Edebiyat

En İyi Aşk Romanları: Dünya Edebiyatındaki Tutku Timsalleri

en iyi aşk romanları

Romanlar bizi hayatımızdaki rutinden çıkaran, başka dünyaları keşfetmemizi sağlayan en önemli kaynaklardır. Bu kaynak sayesinde tanışamayacağımız insanları tanıyabiliriz. Hatta etkileyici anlatımla gitmediğimiz yerleri bile zihnimizde canlandırabiliriz. İşte bu etkileyici kaynakların birçok türü bulunmaktadır. Macera, polisiye, bilim-kurgu ve aşk romanları bu türlerden bazılarıdır. Biz hangi dünyada bulunmak istersek onu seçebilir ve okuyabiliriz. Bu listede gitmek istediğimiz dünya ve hayatlarda “aşk”ı seçtiğimizde okuyabileceğimiz romanları bulacaksınız. İşte “En İyi Aşk Romanları: Dünya Edebiyatındaki Tutku Timsalleri” listesindeki birbirinden etkileyici aşk romanları…

Aşk ve Gurur – Jane Austen (1813)

Aşk ve Gurur – Jane Austen (1813)
Aşk ve Gurur – Jane Austen (1813)

Aşk ve Gurur, 18. Yüzyıl İngiltere’sindeki unutulmaz bir aşk hikayesini anlatmaktadır. Eser, nitelikleriyle klasik dönem ve aşk romanları arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Kitapta Elizabeth Bennet ile Fitzwilliam Darcy karakterlerinin çatışması anlatılır. Bu çatışma iki karakterin farklılıklarının etkisiyle ortaya çıkmaktadır. Elizabeth, taşralı bir beyefendinin kızıyken, Fitzwilliam varlıklı ve soylu bir toprak sahibidir. Elizabeth’in ailesi soylu bir aile değildir, bu nedenle Darcy Elizabeth’e mesafeli davranır. Elizabeth de ise öz saygının ortaya çıkardığı gurur ve Darcy’nin züppeliğine duyduğu öfke ortaya çıkmaktadır. Bu tavırları nedeniyle başta birbirlerinden nefret ederken, zamanla nefretin yerini aşk almaya başlamıştır.

Aşk ve Gurur, sıradan insanların günlük yaşamını anlatması açısından zamanının önemli romanlarındandır. Karakter seçiminde gösterilen bu değişiklik romana ilk kez belirgin bir modern nitelik kazandırılmasını sağlamıştır. Bu anlamda Jane Austen’in en önemli ve sevilen romanlarından biridir. Dolayısıyla en iyi aşk romanları listesinin de en vazgeçilmez parçasıdır.

Ustaparmak – Sarah Waters (2002)

Ustaparmak – Sarah Waters (2002)
Ustaparmak – Sarah Waters (2002)

Kitap Viktorya döneminde yaşayan farklı geçmişlere sahip iki kadını anlatmaktadır. Sue, Londra’da bir gecekondu mahallesinde yaşayan, yetim bir kızdır. Sue’nun bir görevi vardır. Zengin bir beyefendiyi kandırması gerekmektedir. Ancak, kandırmak istediği bu adama âşık olmaktan kendini alıkoyamayacaktır. Yazarın bu kitapta anlatmak istediği geleneksel bir aşk değildir. Böyle bir aşk hikayesini anlatmak istemediğini gotik unsurları unutulmaz bir sonla birleştirmesi ile açıkça belli etmektedir.

Kolera Günlerinde Aşk – Gabriel G. Marquez (1985)

Kolera Günlerinde Aşk – Gabriel G. Marquez (1985)
Kolera Günlerinde Aşk – Gabriel G. Marquez (1985)

Yazar aşk romanları denildiğinde akla ilk gelen isimlerdendir. Yazarın kendine özgü üslubu, onu 20. Yüzyılın en önemli yazarlarından biri yapmıştır. Kitapta küçük yaşta, gördüğü bir kıza âşık olup 50 yıl boyunca aşkının devam etmesini anlatır. Ancak bu aşkı hissettiği sırada başka kadınlarla olmaya da devam etmektedir karakter. Kitapta her türlü unsur bulunmaktadır. Şehvet, tutku, aşk ve hüzne bu kitapta ulaşabilmek mümkün. Bu anlamda romandaki aşk oldukça akıllarda kalan bir aşk olmuştur okuyucuları için. Akıllarda oldukça yer etmiş olan kitap, 2007 yılında sinemaya uyarlanmıştır. Az karakterle büyük bir hikâye yaratılmış olması da kitabı unutulmaz kitaplar arasına yerleştirmiştir.

Uğultulu Tepeler – Emily Bronte (1847)

Uğultulu Tepeler – Emily Bronte (1847)
Uğultulu Tepeler – Emily Bronte (1847)

En iyi aşk romanları denildiğinde pek çok kişinin aklına Uğultulu Tepeler gelir. Kitabın bir diğer adı “Rüzgârlı Bayır”dır. Yazar Emily Bronte’nin ilk ve tek romanı olma açısından önemli bir kitaptır. Kitabın adı olayların geçtiği mekânın ismidir. Heathcliff adındaki gencin intikam ve aşk kavramlarıyla geçen hikayesini anlatmaktadır. Catherina adındaki birine duyduğu aşk nedeniyle çevresindeki herkesin hayatını zindana çeviren bir karakterdir romanda karşıma çıkan. İngiliz edebiyatında oldukça tartışılan ve eleştirilen bir roman olmuştur. Kitap, aşkın nefret kadar yıkıcı bir duygu olduğunu okuyucularına göstermeye çalışan bir eserdir.

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali (1943)

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali (1943)
Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali (1943)

Başarılı Türk yazarlardan biri olan Sebahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonnası’da elbette ki en iyi aşk romanları arasında yer alıyor. Kitap içeriğindeki betimlemeler ile oldukça başarılı bir romandır. En iyi aşk romanlarından biri olan bu kitaptaki karakterlerin isimleri Raif Efendi ile Maria Puder’dir. Raif Efendi, içine kapanık, çok konuşmayan, kendisine yapılan haksızlıklara bile boyun eğmiş biridir. Roman, Raif Efendi’nin Berlin’deki sergide bir tabloda bulunan bir kadını beğenmesi sonra sergide Maria Puder ile tanışmalarını anlatmaktadır. Zamanla bu ikilinin arkadaşlığı aşka dönüşmektedir. Fakat Raif Efendi’nin babasının ölümüyle Berlin’den dönmesiyle aşkları tehlikeye girmektedir.

Beyaz Geceler – Dostoyevski (1848)

Beyaz Geceler – Dostoyevski (1848)
Beyaz Geceler – Dostoyevski (1848)

Romanda iki yalnız karakterin kısa aşk hikayesi anlatılmaktadır. Kitap, Peterburg’da gece yalnız dolaşan adamın, Nastenka adında yalnız bir kadınla tanışmasıyla başlamaktadır. Nastenka başka bir adama aşıktır ve aşığından bir yıldır haber alamamaktadır. Bunu tanıştığı yalnız adama anlatmaya başlar ve bu ikili arkadaş olur. Birkaç gün daha bu şekilde buluşurlar ve yalnız adam Nastenka’ya âşık olur. Aşkını itiraf eder yalnız adam ve kadından da olumlu bir cevap alır. Fakat cevaptan sonra durumlar düşündüğü şekilde gitmemektedir.

Katherine – Anya Seton (1954)

Katherine – Anya Seton (1954)
Katherine – Anya Seton (1954)

Kitap Katherine Swynford ile John of Gaunt’un yaşadığı 14. yüzyıl aşkını anlatmaktadır. Kitap gerçek bir hikâyeye dayanmaktadır. Romanda soylu şövalyeler ve tutkulu yasak aşklar ön plandadır.

Vadideki Zambak – Honore de Balzac (1835)

Vadideki Zambak – Honore de Balzac (1835)
Vadideki Zambak – Honore de Balzac (1835)

Vadideki Zambak, Vandenesse ile Mortsauf arasındaki yoğun ve platonik aşkı anlatmaktadır. Felix, aristokrat bir ailenin en küçük oğludur. Madame Mortsauf ise Kont Mortsauf’un eşidir. Bu ikilinin aşkı üzerinden toplumun o dönemki koşulları bir toplumbilimci gözünden anlatılıyormuş gibi okuyuculara sunulmaktadır. Felix de Vandenesse karakteri için otobiyografik bir karakterdir demek yanlış olmayacaktır. Çünkü yazar, sevgiden yoksun olan çocukluğunu ve otoriter bir ortamda yetişmesini Felix’in ağzından anlatmaktadır. Felix’in bu zor hayatı Madame Mortsauf ile tanışmasıyla birlikte büyük ölçüde değişecektir.

İmkansızın Şarkısı – Haruki Murakami (1987)

İmkansızın Şarkısı – Haruki Murakami (1987)
İmkansızın Şarkısı – Haruki Murakami (1987)

İmkansızın Şarkısı, yalın ve sıcak bir aşk hikayesini anlatmaktadır. Kitabın baş karakteri en yakın arkadaşının intihar edişinin ardından, onun kız arkadaşıyla yakınlaşmış ama mecburi bir ayrılık yaşamıştır. Ardından yeni bir kız arkadaş edinmiştir. Kitapta yaşadığı bu süreç çok farklı bir üslupla okuyuculara sunulmaktadır.

İlk Aşk – İvan Turgenyev (1860)

İlk Aşk – İvan Turgenyev (1860)
İlk Aşk – İvan Turgenyev (1860)

Roman 1800’lerin ortalarında geçmektedir. 16 yaşındaki genç Vladimir Petroviç’in yazlıklarında komşuları olan, kendisinden yaşça büyük bir kadına âşık olmasını anlatmaktadır. Vladimir’in bu aşkta karşısına hiç beklemediği bir rakip çıkacaktır. Bunun üzerine ortaya oldukça dramatik ve trajikomik olaylar çıkacaktır. İlk aşk, en iyi aşk romanları listesinde önemli bir yere sahiptir.

Senden Önce Ben – Jojo Moyes (2013)

Senden Önce Ben – Jojo Moyes (2013)
Senden Önce Ben – Jojo Moyes (2013)

Senden Önce Ben kitabı, en iyi aşk romanları arasında en yeni olanlardan bir tanesidir. Kitabın ana karakterleri Will Traynor ve Lou’dur. Will Traynor’ın geçirdiği kaza sonrası hayatı tamamen değişir. Kazadan sonra hayatını tekerlekli sandalyede geçirmek zorunda kalır. Bu durum onun ruhsal olarak oldukça zor, depresif günler geçirmesine neden olur. Hatta karakterimiz bir ara ölmeyi bile düşünür. Ailesi, bu durumdan kurtulabilmesi için kendisine arkadaş olacak bir bakıcı tutmaya karar verir. Ve Lou bu şekilde işe alınır. Lou’nun işe alınmasıyla birlikte kitabın etkileyici aşk hikayesi başlamış olur. Çıktığı dönem oldukça beğenilen roman, 2016 yılında sinemaya uyarlanmıştır.

Aynı Yıldızın Altında – John Green (2012)

Aynı Yıldızın Altında – John Green (2012)
Aynı Yıldızın Altında – John Green (2012)

Aynı Yıldızın Altında da, en iyi aşk romanları listesine yeni giren eserlerden biridir. Eser, döneminin oldukça beğenilen romanı olmuş ve 6 ödül almıştır. Kitap, 16 yaşındaki kanser hastası bir gencin yaşadıklarını anlatmaktadır. Baş karakterimiz Hazel Grace bir destek grubunda bedensel engelli Augustus Waters ile tanışır ve birbirlerine âşık olurlar. Bu aşk onlara mutluluğu, heyecanı ve hüznü beraberinde getirmektedir. Çünkü hiç beklemedikleri bir süreçle karşı karşıya kalacaklardır. Roman, 2014 yılında sinemaya uyarlanmış ve film de oldukça sevilmiştir. Yazar kitabın adını Shakespeare’in Julius Caesar oyunundaki bir replikten esinlenmiştir. Bu replik “Kusur, sevgili Brutus, yıldızlarda (stars) değil ama bizde.” şeklindedir. Kitap döneminde New York Times Bestseller listesinde birinci sıraya yükselmiştir.

Kitap okumak sizin için bir tutkuysa, Yetişkinlerin Okuması Gereken Çocuk Kitapları önerilerimize de mutlaka göz atmalısınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir