Sinema

En Yeni Korku Filmleri: Tüylerinizi Ürpertecek Yapımlar

Son zamanlarda çıkan en yeni korku filmleri...

Sinemaların tekrar rağbet görmeye başlamasının ardından adını duyuran yeni korku filmleriyle 2021 tam bir korku filmi yılı oldu. Yıl sonuna kadar sinemalara 20’den fazla korku filmi gelmesi bekleniyor. Bu yazımızda beyaz perdenin en yeni korku filmlerini sizin için derledik.

Spiral: Testere Devam Ediyor / Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw
Spiral: From the Book of Saw (2021)

Korku sinemasında çığır açmış, tüm zamanların en ürkütücü ve orijinal filmi Testere serisi, Spiral: From the Book of Saw filmiyle beyaz perdede korku salmaya devam ediyor. Mayıs 2021 itibariyle vizyona giren filmin aslında 2020 yılında yayınlanması bekleniyordu. Ancak pandemi sebebiyle 2021’e ertelenmişti. Böylece en yeni korku filmleri arasındaki yerini de almış oldu.

Filmin başrol oyuncusu Chris Rock, aynı zamanda yapımcılığını da üstlendi. Chris Rock ile beraber rol alacak oyuncular ise Samuel L. Jackson, Max Minghella ve Marisol Nichols. Senaryosunu Josh Stolberg ve Pete Goldfinger’ın yazdığı filmin yönetmenliğini, önceki filmlerde olduğu gibi Darren Lynn Bousman üstlenmiştir.

Film, bir cinayet soruşturması gerçekleştiren polis dedektifi olan Zake’in bakışından gerilim dolu olayları konu ediyor. 2021 yılının en iddialı filmlerinden olan bu klasikleşmiş serinin son halkasını mutlaka izlemelisiniz.

Candyman / Şeker Adamın Laneti

Candyman
Candyman (2021)

En yeni korku filmleri arasında yer alan Candyman büyük bir seyir zevki sunuyor. Yine bir devam filmi olan Candyman, daha önce 1992 yılında efsaneleşmiş yapımlardan biri olarak dikkat çekmiş bir yapım. Yaklaşık 30 yıl sonra beyaz perdeye yeniden yansıyan filmin yapımcılığını Jordan Peele yürütmüştür.

Aralarında Jordan Peele’nin de olduğu senaris ekibinin diğer üyeleri, Win Rosenfeld ve Nia DaCosta. Filmin oyuncu kadrosu; Yahya Abdul-Mateen II, Teyonah Parris, Nathan Stewart-Jarret ve Colman Domingo’dan oluşuyor.

Geçtiğimiz günlerde vizyona giren film, dolgun kadrosu ve önceki filme benzer atmosferiyle oldukça beğenilecek gibi duruyor.

Don’t Breathe 2 / Nefesini Tut 2

Don’t Breathe 2
Don’t Breathe 2 (2021)

2016 yılından tanıdığımız Don’t Breathe, ağustos ayında 2. filmiyle yeniden sinemalardaydı. Senaryosunu Fede Alvare’le beraber yazan Rodo Sayagues tarafından yönetilen film, yine nefesleri kesecek bir kurguyla döndü. Filmin başlıca oyuncuları, Stephan Lang, Brendan Sexton ve Madelyn Grace.

İlk filmdeki kör savaş gazisi Norman, ikinci filmde yine korku estirmeye ve nefesleri kesmeye devam ediyor.

There’s Someone Inside Your House / Evinde Biri Var

There’s Someone Inside Your House
There’s Someone Inside Your House (2021)

Sıradaki filmimiz beyaz perdede değil Netflix’te karşımıza çıkıyor. There’i Someone inside Your House, Stephanie Perkins’in aynı adı taşıyan romanından Henry Gayden tarafından senaryoya uyarlanmış ve yönetmenliğini Patrick Brice üstlenmiştir. En yeni korku filmleri arasında yer alan bu yapım şu an Netflix’in en çok izlenen 10 içeriğinden bir tanesi.

Bir grup öğrencinin maskeli bir saldırganla mücadele etmesini konu alan filmde bir dizi cinayet gerçekleşir. Cinayetlerin önlenmesi için başka birtakım karanlık güçler devreye girecektir.

Willy’s Wonderland / Willy’nin Harikalar Dünyası

Willy’s Wonderland
Willy’s Wonderland (2021)

Gerilim türündeki filmin senaryosunu G. O. Parsons kaleme almış ve yönetmenliğini Kevin Lewis yapmıştır. Filmin oyuncu kadrosu; Nicholas Cage, Emily Tosta, Ric Reitz, Chris Warner, Kai Kadlec ve Cristian Del Grosso’dan oluşmaktadır.

Lunaparkta kapı görevlisi olarak görev yapan Fil, geceyi yanlışlıkla kilitli kaldığı lunapark içerisinde geçirir. Lunaparkta hareketli bir gece onu beklemektedir. Fil, robotlara ve şeytani güçlere karşı savaşacaktır.

Saint Maud / Azize

Saint Maud
Saint Maud (2021)

Pandemi nedeniyle 2021’e ertelenen filmlerden birisi de Saint Maud. Film ilk kez yönetmenlik koltuğuna oturan Rose Glass tarafından yazılıp yönetilmiştir. Filmin başrol oyunculuklarını ise Morfydd Clark ve Jennifer Ehle üstlenmiştir.

Delilikle harmanlanmış derin bir dini korku evreni yaratan filmde kurtuluşa giden yolu arayan bir azizeyi izliyoruz. Kanser hastası olan Amanda adlı kadının bakımını ve tedavisini üstlenen muhafazakâr ve kontrolcü hemşire Maud saplantılı halde Amanda’yı kurtarmaya çalışır. Amanda’nın ölmek üzere olan bir günahkâr olduğunu düşünen Maud, Amanda’nın kirlenmiş ruhunu temizlemeyi hedefler. Ancak kendisi kaybolacaktır. En yeni korku filmleri listesinde yer alan bu film oldukça başarılı bir yapım.

Last Night in Soho / Dün Gece Soho’da

Last Night in Soho
Last Night in Soho (2021)

Kendi kısa hikayesinden yola çıkarak senaryosunu Krysty Wilson-Cairns ile beraber yazan Edgar Wright, aynı zamanda filmin yönetmenliğini de yapmıştır.  Last Night in Soho’nun oyuncu kadrosunda ise; Tomasin McKenzie, Anya Taylor-Joy, Matt Smith Diana Rigg Rita Tushingham ve Terrence Stamp yer alıyor. Fragmanı yayınlandığı andan itibaren büyük ilgi toplayan film, en yeni korku filmleri arasında başarıyla giriyor.

İki farklı zamanda yaşayan kadının hayatlarının iç içe geçtiği kurguda, Eloise adlı kadın, geçmişe karşı büyük bir tutku barındırmaktadır. 60’lı yıllar Sendy aracılığıyla Eloise’e ev sahipliği yapar ancak geçmişle bağlantı kurmanın da bir bedeli olacaktır.

The Forever Purge / Sonsuza Dek

The Forever Purge
The Forever Purge (2021)

Arınma gecesi serisine yeni bir soluk katan The Forever Purge, aynı zamanda 2016 yılındaki serinin tam olarak devamı niteliğini de taşıyor. Film Everardo Gout tarafından geliştirilip yönetilirken başrolleri; Ana de la Reguera, Tenoch Huerta, Josh Lucas, Cassidy Freeman ve Leven Rambin üstleniyor. Seyircilerin uzun süredir beklediği film, 2021 Temmuz ayında vizyona girdi. Filmin distopik ve gerilim türündeki hikâyesi ise şöyle:

Önceki seneden Cumhurbaşkanı seçimleri rafa kaldırılır ve bir kaos ortamında Meksikalı bir çiftin tehlikeli bir uyuşturucu kartelinden kaçarak bir evde mahsur kalır. Teksas’ta bulunan bu çiftlik evinde karşılarına çıkan bir grup yabancı Meksikalı çifti arınma gecelerine dahil etmeyi hedefler.

Malignant / Habis

Malignant
Malignant (2021)

En yeni korku filmlerinin aranan yönetmeni James Wan korku türüne verdiği uzun bir aradan sonra yeniden bu türe yöneldi. James Wan’ın yönetmenliğini üstlendiği bu yılın en iyi korku filmlerinden biri sayılan Malignant’ın senaryosunu Akela Cooper yazmıştır. Filmin oyuncu kadrosunu ise; Annabelle Wallis, Maddie Hasson, George Young Michole ve Briana White oluşturuyor. Film geçtiğimiz eylül ayının 10’unda vizyona girdi.

Yer yer mistik unsurlara rastlanan, delilik ve halüsinasyonlarla bezenen film tam bir korku şöleni haline geliyor. Korku severlerin beğeneceği türden bir yapım.

Wrong Turn / Korku Kapanı

Wrong Turn
Wrong Turn (2021)

Pandemi sebebiyle sinemaların kapalı olduğu döneme rastlayan bir diğer yapım da Wrong Turn oldu. Film Ocak 2021’de bir günlüğüne vizyona girip kaldırıldı ve geçtiğimiz Eylül ayında yeniden sinemalara girdi. Böylece en yeni korku filmlerinden biri olmuş oldu. Film, Alan B. McElroy’un kitabından uyarlanmış ve Mike P. Nelson tarafından yönetilmiştir. Filmin oyuncu kadrosunu; Charlotte Vega, Adain Bradley, Bill Sage, Emma Dumont, Dylan McTee, Daisy Head ve Matthew Modine oluşturmuştur.

Gerçek bir yamyamlık hikâyesinden uyarlanan kanibalizm türündeki bu korku – gerilim yapımı kendinden önceki Korku Kapanı filmlerinin devamı niteliğinde. Film yine adından çokça söz ettirecek bir kurguya sahip.

2021 yılının beyaz perdeyle pandemi yüzünden geç de olsa seyirciyle buluşan 10 en yeni korku filmini sizin için derledik. Ayrıca yine 2021 yılına damga vuran on yeni filmi daha aşağıda listeliyoruz. 2021 yılını bu korku ve gerilim yapımlarıyla uğurlamamıza son iki ay kala, 2022’de sinemada daha fazla heyecan yaşamak dileğiyle.

Bonus

İzlemenizi önerdiğimiz en yeni korku filmleri arasında yer alan 10 yapım daha:

  • Halloween Kills / Cadılar Bayramı Öldürür
  • Army of the Dead / Ölü Askerler (Netflix)
  • A Quite Place 2 / Sessiz Bir Yer 2
  • Antlers / Açgözlü
  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It/Korku Seansı: Şeytana Uydum
  • In the Earth / Dünyada
  • Fear Street Trilogy / Korku Sokağı (Netflix – 1994 yapımı üç filmin uyarlaması)
  • Old / Zamanda Tutsak
  • Things Heard and Seen / Her Şey Yok Olur
  • The Texas Chainsaw Massacre / Teksas Testere Katliamı

Eğer korku filmleri izlemekten keyif alıyorsanız Alfred Hitchcock Filmleri: Gerilimin Üstadından Nefes Kesen Klasikler yazımıza da mutlaka bir şans vermelisiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir