürümü hiç olmadıysa işe yaramaz ve iOS 5’te bu uygulamayı kullanamazsınız.

Eski iPhone’lara Uygulama Yükleme Çözümü

Eski iPhone’lara uygulama yükleme çözümü
Eski iPhone’larınıza uygulama yükleyebilmek için yapmanız gereken çok basit.

Eski iPhone’lara nasıl uygulama yüklenir sorusunu sizler için daha detaylı şekilde açıklayalım. Belirtildiği gibi, eski sürüm cihaza yeni sürüm uygulamayı yükleme isteğiniz başarısız sonuçlanacaktır çünkü cihazınız yeni sürüm ile uyumlu olmayacaktır.  Eski iPhone’lara uygulama yükleme işlemlerini aşağıdaki adımları takip ederek sırası ile uygulayabilirsiniz:

 • Öncelikle yükleyeceğiniz uygulamayı indirebilecek sürüme sahip başka bir Apple cihaza ihtiyacınız buluyor. Bu özelliğe sahip bir cihazınız yok ise indirmeyi istediğiniz uygulamanın daha önce indirilmiş olduğu bir cihaz da işinize yarar. (Uygulamayı geçmişte de olsa yüklemiş olmanız yeterlidir, cihazınızdan sildiyseniz bile işinize yarayacaktır.)
 • Eski sürüm olan ve uygulamayı yüklemek istediğiniz iPhone’unuza, uygulamayı daha önce yüklemiş olduğunuz diğer cihazın iCloud hesabınızı giriyorsunuz.
 • Ekranınıza Apple Kimlik Doğrulama Kodu gelecek.
 • Karşınıza çıkan hükümleri ve koşulları kabul et seçeneğine tıklayın.
 • iCloud hesabınızı girdiğiniz cihazın parolasını girmeniz istenecek.
 • iCloud Ayarları Güncellenmektedir yazısı karşınıza çıkacak. Biraz bekledikten sonra ilerleyeceksiniz
 • Daha sonra App Store a giriş yapmanız gerekecek.
 • Bu aşamada App Store da doğrudan yüklemek istediğiniz uygulamayı aratıp yüklemeye çalışırsanız yine hata ile karşılaşacaksınız.
 • Sayfanın en alt kısmına gidip Satın Alınanlar bölümüne tıklayın.
 • Sayfanın en üstünde “Hepsi / Bu cihazda olmayanlar” seçeneklerinden “Bu cihazda olmayanlar”ı seçmeniz gerekecektir.
 • Burada daha önceden yüklemiş olduğunuz tüm uygulamaları görüyor olacaksınız ve yüklemeyi düşündüğünüz uygulamayı bularak indir butonuna basarak yükleme işlemine başlayabilirsiniz.
 • “Son uyumlu sürümü indirmek ister misiniz” seçeneğini göreceksiniz ancak indir e basmanız yeterlidir.
 • Bu şekilde işlemleri tamamladığınızda uygulamaları sorunsuz indirebileceksiniz.

Eski iPhone’lara nasıl uygulama yüklenir sorusu için sizlere aktarabileceklerimiz şimdilik bu kadar. Daha fazlası için takipte kalabilirsiniz.

Eğer iPhone model telefonlarınıza indirebileceğiniz eğlenceli uygulamalar arıyorsanız iPhone İçin En İyi Ücretsiz Oyunlar başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir