Sinema

En İyi Uzay Temalı Filmler: Dünya’dan Mesaj Var!

En iyi uzay temalı filmler

Uzay filmleri, sinema tarihine yön veren; kimi zaman bilimkurgu öğeleriyle kimi zaman en gerçek haliyle yansıtılan yapımlardır. Uzay tutkunlarının beğeniyle takip ettiği uzay temalı filmler, çoğunlukla dünyayı kurtarma hikâyeleri çerçevesinde ya da bilimsel uzay yolculukları şeklinde sinema perdesine yansımaktadır. Hayal gücünün ötesinde evrendeki sınırları zorlayan güçlü hikâyeleriyle uzay filmleri, seyir zevkini doruklara çıkarmaktadır. Biz de bu yazımızda sizin için en iyi uzay temalı filmleri derledik.

Kurtuluş Yolu (1996)

Kurtuluş Yolu (1996)
Kurtuluş Yolu (1996)

Orijinal adı Independence Day olan Kurtuluş Günü, Hollywood yapımı uzay filmlerinin dönemine göre en iyi yapımlarından biridir. Roland Emmerich tarafından yönetilen film, etkileyici görsel efektleri ve aksiyon sahneleriyle dikkat çekmiş ve “En İyi Görsel Efekt” Oscar’ını almıştır.  Kısa sürede beğeni toplayan Kurtuluş Günü, 811 milyon dolar hasılat elde etmiştir.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Roland Emmerich
 • Senarist: Roland Emmerich, Dean Devlin
 • Oyuncular: Will Smith, Bill Pullman, Jeff Goldblum, Judd Hirsh.

Filmin Konusu

Her şeyin sıradan olduğu bir 2 Temmuz günü havanın kararmaya başlamasıyla herkes gökyüzüne dikkat kesilir. Gökyüzünde devasa cisimler hareket etmektedir. Bir süre sonra bu cisimlerin uzay aracı olduğu ortaya çıkar ve dünyayı kurtarmak için amansız bir mücadele başlar.

Kurtuluş Yolu 2 (2016)

Kurtuluş Yolu 2 (2016)
Kurtuluş Yolu 2 (2016)

1996 yılında yapılan Kurtuluş Yolu’ndan 20 yıl sonra devam filmiyle yeniden karşımıza çıkan yapım, yine Roland Emmerich tarafından yönetilmiştir. Filmin bütçesi ilk filmin iki katı olmasına rağmen hasılat konusunda hayal kırıklığı yaratmıştır.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Roland Emmerich
 • Senarist: Nicolas Wright, Dean Devlin, James Vanderbilt, Roland Emmerich, James A. Woods.
 • Oyuncular: Liam Hemswoth, Bill Pullman, Jessie T. Usher, Jeff Goldblum, Maika Monroe.

Filmin Konusu

İlk kurtuluş gününün üzerinden 20 yıl geçer. Zafer güne olarak belirlenen kurtuluş gününde intikam almak için hazırlanan uzaylılar, yeniden saldırıya başlarlar. Dünyanın ikinci bir kurtuluş gününe ihtiyacı vardır.

Apollo 13 (1995)

Apollo 13 (1995)
Apollo 13 (1995)

Amerika Birleşik Devletleri’nin 1970’li yıllardaki başarısız uzay yolculuğu denemesini konu alan Apollo 13, dramatik bir uzay filmidir. Yapımda birbirinden başarılı yıldızlar rol almıştır.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Ron Howard
 • Senarist: Jeffrey Kluger, Jim Lovell
 • Oyuncular: Gary Sinise, Tom Hanks, Kevin Bacon, Bill Paxton.

Filmin Konusu

Jim Lovell, Fred Haise ve Ken Mittingly’den oluşan NASA astronot ekibi, yıllardır hazırlandıkları Ay yolculuğuna hazırdır. Yolculuk başlamadan iki gün önce hastalanan Ken Mittingly’nin yerini Jack Swigert alır. Nihayet büyük gün gelir, Apollo 13 fırlatılır ancak bir arıza nedeniyle geri dönüşte sorun yaşanır.

Maymunlar Gezegeni (2001)

Maymunlar Gezegeni (2001)
Maymunlar Gezegeni (2001)

1968 yılında yapılan Maymunlar Gezegeni adlı filmin yeniden yapımı olan film, uzay yolculuğu üzerine yapılmış bir bilimkurgu filmidir. Uzay temasını fantastik bir kurguyla harmalayan yapım en sevilen uzay filmleri arasında sayılır.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Tim Burton
 • Hikâye: Pierre Boulle
 • Senarist: William Broylers Jr, Mark Rosenthal, Lawrence Konner.
 • Oyuncular: Mark Wahlberg, Helena Bonham Carter, Paul Giamatti, Michael Clarke Duncan.

Filmin Konusu

Astronot Leo, bir uzay seyahatinde kaybolur. Şempanzesini ararken sürüklenen astronot, zamanda bir atlama ile karşılaşır ve kendini bilmediği bir zamanda ve bambaşka bir gezegende bulur. Gezegen maymunların hakimiyetindedir.

Armageddon (1998)

Armageddon (1998)
Armageddon (1998)

Uzay filmleri arasında en tartışmalı filmlerden biri olan Armageddon, seyirci tarafından çok beğenilen ancak bilim insanları tarafından başarılı bulunmayan bir yapım. 1998 yılında vizyona giren film, sinemaseverler tarafından en sevilen yapımlar arasında. Filmin aldığı eleştirilere rağmen bu kadar sevilmesinin nedenlerinden biri başarılı oyuncu Bruce Willis’in performansıdır.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Michael Bay
 • Hikâye: Jonathan Hensleigh, Robert Roy Pool.
 • Senarist: J.J. Abrams, Tony Gilroy, JonathanHensleigh, Shane Salemo.
 • Oyuncular: Bruce Willis, Liv Tyler, Ben Affleck, Steve Buscemi, Owen Wilson, Michael Clarke Duncan.

Filmin Konusu

Dünya, kendisine giderek yaklaşan bir göktaşı yüzünden yok olma tehlikesi altındadır. Bir grup sondajcıdan oluşturulan ekip, göktaşına yaklaşıp, delerek içine bomba yerleştirmekle görevlendirilir. Bomba yerleştirildikten sonra göktaşı dünyaya ulaşamadan imha edilecektir.

Derin Darbe (1998)

Derin Darbe (1998)
Derin Darbe (1998)

Armageddon’daki gibi bir göktaşı tehlikesinin anlatıldığı Deep Impact, iki arayla vizyona girdiği filme göre dah az hasılat yapmasına rağmen bilim insanlarının takdirini kazanmıştır.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Mimi Leder
 • Senarist: Michael Tolkin, Bruce Joel Rubin.
 • Oyuncular: Robert Duvall, Elijah Wood, Tea Leoni, Morgan Freeman, Blair Underwood.

Filmin Konusu

Dünyaya yaklaşan bir göktaşı tehlikesini fark eden bilim insanları, cİsmi durdurmak için çareler aramaya başlarlar. Tehlikeyi önlemek için tek çare, bir uzay aracını yıldızın karşısına çıkarmaktır.

2001: Bir Uzay Destanı (1968)

2001: Bir Uzay Destanı (1968)
2001: Bir Uzay Destanı (1968)

Stanley Kubrick’in 1968 yılında çektiği bu erken dönem bilimkurgu ve felsefi içerikli film, gerek görsel efektler, gerekse kurgu açısından hala aşılamamış bir yapımdır. Yapılan birçok görsel efekt harikası filmler mevcuttur ancak Kubrick vizyonu, A Space Odyssey 2001 filmini en üst noktaya yerleştirmiştir. Film, Arthur C. Clarke’ın aynı isimli kitabından uyarlanmıştır.

Filmin Künyesi 

Yönetmen: Stanley Kubrick

Hikâye: Arthur C. Clarke

Senarist: Stanley Kubrick, Arthur J.Clarke

Oyuncular: Keir Duellea, William Sylvester, Gary Lockwood, Douglas Rain.

Filmin Konusu

A Space Odyssei, bir dizi felsefi sorgulamayı içeren atlamalı bir kurcuya sahiptir. Film primatların yaşam mücadelesi verdiği tarih öncesi çağlardan birinde, bir maymunun düşünme kabiliyetini keşfiyle başlar. Daha sonra 2001 yılındaki bir uzay yolculuğuna geçiş yapar ve modern insanın akıl dolu yolculuğuna eşlik ederiz. Yolculuk gizemli bir şekilde ilerler ve insan iradesini sorgularız.

2010 Karşılaşma Zamanı (1984)

2010 Karşılaşma Zamanı (1984)
2010 Karşılaşma Zamanı (1984)

Stanley Kubrick’in 2001 A Space Odyssey filminin devamı niteliği olan film, aynı zamanda yine Arthur C. Clarke’ın 2010 Odyssey Two isimli ikinci kitabın uyarlamasıdır. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini bu kez Peter Hyams üstlenmiştir.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Peter Hyams
 • Hikâye: Arthur C. Clarke
 • Senarist: Peter Hyams
 • Oyuncular: Roy Sheider, Helen Mirren, Keir Dullea, John Lithgow, Bob Balaban.

Filmin Konusu

2001’deki uzay yolculuğunda ölen mürettebat ve kaybolan kaptan hakkında Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasında derin bir soruşturma süreci başlar.

Solaris (1972)

Solaris (1972)
Solaris (1972)

1972 yılında Andrey Tarkovski tarafından çekilen film, Stanislaw Lem’in aynı aldı romanından uyarlanmış olan bir bilimkurgu yapımıdır. Film, tıpkı Kubrick’in Bir Uzay Destanı filmi gibi döneminin üzerinde görülen ve felsefi soruları ele alan bir eserdir.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Andrey Tarkovski
 • Hikâye: Stanislaw Lem
 • Senarist: Andrey Tarkovski, Fridrikh Gorenshtein.
 • Oyuncular: Donatas Banionis, Natalya Bondarchuk, Vladislav Dvorzhetsky, Jüri Jarvert.

Filmin Konusu

Karısının ölümünden sonra bunalım yaşayan ve her şeyden uzaklaşan bir uzay bilimci ve astronot, Solaris adlı gizemli gezegende görevlendirilir. İnsanlarla bir tür empati kurma ve zihinlerini yönlendirme yetisine sahip bu gezegen, astronotu geçmişte yaşadığı anılara hapseder.

Yıldızlararası (2014)

Yıldızlararası (2014)
Yıldızlararası (2014)

Christopher Nolan’ın senaryosunu kardeşi Jonathan Nolan ile beraber kaleme aldığı filmi Interstellar filminin senaryosu için kardeş Jonathan Nolan, Görelilik Kuramı üzerine eğitim aldı. 2009 yılında çekilen Avatar filminden ilham alan ekip, oldukça etkileyici bir yapıma imza attı.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Christopher Nolan
 • Senarist: Christopher Nolan, Jonathan Nolan.
 • Oyuncular: Matthew McConaughey, Jessica Chastain, Anne Hateway, Michael Caine.

Filmin Konusu

Tarım ürünlerinde ortaya çıkan bir tür küf yüzünden toplum binlerce yıl geriye gitmiştir. Bu sırada çiftçi bir ailenin kızı Murphy, garip varlıklarla iletişim kurmaya başlar. Ailenin yolu bu sıra dışı olayla beraber NASA’ya çevrilir ve Murphy’nin bağlantısı aracılığıyla bir solucan deliği keşfedilir. Solucan deliğinden geçerek yeni bir medeniyete ulaşma umuduyla yetkililer harekete geçer.

Marslı (2015)

Marslı (2015)
Marslı (2015)

Andy Weir’in aynı adı taşıyan romanından uyarlanan Marslı, Ridley Scott tarafından yönetilmiştir. Marsta yaşam üzerine bir hayatta kalma hikayesi olan film, başarılı bir uyarlama örneği sunuyor.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Ridley Scott
 • Hikâye: Andy Weir
 • Senarist: Drew Goddard
 • Oyuncular: Matt Damon, Kristen Wiig, Jessica Chastain, Michael Pena, Kate Mara, Sean Bean, Aksel Hennie.

Filmin Konusu

Ares 3 olarak adlandırılan roketle 31 günlük bir inceleme için Mars’a giden ekip, sürenin yarısını tamamladıkları sırada büyük bir sorunla karşılaşır ve geri dönmek zorunda kalır. Dönüş hazırlıkları sırasında astronot Mark Watney, bir fırtınanın savurduğu antenle savrulup ortadan kaybolur. Mark’ı bulamayan ekip, mecburen dünyaya döner. Bu sırada kendine gelen Mark, Marsta yaşam mücadelesi vermeye başlar.

Yer Çekimi (2013)

Yer Çekimi (2013)
Yer Çekimi (2013)

Yönetmen Alfonso Cuaron’un senaryosunu oğlu Jason Cauron ile beraber kaleme aldığı ve yönettiği Yer Çekimi, uzay yolculuğunda yaşanan bir hayatta kalma hikayesini ele alır. Film, Akademi Ödüllerinde 7 dalda ödül kazanırken BAFTA Ödüllerinde 6 dalda ödüle layık görülmüştür.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Alfonso Cuaron
 • Senarist: Jonas Cuaron, Alfonso Cuaron.
 • Oyuncular: George Clooney, Sandra Bullock.

Filmin Konusu

Uzay mekiğiyle ilk görevine çıkan mühendis Dr. Ryan Stone, deneyimli ekip arkadaşlarıyla Hubble Uzay Teleskopunu onarmak için görevlendirilmiştir. Ancak bir dizi aksilik neticesinde arkadaşlarını yitiren mühendis, tek başına dünyaya ulaşma çabası verir.

Yıldızlara Doğru (2019)

Yıldızlara Doğru (2019)
Yıldızlara Doğru (2019)

Orijinal adı Ad Astra olan 2019 ABD yapımı Yıldızlara Doğru, senaryosunu Ethan Gross ile birlikte kaleme alan James Gray tarafından çekilmiştir. Uzay yolculuğunu en gerçekçi haliyle anlatmayı hedefleyen yönetmen, kurgusuyla ve çekimleriyle bunu büyük ölçüde başarmıştır. Başrol oyuncusu Brad Pitt de yine rolünün hakkını veriyor.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: James Gray
 • Senarist: Ethan Gross, James Gray.
 • Oyuncular: Brd Pitt, Jeremy Kleiner, Rodrigo Teixeira, Dede Gardrener, James Gray, Amon Milchan.

Filmin Konusu

Astronot Roy, önemli bir çalışma için uzay yolculuğuna çıkar. Uzaydaki görevinin dışında Roy’un bir hedefi daha vardır. Roy, 20 yıl önce uzay görevi sırasında kaybolan babasını da aramayı hedefler.

Proxima (2019)

Proxima (2019)
Proxima (2019)

Gerçekçilik ve etkili özel efektlerle sunulan Proxima, uzay yolculuğu ve aile dramasını etkili bir şekilde yansıtıyor. Gerçek mekanlarda çekilen filme, Roscosmos Yıldız Merkezi, Baikonur Cosmodrome ve Avrupa Uzay Ajansı gibi uzay merkezleri ev sahipliği yapmıştır.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Alice Winocour
 • Senarist: Jean Stephane Bron, Alice Winocour.
 • Oyuncular: Eva Green, Lars Edinger, Matt Dilton, Sandra Hüller.

Filmin Konusu

Çocukluğundan beri astronot olmak için çalışan Sarah, nihayet bir uzay görevine atandığında 8 yaşındaki kızı Stella’yı geride bırakmak zorunda kalacak bunun için de onu ikna etmesi gerekecektir.

Kaçak Yolcu (2021)

Kaçak Yolcu (2021)
Kaçak Yolcu (2021)

Netflix ve Amazon Prime’da yayınlanan Kaçak Yolcu, Ryan Morrison ve Joe Penna tarafından yazılmış ve Joe Penna tarafından çekilmiştir. Gerek roket içinde gerekse uzay boşluğunun temsilinde oldukça gerçekçi bir etki bırakan film, insan hayatı üzerine oldukça etkili bir drama sunmuştur.

Filmin Künyesi 

 • Yönetmen: Joe Penna
 • Senarist: Ryan Morrison, Joe Penna.
 • Oyuncular: Toni Collette, Anna Kendrick, Shamier Anderson, Daniel Dae Kim.

Filmin Konusu

Biyolog David Kim, komutan Marina Barnett ve tıbbi araştırmacı Zoe Levenson’dan oluşan bir ekip, uzayda gerçekleştirilecek bir tıbbi deney için uzay yolculuğuna çıkar. Roket fırlatıldıktan bir süre sonra havalandırma panelinde uyuyakalmış bir görevli bulurlar. Gemide yalnızca üç kişi için oksijen ve gıda bulunmaktadır. Bu noktadan sonra ya bir insanın hayatı ya da proje feda edilecektir.

Uzay temasını başarıyla yansıtan birbirinden özgün yapımları sizin için listeledik.

Eğer bilim kurgu temalı filmleri izlemekten keyif alıyorsanız En İyi Bilim Kurgu Filmleri listemize göz gezdirebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir